Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με μπασο


constantinosbjj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΟιταξα το intonation με τον τροπο που περιγραφει ο παραπανω ελληνικος οδηγος. Στο 12ο ταστο δηλαδη...

το μπασο μου ειναι το fender american standard jazz.

Μαλλον πρεπει να το παω για σεταπ!

κ αλλα λεφτα..

 

Πω.. έχει χαλάσει κι η fender.

Εγώ νόμιζα ότι μας έλεγες για κανένα φθηνό squier ή κάτι τέτοιο(χωρίς πλάκα, αυτή την εντύπωση είχα). Τα λεφτά, κλάψ'τα που λένε...  Το να φαλτσάρει ένα AM standard μπορεί να είναι και σοβαρό θέμα(π.χ. θέση γέφυρας ή ένωση σώματος-μπράτσου).

Έχεις εγγύηση? Αν ναι, πήγαινέ το πίσω να στο φτιάξουν και μη δώσεις λεφτά σε 3ο μάστορα. Εξάντλησε πρώτα τα δικαιώματα που έχεις για 1ο σετάπ δωρεάν, εγγύηση, επιστροφή κλπ.

Κατόπιν, μήπως να κοιτάξεις κανένα mexican πριν αρχίσεις να δίνεις για άλλα services κλπ? Mε mexican που έχω παίξει ήταν μια χαρά πάντως, χωρίς φάλτσες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω.. έχει χαλάσει κι η fender.

Εγώ νόμιζα ότι μας έλεγες για κανένα φθηνό squier ή κάτι τέτοιο(χωρίς πλάκα, αυτή την εντύπωση είχα). Τα λεφτά, κλάψ'τα που λένε...  Το να φαλτσάρει ένα AM standard μπορεί να είναι και σοβαρό θέμα(π.χ. θέση γέφυρας ή ένωση σώματος-μπράτσου).

Έχεις εγγύηση? Αν ναι, πήγαινέ το πίσω να στο φτιάξουν και μη δώσεις λεφτά σε 3ο μάστορα. Εξάντλησε πρώτα τα δικαιώματα που έχεις για 1ο σετάπ δωρεάν, εγγύηση, επιστροφή κλπ.

Κατόπιν, μήπως να κοιτάξεις κανένα mexican πριν αρχίσεις να δίνεις για άλλα services κλπ? Mε mexican που έχω παίξει ήταν μια χαρά πάντως, χωρίς φάλτσες κλπ.

 

Κατι μπορει να μην ξερει να κανει σωστα το παιδι.

Ας παει σε καποιον πιο εμπειρο. Δεν τιθεται θεμα πιστευω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω οτι μπορει να κανω κατι λαθος. Το θεμα ειναι οτι το μπασο εχει αγοραστει απο αμερικα! τι γινεται με την εγγυηση? ισχυει στον εδω αντιπροσωπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω οτι μπορει να κανω κατι λαθος. Το θεμα ειναι οτι το μπασο εχει αγοραστει απο αμερικα! τι γινεται με την εγγυηση? ισχυει στον εδω αντιπροσωπο?

 

Για την εγγύηση, θα πρέπει να ρωτήσεις στον επίσημο αντιπρόσωπο στην Ελλάδα, το Στόλλα ( www.stollas.com ). Πάρε τους ένα τηλέφωνο για να σου πουν τους όρους εγγύησης και αν σε καλύπτουν εδώ.

 

Για το σετάπ, σίγουρα πρέπει να το πας σε έμπειρο τεχνικό καθώς αξίζει μια καλή ρύθμιση το μπάσο σου και συνήθως κοστίζει ~20-30ευρώ η εργασία. Τσέκαρε και τις χορδές σου για σημεία που μπορεί να έχουν τσάκιση, δηλαδή να έχουν λυγίσει σε κάποιο σημείο (εκτός απ το nut και τη γέφυρα φυσικά) και να σχηματίζουν πολύ μικρή αιχμή σαν μια μικρή προεξοχή. Κάτι τέτοιο σχηματικά: ----^----

Αυτό συμβαίνει γενικά και αλλοιώνει το intonation κλπ

 

 

Δες και λίγο τα tips της fender που είναι λεπτομερή σχετικά με το intonation. Προτείνει να τσεκάρεις καλά το intonation με τις αρμονικές του 12ου τάστου.

http://www.fender.com/en-GR/support/articles/bass-guitar-setup-guide/

 

http://www.fender.com/community/forums/viewtopic.php?f=9&t=53189

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ Sottos! οι χορδες δεν εχουν κατι . θα παω να του κανω ενα καλο σεταπ και πιστευω θα ειναι οκ. ελεγα μπας και μπορουσα να το αποφυγω αλλα δε γινεται. δεν πειραζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου