Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής για πετάλι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν crate 12,5W και η παραμόρφωσή του μου φαίνεται πολύ καλή σε σχέση με τα πετάλια που έχω παίξει

Υπάρχει περίπτωση να τον χρησιμοποιήσω σαν πετάλι distortion?

Αυτό που σκέφτομαι είναι να πάρω την πλακέτα από μέσα να τη χώσω σε ένα κουτί και να κάνω κάποιες μόντες (όπως για παράδειγμα να του βάλω footswitch και να κάνω bypass το καθαρό κανάλι ώστε να δουλεύει σαν πετάλι)

Η ιδέα μου ήρθε μετά από 2 ώρες γράψιμο πανελλήνιες και κάνα μισάωρο που περπάτησα στον ήλιο για να πάω για καφέ, για να δικαιολογηθώ

 

Προκύπτουν όμως κάποια ερωτήματα

το bypass από το καθαρό κανάλι θα έχει μια στάθμη συγκεκριμένη

το βρώμικο κανάλι που θα περνάει από τον ενισχυτή θα είναι ενισχυμένο 8)

αυτό δεν είναι επικίνδυνο να κάψω τίποτα αφού όλα θα πηγαίνουν στο τέλος σε κάποιο ενισχυτή?

υπάρχει κανένας τρόπος (πχ καμία αντίσταση στο τέλος) μπας και πετύχει?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

OΧΙ δεν μπορεις.Αλλωστε  και να μπορουσες ο ηχος θα ηταν δραματικα διαφορετικος αν περναγε απο αλλο ενισχυτη και μεγαφωνα,αν ο ηχος εβγαινε μονο απο μια προενισχυση δεν θα υπηρχε λογος να αγοραζουμε ενισχυτες. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει preamp out ( ή effect loop ) νομιζω οτι θα μπορουσες να ακουσεις πως θα ακουγεται . Δε μπορεις ομως να το αφαιρεσεις απο την πλακετα , δεν ειναι διακριτη η θεση του πανω στην πλακετα αφου γινονται οι καταλληλες συντομευσεις και απλοποιησεις για να μην πιανουν πολυ χωρο τα στοιχεια και να ειναι μικροτερες οι διαδρομες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο ηχος εβγαινε μονο απο μια προενισχυση δεν θα υπηρχε λογος να αγοραζουμε ενισχυτες. ;)

 

βασικά μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο γιατί δεν πολυκαταλαβαίνω τι εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις ανοιξει ποτε να δεις πως ειναι απο μεσα ο ενισχυτης? νομιζεις οτι ειναι ενα ενα τα τμηματα που το απαρτιζουν σαν μπλοκ διαγραμα, δηλαδη πχ τροφοδοσια , προενισχυση-κυκλωμα overdrive , ενισχυτης , ωστε να μπορεις να αφαιρεσεις αυτο που θελεις και να το βαλεις σε ενα κουτι και να του κανεις "μοντες"?

 

ΜΜΜ τωρα που ξαναδιαβαζω την απορια σου , μαλλον θεωρεις οτι μπορεις να βαλεις σε κουτι ΟΛΟΚΛΗΡΗ την πλακετα και  να την κανεις πεταλι? σωστα? δε γινεται . τα πεταλια βγαζουν εξοδο Line (χαμηλη να στο πω πιο απλα σταθμη) και οχι εξοδο σταθμης τελικου ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον θεωρεις οτι μπορεις να βαλεις σε κουτι ΟΛΟΚΛΗΡΗ την πλακετα και  να την κανεις πεταλι? σωστα? δε γινεται . τα πεταλια βγαζουν εξοδο Line (χαμηλη να στο πω πιο απλα σταθμη) και οχι εξοδο σταθμης τελικου ενισχυτη.

αυτό θέλω να κάνω και οι μετατροπές που λέω γίνονται και είναι και απλές

το θέμα είναι η στάθμη γι αυτό και ρώτησα μήπως και διορθώνεται με καμια αντίσταση

 

εχεις ανοιξει ποτε να δεις πως ειναι απο μεσα ο ενισχυτης? νομιζεις οτι ειναι ενα ενα τα τμηματα που το απαρτιζουν σαν μπλοκ διαγραμα, δηλαδη πχ τροφοδοσια , προενισχυση-κυκλωμα overdrive , ενισχυτης , ωστε να μπορεις να αφαιρεσεις αυτο που θελεις και να το βαλεις σε ενα κουτι και να του κανεις "μοντες"?

την έχω ανοίξει και κατάλαβα τι λες αλλα και πάλι πιστεύω γίνονται αυτά που λέω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γίνεται. Σε όλους τους ενισχυτές μπορεί να γίνει αυτό που λες. Θεωρητικά και πρακτικά. Αλλά... μάλλον πολύ φασαρία για το τίποτα.

Θα καταστρέψεις έναν ενισχυτή για να πάρεις μόνο και μόνο το τμήμα των εφφέ; Το ακούω λιγάκι...

Επιπλέον, δεν θα έχεις τον ήχο της καμπίνας.

Μπορεί αυτό που σ'αρέσει τώρα να μην σ'αρέσει μετά λόγω καμπίνας, κυρίως ενισχυτή κ.λ.π.

 

Γιατί δεν ψάχνεις να βρείς κανένα πεταλάκι που να σου κάνει ο ήχος του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου