Προς το περιεχόμενο

Ξύλα ηλεκτρικης κιθάρας. Μας κοροιδευουν η οχι;


sayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανταλλάσεται Baja telecaster made in mexico με '52 reissue usa telecaster ή G.E.Smith usa telecaster.

 

Η συγκεκριμένη baja ανήκει στην κατηγορία των φτηνών που ακούγονται καταπληκτικά.

Όποιος έχει κάποιο απο τα παραπάνω μοντέλα και ενδιαφέρεται για άμεση ανταλλαγή ας μου στείλει πμ.  ;)

 

εχω μια μπαχα-τελε και μου εχει φυγει το νεφρι απο το βαρος.

την ανταλλασω με μια απο της παραπανω.  ;D

επισης ενα γραμματοσημο των 5 λεπτων με την κεφαλη του ερμη , ανταλλασω με γραμματοσημο ιδιου μεγεθους τουλαχιστον 2 ευρω .  ;D

 

;D

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 188
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ για να αφήσω την ασαφολογία (η οποία όμως είναι και η πιο αληθινή) πιστεύω οτι η ιεράρχηση επιρροής στον ήχο κατα σειρά είναι:

setup-δάχτυλα-ενισχυτής-μαγνήτες-ηλεκτρικά-γέφυρα-ξύλα-nut

 

θες και αλλα;παρε ενα copy paste απο παλιο μου ποστ:(τυχαια σειρα)

Guitar Player

Speakers

Pickups

Power and Preamp tubes

Neck joint

Bridge

Body Wood

Fingerboard Wood

Nut

Strings

Cables

pick

cab

amp eq

pedals eq

acoustic of the room

 

γενικα παντως τα ξυλα παιζουν ρολο στον ηχο και ειναι λογικο...

αλλα απο ενα σημειο και μετα δεν κοιτας αυτο..αν σου καθεται καλα το ..μανικακι της κιθαρας και εχει ωραιο feel ολα τα αλλα ειναι ευκολα! Wink

απλα η δικη μου εμπειρια ειναι οτι αυτο το εβρισκα πιο ευκολα σε πιο ακριβες κιθαρες..μπορει και να ειναι τυχαιο τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤΟΝ ΗΧΟ της shur.Ειπαμε,καλυτερη ποιοτητα δε σημαινει καλυτερος ηχος.

 

αληθεια ποιος ειναι ο ηχος της;εχω παιξει με πανω απο 10 suhr και ολες ακουγονται διαφορετικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια μπαχα-τελε και μου εχει φυγει το νεφρι απο το βαρος.

την ανταλλασω με μια απο της παραπανω.  ;D

επισης ενα γραμματοσημο των 5 λεπτων με την κεφαλη του ερμη , ανταλλασω με γραμματοσημο ιδιου μεγεθους τουλαχιστον 2 ευρω .   ;D

 

;D

 

Mια σειρά Ερμήδες μου άφησε ο πατέρας μου..... αξίζουν τίποτα?

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θελεις και μια ακομη (καθυστερημενη) γνωμη ,κανε το εξης.

Παρε διαφορες κιθαρες ιδιας η διαφορετικης μαρκας και παιξε χωρις να τις βαλεις σε ενισχυτη.Αυτες οι διαφορες που θ ακουσεις (αν ακουσεις) ειναι οι διαφορες των ξυλων.Μερος αυτου του ηχου περναει και ηλεκτρικα .Μικρο μερος ομως.ΟΛΑ τ αλλα ειναι ολα τα υπολοιπα ;)

Απλως για ν ακουσεις τις διαφορες και ηλεκτρικα πρεπει να ειναι ΙΔΙΑ μια σειρα απο πραματα και θαματα!Προσωπικα μου ετυχε μια φορα και καταφερα (επιτελους) ν ακουσω διαφορα μεταξυ  maple και rosewood ταστιερας...Tρεχα γυρευε δηλαδη 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καθε περιπτωση πρεπει να δοκιμαζουμε τα οργανα προτου τα αγορασουμε γιατι μονο τα αυτια θα μας λυσουν τις αποριες, οχι οι θεωριες...

 

Α, γεια σου! :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα τα πάρουμε ένα - ένα... (πώς γίνεται να λέμε 50.000 φορές τα ίδια πράγματα και να προσπαθούμε ανέκαθεν σώνει και καλά να πείσουμε ο ένας τον άλλο, ακόμη να το καταλάβω).

 

Γενικά μετά τα μέσα της δεκαετίας του 50 (΄βλέπε fender strat n tele) το σύνολο ελαφριών ξύλων με έντονο συντονισμό  - ressonance -μετά τον ερεθισμό τους από τις παλλόμενες χορδές -  vibrations-  και η χρήση μαγνητών με υλικά απαγορευμένα σήμερα λόγο υποψιών για καρκινογενέσεις - κοβάλτιο - κλπ, έδιναν έναν ήχο δεν θα πω καλό ή όχι, είναι όμως ο ήχος που ακούμε τόσα χρόνια από ηχογραφήσεις και για τους περισσότερους από εμάς η βασική επιδίωξη και στόχος ζωής (the holy graal tone...).

 

Ο "holy grail tone" ανέκαθεν προερχόταν από ένα τεράστιο σύνολο ενεργειών επεξεργασίας του ήχου στις ηχογραφήσεις, από το tracking και την παραγωγή μέχρι το mastering. Αν τώρα κάποιος ακούει παλιές (ή εδώ που τα λέμε, ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ηχογραφήσεις) και πείθει τον εαυτό του ότι ακούει πχ. τις 59ers Les Paul να κελαηδάνε, βρίσκεται σε πολύ επικίνδυνα μονοπάτια.

 

anyway, καλυτερα να μην το συνεχισω αλλο το θεμα γιατι απο οτι φαινεται η μονη λυση παραμενει η δοκιμη και του ακριβου και του φθηνου για να καταλαβει κανεις εαν η διαφορα αξιζει. Σε καθε περιπτωση πρεπει να δοκιμαζουμε τα οργανα προτου τα αγορασουμε γιατι μονο τα αυτια θα μας λυσουν τις αποριες, οχι οι θεωριες...

 

Αυτό δεν το γνώριζες από την αρχή; Συγγνώμη που στο λέω έτσι αλλά είναι ευκόλως εννοούμενο...

 

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πολυ καλη κιθαρα εαν δεν την βαλεις σε ενα πολυ καλο ενισχυτη ειναι πεταμενα χρηματα.

και μιλαμε για καθαρο ηχο εαν ειναι να βαλεις τερμα τα γκαζια ολες καλα παιζουν.

 

Αυτό είναι σωστό και συμφωνώ απολύτως... έχει ξαναειπωθεί (κι από μένα, και από άλλους) ότι ο ενισχυτής είναι πάντα η "φωνή" της κιθάρας, και ότι είναι χίλιες φορές καλύτερο να έχεις ενισχυτή πραγματικά της προκοπής και μέτρια-κακή κιθάρα, παρά το αντίθετο.

 

Επισης,για να καταλαβεις τη διαφορα απο maple σε maple για παραδειγμα ειναι ή να εχεις φαει τα χρονια σου προσπαθωντας να ακουσεις διαφορες ή να εχεις ευαισθητα αυτια στις σχεσεις ηχων,κατι που πολλοι εχουν.

 

Ξέχασες το σημαντικότερο: την ΑΥΘΥΠΟΒΟΛΗ... τα φαντάσματα που υπάρχουν στο μυαλό του καθενός, και που εκλογικεύουν εξωφρενικές απόψεις. Τα ψυχολογικά - υπαρξιακά βαθύτερα αίτια δεν είναι της παρούσης (άσε που μπορεί πολλοί να προσβληθούν).

 

Ξέρεις για παράδειγμα πόσοι δίνουν μια περιουσία για πανάκριβα high-end καλώδια οικιακών στερεοφωνικών συστημάτων hi-fi, και ΟΡΚΙΖΟΝΤΑΙ ότι ακούν πχ. τον τάδε τενόρο στο τρίτο δεξιά στασίδι να έχει πάρει μια καραμέλα Halls παραπάνω και να έχει κάνει γαργάρες 2,37 δευτερόλεπτα περισσότερο από τον αριστερό του; Θα εκπλαγείς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για να αφήσω την ασαφολογία (η οποία όμως είναι και η πιο αληθινή) πιστεύω οτι η ιεράρχηση επιρροής στον ήχο κατα σειρά είναι:

setup-δάχτυλα-ενισχυτής-μαγνήτες-ηλεκτρικά-γέφυρα-ξύλα-nut

 

Κι εγώ συμφωνώ απολύτως, μόνο που επίσης θα έβαζα τα δάχτυλα πρώτα. Πολλοί κορυφαίοι παίχτες ούτε καν κοιτούσαν το σετάπ τους... μέχρι τη στιγμή που κάποιος χριστιανός προσφέρθηκε από φιλοτιμία να τους περιποιηθεί λίγο την κιθάρα...

 

 

θες και αλλα;παρε ενα copy paste απο παλιο μου ποστ:(τυχαια σειρα)

Guitar Player

Speakers

Pickups

Power and Preamp tubes

Neck joint

Bridge

Body Wood

Fingerboard Wood

Nut

Strings

Cables

pick

cab

amp eq

pedals eq

acoustic of the room

 

Νομίζω ότι δεν χρειάζονταν πιο πολλά από αυτά που ειπώθηκαν πιο πριν. Και επιπλέον, σε ένα υποθετικό τεστ θα βάζαμε διάφορες κιθάρες στον ίδιο ενισχυτή, στο ίδιο δωμάτιο, στην ίδια καμπίνα, με το ίδιο eq και πετάλια, με τα ίδια μεγάφωνα, με τις ίδιες χορδές και με τον ίδιο παίκτη.

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου