Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος για ... σπίτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια παιζω κιθαρα 2-3 χρονια τωρα. Οχι επαγγελματικα, ετσι γιατι γουσταρω τη μουσικη (παιζω 10 χρονια αρμονιο) και γιατι μου αρεσει η κιθαρα σαν οργανο και φυσικα η ροκ μουσικη. Ως πιτσιρικας ειχα metal διαθεσεις γι αυτο εχω παρει τωρα εναν Line6 Spider II 30W. Το θεμα ειναι, οτι τον βαρεθηκα μιας και δεν με "αφηνει" να παιξω κατι το διαφορετικο. Τωρα εχω προσανατολιστει σε Classic Rock,Blues καταστασεις. βλ:Gary Moore, Johny Winter, Stevie Ray Vaughan, Hedrix, Eric Clapton, AC/DC κλπ κλπ.

 

Θα ηθελα λοιπον εναν ενισχυτη ανταξιο να βγαλει καθαρο ηχο και αξιοπρεπη. Φυσικα σκεφτηκα αμεσως να περασω απο το solid state σε λαμπα. Το θεμα ομως ειναι οτι ειμαι σε πολυκατοικια και οι λαμπα για να γουσταρεις πρεπει να της δώσεις ρευμα.

 

Περιμενω να μου πειτε τη γνωμη σας. Εγω σκεφτομαι τον Fender Junior Blues.

 

btw:Λετε να αλλαξω πρωτα κιθαρα και μετα ενισχυτη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

- Γιατρέ μου δεν αισθάνομαι καλά... λίγες ώρες πριν έγραφα τις σκέψεις μου, σε ένα φόρουμ στο ίντερνετ, να δεις πως το λέγανε... Νιζ, Νόιζ, κάπως έτσι. Κάπου εδώ έχω και το λινκ, να δεις... http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=11473&postdays=0&postorder=asc&start=10 Ναι, αυτό πρέπει να'ναι. Που λες γιατρέ μου, ώρες ώρες μου φαίνεται ότι κανείς δεν μου δίνει σημασία... τι να κάνω;

 

- Μην ανησυχείτε αγαπητέ μου, απλά η εντύπωσή σας είναι. Ο ΕΠΟΜΕΝΟΟΟΟΣ!

 

 

ΥΓ. Τεσπα, μια χαρά θα'σαι με αυτόν, πάρε και μια Tonelab... ουφ! Και εσύ επόμενε, τι πρόβλημα έχεις;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρά είναι ο blues junior, μην φανταστείς βέβαια ότι είναι πολύ σιγανός λόγω των 15 Watt. Σε πολυκατοικία ούτε αυτόν τον γκαζώνεις :roll:

 

Καθαρός ενισχυτής και με καλή αττάκα.

 

Οι emg από την άλλη είναι ένα θεματάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αυτός:

http://www.thomann.de/gr/fender_champion_600.htm

 

Είναι 5W με 6ιντσο speaker. Απ' ότι διάβασα στο harmony-central & άλλα forums είναι πιο φιλικός για οικιακή χρήση απ' ότι οι Pro & Blues Junior.

 

Τώρα ποιός τον έχει στην ελλάδα, να τον ακούσει κανείς, δεν ξέρω! Πάντως υπάρχουν κάποια clips στο youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ λαμπατο σου γουσταρει.

 

Κοιταζοντας τον ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ θα δεις οτι το ΠΡΩΤΟ ποντεσιομετρο διπλα στην εισοδο γραφει με ΜΕΓΑΛΑ γραμματα "VOLUME".

 

E,οταν θες να παιζεις ΔΥΝΑΤΑ το γυρνας προς τα ΔΕΞΙΑ ,οταν θες να παιζεις ΣΙΓΑ το γυρνας προς τα ΑΡΙΣΤΕΡΑ..... :lol: ετσι μπορεις να παιξεις απο πολυκατοικια μεχρι το...Μαρακανά... :wink:

 

 

 

Το θεμα ομως ειναι οτι ειμαι σε πολυκατοικια και οι λαμπα για να γουσταρεις πρεπει να της δώσεις ρευμα.

 

σε ολες τις ηλεκτρικες συσκευες για να δουλεψουν (και να γουσταρεις...) πρεπει να δωσεις....ρευμα.. :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τώρα που αναφέρθηκε....τον έχει ακούσει κανείς αυτόν τον champion 600?

Με εξωτερική καμπίνα τι μπορεί να λέει?? :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ κι αν αντι για ενισχυτη επαιρνες αυτο το κιθαρόνι??? οτι πρεπει για την περιπτωση σου!

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paulclassic_h_90_iced_tea_b_stock.htm

 

ειναι λιγο ασχετη η απαντηση μου αλλα καπου επρεπε να γραψω γι αυτη την Les Paul με τους stacked P-90s που κανει 2850 και την δινουν 1500 ως slightly used. αν μπορουσα θα την τσιμπαγα τωρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμπάτος ενισχυτής πάνω από 15W=μκρό τερατάκι. Για να τον ευχαριστηθείς πρέπει να τον βάλεις μέσα σε ένα στούντιο ή σε live και να τον τσιτώσεις. Ειδικά οι fender για να ακουστούν καλά με λίγο Drive παραπάνω θέλουν λίγο ανέβασμα να αρχίσει το ηχείο να αποδίδει. Εγω έχω έναν fender deluxe reverb 22w και με τσιμπημένο overdrive θέλει το volume τουλάχιστον μέχρι το 3, που σημαίνει αρκετά δυνατά- απογορευτικά για πολυκατοικία. Αλλίως "τζιτζικίζει" ακούγεται σκατά ελπίζω να με πιάνεις. Ο Fender blues junior είναι αρκετά καλός και οικονομικός. Εγω θα σου πρότεινα κάποιον cornford, ταιριάζει γάντι στις μουσικες προτιμήσεις σου.Βγάζει ενισχυτές στα 6w με 12αρι ηχείο, κορυφη!!! Το μόνο κακό είναι ότι είναι αρκετά τσιμπημένη η τιμή (πολύ θα έλεγα).Σε κάποα φάση θα μεζάψω λεφτά και θα χτυπήσω έναν απο αυτούς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου