Προς το περιεχόμενο

Copyright


om

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως να ενημερώσω ότι εγώ έστειλα στο θείο μου το Βασίλη (συμβολαι/γράφος) το Dark Side Of The Moon και ούτε ευχαριστώ δεν με έχει πάρει να μου πει... και ακόμη περιμένω τα ποσοστά μου από το δίσκο....

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι δικηγοροσυμβολαιογραφος?Δε βαζεις κανα μεσω μπας και ξεκουβαλήσει κ ο χαραμοφάης ο δικος μας και στειλει τον τοπογραφο για το κτηματολόγιο?Τα πτυχια σου και τα μαστερ λενε οτι το ελληνικο δικαστηριο αναγνωριζει το myspace?Να πεταξω στο δικο μου καμμια παρτιτουρα για φόντο?

 

Αρπαζεσαι σαν τη μυγα μεσ' το γαλα μιστερ κίλον.Για σλόου ντάουν λιγο.Ειπα το θεμα με τι βιβλιοθηκη κ σχολιασα κ τα υπολοιπα που ξερω και ειδα γραμμενα καθοτι δισκογραφια ειχα κ κατι εψαξα για να μαθω παραπανω.Τελειως φιλικα κ αερατα τα ειπα.

 

Ο Χαριλατρος ειπα σοφία παλι οφειλω να παραδεχτω.

 

φίλε trigga θα μπορούσα να πώ ότι είσαι ένα καλό παιδί που θα ήθελα πολυ κάποια στιγμή να συνατήσω και να πάμε για καφέ , να ανταλάξουμε απόψεις κτλ κτλ. Έχω όμως ένα ψυχολογικό πρόβλημα, δεν μπορώ να διαβάζω δηλώσεις γεμάτες αυτοπεποιθηση που όμως δεν έχουν καμμία σχέση με την πραγματικότητα. ϊσως γιατί πιστεύω σε ένα internet που μπορεί να προσφέρει ουσιαστική πληροφόρηση και δεν είναι μπάχαλο όπως η τηλεόραση και οι εφημερίδες. Και αυτό το κουσούρι θα με συνοδεύει μέχρι τα γεράματα μου.

 

Το επάγγελμα μου είναι δικηγόρος με μάστερ στο εμπορικό και ηλεκτρονικό εμπορικό δίκαιο. Το κάθε είδους ηλεκτρονικό έγγραφο είναι αυτόματα αποδεικτικό στοιχείο και το έχω χρησιμοποιήσει πολλέ φορές. Απο εκτυπώσεις ιατρικών ιστοσελίδων έως και χάρτες του γνωστού σε όλους μας google earth. To internet έχει λύσει τα χέρια του σύγχρονου δικηγόρου και η κατάργηση του σαν αποδεικτικό μέσο θα μας γυρνούσε σε παλαιολιθικές εποχές άσε που θά έκανε αδύνατη την ύπαρξη ηλεκτρονικού εμπορίου.

 

Για να γίνω ξεκάθαρος να θυμίσω ότι οι κυρώσεις είναι τεράστιες . Καταρχάς μιλάμε για αγωγές και ανταγωγές , αποζημιώσεις , ασφαλιστηκά μέτρα, δεσμέυσεις περιουσιών, δικές εκτός και εντός Ελλάδος, ποινικά και αστικά δικαστήρια , με λίγα λόγια μια απο τις πιο συναρπαστικές στιγμές στην ζωή ενός ανθρώπου που προσεγγίζουν με γραφικό τρόπο την κόλαση του Δάντη.

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που διατύπωσε το αρχικό ερώτημα (και σχεδόν όλοι όσοι του απαντούν) μάλλον δεν γνωρίζουν κάτι βασικό - η κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων είναι νομική πράξη και μπορεί να γίνει μόνο από/για νομικά πρόσωπα. Το είπαμε και πρόσφατα.

 

Ένας ιδιώτης (ακόμη και αν νομίζει ότι είναι μουσικός ή συνθέτης ή αστροναύτης) δεν μπορεί να κατοχυρώσει απολύτως τίποτε - θα πρέπει να γίνει νομικό πρόσωπο και μετά θα δει πως γίνεται (και τι είναι) η κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων

 

 

Α έχετε ξεφύγει τελείως. Τι άλλο θα ακούσουν τα καημένα τα αυτάκια μου. Δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω. Σίγα μην γίνει και ο Πάπας  για να κατοχυρώσει κάτι που ο νόμος του δίνει αυτόματα.

 

Εχετε γεια βρυσούλες.....

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Α έχετε ξεφύγει τελείως. Τι άλλο θα ακούσουν τα καημένα τα αυτάκια μου. Δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω. Σίγα μην γίνει και ο Πάπας  για να κατοχυρώσει κάτι που ο νόμος του δίνει αυτόματα.

 

Εχετε γεια βρυσούλες.....

 

 

Κilon, είσαι απαράδεκτος ως συνήθως.

Αυτά που γράφεις είναι ανοησίες. Μάθε πρώτα να γράφεις ελληνικά, μετά τελείωσε με την πρακτική σου και το ψήσιμο καφέδων (ένας θεός ξέρει για ποιον) και ΜΕΤΑ μπορεί να σου αναθέσουν και καμία υπόθεση (από τρελούς, άλλο τίποτε) και ΤΟΤΕ μπορεί να μάθεις (αφού χάσεις μερικές δίκες) την αξία των όρων που τόσο άστοχα χρησιμοποιείς.

 

Αν δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο, τουλάχιστον ΡΩΤΑ τον εργοδότη σου, διότι γράφεις πολύ μεγάλες κοτσάνες και (δυστυχώς για μένα) πρέπει να το υπογραμμίζω διότι μας διαβάζουν και μικρά παιδιά.

 

Καλά κρασιά (πάντα πιο μερακλής από εσένα, τζουτζούκο)..

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κilon, είσαι απαράδεκτος ως συνήθως.

Αυτά που γράφεις είναι ανοησίες. Μάθε πρώτα να γράφεις ελληνικά, μετά τελείωσε με την πρακτική σου και το ψήσιμο καφέδων (ένας θεός ξέρει για ποιον) και ΜΕΤΑ μπορεί να σου αναθέσουν και καμία υπόθεση (από τρελούς, άλλο τίποτε) και ΤΟΤΕ μπορεί να μάθεις (αφού χάσεις μερικές δίκες) την αξία των όρων που τόσο άστοχα χρησιμοποιείς.

 

Αν δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο, τουλάχιστον ΡΩΤΑ τον εργοδότη σου, διότι γράφεις πολύ μεγάλες κοτσάνες και (δυστυχώς για μένα) πρέπει να το υπογραμμίζω διότι μας διαβάζουν και μικρά παιδιά.

 

Καλά κρασιά (πάντα πιο μερακλής από εσένα, τζουτζούκο)..

 

 

 

Eye η επιχειρηματολογία σου δέν είναι αρκετή να περάσει κάν την καφετέρια του Πρωτοδικείου. Όσο για τον ποιον δουλεύω , τι γνώριζω και τι μπορώ να καταφέρω πίστεψε με είναι πολυ εύκολο να το μάθεις μιας και ο Δικηγορικός Σύλλογος του Πειραιά είναι μια πολυ μικρή κοινότητα , τόσο εγώ , ο πατέρας μου και ο ξαδελφός μου έχουμε μια υπόληψη που κάποιοι άλλοι δικηγόροι αγωνίζονται να κερδίσουν μέσα στα παράθυρα της τηλεόρασης. Και είσαι πάντα ευπρόσδεκτος να έρθεις στο γραφείο μου να μάθεις και μόνος σου.

 

Και δεν χρείαζεται να ρωτήσω τίποτα , μιας αντίθετα με εσένα δεν γράφω ποτέ κάτι για το οποίο δεν είμαι τουλάχιστον 80% σίγουρος. Άσε που με το συγκεκριμένο ζήτημα ασχολήθηκε το γραφείο μας μήνες ολόκληρους για μια μόνο υπόθεση.

 

Αλήθεια απο ποιόν πλανήτη έρχεσαι ???

 

Είσαι είδος προς εγκατάλειψη ?

 

Μέχρι πότε θα μολύνεις το νόιζ με την ασχετοσύνη σου ???

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Wow!

 

Δεν γνωρίζω τι σοϊ δικηγόρος είναι ο kilon (δεν τον ξέρω τον άνθρωπο), πάντως από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι δεν πρέπει να έχεις κοντινή σχέση με τη νομική, καθώς επίσης ότι μάλλον έχεις παρανοήσει κάποια πράγματα σε σχέση με το συγκεκριμένο θέμα.

 

Να επαναλάβω κάτι που έγραψα πρόσφατα σε ένα thread για την κατοχύρωση ονομάτων. Η πατρότητα των πνευματικών δικαιωμάτων δεν απαιτεί ειδική διαδικασία ή τύπο. Όσο απλοϊκό κι' αν ακούγεται, ο δημιουργός πρωτότυπου πνευματικού έργου κατέχει τα πνευματικά δικαιώματα επί του έργου αυτόματα, από τη στιγμή της δημιουργίας - χωρίς άλλες διατυπώσεις. Αυτό που ο μη νομικός κατανοεί ως "κατοχύρωση" ουσιαστικά αφορά την απόδειξη ότι ένα πνευματικό έργο είναι δημιούργημα του τάδε και βεβαιως αυτό προκύπτει μόνο όταν παρουσιαστεί ο δείνα και αμφισβητήσει την πατρότητα του τάδε.

Τα όσα γράφτηκαν περί συμβολαιογράφων, πρώτης δημοσίευσης κλπ, στην πραγματικότητα δεν αποτελούν κατοχύρωση, άλλα αποδεικτικά μέσα τα οποία θα χρησιμοποιήσουν οι διαδικοι για να αποδείξουν την πατρότητα του έργου και τα οποία στη συνέχεια εκτιμώνται ελέυθερα από το δικαστήριο. Επομένως κατοχύρωση πνευματικής ιδιοκτησίας ως νομική πράξη δεν υφίσταται, ελπίζω αυτό να γίνεται κατανοητό.

 

Αυτά που γράφεις δε περί νομικών προσώπων με κάνουν να υποθέτω ότι έχεις μπερδέψει τη βιομηχανική ιδιοκτησία με την πνευματική ιδιοκτησία, ενώ είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Εννοείται πως κατ' εξοχήν τα φυσικά πρόσωπα είναι φορείς πνευματικής ιδιοκτησίας, καθώς συνήθως άνθρωποι είναι αυτοί που γράφουν μυθιστορήματα, στίχους, ποίηση, μουσικές και όχι οι εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια απο ποιόν πλανήτη έρχεσαι ???

Είσαι είδος προς εγκατάλειψη ?

Μέχρι πότε θα μολύνεις το νόιζ με την ασχετοσύνη σου ???

 

Εν, τάξει λοιπόν. Θα σηκώσω το γάντι. Ελπίζω ότι θα το σηκώσεις και εσύ.

 

Ενώπιον του admin του noiz, θα φέρεις μία απόδειξη (οποιουδήποτε είδους) για πνευματικά δικαιώματα που έχουν αναγνωριστεί από ελληνικό δικαστήριο να ανήκουν σε κάποιον ιδιώτη και τότε εγώ θα κάνω δύο πράγματα: θα ζητήσω συγνώμην και θα φύγω για πάντα από το noiz.

 

Αν δεν το έχεις κάνει σε μία εβδομάδα από σήμερα (αν και δεν θα έπρεπε να χρειάζεσαι πάνω από μία μέρα) τότε φεύγεις εσύ από το noiz - χωρίς να ζητήσεις δημόσια συγνώμην.

 

Τι λες λεβέντη; Πάει, ή μόνο λόγια είσαι;

Σε προειδοποιώ ότι αν αρνηθείς, τότε εγώ θα κάνω "παράθεση" αυτού του ποστ κάτω από οτιδήποτε γράφεις, για όσο καιρό έχω όρεξη.

 

-------------------

 

@12AX7

 

Έχεις δίκηο για το ότι δεν έχω καμία κοντινή σχέση με τη νομική κοινότητα, άλλωστε δεν είπα ποτέ τίποτε άλλο. Όμως, έχω γράψει δύο βιβλία, έχω μεταφράσει άλλα τέσσερα, διετέλεσα αρχισυντάκτης περιοδικού για δύο χρόνια, έχω επενδύσει με οπτικό και μουσικό υλικό συναυλίες, θεατρικές παραστάσεις κλπ και επίσης (ως επιχειρηματίας) έχει χρειαστεί να συντάξω (με τη βοήθεια δικηγόρου) ιδιωτικά συμφωνητικά για την προστασία της πνευματικής μου περιουσίας και μάλιστα (σε δύο περιπτώσεις) έχει χρειαστεί να επικαλεστώ αυτά τα συμφωνητικά ενώπιον ελληνικών δικαστηρίων για να βρω το δίκηο μου.

 

Τα πράγματα λοιπόν έχουν ως εξής: δεν υπάρχει κανένα είδος "αυτόματης" κατοχύρωσης πνευματικών δικαιωμάτων - αυτό φαντάζομαι είναι αυτονόητο, διότι αν υπήρχε κάτι αυτόματο στη διαδικασία, τότε τι συζητάμε εδώ; Θα έπρεπε να πούμε του ανθρώπου, "άστο φίλε, είναι... αυτόματο" και να συνεχίσουμε τη ζωή μας. "Αυτόματο" νοείται (όπως λες άλλωστε) μέχρι να έρθει κάποιος και να το αμφισβητήσει, άρα ως "κατοχύρωση" εννοούμε την κατάλληλη προετοιμασία μας απέναντι σε αυτό το ενδεχόμενο. Αν δεν έρθει κανείς να το αμφισβητήσει, τότε ο καθένας μπορεί να φαντάζεται ότι θέλει.

 

Όταν λοιπόν έρθει (αν έρθει) αυτή η ώρα, πρέπει κάποιος να παρουσιάσει τεκμήρια του ότι το έργο ανήκει σε αυτόν και όχι στον επιβουλευόμενο. Πως το κάνει αυτό όμως;

 

Το κάνει ανεβάζοντας πράγματα στο myspace (το διαβάσαμε και αυτό); Τι είναι το myspace; Σε ποια χώρα εδρεύει; Από ποια νομοθεσία διέπεται η λειτουργία του; Το λαμβάνουν υπ' ´οψιν τους τα ελληνικά δικαστήρια; Υπάρχει κανένα δεδικασμένο προηγούμενο; Όχι, όχι και όχι.

 

Το κάνει με το κόλπο του "συμβολαιογράφου"; Χμμμ, δηλαδή αν μπει κάποιος στο σπίτι μου και πάρει ένα χειρόγραφο και το στείλει στο συμβολαιογράφο του μία μέρα πριν το παραδώσω στον εκδότη μου, τότε του ανήκει; Και πάλι όχι.

 

Το κάνει προσκομίζοντας ηλεκτρονικά έγγραφα; Πολύ αστείο, κανένα ηλεκτρονικό έγγραφο δεν είναι αποδεκτό σε ελληνικό δικαστήριο αν δεν φέρει ψηφιακή υπογραφή. Τι είναι "ψηφιακή υπογραφή" και πως το βρίσκει κανείς; Το 99% αυτών που μας διαβάζει τώρα, δεν το ξέρει.

 

Το κάνει στέλνοντάς τα στο noiz (π.χ.); Μα πως θα τον βοηθήσει αυτό; Το πολύ-πολύ ο καλός μας admin να πάει στο δικαστήριο και να πει "πράγματι, την τάδε ημέρα και ώρα ο κ. Λούνης μου έστειλε το τάδε mp3". Αυτό σημαίνει ότι είναι δικό του; Και πάλι όχι.

 

Πως στην ευχή γίνεται λοιπόν; Στην πράξη, όχι σε λόγια και ανώνυμα ποστς. Γίνεται μέσω της παρουσίασης όσο γίνεται πληρέστερης γκάμας εγγράφων με νομική υπόσταση, τα οποία να φέρουν τις απαραίτητες υπογραφές και σφραγίδες και τα οποία να εξηγούν τους όρους και τις συνθήκες μέσω των οποίων έγινε η παραγωγή του πνευματικού έργου, περιγράφοντας με - όσο γίνεται μεγαλύτερη - πληρότητα το περιεχόμενο του έργου. Έτσι, γίνεται.

 

Λόγω των ηθών και εθίμων της κοινωνίας μας (αλλά και του δικαιολογημένου σκεπτικισμού που έχει το δικαστήριο σε τέτοιες περιπτώσεις), τέτοια έγραφα είναι πιθανό (όχι βέβαιο) να υπάρχουν όταν ο ενδιαφερόμενος έχει συγκεκριμένη επιχειρηματική υπόσταση (και ικανό νομικό τμήμα) παρά όταν είναι ένας εικοσάχρονος ιδιώτης που ακόμη είναι απονήρευτος. Τόσο απλό είναι.

 

Οπότε, αν θέλετε να μιλάμε για πνευματικά δικαιώματα σαν αφηρημένη έννοια, τότε εσύ 12AX7 έχεις δίκηο. Για την ακρίβεια, εγώ τώρα έχω τα πνευματικά δικαιώματα του ποστ που διαβάζετε, σωστά; Όμως, αν χρειαζόταν ποτέ να πάμε σε δικαστήριο, τότε αυτό που θα βάραινε θα ήταν το license agreement που όλοι υπογράψαμε για να μπούμε στο noiz και (στην περίπτωση τραγουδιών, φωτογραφιών, συνθέσεων, άρθρων κλπ) το όποιο συμφωνητικό ή άλλο έγγραφο θα είχε στα χέρια του κάποιος πραγματικός επαγγελματίας.

 

Δείτε και τι συμβαίνει στο εξωτερικό: δείτε σε ποια επιχείρηση ανήκουν τα πνευματικά δικαιώματα των Beatles π.χ. ή των Pink Floyd - παρά το γεγονός ότι στο εξωτερικό είναι 30 χρόνια μπροστά σε σχέση με την Ελλάδα, ούτε καν συζητούν την πιθανότητα να κατοχυρώσουν και υπερασπιστούν πνευματικά δικαιώματα  σε ιδιώτη (καίτοι αυτοί οι "ιδιώτες" είναι συνήθως πολυεκατ/χοι, όχι εικοσάχρονα παληκάρια στο myspace).

 

:)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου