Προς το περιεχόμενο

Ξεκινώντας με την ηλεκτρική κιθάρα


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Καλησπέρα και πάλι στο φόρουμ.Όπως έχω γράψει και σε παλαιότερα posts μου,είμαι αρχάριος στην ηλεκτρική κιθάρα(είχα κάνει όμως,στο παρελθόν,5 χρόνια μαθήματα στο πιάνο,οπότε έχω μια επαφή με τη μουσική) και στην παρούσα φάση προσπαθώ να μάθω μόνος μου κάποια πράγματα.Το ερώτημά μου αφορά,από τις δύο παρακάτω μεθόδους ποια είναι προτιμώτερο να ακολουθήσω :

α.Με ταμπλατούρες γνωστών τραγουδιών ή

β.Μαθαίνοντας κλίμακες.

    Τη δεδομένη χρονική στιγμή δεν έχω τη δυνατότητα να πάω σε κάποιο δάσκαλο(κατ'εμέ το καλύτερο δυνατό) και ο χρόνος που έχω για την ενασχόληση μου με την κιθάρα είναι περί της μιας ώρας ημερησίως.

    Ειρήσθω εν παρόδω,τα ακούσματά μου κινούνται στον ευρύτερο χώρο της rock.

 

          ..Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα α και β δεν αποκλείουν το ένα το άλλο (και βέβαια υπάρχουν και γ και δ...)

 

κι αφού έχεις κάνει 5 χρόνια πιάνο, κοίτα και παρτιτούρες, όχι μόνο ταμπλατούρες

 

και κοίτα κι εδώ

 

http://www.justinguitar.com/

 

καλή αρχή!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις κάνει και πιάνο, κάποια πράγματα από θεωρία πρέπει να τα ξέρεις. Ξεκίνα λοιπόν να διαβάζεις και τις κλίμακες στην κιθάρα, και βγάλε και κανένα κομμάτι για να γουστάρεις, να σου κρατάει το ενδιαφέρον. Και θα δεις ότι σιγά σιγά θα αρχίσεις να προσθέτεις δικά σου πράγματα στα κομμάτια, εφαρμόζοντας τη θεωρία που διαβάζεις. Κι έτσι θα γουστάρεις ακόμα περισσότερο. Επίσης νομίζω ότι η θεωρία θα σε βοηθήσει να μαθαίνεις τραγούδια ακόμα πιο εύκολα.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, καλες οι κλιμακες κ η θεωρια, εχε υποψη και τις ταμπλατουρες, αλλα σημαντικοτερο στην παρουσα φαση που εισαι, αλλα και γενικοτερα, ειναι να προσπαθησεις να βγαλεις κομματια 'με το αυτι'.. ξεκινα με κατι που σου φαινεται ευκολο (μπορει να ειναι οντως ευκολο, μπορει και να μην ειναι βεβαια...) και προσπαθησε να το 'αποκωδικοποιησεις'.. αν δυσκολευτεις τοτε κοιτα τη 'λυση', την ταμπλατουρα δηλαδη.. μεχρι να ξεμπλοκαρεις. μετα, ξανα με το αυτι... κλπ κλπ... ετσι θ αρχισεις να βελτιωνεσαι και ν αρχισεις να σκεφτεσαι 'ηχους' αντι για '1ο ταστο , δευτερη χορδη' κλπ... α. και μη χανεις την ευκαιρια οταν νοιωσεις ετοιμος (η και σχεδον ετοιμος) να παιζεις με αλλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manos_evh Το θέμα με το αυτί μάλλον θα καθυστερήσει,γιατί προς το παρόν δεν το έχω καθόλου.. :'(

 

Μια άλλη ερώτηση που έχω είναι,πως ενώ στο πιάνο,όταν διάβαζα μια παρτιτούρα ήξερα σε ποια οκτάβα να την παίξω,δε συμβαίνει το ίδιο και με την κιθάρα.Μπορώ να ξεκινήσω από οποιαδήποτε χορδή/τάστο ή υπάρχει κάποιο σημείο στην ταστιέρα που θεωρείται η αρχή,π.χ. η Ντο,όταν την πιάνεις στο 10ο τάστο της Ρε χορδής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να το βρεις μόνος σου. Η παρτιτούρα σου δείχνει νότα και σχετική οκτάβα αλλά π.χ. το ντο κάτω από το πεντάγραμμο στο κλειδί του σολ μπορεί να είναι το τρίτο τάστο της Λα χορδής αλλά και το όγδοο της Μι. Αναλόγως πώς πάει το κομμάτι και πώς μπορείς να πετύχεις το ηχητικό αποτέλεσμα. Αυτά βέβαια για κομμάτια για τα οποία δεν εχεις ηχητικό παράδειγμα. Αν μπορείς να το ακούσεις κι όλας πριν το μελετήσεις, έχεις μια ιδέα για το τι παίζεται πού.

 

Γενικώς το σε πιο τάστο παίζεται η νότα είναι κάτι που με την εμπειρία σταματά να σε προβληματίζει. Από ένα σημείο και μετά και σύμφωνα με τις νότες που ακολουθούν, το βρίσκεις μόνος σου. Στην αρχή βέβαια θα κάνεις λάθη και διορθώσεις. Θα δεις ότι αν παίζεις νότες σε λάθος θέση, κάτι δε θα σου πηγαίνει καλά.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε κανενα βιβλιο ή δες μαθηματα online, κανε κατι πιο συστηματικο ομως περα απο το να παιζεις γνωστα τραγουδακια. Αν εχεις και καποιον γνωστο κανε ενα εστω "μαθηματακι" να σου δειξει τα τελειως βασικα και μετα απο κανα-δυο μηνες αλλο ενα να σου πει που βρισκεσαι.

 

Αν εχεις 24 ταστα χτυπα την ψιλη Μι ανοιχτη και μετα τη μπασα Μι στο 24ο και προβληματισου, ειναι η ιδια νοτα στην ιδια οκταβα. Και μετα relax ;D. Τα δυσκολα τα ξερεις απο το πιανο, μολις συνειδητοποιησεις τις αντιστοιχιες με την κιθαρα και παρουν λιγο αερα τα δαχτυλα σου θα δεις μεγαλη βελτιωση σε πολυ λιγο χρονο. Και μετα more practice :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manos_evh Το θέμα με το αυτί μάλλον θα καθυστερήσει,γιατί προς το παρόν δεν το έχω καθόλου.. :'(

 

η λογικη ειναι να προσπαθησεις να αναγνωρισεις φιλε μου, εστω και μια συγχορδια, μια νοτα, εστω κατι το ελαχιστο .. μην πας απ το α στο ω κατευθειαν.. αλλα απ το α στο β κλπ... και οσο πιο πολυ το δουλευεις το θεμα, τοσο πιο ευκολο θα γινεται.

 

τωρα για τις οκταβες κλπ, και στην κιθαρα ειναι συγκεκριμενα τα πραματα, απλα αντιθετα απ το πιανο, μια νοτα στο πενταγραμμο για την κιθαρα μπορει να παραπεμπει σε παραπανω απο μια θεσεις απ τις οποιες θα παραχθει η ιδια νοτα..

 

Μπορώ να ξεκινήσω από οποιαδήποτε χορδή/τάστο ή υπάρχει κάποιο σημείο στην ταστιέρα που θεωρείται η αρχή

 

Παντως αν θα σε βοηθουσε να εχεις αυτη την 'αρχη' που αναφερεις, σε κανονικα κουρδισμενη κιθαρα η πιο χαμηλη νοτα, δηλαδη η μι στην 6η (μεγαλη) χορδη, αντιστοιχει στην μι που βρισκεται 3 βοηθητικες γραμμες κατω απ το πενταγραμμο (κλειδι του σολ) και μονο σε αυτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου