Προς το περιεχόμενο

Σωστή ένταση των ηχείων;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιος φίλος μου, μου είπε πως για να αποδώσει την ποιότητά του έναν ηχείο

χρειάζεται να παίζει σε κάποια συγκεκριμένη ένταση (το χρυσό σημείο). 8O

 

Αν παίζει χαμηλότερα ή υψηλότερα από εκεί,

τότε κάποιες συχνότητες θα ακούγονται δυνατότερα από τις άλλες κλπ …

 

Είναι αυτό αλήθεια;

Όταν κάνουμε μίξη, μας επηρεάζει;

Δηλαδή, εγώ ακούω πάντα σιγά.

Αν άκουγα δυνατά θα έφτιαχνα την μίξη μου διαφορετικά;

 

Και πώς μπορούμε να βρούμε το σημείο εκείνο της «σωστής» έντασης;

 

Αυτό μήπως ισχύει και για τους ενισχυτές, πρό και τελικούς;

 

Ευχαριστώ.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό (=ακριβό) σετ ηχείων αποδίδει καλά παντού, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα σαν την "χρυσή τομή" στην έντασή τους! Αυτό ισχύει μόνο στα φτηνά ηχεία, στα οποία χαμηλά όντως ο ήχος είναι φτωχός, ενώ αντίθετα στο τέρμα της έντασης τους παραμορφώνουν! Μάλλον κάτι τέτοιο εννοούσε ο φίλος σου... 8)

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι αντίστοιχο ήθελα να ρωτήσω κι εγώ: το input sensitivity των ηχείων μου είναι στο min (-20dB). Από το control panel της κάρτας μου ανεβάζω την ένταση το πολύ μέχρι το -5dB (μετά ξεκουφαίνεσαι).

 

Θα υπάρχει διαφορά αν ανεβάσω το input sensitivity των ηχείων για να παίζω πλέον σε χαμηλότερες εντάσεις από την κάρτα ήχου; Ή δεν παίζει ρόλο;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αυτό αλήθεια;

Όταν κάνουμε μίξη' date=' μας επηρεάζει;

Δηλαδή, εγώ ακούω πάντα σιγά.

Αν άκουγα δυνατά θα έφτιαχνα την μίξη μου διαφορετικά;

[/quote']

 

προσωπικα τις κανω ψιλοδυνατα ψιλο γιατι μενω και σε πολυκατικοια

και γιατι εχω προσεξει οτι οταν μιξαρω με χαμηλη ενταση παω μετα στο αμαξι και ακουω κατι "ουρες" απο τα ρεβερμπ διαφορετικες ! και με τα ντιλεη αν και βοηθιεμαι και λιγο με τα ακουστικα.

αλα το ψιλοδυνατα το δικο μου μπορει να ειναι το σιγα το δικο σου :lol:

α! εχω τα alesis μκ2 ισως να φτεναι και τα ηχεια δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα τις κανω ψιλοδυνατα

 

Κάπου διάβασα ότι αν καταφέρει κάποιος να ακούγεται "σωστά" η μίξη του σε μέτριες εντάσεις, τότε θα παίζει καλά παντού. (άσε που προφυλάσσεις και τα αυτιά σου). Ενώ αν κάνεις τη μίξη σε υψηλές εντάσεις, μπορεί το αποτέλεσμα να ακούγεται μουντό όταν το παίζεις χαμηλότερα.

 

Βέβαια, σε κάποια σημεία χρειάζεται να ακούσεις δυνατά για να διακρίνεις λεπτομέρειες (όπως τις ουρές που λές).

 

 

Σχετικά με το δικό μου θέμα, ας το θέσω με άλλα λόγια:

Πρέπει να τσιτώνουμε το input των ηχείων και να παίζουμε με το control panel (ή το mixer κλπ) ή δεν παίζει ρόλο (κι ό,τι είναι να αποδώσουν, θα το δώσουν με βάση την ένταση; )

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις μιξεις πρεπει να τις ακους και σιγα & δυνατα,οπωσδηποτε ομως πρεπει να ακουγονται καλα ΣΙΓΑ & σε ΜΕΣΗ ΕΝΤΑΣΗ (μια και ο περισσοτερος κοσμος δεν ακουει μουσικη στο τερμα :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ένταση στα μόνιτορ πρέπει να διατηρείται γύρω στα 85db SPL (Sound pressure level) - τυπική οικιακή ακρόαση.

Το πρόβλημα είναι ότι τα μπάσσα ακούγονται περισσότερο σε δυνατές εντάσεις (αυτό ισχύει για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ποιότητας μονιτορ).

 

Υπάρχουν μετρητές-συσκευές για αυτή τη δουλειά.

 

Προσπάθησε να mixαρεις τα tracks στα μόνιτορ σου άλλα τσέκαρε το επίσης , σε φτηνά ηχεία για να δεις αν λείπει τίποτα ή αν η μιξη αλλάζει τόοοσο πολύ ώστε να πρέπει να ανυσηχείς. Αν δεν ακούς την ουρά απτο delay δεν έγινε τίποτα (με την προυπόθεση ότι δεν παίζει σημαντικό ρόλο στο κομμάτι)...

 

Α, φρόντισε το μπάσσο να ηχογραφηθεί με πολλά harmonics ώστε να ακούγεται στα μικρά ηχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όπως ανέφερε ο db548 (επ' ευκαιρεία καλως όρισε στην παρέα μας...), η εμπειρεία έχει δείξει ότι μία ένταση 85 με 87 db rms (μέση στάθμη χωρίς να υπολογίζονται τα peak) είναι ότι καλύτερο να διατηρείται στο μεγαλύτερο μέρος μιας μίξης...

 

βέβαια είναι βασικό ανά τακτά χρονικά διαστήματα (όπως είπε και ο SF) να ελέγχουμε τι "γίνεται" και σε χαμηλές (κυρίως) και υψηλότερες στάθμες , με γνώμονα την σωστή συμπεριφορά των άκρων του φάσματος...

 

Να συμπληρώσω εδώ ότι είναι απαραίτητα και τα τακτά διαλλείματα (πχ κάθε ώρα κανα 10λεπτο) γιατί το αυτί είναι πειθήνιο όργανο του "δυνάστη" εγκέφαλου και σε σύντομο χρονικό δίαστημα "συνηθίζει" τον οποιαδήποτε ήχο, χάνοντας την όποια ικανότητα για "ουδέτερη" αντιμετώπιση του ηχητικού υλικού που καλείται να επεξεργαστεί...

Θα σας έχει τύχει φαντάζομαι να "μιξάρετε" επί αρκετές ώρες συνεχώς και να "ξερνάτε" την επόμενη ακούγοντας το αποτέλεσμα που ήταν τελείως έξω από το ποθούμενο...

επιφυλάσομαι δοθείσης ευκαιρείας -κάποια στιγμή που οι χρόνοι μου θα το επιτρέψουν- να αναφέρω κάποια μικρά μυστικά που θα βοηθήσουν κυρίως τους μη έμπειρους να έχουν καλύτερα αποτελέσματα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιφυλάσομαι δοθείσης ευκαιρείας -κάποια στιγμή που οι χρόνοι μου θα το επιτρέψουν- να αναφέρω κάποια μικρά μυστικά που θα βοηθήσουν κυρίως τους μη έμπειρους να έχουν καλύτερα αποτελέσματα...

 

¶ντε ντε :lol:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιφυλάσομαι δοθείσης ευκαιρείας -κάποια στιγμή που οι χρόνοι μου θα το επιτρέψουν- να αναφέρω κάποια μικρά μυστικά που θα βοηθήσουν κυρίως τους μη έμπειρους να έχουν καλύτερα αποτελέσματα...

 

¶ντε ντε :lol:

συμφωνα με τις καμπυλες fletcher και manson, το ανθρωπινο αυτι αντιλαμβανεται διαφορετικα την καθε συχνοτητα σε διαφορετικες εντασεις (ετσι προεκυψε και η χρηση του (loudness) οποτε αυτο το φαινομενο ισχυει ανεξαρτητως ηχειου.επισης καποια κακα ηχεια πιθανον να επιβαρυνουν τημ κατασταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου