Προς το περιεχόμενο

Την πάτησα! Χρειάζομαι PC! Heeeeelp!


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος μπορεί να περιμένει λίγο, ο Φεβρουάριος είναι κομβικός μήνας στη χώρα μας για την τεχνολογία και άρα τις τιμές της.

Από την επόμενη εβδομάδα παρουσιάζεται νέο τσίπσετ στις μητρικές (χ48), και έρχεται και νέα γενιά επεξεργαστών της Intel(αναμένεται τον Φλεβάρη) και καρτών γραφικών, που σημαίνει ότι

α)ακριβώς τα ίδια προϊόντα που ψάχνουμε τώρα θα έχουν λιγότερα λεφτά, αφού δε θα είναι "τελευταίας τεχνολογίας"

β)με ακριβώς τα ίδια χρήματα που δίνουμε τώρα, θα πάρουμε κάτι που είναι πιο καινούριο,θεωρητικά καλύτερο, άρα με περισσότερο value και αξία στο χρόνο.

 

Τα παραπάνω είναι πολύ κόλπο του Marketing, αλλά πραγματικά θα πέσουν οι τιμές των τωρινών.Επίσης κυρίως για καινούριες mobo, μπορεί να μην είναι ώριμες ως προς το bios, την συνδεσιμότητα κλπ. που λύνονται με αναβάθμιση drivers κλπ. Να το λάβετε υπόψιν πριν τις αγοράσετε για μουσική.

 

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδάκια, έχουμε γνώμη για τα παρακάτω κουτάκια;;

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977695&product=1023470

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977695&product=1011790

υπ'όψιν ότι είμαι ήδη έξψ απ'το budget μου, αλλά δε σκοπεύω να αλλάξω πάλι pc σύντομα, οπότε ας κάνω μια καλή αγορά.... για πείτε. αξίζουν; ή κάτι άλλο σε ΤΟΣΑ Η ΛΙΓΟΤΕΡΑ λεφτά;

 

Έχοντας δοκιμάσει όλη τη σειρά 3χχ της CoolerMaster, που έχουν σχεδόν όμοια φάτσα με το 690, διαπίστωσα, ότι θα ψύχονται ικανοποιητικότατα, αλλά οι ανεμιστήρες τους είναι πιο θορυβώδεις (ίσως χρειαστεί πιο εξειδικευμένη λύση).

Επίσης το όλο concept περί tool-less εγκατάστασης, είναι εντελώς μούφα και να μην το λάβεις υπ'οψη σου.

Τέλος, θα πρέπει να σκεφτείς ότι η εσωτερική διάταξη του κουτιού είναι

Α) Με το τροφοδοτικό κάτω (σαν ΒΤΧ) κάτι που δεν λέει αν σκέφτεσαι να το βάλεις στο πάτωμα.

Β) έχει δυνατότητα για ένα κρυφό ανεμιστηρακι (80αρι) πίσω από το panel του motherboard - ωραία σκέψη μεν, θορυβώδης δε (όσο πιο μικρά είναι τα ανεμιστηράκια, τόσο πιο ενοχλητικά γίνονται)

Γ) έχει δυνατότητα πολύ έξυπνης κάθετης ψύξης

 

Από την άλλη το ΝΖΧΤ είναι πιο ορθόδοξο εσωτερικά (με την ίδια tool-less χαζομάρα) και με ενσωματωμένα ηχομομωτικά mat στα πλαινά του (δεν κόβουν πολύ αλλά κάτι κάνουν).

 

Μεταξύ των δύο θα διάλεγα το φτηνό CoolerMaster (CM 330) των 39€ και θα έβαζα τα χρήματα που "περισσεύουν" σε μια Zalman 9500 για τη CPU (απλά υπέροχη) και σε δύο 120άρηδες NOCTUA ανεμιστήρες (απίστευτα αθόρυβοι).

 

β)με ακριβώς τα ίδια χρήματα που δίνουμε τώρα, θα πάρουμε κάτι που είναι πιο καινούριο,θεωρητικά καλύτερο, άρα με περισσότερο value και αξία στο χρόνο

::)

- Την προηγούμενη πέμπτη το πλαίσιο, στις "εκπτώσεις" του, εμφάνισε για κανα 6ωρο, CPU intel 650 3.Ghz μόνο 40€ - όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, τελικά πήρα αυτό το κουτί: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977695&product=1023470 να πάρω και τπτ ανεμίζοντες μαζί; Ή θα βολευτώ με τους δικούς του; Αν μπορείτε ρίξτε μια ιδέα σήμερα, να τα εντάξω κι αυτά στην ίδια παραγγελία :) Αν προτείνετε να πάρω, πείτε μου και ποιους, διότι είμαι άσχετος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Την προηγούμενη πέμπτη το πλαίσιο, στις "εκπτώσεις" του, εμφάνισε για κανα 6ωρο, CPU intel 650 3.Ghz μόνο 40€ - όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε....

Hindmost, είδα τον κύριο... από σπόντα αλλά τον είδα! ;D

 

Μενέλαε, νομίζω ότι ακόμα και με τη stock ψύξη του κουτιού θα είσαι μια χαρά. Θα σου πρότεινα λοιπόν να δεις πως τα πάει με τους δύο ανεμιστήρες που έχει ήδη. Αν δεις ότι παίζει πρόβλημα, βάλε έναν ακόμα 120άρη στο πίσω μέρος για να βγάζει το θερμό αέρα εκτός κουτιού και τέλος... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά ναι, πολλοί (και μεγάλοι) ανεμιστήρες σε αργές στροφές είναι το ιδανικό. Αλλά καλύτερα να αγχωθείς για όλα αυτά όταν (και αν) συναντήσεις πρόβλημα θερμοκρασιών. Μη γεμίσεις το κουτί ανεμιστήρες χωρίς να είναι απαραίτητο δηλαδή...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello και πάλι!  :) Παίδες.... πρόβλημα! Ήρθε το pc σήμερα αλλά...... το τροφοδοτικό κάνει σαν αεροπλάνο....... :'( :'( :'( Δε θα το έλεγα και πολύ ήσυχο..... τι να του κάνω;;;

 

Επίσης, τα fans του κουτιού είναι πολύ θορυβώδη. Θα αντικατασταθούν ΑΜΕΣΑ. Τι να πάρω; Παίρνει και 14ρια, που προφανώς είναι καλύτερη επιλογή....... Για πείτε  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, επίσης λόγω ενός μπλεξίματος, δε μου φέρανε το cpu cooler, μου έβαλαν σε box edition τη cpu (στα ίδια λεφτά με το tray). Να αλλάξω το cooler της με ένα καλύτερο, όπως πχ το zalman που είχα παραγγείλει; Δεν ακούω να κάνει θόρυβο αυτό πάντως..... το τροφοδοτικό και τα fans του κουτιού είναι που κάνουν το χαμό.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, επίσης λόγω ενός μπλεξίματος, δε μου φέρανε το cpu cooler, μου έβαλαν σε box edition τη cpu (στα ίδια λεφτά με το tray). Να αλλάξω το cooler της με ένα καλύτερο, όπως πχ το zalman που είχα παραγγείλει; Δεν ακούω να κάνει θόρυβο αυτό πάντως..... το τροφοδοτικό και τα fans του κουτιού είναι που κάνουν το χαμό.....

 

Στήσε αυτί να δεις από που ακούγεται θόρυβος και εκεί να επέμβεις. Συνήθως η  CPU

κάνει μεν θόρυβο αλλά όχι πολύ. Βέβαια αν σου βάζανε (οι μ@λ@κες) την ψύχτρα θα ήσουν

άρχοντας. Πχ ο forensick έβαλε άλλη ψύχτρα και μπορεί πλέον να κοιμηθεί με το PC ανοικτό ;D.

 

Καλώς ήρθες λοιπόν στο κλαμπ όσων έχουν δώσει απίστευτα λεφτά και έχουν ακόμα προβλήματα... >:(

 

Πάντως ρε συ φιλαράκι εγώ θα σου πρότεινα την κατασκευή ενός ξύλινου κουτιού (και από μελαμίνη

μια χαρά είναι) με τζαμάκι μπροστά το οποίο θα σου κόψει πολλά dB την βαβούρα. Πιο οικονομικά

και πιο σίγουρα (το κυριότερο). Αυτό έχω κάνει και εγώ απλά ο ξυλουργός μου με έχει στήσει

απίστευτα και ακόμα περιμένω να μου το φτιάξει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου