Προς το περιεχόμενο

Ωτοασπίδες!


AcidFairy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

 

Λοιπόν επειδή τελευταία έχουν αυξηθεί οι καθημερινές ώρες μελέτης μου και αναγκάζομαι να βάζω και τα 4 ηχεία δίπλα στ αυτιά μου (για ν ακούω και λίγο το κομμάτι εκτός απ τα τύμπανα  :P ) μετά από το τρίωρο αρχίζουν και βουίζουν τ αυτιά μου και στο επόμενο δίωρο γίνεται νιανια το μυαλό μου!Να χρησιμοποιήσω ωτοασπίδες?

 

Εσεις χρησιμοποιήτε? Κάνουν δουλεία?  ???

FASTERRRR FASTERRRRR!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν χρησιμοποιώ (κακώς), αλλά σίγουρα κάνουν δουλειά, αρκεί να τις συνηθίσεις.

 

 

 

Θυμάμαι μια ωραία ατάκα που ταιριάζει εδώ, αλλά δεν θυμάμαι ποιός την έχει πει. Ας είναι:

 

If ιt's too loud, you're too old! ;D ;D :P

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα και ενισχυμένες! Ο ήχος ακούγεται περίεργα καλος σα να πέρασε από P.A. με ισοστάθμιση όχι overtones κτλ απλά θέλει λίγη συνήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Acid απ οσα καταλαβα σχετικα με τον τροπο που μελετας και παιζεις ,πιστευω οτι οι ωτοασπιδες απλα θα σε κανουν να δυναμωσεις την μουσικη πιο δυνατα.Και επισης θα σου στερησουν και τον ηχο των τυμπανων σου (αν και αυτο αναλογα τα τυμπανα μπορει να ναι και καλο :P ).Επισης σιγουρα θα σου αλλαξουν τις δυναμικες επειδη θα σου δημιουργειται η ψευδαισθηση οτι δεν βαρας δυνατα..Θα σου προτεινα πριν καταφυγεις στις ωτοασπιδες,εφοσον ο χωρος σου το επιτρεπει, να βαλεις ηχοαπορροφητικα (και οχι ηχομονωτικα) υλικα στους τοιχους τα οποια θα "μαζεψουν" και θα "ζεστανουν" αρκετα τον ηχο γιατι θα κοψουν ενοχλητικες ανακλασεις..Τετοια υλικα μπορει να ειναι απο κουρτινες μεχρι πανελ τα οποια μπορεις να φτιαξεις και μονη σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα το ιδιο προβλημα με τις προβες...Δεν θυμαμε τα αφτια μου ναν μην βουιζουν  το τελευταιο 6μηνο!!!!Εχω παρει κατι ωτοασπιδες απο φαρμακιο παντα,γιατι οτι αλλες εχω παρει απο μαγαζια με οργανα και τα λοιπα δεν κανουν απολυτος τιποτα.Θα σου ελεγα να παρεις και να κοψεις,αν το κανεις,να ακους μουσικη ή οτι αλλο απο ακουστικα για λιγο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι απολύτως στοιχειώδεις για προβάδικα, DJs, κλειστά live κλπ. Μιλάω βεβαίως για τις φροντισμένες που διατίθενται με σετάκι από ανταλλακτικά pads που κόβουν ορισμένες συχνότητες, σαν κι αυτές (αν και τα pads σε αυτήν εδώ κόβουν διαφορετικά levels κι όχι συχνότητες):

 

http://www.sensorcom.com/product.asp?P_ID=975&PT_ID=411

 

Mην ξεχνάτε ότι η ακοή είναι η σημαντικότερη αίσθηση ενός μουσικού και ηχολήπτη, και ότι αυτή σιγά σιγά χάνεται - δεν πρέπει κι εμείς να επιταχύνουμε την απώλειά της...  ;)

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις πρόβες δεν έχω πρόβλημα, αν και παίζω στην ίδια ένταση. Ο χώρος φταίει και δεν υπάρχει δυνατότητα διαμόρφωσης γι αυτό σκεφτόμουν τις ωτοασπίδες.. Φταίει βέβαια και το crash μου που βγάζει έναν πολύ ατσούμπαλο και οξύ ήχο! (paiste 16αρι 201 σειρά)

 

Θα τις δοκιμάσω, έχοντας υπόψην UniversalPulse αυτό που είπες γιατί σίγουρα θα μου κακοφανεί και δεν το βλέπω πολύ δύσκολο να την πατήσω στις δυναμικές μου ( ο ήχος της drums μου είναι ο καλύτερος γι αυτό έχει αυξηθεί η ένταση :P )...και μετά θα με κυνηγάνε οι υπόλοιποι στις πρόβες και όλοι ξέρουμε πως είναι όταν γκρινιάζουν για την ένταση οι παλιοκιθαρίστες και οι παλιοτραγουδιστές :P (Οι μπασσίστες δεν γκρινιάζουν!)

 

Για να δούμε γιατί τονίσατε πολύ τη λέξη συνήθεια!

 

loool Earendil

 

anyway thnx παιδιά και πάλι για τις πληροφορίες και το link  :)

 

FASTERRRR FASTERRRRR!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χρειάζεται πολύ προσοχή με τις δυνατές εντάσεις, ειδικά αν ο χώρος δε βοηθάει! Οι ωτοασπίδες είναι απαραίτητες απο τη στιγμή που αρχίζουν να ενοχλούνται τα αυτιά. Σίγουρα επηρεάζουν το παίξιμο και τις δυναμικές, αλλά είναι μικρή θυσία αν συνειδητοποιήσουμε τι έχουμε να χάσουμε! Κι ο δικός μας ντράμερ που για το λόγο αυτό τις απέφευγε, πλέον έχει μόνιμο πρόβλημα ακοής... Σαν μουσικοί που είμαστε (λέμε τώρα...), τα χρειαζόμαστε ακέραια τα αυτιά μας!!

 

Κι επίσης λίγα για τους κιθαρίστες ε; (Καλά έχεις δίκιο, είμαστε pain in the a*s)  :P

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία φορά έχω παίξει με μτραμερ που φόραγε ωτοασπίδες, και δεν ακουγόταν τίποτα άλλο, εκτός από τα πιατίνια του!!! :P

 

Θέλω να πω, ότι ο ντράμερ πες ότι φοράει ωτοασπίδες... Αν, όμως, αυτό τον κάνει να σκεπάζει όλους τους άλλους, δεν γίνεται δουλειά... Μήπως σε πολλές περιπτώσεις πρέπει λίγο να προσέχει και το παίξιμό του;

 

(θα μου πείτε, άμα παίζεις black metal, έτσι είναι... Τε σπα, εγώ μιλάω κυρίως για rovk-blues)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

  οι φτηνες ωτασπιδες του φαρμακιου δεν κανουν και πολυ καλη δουλεια γιατι κοβουν υπερβολικα πολλα πριμα. μια ωραια λυση & φτηνη ειναι κατι σαν το site που αναφερθηκε παραπανω. τελος η επαγγελματικη λυση ειναι ωτασπιδες με καλουπι για τα αυτια μας. αυτο στοιχιζει δυστυχως γυρω στα 200 ευρω (τουλαχιστον τοσο το εχω βρει εγω στην ελλαδα), και συμπεριλαμβανει την επισκεψη και την μετρηση της ακοης και της απωλειας που εχει σημειωθει μεχρι τωρα. (οσοι μουσικοι το κανετε σας εγγυωμαι οτι θα τρομαξετε  ;D ???)..

 

  στ υποψιν οτι παρα πολλοι επαγγελματιες ειναι πρακτικα ......κουφοι  (που λεει ο λογος.. ;D ;D ;D ) μετα απο χρονια αμελειας και μη προσοχης της ακοης τους..

 

προσεχουμε για να εχουμε παιδια... τουλαχιστον αυτοι με τα πρωτα συμπτωματα προβληματος ηδη. τα καλα νεα ειναι οτι μεγαλο ποσοστο βλαβης αποκαθισταται με τον καιρο, οταν σταματησει η υπερβολικη εκθεση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου