Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας


Ilias83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζω κλασσική κιθάρα όσο με θυμάμαι 13-14χρόνια, αλλά έχω σταματήσει αρκετά χρόνια τα μαθήματα.

Αυτή τη στιγμή μετά από 5 χρόνια χωρίς να παίζω φανατικά θα ήθελα να ξαναξεκινήσω να ασχολούμαι, αλλά αυτή τη φορά με Ηλεκτρική Κιθάρα. (Τόσα χρόνια ασκήσεις βαρέθηκα)

Το κακό είναι οτι δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με ηλεκτρικές κιθάρες (συνολικά πρέπει να έχω παίξει κανα 5άρι φορές) και δεν έχω ιδέα για τι ακριβώς θα πρέπει να ψάξω...

Θα με βοηθούσε λοιπόν να μου δώσετε πληροφορίες σχετικά με το τι να ψάξω και τι να ζητήσω από μια κιθάρα. Βασικά επειδή δεν έχω ασχοληθεί ακούω διάφορα και μου φαίνονται κινέζικα, δεν καταλαβαίνω τι είναι, ούτε πως είναι ούτε τι ηχητικό αποτέλεσμα έχουν.

(Για χρήματα δεν υπάρχει πρόβλημα μιας και δεν υπάρχει ούτε €uro προς το παρον...

Αλλά φαντάζομαι οτι αν όλα πάνε καλά με τη δουλειά μου δεν θα μου είναι πολύ δύσκολο να μαζέψω ένα αρκετά σεβαστό ποσό)

Διαβάζοντας το forum ανακάλυψα πολλές χρήσιμες πληροφορίες, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να ξεκαθαρίσω τι επιλογές υπάρχουν...

Ακούω Radiohead, Placebo, Muse,Massive Attack, Archive, Madrugada, Puressence καθώς επίσης και πιο κλασσικά Pink Floyd (άρρωστα), Led Zeppelin...

Γενικά μιας και τώρα ξεκινάω δεν θα ήθελα να με περιορίζει τόσο στο τι θα μπορώ να παίξω...

Αν μπορούσατε να μου δόσετε πληροφορίες ή ακόμα και link για οτιδήποτε που θα με βοηθήσει θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

(π.χ. τι παίζει με τους μονούς και διπλούς μαγνήτες και άλλα τέτοια τεχνικά - μέχρι τώρα με την κλασσική εγώ έψαχνα το ξύλο της τασιέρα του σώματος και τι χορδές θα πάρω, τώρα μαζεύτηκαν και πολλά άλλα)

b]No one told you when to run

you missed the starting gun

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά χαρά και καλώς μας ήρθες...

 

Νομίζω πως η αναζήτηση σου πρέπει να ξεκινήσει από το στενό περιβάλλον σου. Υπάρχουν φίλοι, συγγενείς, γνωστοί που να έχουν μια ηλεκτρική; Δοκίμασε όσο μπορείς ό,τι πέφτει στα χέρια σου, για να έχεις ένα σημείο αναφοράς. Κι αυτό επειδή

 

Δεν ξέρεις αν σε βολεύουν λεπτά ή παχιά μπράτσα,

 

Δεν έχεις άποψη περί μαγνητών (όπως και οι περισσότεροι :lol: ),

 

Έννοιες όπως scale length (το συνολικό μήκος της ταστιέρας δηλαδή) και radius (το μήκος της εγκάρσιας καμπύλης, που ποικίλλει κι αυτό) δεν έχουν ταράξει τον ύπνο σου (τυχερέ)...

 

...και πάει λέγοντας...

 

Αυτό που θέλω με κάθε καλή πρόθεση να πω, είναι ότι θά'ταν κρίμα να πελαγώσεις με τη μία μέσα σε έναν αχταρμά "κινέζικων" όρων, όπως και να κάνεις μια βόλτα στα μαγαζιά, γιατί το μόνο που θα κερδίσεις θα είναι να ακούσεις αστήρικτες απόψεις και μύθους που θα σε μπλέξουν χειρότερα, από ανθρώπους που φυσικότατα ενδιαφέρονται να πουλήσουν κι όχι να διδάξουν (εφόσον ξέρουν και οι ίδιοι)...

 

Σου προτείνω λοιπόν να ξεκινήσεις ερευνώντας ό,ποια κιθάρα βρίσκεται στην ακτίνα δράσης σου, και σιγά-σιγά να ομαδοποιείς στο κεφάλι σου τί σου κάνει και τί όχι.

 

Αργότερα με το καλό, αφού θα έχεις καταρτίσει τη λίστα σου, θα έχεις και την πολυτέλεια να σβήνεις μία-μία γραμμή της, θα φτάσεις στις τρεις επικρατέστερες κιθάρες, θα ποστάρεις εδώ τον προβληματισμό σου, και με ένα πλατύ χαμόγελο θα βγάλουμε όλοι τα μαχαίρια και θα σκοτωθούμε... :lol: :lol: :lol:

 

Αυτό ήταν! Τώρα είσαι πλέον έτοιμος...να ξεκινήσεις να ψάχνεις ενισχυτή!!!

 

 

 

 

Το κλειδί εδώ μέσα είναι να μην μας πάρεις εντελώς στα σοβαρά. Θυμήσου το... :D

 

Καλωσήρθες.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες φίλε. Η αγορά κιθάρας ύστερα από πολύ σκέψη σπανίως ευχαριστεί με το τελικό αποτέλεσμα γιατί συνήθως ακόμα και μετά την αγορά το μεγαλύτερο ποσοστό αμφιβάλει αν έκανε καλά ή όχι με την "συγκεκριμμένη" αγορά!

Φιλικότατη συμβουλή. Κατ' αρχήν μην αγοράσεις κιθάρα ή εξοπλισμό επειδή ο τάδε ή ο δείνα μουσικός που σου αρέσει τα χρησιμοποιεί. Το μυστικό είναι στα χέρια σου και στα αφτιά σου! ¶λλωστε σχετικός με το όργανο είσαι. Επειδή είσαι "κλασσικός" στο παίξιμο ΣΙΓΟΥΡΑ θα χρειαστείς λίγο "σπρώξιμο" από έναν καλό δάσκαλο να κατανοήσεις την ροκ - ηλεκτρική κιθάρα γενικότερα και να αποβάλεις καποια "στάνταρντ" που καταντούν τα πράγματα τροχοπέδη. Αν και η κλασσική με την ηλεκτρική είναι "ξαδερφάκια" θα διαπιστώσεις ότι εκτός του διαφορετικού τρόπου σε πολλά σημεία παιξίματος, θα είναι η τεχνική έτερον καθώς και το στύλ εκάτερον που θα πρέπει να ξαναπροσαρμοστεί σε ελαφρώς διαφορετικά δεδομένα! :wink:.

όσο αφορά το τεχνικό μέρος την κιθάρα δηλαδή επανέρχομαι συμφωνώντας με τον earendil και θα σου πω δοκίμασε όσες περισσότερες μπορείς κιθάρες. Θα διαπιστώσεις ότι με τις περισσότερες ΑΝ σεταριστούν σωστά στα "μέτρα" σου ΘΑ είσαι σε θέση να παίζεις τα περισσότερα πράγματα. Η δική μου πρόταση είναι να ξεκινήσεις με μία Fender stratocaster Highway 1 με humbucker στη θέση bridge είναι μία mid range κιθάρα καλοκατασκευασμένη με σχετικά κοινά αποδεκτό μπράτσο και σχετικά πάντα μαγνήτες που "ακούγονται" για αρχή και δεν είναι για πέταμα, σε τιμή λίγο πάνω από την made in Mexico και λίγο πιό κάτω από την US standard, δηλαδή όχι πάνω από 850€ στην Ελληνική αγορά. Εκεί όμως που θα πρέπει να δώσεις σημασία είναι ο ενισχυτής! Όλοι παίρνουν μία πάρα πολύ καλή κιθάρα στα μέτρα τους και παίζουν πάνω σε μετριότατους τρανσίστορ ενισχυτές λόγω κόστους!!!! Θα σου πρότεινα για αρχή έστω και τον πιό φθηνό ενισχυτή με λυχνίες! Είναι πολύ σημαντικό, και για την ακρίβεια το 50% της υποθέσεως. Μην παρασυρθείς από τα βατ εντάσεις κτλ κτλ που πιθανώς να σου υποδείξουν κάποιοι! ΝΑ επιμέινεις σε έναν ενισχυτή με λυχνίες ΕΣΤΩ και μισό βάτ από έναν τρανσίστορ ενισχυτή των 850 βάτ με 18 κανάλια κι 784 εφέ στα πόδια και στα χέρια !!! Ενδυκτικά θα σου πρότεινα έναν Laney LC15 ή LC30 έναν Peavy classic 30 ή Peavy valveking.

Γνώμες ξέρεις υπάρχουν πολλές όσες και οι.... :lol: αλλά μαθηματικά είναι βέβαιο όσο αφορά το θέμα κιθάρας - ενισχυτή πολλοί (όπως και γω φυσικά) κάνουν έναν κύκλο και καταλήγουν σε 1-2 καλές στρατοκάστερ - τελεκάστερ και ένα σούπερστρατ ή Gibson ταυράκι - les paul κτλ. και σε 1-2 πολύ καλούς (για το στύλ τους) λαμπάτους ενισχυτές!

Φιλικά taq

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον taq και καλώς ήλθες στο forum!

 

Να τονίσω κι εγώ με τη σειρά μου το ότι πρέπει να δώσεις μεγάλη βάση στον ενισχυτή!

 

Είναι γνωστό άλλωστε (και χιλιοειπωμένο) ότι μια πολύ καλή κιθάρα σε έναν μέτριο ενισχυτή ακούγεται μέτρια. Ενώ μια μέτρια κιθάρα σε έναν καλό ενισχυτή ακούγεται ΚΑΛΑ! :wink:

Για το θέμα της κιθάρας, και πάλι η άποψη του taq με βρίσκει σύμφωνο, καθώς με μια τέτοια κιθάρα τύπου Stratocaster (με ένα διπλό μαγνήτη και 2 μονούς) μπορείς να παίξεις τα πάντα...

 

Καλή αναζήτηση!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome και από μένα.

Πάντα έλεγα και θα λέω πως όσοι ασχολούνται με την κλασσική είναι ευτυχισμένοι άνθρωποι.

Εξηγούμαι: πέρνουν ένα καλό όργανο και καθαρίζουν.Από 'κει και πέρα ασχολούνται κυρίως με την βελτίωση του παιξίματός τους.

Δυστυχώς αυτό δεν συμβαίνει και με τους περισσότερους "ηλεκτρικούς".

Ως ένα βαθμό είναι δικαιολογημένο καθώς στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα παρεμβάλεται μια μεγάλη αλυσίδα συνιστωσών (μην αρχίσω να απαριθμώ, ένα ψάξιμο στο site θα σε βοηθήσει να πάρεις μια ιδέα).

Απο ένα σημείο και μετά όμως τα πράγματα ξεφευγουν από τον έλεγχο. Δυστυχώς όσο περισσότερα μαθαίνεις (και στο noiz υπάρχουν πολλά μέλη που θα σε βοηθήσουν να μάθεις αρκετά), τόσο περισσότερο θα ψαχτείς.

Αυτό από μόνο του δεν είναι κακό. Υπάρχει όμως ένας μεγάλος κίνδυνος να περάσει αρκετός καιρός μέχρι να κατασταλλάξεις, στον οποίο διάστημα θα έχεις ξεχάσει τον ένα και μοναδικό σκοπό σου : να βελτιωθείς σαν κιθαρίστας και να περνάς καλά :wink:

Όχι δεν τα λέω αυτά για να σε αποκαρδιώσω, ίσα ίσα είμαι από αυτούς που λατρεύουν τον κόσμο που λέγεται "ηλεκτρική κιθάρα".

Για να μην συνεχίσω να σου μιλάω θεωρητικά θα σου πρότεινα και γω να ξεκινήσεις με μια τύπου στρατοκάστερ κιθάρα όπως σου προτείνουν και τα παιδία από πάνω, καθώς ομολογουμένως είναι πολύ ευέλικτη.

Συμφωνώ επίσης και για τους προτεινόμενους ενισχυτές (Laney LC-30 και Peavey Classic 30) καθώς για λαμπάτοι είναι πολύ τίμιοι για τα λεφτά τους (που δεν είναι και πολλά, άμα αρχίσεις να ρωτάς για τιμές λαμπάτων θα καταλάβεις).

Anyway, καλή αρχή, καλό ψάξιμο και καλά παιξίματα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπες και εσύ !!! Απο λεφτά δεν υπάρχει πρόβλημα αφου δε έχεις μία , θα σου πρότεινα να πάς με αυτήν την λογική . Δηλαδή αγόρασε μία αρκετά φθηνή κιθάρα αξίας μέχρι 200 ευρώ , μία all around δηλαδή μία stratocaster στύλ ή μιά telecaster (μήν ακούσω ότι δεν είναι all around !! 8O ) . Παίξε , παίξε και πάιξε και ξεκοίλιασε την -στην κυριολεξία- σύντομα θα καταλάβεις τι πάιζει !!!!!! Προς θεού !!! μην πέσεις στον φαύλο κύκλο τον αναζητήσεων και των διαφόρων απόψεων(σαν την δική μου :lol: ) !!!!!! πάρε ότι κιθάρα θες με βάση τα χρήματα σου αφού είναι η πρώτη σου !!!!! μην κολλήσεις με χαζά πράγματα του στύλ , αυτή έχει 100 αλλά η άλλη έχει 150 γιατί να μην πάρω αυτή αλλά αφού λεώ να πάρω αυτή γιατί να μην πάρω αυτή που έχει 200 και πάει λέγοντας .................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "ηλεκτρικος" ηχος,αποτελειται απο 3 συστατικα οσον αφορα τον εξοπλισμο.

Την ΚΙΘΑΡΑ,τον ΕΝΙΣΧΥΤΗ & τα ΕΦΕ.

 

Αν εισαι σιγουρος οτι θες να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ σοβαρα την περιηγηση σου στον κοσμο της ηλεκτρικης κιθαρας και μια και εχεις σχεση με το οργανο (αν και συντομα θα διαπιστωσεις οτι κατα βαση η κλασσικη & η ηλεκτρικη κιθαρα ειναι δυο διαφορετικα οργανα) θα σου προτεινα για να μην πετας τα λεφτα σου τον παρακατω συνδιασμο πολυ λογικων σε τιμη μηχανηματων με εξαιρετικη ποιοτητα ηχου τα οποια θα τα κρατησεις για παντα (η τουλαχιστον θα σου παρει παρα,μα παρα πολυ καιρο να τα εξαντλησεις)

 

ΚΙΘΑΡΑ : TELECASTER (Fender Baja η το εξαιρετικο αντιγραφο της Rockinger) με την τελε μπορεις να παιξεις τα παντα & το σημαντικοτερο ειναι ΠΑΝΑΠΛΗ & ετσι πολυ δυσκολα θα μπερδευτεις :wink:

Θα χρειαστεις περιπου 500-600 ευρω

 

ΕΦΕ: VOX TONELAB SΕ: KATAΠΛΗΚΤΙΚΗ πεταλιερα με απιστευτα εφε & εξαιρετικο βρωμικο ηχο,δεν νομιζω να υπαρχει κατι καλυτερο στα 400 ευρω που περιπου κοστιζει.

 

ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ: Peavey Delta Blues,Fender Blues Junior,Fender HRD απο 450-700 ευρω ολοι εξαιρετικοι.

 

Αυτα και τα ξαναλεμε :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΙΘΑΡΑ : TELECASTER (Fender Baja η το εξαιρετικο αντιγραφο της Rockinger) με την τελε μπορεις να παιξεις τα παντα & το σημαντικοτερο ειναι ΠΑΝΑΠΛΗ & ετσι πολυ δυσκολα θα μπερδευτεις :wink:

Θα χρειαστεις περιπου 500-600 ευρω

 

επειδή είμαι σε αναζήτηση tele κάτι αντίστοιχο σε rosewood? :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΙΘΑΡΑ : TELECASTER (Fender Baja η το εξαιρετικο αντιγραφο της Rockinger) με την τελε μπορεις να παιξεις τα παντα & το σημαντικοτερο ειναι ΠΑΝΑΠΛΗ & ετσι πολυ δυσκολα θα μπερδευτεις :wink:

Θα χρειαστεις περιπου 500-600 ευρω

 

ΕΦΕ: VOX TONELAB SΕ: KATAΠΛΗΚΤΙΚΗ πεταλιερα με απιστευτα εφε & εξαιρετικο βρωμικο ηχο' date='δεν νομιζω να υπαρχει κατι καλυτερο στα 400 ευρω που περιπου κοστιζει.

 

ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ: Peavey Delta Blues,Fender Blues Junior,Fender HRD απο 450-700 ευρω ολοι εξαιρετικοι.[/quote']

 

@john: δες τα guitar kits της rockinger

 

Και είσαι έτοιμος για COUNTRY!!!36_1_19.gif

 

Αστειεύομαι φυσικά...Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα και θα προσέθετα στις επιλογές της κιθάρας μια στρατ. Δες τα guitar kits της rockinger :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΦΕ: VOX TONELAB SΕ: KATAΠΛΗΚΤΙΚΗ πεταλιερα με απιστευτα εφε & εξαιρετικο βρωμικο ηχο' date='δεν νομιζω να υπαρχει κατι καλυτερο στα 400 ευρω που περιπου κοστιζει.[/quote']

 

Πες 500...

 

http://www.thomann.de/thoiw7_vox_tonelab_se_bodeneffekt_prodinfo.html

 

Edit: Ο άνθρωπος ζήτησε βοήθεια στην κατανόηση του αντικειμένου ρε παιδιά, όχι συμβουλές για το τί θα ψωνίσει (και τόνισε ότι δεν υπάρχει φράγκο!).

 

Όσοι από μας είχαν για 1η κιθάρα Rockinger και 1ο ενισχυτή λαμπάτο να σηκώσουν το χέρι. Ας μην τρέχουμε να πούμε σε κάποιον αρχάριο (στην ηλεκτρική) ότι για να παίξει χρειάζεται +1500 ευρώ...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου