Προς το περιεχόμενο

Yamaha DGX 650B vs Yamaha p105B + Βαση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους...

 

Θέλω να αγοράσω ένα ηλεκτρικό πιάνο, και είμαι ανάμεσα στα

Yamaha DGX 650B (έρχεται με βάση)

Yamaha p105B + Βάση

 

Το dgx συνδυάζει το πιάνο με το αρμόνιο, έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες - ήχους

και έχει και "ρόδα" αριστερά πράγμα που είναι πολύ χρήσιμο στις εγγραφές.

Είναι όμως πολύ μεγαλύτερο σε όγκο και πολύ ποιο βαρύ....

 

Το ρ105 είναι πολύ πιο μικρό, 12 μόλις κιλά οπότε μεταφέρεται πολύ εύκολα,

και η αλήθεια είναι πως δεν θα το σκεπτόμουν καν αν είχε και αυτό "ρόδα" μια που οι δυνατότητες του dgx δεν μου χρειάζονται.

 

Η διαφορά της τιμής τους είναι μόλις 16-20 ευρώ μαζί με την βάση του 105...

γύρω στα 700 ευρώ.

 

Τι λέτε ;

 

Επίσης... υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο της yamaha ή άλλη εταιρίας που να έχει το ίδιο πολύ καλό κλαβιέ που προσομοιώνει το κλαβιέ του πραγματικού πιάνου (πράγμα πάρα πολύ σημαντικό) ΚΑΙ ρόδα ;

 

Ευχαριστώ !!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα κοιτας στο τι θες να κανεις με τον εξοπλισμο σου. Αφου λες οτι θες να αγορασεις ηλεκτρικο πιανο,τοτε δεν κοιτας κατι σε araranger οπως ειναι το dgx. Η κατηγορια "ηλεκτρικο πιανο" σημαινει κυριως καλη ποιοτητα στον ηχο του πιανο πολλες φορες και με διαφορα επιπροσθετα δειγματα ηχου για καλυτερη προσομοιωση(πχ ηχος hammer κλπ), και καλυτερο κλαβιε. Τα arranger ειναι arranger,δηλαδη στο αριστερο χερι εχεις τις συγχωρδιες και το accompaniment να ειναι σε αναπαραγωγη,και στο δεξι παιζεις τη μελωδια σου. Αν δεν σε ενδιαφερει ιδιαιτερα η πιστοτητα στον ηχο για πιανο , το κλαβιε του σε ικανοποιει(θα το δεις επειτα απο δοκιμη) και κυριως προκειται να χρησιμοποιησεις τις δυνατοτητες ενος arranger,τοτε γιατι οχι να δοκιμασεις το dgx. Aν θες κατι να θυμιζει πιανο,τοτε κοιτας κατι σε ηλεκτρικο πιανο.

 

υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο της yamaha ή άλλη εταιρίας που να έχει το ίδιο πολύ καλό κλαβιέ που προσομοιώνει το κλαβιέ του πραγματικού πιάνου (πράγμα πάρα πολύ σημαντικό) ΚΑΙ ρόδα ;

 

Υπαρχουν πολλες τετοιες προτασεις,αλλα η τιμη ανεβαινει δραματικα. Για παραδειγμα παρατηρησε τις διαφορες αυτων των 2 stage pianos...

http://www.thomann.de/gr/yamaha_cp40_stage.htm

http://www.thomann.de/gr/yamaha_cp4_stage.htm

H πρωτη(που βγαζει και ματι) ειναι οτι διαφερουν κατα 500 ευρω... η δευτερη ειναι οτι η διαφορα αυτη ειναι γιατι στο cp4 τα πληκτρα ειναι ξυλινα ενω στο αλλο πλαστικα... Γενικα οι εταιριες προσπαθουν να προσομοιωσουν τα κλαβιε των ηλεκτρικων με αυτα των ακουστικων,και εδω που τα λεμε αυτος ειναι κ ο σκοπος ,αλλα οταν τα καταφερνουν αυτο πληρωνεται ακριβα...Σιγουρα υπαρχουν κ αλλες λυσεις που ειναι πιο ισορροπημενες σε σχεση τιμης-ποιοτητας, πολλοι κανουν λογο για kawai τα οποια δεν τα εχω δοκιμασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα κοιτας στο τι θες να κανεις με τον εξοπλισμο σου. Αφου λες οτι θες να αγορασεις ηλεκτρικο πιανο,τοτε δεν κοιτας κατι σε araranger οπως ειναι το dgx. Η κατηγορια "ηλεκτρικο πιανο" σημαινει κυριως καλη ποιοτητα στον ηχο του πιανο πολλες φορες και με διαφορα επιπροσθετα δειγματα ηχου για καλυτερη προσομοιωση(πχ ηχος hammer κλπ), και καλυτερο κλαβιε. Τα arranger ειναι arranger,δηλαδη στο αριστερο χερι εχεις τις συγχωρδιες και το accompaniment να ειναι σε αναπαραγωγη,και στο δεξι παιζεις τη μελωδια σου. Αν δεν σε ενδιαφερει ιδιαιτερα η πιστοτητα στον ηχο για πιανο , το κλαβιε του σε ικανοποιει(θα το δεις επειτα απο δοκιμη) και κυριως προκειται να χρησιμοποιησεις τις δυνατοτητες ενος arranger,τοτε γιατι οχι να δοκιμασεις το dgx. Aν θες κατι να θυμιζει πιανο,τοτε κοιτας κατι σε ηλεκτρικο πιανο.

 

 

Τα δοκίμασα και τα δύο...(κι περισσότερα...)

 

Τα κλαβιέ είναι τα ίδια...! Οι ήχοι πολύ καλοί και στα δύο, φυσικά το 105 έχει ελάχιστους σε σχέση με το dgx.

 

Εγώ το θέλω όμως για να γράφω σε personal studio και να κάνω ενορχηστρώσεις, όπου εκεί χρησιμοποιώ κυρίως vst, αλλά χρειάζομαι την ρόδα...!

 

Αν πάρω το dgx, θα το πάρω μόνο και μόνο για την ρόδα που έχει, αφού όλα τα υπόλοιπα θα μου είναι στο 90% τους άχρηστα...

Αν υπήρχε κάποιο τρόπος να προσημειώσω την ρόδα, δεν θα το σκεφτόμουν καν... Θα έπαιρνα το 105...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου γραφεις σε daw κυριως με vst, σκεφτεσαι το ενδεχομενο για midi keyboard? Και καλυτερο ηχο θα εχεις απο τα ανωτερω πληκτρα(δεν αναφερομαι στα cp), και το pitch bend που αναφερεις,και modulation κλπ controllers. Μου φαινεται παντως λιγο κριμα να επιλεξεις το dgx μονο και μονο για το pitch bend ,γενικα δεν τα εχω σε πολυ εκτιμηση. Στη θεση σου,αν ειχα σαν απαιτηση αποκλειστικα λειτουργια με daw, με αυτα τα χρηματα(κ λιγοτερα) θα πηγαινα σε βαρυκεντρισμενο midi keyboard. Απο την αλλη για να αναφερεις αυτα τα οργανα,καποιο λογο θα εχεις...ισως σου αρεσει ο ηχος της yamaha?

 

ps:μπορει να υπαρχουν και λυσεις απο μεταχειρισμενα απο καποιο stage piano με pitch bend. Ολο και καποιος θα σου προτεινει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα midi keyboard που πολύ σωστά αναφέρεις, δεν λειτουργούν αυτόνομα, δεν έχουν δικά τους ηχεία, και συνήθως δεν έχουν και τόσο καλό κλαβιέ...

Και η αλήθεια είναι πως η μεγαλύτερη πιθανότητα είναι να μου χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω και αυτόνομα κάποια στιγμή για διάφορες παρουσιάσεις...

 

Αν έχεις να μου προτείνεις όμως κάποιο με κλαβιέ ισάξιο με αυτό του 105... θα το δω...!!!!!!!!

 

Ευχαριστώ !!!!

 

Αφου γραφεις σε daw κυριως με vst, σκεφτεσαι το ενδεχομενο για midi keyboard? Και καλυτερο ηχο θα εχεις απο τα ανωτερω πληκτρα(δεν αναφερομαι στα cp), και το pitch bend που αναφερεις,και modulation κλπ controllers. Μου φαινεται παντως λιγο κριμα να επιλεξεις το dgx μονο και μονο για το pitch bend ,γενικα δεν τα εχω σε πολυ εκτιμηση. Στη θεση σου,αν ειχα σαν απαιτηση αποκλειστικα λειτουργια με daw, με αυτα τα χρηματα(κ λιγοτερα) θα πηγαινα σε βαρυκεντρισμενο midi keyboard. Απο την αλλη για να αναφερεις αυτα τα οργανα,καποιο λογο θα εχεις...ισως σου αρεσει ο ηχος της yamaha?

 

ps:μπορει να υπαρχουν και λυσεις απο μεταχειρισμενα απο καποιο stage piano με pitch bend. Ολο και καποιος θα σου προτεινει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα... μην το λες,μη σου πω υπαρχουν και midi keyboards που εχουν κλαβιε κλασεις ανωτερο απο τα dgx-ειδη ! Η fatar ειναι καταξιωμενη εταιρια παραγωγης ποιοτικων κλαβιε,με τη studiologic  να ενσωματωνει στα midi της αυτα τα κλαβιε. Παραδειγμα το vmk 188plus εχει αυτο σαν κλαβιε http://www.fatar.com/Pages/TP_40_GH_ES.htm και το numa nero εχει το αντιστοιχο με ξυλινα πληκτρα.Πολυ μακρια απο τιμες της ταξεως των 2000 ευρω + , και πολυ πιο κοντα στην τσεπη σου. Αλλα το οτι τα midi δε βολευουν τοσο οσο stand-alone ειναι μια αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρων... αν και όντως με ενδιαφέρουν περισσότερο τα stand alone....

Εχεις κάποιο άλλο λινκ για τα fatar ; σε αυτό, δεν έχει λύσεις ή τιμές...

 

Μπα... μην το λες,μη σου πω υπαρχουν και midi keyboards που εχουν κλαβιε κλασεις ανωτερο απο τα dgx-ειδη ! Η fatar ειναι καταξιωμενη εταιρια παραγωγης ποιοτικων κλαβιε,με τη studiologic  να ενσωματωνει στα midi της αυτα τα κλαβιε. Παραδειγμα το vmk 188plus εχει αυτο σαν κλαβιε http://www.fatar.com/Pages/TP_40_GH_ES.htm και το numa nero εχει το αντιστοιχο με ξυλινα πληκτρα.Πολυ μακρια απο τιμες της ταξεως των 2000 ευρω + , και πολυ πιο κοντα στην τσεπη σου. Αλλα το οτι τα midi δε βολευουν τοσο οσο stand-alone ειναι μια αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δεν είδα κάτι που να μου κάνει... έχεις να μου προτείνεις κάποια ;;;

 

Καλησπερα και απο μενα  8) σε ενδιαφερει μονο καινουριο?

Εχεις τσεκαρει αγγελιες του Noiz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου