Προς το περιεχόμενο

Αναγνώριση Μουσικών Οργάνων


ohhai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης θέλω να μου πείτε για το soundtrack του monkey island δηλαδή αυτό

 

Ο βασικός ήχος που παίζει η μελωδία είναι steel drum (τον έχουν όλα τα αρμόνια synth), όπως σου είπαν και παραπάνω.

Τωρά μέσα ακούω και κάτι glissandi που κάνουν τα φλάουτα, drums και τιμπάλες και η κιθάρα έιναι μια clean guitar αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΜΑ ακριβώς αυτό...επειδή είμαι μεγάλος και έμπειρος του τα λέω...δεν θέλω να γίνει σαν και σένα!!!! ;D ;D

 

γιατι οχι?

εγω εχω αγορασει ενα καρο οργανα κατα καιρους,απλα για την χαρα της ενασχολησης με κατι καινουργιο, σε πολλα εχω κανει και μαθηματα και πραγματι νιωθω πως σε καποιο βαθμο εχουν ανοιξει οι μουσικοι μου οριζοντες!

σιγουρα σε κανενα δεν εχω ξεπερασει ενα μετριο επιπεδο, αλλα και παλι το χω φχαριστηθει πιο πολυ απο το να αγοραζα μια μιντι κιθαρα, να χα τρομερα αληθοφανεις ηχους, αλλα να συνεχιζα να παιζω μονο ΚΙΘΑΡΑ.

 

για μενα φιλε AlarV, προχωρα αφοβα! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Για το πνευστό θέλω να ρωτήσω τι είναι καλύτερο να πάρω για 1η φορά. Τρομπέτα ή τρομπόνι? Πριν το τόπικ σκεφτόμουν και σαξόφωνο.

Αυτό φίλε μόνο εσύ το ξέρεις.Ολα τα όργανα για μένα είναι ωραία.Εξαρτάτε τι σου αρέσει.Κ μην κάνεις το λάθος να μάθεις παράλληλα ξύλινο πνευστό όπως το σαξόφωνο κ χάλκινο πνευστό όπως η τρομπέτα ή το τρομπόνι.

Πάντως για την μουσική που μας παράθεσες η τρομπέτα έχει μεγαλύτερο ρόλο απ το τρομπόνι.

 

Τέλος, επειδή το χω απορία θέλω να μου πείτε πόσο κάνει ένα μέτριο μπουζούκι για γρατζούνισμα. Θέλω ήχο όπως εδώ, στην εισαγωγή και συγκεκριμένα στο 0:11

Εγώ για μπαγλαμαδάκι το κάνω κ όχι για μπουζούκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ μην κάνεις το λάθος να μάθεις παράλληλα ξύλινο πνευστό όπως το σαξόφωνο κ χάλκινο πνευστό όπως η τρομπέτα ή το τρομπόνι.

Αυτό γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί στα χάλκινα το επιστόμιο που φυσάμε εφάπτεται έξω απ τα χείλη με αποτέλεσμα τα χείλη μας να πάλλονται απ τον αέρα κ να δίνουν τον ήχο.Για την ακρίβεια ενώνονται μεταξύ τους.Σκέψου ένα λάστιχο που βγαίνει νερό.Αν πιέσεις το λάστιχό στην άκρη (με τα δυο σου δάχτυλα πάνω κ κάτω) κ μικρύνεις την έξοδο του νερού τότε το νερό θα πάει πιο μακριά ή πιο κοντά ανάλογα την πίεση.

Αντίθετα στα ξύλινα το επιστόμιο μπαίνει μέσα στο στόμα μας κ το καλαμάκι είναι αυτό που πάλλεται απ τον αέρα για να δώσει ήχο.Τα χείλη μας εδώ δεν ενώνονται.Εχουν μεγάλη απόσταση μεταξύ τους για να μπει το επιστόμιο.Εχουν ως αποστολή να ελέγχουν το καλαμάκι ή τα δύο καλαμάκια αν μιλάμε για όμποε φαγκότο κ.α.Οπότε έχουμε μυς που στην μία τεχνική δουλεύουν κ στην άλλη κάθονται κ το αντίθετο.Είναι δύο τεχνικές εντελώς αντίθετες.

Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω γιατί αυτά δεν εξηγούνται εύκολα με τον γραπτό λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βασικός ήχος που παίζει η μελωδία είναι steel drum (τον έχουν όλα τα αρμόνια synth), όπως σου είπαν και παραπάνω.

Τωρά μέσα ακούω και κάτι glissandi που κάνουν τα φλάουτα, drums και τιμπάλες και η κιθάρα έιναι μια clean guitar αν δεν κάνω λάθος.

Το steel drum το έψαξα στο πλήκτρο μου το Roland και το βρήκα! Ακούγεται σχεδόν παρόμοιο. Τα άλλα θα τα ψάξω λίγο παραπάνω. Μόνο την κιθάρα δεν μπορώ να καταλάβω πώς βγάζει αυτόν τον ήχο. Μου φαίνεται σαν κλειστές χορδές, αλλά ακούγεται αμυδρά μια συγχορδία...

 

για μενα φιλε AlarV, προχωρα αφοβα! :)

Θενξ για την υποστήριξη Alejandro έτσι και αλλιώς συμφωνούσαμε. :)

 

Αυτό φίλε μόνο εσύ το ξέρεις.Ολα τα όργανα για μένα είναι ωραία.Εξαρτάτε τι σου αρέσει.Κ μην κάνεις το λάθος να μάθεις παράλληλα ξύλινο πνευστό όπως το σαξόφωνο κ χάλκινο πνευστό όπως η τρομπέτα ή το τρομπόνι.

 

BIG thanx takisffff και για την επεξήγηση. Και τα 2 με εξιτάρουν το ίδιο πάντως.

 

 

Πάντως πρέπει να ακούσετε την πρώτη μου απόπειρα ηχογράφησης του monkey island.. Είναι απλά χάλια! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου