Προς το περιεχόμενο

Ποια σύνθεση PC για audio εφαρμογές;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

      Σίγουρα ένα όχι πολύ εύκολο θέμα για απάντηση (μιας και η ποικιλία είναι τεράστια στον χώρο των PC's), αλλά με τα σημερινά δεδομένα τι θα πρέπει να ψάξει καποιος που θέλει ένα PC αποκλείστικά για χρήση ως DAW σε audio εφαρμογές σε τιμή γύρω στα 1000-1300 ευρώ;

      Θα μπορούσαν να δοθούν ίσως ακόμα και μοντέλα περιφερειακών για ολοκληρωμένη σύνθεση, έτσι ώστε πηγαίνοντας στο κατάστημα να ξέρει κανείς τι να κοιτάξει και τί να αποφύγει;

 

Thanx

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ισχυρό επεξεργαστή, αρκετή μνήμη (πάνω από 2 gb), αρκετό χώρο (2 σκληροί τουλάχιστον), τροφοδοτικό αρκετά δυνατό ώστε να μπορεί να σηκώσει και ότι άλλο του βάλεις (κάρτα, μιντι κλαβιέ κτλ κτλ), αλλά ταυτόχρονα όσο πιο αθόρυβο γίνεται, κάρτα  γραφικών δίχως τρελές απαιτήσεις (μια οποιαδήποτε μέτρια σου κάνει), μητρική που να έχει πολλά pci slots (ε να μπει και καμιά uad ή powercore κάρτα ε; ), εξόδους usb2, firewire κατά προτίμηση με chipset texas instruments να έχει και από μπροστά τέτοιες εξόδους. Αν το firewire είναι 800 καλύτερα να κατεβάσεις 1 φιξάκι από την microsoft που λύνει 1 μικρό προβληματάκι (αν θυμάμαι καλά έδινε 100mb/s ταχύτητα, όταν έβαζες 400 συσκευή σε 800άρα είσοδο, ενώ τώρα το λύνει)

 

Από σκληρούς τα κλασικά: wd, seagate

Από μνήμη: δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις Kingston

Τροφοδοτικό: Ένα chieftec στα 750watt μου βγήκε και υπεραρκετό και πολύ καλό

Κουτί: να προτιμήσεις κάποιο με ειδικό σχεδιασμό που επιτρέπει την καλύτερη ψύξη στο εσωτερικό του pc και να έχει και 2 ανεμιστηράκια ίσως (όσο πιο αθόρυβα γίνεται)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά στα λέει ο φίλος boukaw7 απλά στην επιλογή σκληρού δίσκου να κοιτάξεις να έιναι στις 7200 στροφές γιατί πολλοι κατασκευαστές βάζουν στα έτοιμα μηχανήματα δίσκους 5200 στροφών για να επιτύχουν χαμηλότερη τιμή στον υπολογιστή.....

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Holystone καταρχήν θα έλεγα ότι πλέον είναι δύσκολο να φτιάξεις pc με 1000-1300 ε το οποίο να μην είναι αξιοπρεπέστατο daw, τόσο για home/ερασιτεχνική χρήση αλλά ακόμα και για επαγγελματική εργασία (αν και θα χρειαστεί σαφώς μεγαλύτερο ψάξιμο από μέρους σου αν είναι για αυτό το σκοπό), εκτός πια και αν δώσεις τα μισά λεφτά για αγορά κάρτας γραφικών το οποίο προφανώς θα είναι μια άκυρη κίνηση. Το κυριότερο που θα πρέπει να σε προβληματίζει είναι η επιλογή του λειτουργικού καθώς διανύουμε μια μεταβατική περίοδο...

 

Όπως οι προλαλήσαντες θα έλεγα να δώσεις ιδιαίτερη βάρος σε θέματα που εκ πρώτης όψεως φαίνονται μικρότερης σημασίας όπως η επιλογή του κουτιού (case) και της αποτελεσματικής και κυρίως αθόρυβης ψύξης. Ειδικά σε περίπτωση που θα ηχογραφείς με μικρόφωνα στον ίδιο χώρο με το pc αλλά και για να έχεις ένα "ειρηνικό" περιβάλλον εργασίας θα πρέπει να προσέξεις το θέμα του θορύβου. Προσωπικά προτείνω προϊόντα της zalman (τροφοδοτικό) και της silenx (ανεμιστήρες αλλά και ψύκτρες cpu), όπως και κάρτα γραφικών με passive cooling.

 

http://www.zalman.co.kr/eng/eng_index.asp http://www.silenx.com/index.asp

 

Έχω εμπειρία από τα προϊόντα και των δύο εταιρειών και είναι αποτελεσματικά. Τα φέρνει γνωστό μεγάλο κατάστημα, δε λέω ποιο γιατί δε χρειάζεται παραπάνω διαφήμιση. Στην απίθανη περίπτωση που δεν κατάλαβες στείλε pm.

 

Κατά τα άλλα οπωσδήποτε σκληρός(-οί) sata2, σε περίπτωση δε που σκοπεύεις να κάνεις streaming ήχους από sampler (kontakt,halion κτλ) σε πολλά tracks ταυτόχρονα ίσως να είναι καλή επιλογή 2 (ή και παραπάνω...) δίσκων σε raid 0 (stripe), ή και σκληροί στα 10000 rpm, ή τέλος και κάποια λύση σε scsi... Αλλά όλα αυτά είναι εξειδικευμένες επιλογές για εξειδικευμένες χρήσεις και πιθανόν να σου είναι τελείως άχρηστα...

 

Για motherboard, επεξεργαστές, μνήμες με τα χρήματα που αναφέρεις μπορούν να συγκροτηθεί ένα πολύ δυνατό μηχανάκι. Συγκεκριμένες φίρμες και μοντέλα είναι ανούσιο να προτείνω γιατί πρέπει να κάνεις και συ την έρευνα σου, καθώς τα δεδομένα της αγοράς είναι ρευστά. Θα πρότεινα να ξεκινήσεις από τα βασικά και ανάλογα με την κάλυψη ή όχι των αναγκών σου να προχωράς σε αναβαθμίσεις, το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των pc είναι η δυνατότητα να το φέρνεις διαρκώς στα μέτρα σου. Αυτά από εμένα, καλές επιλογές...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ελεος 750αρι τροφοδοτικο γιατι καιει ρευμα το κλαβιε και η καρτα ηχου.δλδ αν βαλει μια 8800gtx πρεπει να ριξει πανω τριφασικο?

καλυτερα ενα επωνυμο καλο 480αρι οπως enermax που ειναι και αθορυβο.που θα δινει ποιοτικο και σταθερο ρευμα παρα ενα φθηνο 750αρι.η να βρεις και με παθητικη ψυξη ακομα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προπάντων να είναι αθόρυβο.Δηλ.Aλλάζεις κατευθείαν cpu cooler σε αθόρυβο.Κοιτάς να γλιτώσεις ανεμιστηράκια μικρά νομίζω 5ρια είναι αυτά που πάνε σε motherboard chipset και κάρτα γραφικών.Κατά προτίμηση κάρτα γραφικών με παθητική ψύξη.

 

Οι προλαλίσαντες καλά τα είπανε και η επισήμανση του fabiawrc είναι σημαντική και χιουμορίστικη.Σε λίγο θα βάζουμε κ air condition να πέρνει ρεύμα απο usb.Ψιλοέλεος και απο μένα με τα watt τα ατελείωτα.

 

Με το μηχάνημα που θα κάνει το παιδί και 300 καλό να βάλει πρόβλημα δεν θα χει με αυτά τα λίγα σε hardware.Eγώ έχω ένα hιper 480 και δεν έχει προβλημα με κάρτα που παίρνει εξτρά τροφοδοσία, 4 σκληρους δίσκους,3 εξτρά ανεμιστήρια,2 dvd rom και δε σημαζεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να λεμε εδω μετρηθηκε σε pc φιλου μου,8800gtx(κλοκαρισμενη) με 4πυρηνo intel q6600(κλοκαρισμενος και αυτος) με 4 δισκους sata2 2χ1gb ram

 

το οργανο εδειξε σε full load 400 watt και αν βγαλεις και το efeciency,δλδ το ρευμα που γινεται θερμοτητα ειναι περιπου με τον υπολογισμο της σχεσης γυρω στα 340 watt.

 

απλα τα πολλα watt ειναι μοδα πλεον.ενοεiται καρτα γραφικων με παθητικη ψυξη,αν βαλεις την scyth infinity ψυκτρα για cpu με 39 ευρω,το χειμωνα δεν χρειαζεται καν τον 12αρη ανεμιστηρα.αν πας και σε τροφοδοτικο με παθητικη ψυξη το μονο που θα ακουγεται θα ειναι ο σκληρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεψες λίγο τα μηνύματα.

 

Έχεις 2 λεπτά να επανορθώσεις αλλιώς μετά χάνεις το τζόκερ.....

 

 

 

Υ.Γ.(έχασα το μπούσουλά μου τώρα, ότι να νε....)

 

Άκυρο το μήνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ με τη σειρά μου θα προσθέσω ψήφο στα: 2gb RAM (σε τσιπάκια όχι μικρότερα του 1gb, ώστε να έχεις και χώρο για αναβάθμιση ;)), οπωσδήποτε USB και Firewire ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ (είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ευκολία και μου χρειάζεται συχνά), και από σκληρό ΜΗΝ τρέχεις τις audio εφαρμογές σου στο βασικό δίσκο του συστήματος. Εγώ θα πρότεινα έναν καλό εξωτερικό (WD will do just fine :)), που βολεύει και στην περίπτωση που θέλεις να πας τα κομμάτια σε κάποιον φίλο σου/studio που έχει ίδιο software να τα δουλέψετε. ;) Α, και κατά τη γνώμη μου και έναν δεύτερο σκληρό που θα έχει backup από όλα τα audio files σου. Γιατί είναι πράγματα που αν χαθούν παίζει να πηδήξεις και από κανα μπαλκόνι και δε λέει  ;D ;D 8)

 

ΑΑΑΑ και αν ξέρεις τι κάρτα θα χρησιμοποιείς κοίτα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στο site τους για πιθανά incompatibilities!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί λέτε μωρέ; Και οι κάρτες και τα όποια περιφεριακά βάζεις πάνω από που θα τραβάνε ρεύμα; Δλδ αν μιλάμε για 1 γερή firewire κάρτα, 1 controller, 2 σκληροί και ότι άλλο μπει, τα 400 watt νομίζετε ότι φτάνουν; Ή θα τα βάλουμε όλα αυτά να πέρνουν ρεύμα από 100 πολύμπριζα;

 

Εκτός και αν πάει μόνο για παιχνίδια, όπου τα ενεργοβόρα περιφερειακά απλά δεν υπάρχουν....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου