Προς το περιεχόμενο

Την πάτησα! Χρειάζομαι PC! Heeeeelp!


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε απλως ηρεμια,τα pc-ια θελουν ηρεμια και υπομονη.....Εγω μια φορα ειχα αγορασει εναν σκληρο s-ata και πηγα να τον βαλω στον υπολογιστη μου που ηδη ειχε πανω εναν ata!και ενω ξερω τι παιζει με τα jumpers....απλως μου εβγαλε την ψυχη μεχρι να συνδεθουν σωστα,να τους αναγνωρισει και τους δυο, αναγκαστηκα ειχα δοκιμασει ολους τους πιθανους συνδιασμους,και οταν τον βρηκα και δουλεψε,σημαδεψα με μαρκαδορο τα κωλοκαλωδια για να μην χρειαστει στο μελλον να τρελαθω!και το κουφο ειναι οτι χωρις λογο οταν δουλεψε ολο το συστημα, βρηκα οτι η μια καλοδιοταινια ειχε χαλασει χωρις λογο! πηγα την αλλη μερα αγορασα,την περασα,ανοιγω τον υπολογιστει,και ενω απο την προηγουμενη μερα δεν ειχα πειραξει τιποτα,ειδα οτι αυτη τη φορα ειχε χαλασει η δευτερη........ >:( Υπομονη θελει το μηχανημα του διαβολου.... :D

 

Καλά είσαι.... Από 3 χρονών θυμάμαι να ασχολούμαι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, μην κοιτάς που πλέον από hardware δεν έχω ιδέα  ;D Τα ξέρω τα κωλομηχανήματα. Η φρίκη πραγματικά είναι το πόσες ώρες μπορεί να καταναλώσεις με ΜΗΔΕΝ αποτέλεσμα. ΜΗΔΕΝ όμως!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το Zalman το πήρα, αυτό που έλεγα, αλλά απλά δε δουλεύει. Έχω συνδέσει τα πάντα και όσο και να προσπαθώ να αλλάξω ταχύτητα στα fans απλά δε γίνεται τίποτα.

Εάν έχεις βάλει τα ειδικά καλωδιάκια των Noctua, που τους κάνουν silent, δεν πρόκειται να αλλάξεις τη ταχύτητα τους. Αυτά τα καλωδιάκια (τα λέει ULNA στο manual) επιτρέπουν μόνο σε 5-6V να περάσουν έτσι όσο και να αλλάζεις εσύ το voltage από το panel η ταχύτητα δεν αλλάζει (λειτουργούν σαν ένα είδος κόφτη)

...τα pc-ια θελουν ηρεμια και υπομονη.....

...ψυχραιμία, μεθοδικότητα και αναισθησία.

 

Update: οι σκληροί της WD είναι γαϊδούρια. Έσκασε από ένα μέτρο ύψος πάνω σε ξύλινο πάτωμα, και μάλιστα εντελώς οριζόντια (δηλαδή όλη η δύναμη έσκασε με τη μία, ούτε γκελ ούτε τίποτα) και δουλεύει κανονικά. Καλά που ήταν σβηστός.

 

...γαιδούρια είναι, κάνε όμως καλού κακού ένα back-up και σκανάρισμα για bad blocks

 

Τελικά menelaos κάνε μας μια περίληψη, τι έσπασε, τι δουλεύει, τι θερμοκρασίες έχεις, πόσο θόρυβο κάνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά παθαίνουν όσοι δεν έρχονται στις μπυροποσίες.

Έπαθε τίποτα ο Vrass; Όχι.

Έπαθε τίποτα ο blue; Όχι.

Έπαθαν τίποτα όλοι οι υπόλοιποι; Όχι.

In beer we trust.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχχααχα, το σκεφτόμουν αυτό χθες!!! Παίδες, να κανονίσουμε καινούρια μπυροποσία άμεσα, γιατί πολύ στεναχωρήθηκα που έχασα την προηγούμενη... :(

 

Λοιπόν, τώρα.... έχουμε και λέμε:

 

α) Δεν έχω βάλει τα καλωδιάκια για το silent mode των noctua. Απλώς όπως το βλέπω, το max τους είναι στα 800rmp, το min στα 550... οπότε.... τι διαφορά να μου κάνει και το panel. Τσάμπα το πήρα ;D :'( :'( Μπορεί και απλώς να βάλω τα εν λόγω καλωδιάκια και να τελειώνει το θέμα. Τουλάχιστον είναι εντυπωσιακό να βλέπεις το panel στο pc χαχαχαχ ;D ;D ;D

 

β) Backup έχει δορομολογηθεί προφανώς. Πάντως τον σεβάστηκα χθες τον σκληρό... άκου να φάει τέτοια σούπα και μετά να δουλέψει.

 

γ) Έσπασε το case του σκληρού σε κάποια σημεία, σε άλλα το διόρθωσα... Δε δουλεύει η Cisco Wifi card μου (ελπίζω όμως ότι θα δουλέψει, μετά τα windows updates που έγιναν.... θα το ξαναδοκιμάσω). Οι θερμοκρασίες είναι μια χαρά (μέχρι 30 οι cpu, μέχρι 40 το m/b σε πολύ extreme φάση - δλδ να κολλήσει λόγω κάποιου plugin στο 100% η cpu για αρκετή ώρα) και από ταχύτητα το μηχάνημα φυσάει. Από θόρυβο.... :'( Τα fans είναι όντως καταπληκτικά. Το ένα νόμιζα ότι δε δούλευε και έσκυψα τσαντισμένος να δω γιατί δε δουλεύει αφού τα είχα συνδέσει όλα σωστα, και μαντέψτε.... δούλευε ;D Αλλά το τροφοδοτικό... αισχρός θόρυβος. Το fan του κάνει τρελλή φασαρία ρε γμτ.... δεν ξέρω. Τι να πω.... να τους το πάω να το δούνε; Αλλά είναι ιστορία τώρα να το βγάζω να τους το πάω, και ακόμα μεγαλύτερη ιστορία να τους πάω όλο το κουτι.... Αλλά ρε γμτ κάνει πολλή φασαρία..... Ideas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινουργειο ειναι παντο μη μασας,μπορει να ετυχε στο συγκεκριμενο...

 

Τι ειν' τούτο ωρέ συ zithon??? Για κάνε καμιά μετάφραση... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμοκρασίες είναι μια χαρά (μέχρι 30 οι cpu, μέχρι 40 το m/b σε πολύ extreme φάση - δλδ να κολλήσει λόγω κάποιου plugin στο 100% η cpu για αρκετή ώρα) και από ταχύτητα το μηχάνημα φυσάει.

 

Μια χαρά είσαι από θερμοκρασίες!!

 

Τσάμπα το πήρα ;D :'( :'( Μπορεί και απλώς να βάλω τα εν λόγω καλωδιάκια και να τελειώνει το θέμα.

 

Τσάμπα δεν το πήρες γιατί κάνει και άλλες δουλειές. Βιάστηκες όμως.... ::)

 

Το fan του κάνει τρελλή φασαρία ρε γμτ.... δεν ξέρω. Τι να πω.... να τους το πάω να το δούνε; Αλλά είναι ιστορία τώρα να το βγάζω να τους το πάω, και ακόμα μεγαλύτερη ιστορία να τους πάω όλο το κουτι.... Αλλά ρε γμτ κάνει πολλή φασαρία..... Ideas?

Να το πειράξεις...άστο καλύτερα γιατί θα χάσεις εντελώς την εγγύηση και δεν πρόκειται να βρείς 80αρι ήσυχο fan.

Να στο αλλάξουν...δύσκολο, αλλά μια δοκιμή αξίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινουργειο ειναι παντο μη μασας,μπορει να ετυχε στο συγκεκριμενο...

 

Τι ειν' τούτο ωρέ συ zithon??? Για κάνε καμιά μετάφραση... ;D ;D ;D

 

Ωπα sorry.....ουτε εγω δεν καταλαβα τι εγραψα τωρα που το διαβαζω!!! :-[

Translation :

Επειδη ειναι καινουργιο το τροφοδοτικο,αξιζει να κανεις τον κοπο να το επιστρεψεις γιατι μπορει να επεσες σε ελαττωματικο.....αυτα....

Και τσασιρσαν τα γκατζογρουνα,και πηδηξαν το μπλουκο,και καναν το χασλαμα τσανταλα μανταλα!!!  :D να κανουμε και λιγο πλακα ;D

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα sorry.....ουτε εγω δεν καταλαβα τι εγραψα τωρα που το διαβαζω!!! :-[

 

ρε, εγώ τα κατάλαβα... τι παίζει εδώ.... ποιος είμαι τέλος πάντων...;;;;; Ο chuck?!?!?!?!?

 

δηλαδή ρε παίδες, άμα είναι προβληματικό το συγκεκριμένο υπάρχει περίπτωση να μη μου το αλλάζουν; Δεν παίζει αυτό το πράγμα.... Εγώ λέω απλά να το πάρω να τους το πάω και να τους πω παίδες, το τροφοδοτικό κάνει σα διάολος ( ;D) και να τους το βάλω (με την καλή έννοια) να το ακούσουν......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο θα ειναι (για σενα) να τους ρωτησεις αν γινεται να βγαλεις το τροφοδοτικο απο το pc και το πας μονο του,για να μην κουβαλας αδικα ολο το κουτι.αν σου πουν ναι, OK....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου