Προς το περιεχόμενο

Mac ή Pc για τα recordings στο σπιτι?


Mikko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρά σε όλους...ειμαι σε μια φαση που θα αγορασω μηχάνημα για τα recordings στο σπιτι...το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι να παρω pc η mac... βοηθήστε οσο μπορείτε..εαν παρω mac θα πρεπει να εχω και pc στη κατοχή μου για να κανω αυτα που θελω η θα με καλυπτει το mac,..?thanks...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μαθε πρωτα τα ΒΑΣΙΚΑ (γιατι μαλλον ουτε αυτα ξερεις)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=160830.0

 

και το Mac & το PC μπορουν να κανουν το ΙΔΙΟ καλη δουλεια φτανει να ΞΕΡΕΙΣ να τα χρησιμοποιεις.

 

επισης καποια δημοφιλεστατα daw δεν τρεχουν και στα δυο (π.χ.το  SONAR δεν τρεχει σε Mac,το Logic δεν τρεχει σε PC)

 

ειναι θεμα επιλογης,αν τα μηχανηματα σεταριστουν ΣΩΣΤΑ και ΞΕΡΕΙΣ τι κανεις δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ διαφορα μεταξυ τους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω διαβασει το αρθρο και πιστευω οτι τα ξερω τα βασικα..το θεμα ειναι τι θα με βόλευε σαν λειτουργικο...ειναι μονο θεμα προτιμισεις δηλαδή.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DAW = Digital Audio Workstation = πρόγραμμα ηχογράφησης.

 

Κοινώς, ποιό πρόγραμμα ηχογράφησης χρησιμοποιείς τώρα ή ποιό πρόγραμμα σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις με τον υπολογιστή που θα πάρεις;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα προγράμματα που δεν είναι συμβατά με mac, υπάρχει λύση (parallels κλπ) αν και δεν θα το πρότεινα (αν χρειάζεσαι windows καλύτερα να πάρεις PC).

 

Εξαρτάται αφενός αν θες έναν desktop υπολογιστή, αφετέρου αν θα πάρεις μεταχειρισμένο ή καινούριο και εννοείται, τι δουλειές θες να κάνεις.

 

Όσο περήφανη mac user και να είμαι, αναγνωρίζω πως αν φτιάξεις ένα καλό PC με original software, θα κάνεις την ίδια δουλειά με mac (ναι εντάξει, θα κολλήσει παραπάνω φορές από ό,τι το mac, αλλά το αποτέλεσμα δεν αλλάζει).

 

Καλύτερα είναι να κάνεις ένα test drive και στα δύο λειτουργικά αν δεν σε καλύπτει το άρθρο που παρέθεσε ο SF.

 

Και βέβαια υπάρχουν και εναλλακτικές όπως το Linux, αλλά εξαρτάται από το επίπεδο γνώσεών σου σε προγραμματισμό/υπολογιστές και τις ανάγκες που έχεις.

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο προγραμματα χρησιμοποιώ cubase sx και ezdrummer οπωσδήποτε...τωρα σκεφτομαι οτι αν παρω mac θα εχω την ευκαιρια να γνωρισω και το logic..αν θα το παρω θα το παρω για recordings... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το Cubase 5 για mac http://www.steinberg.net/en/products/musicproduction/cubase5_product/cubase5_system.html

 

και αυτή η σελίδα λέει τις ελάχιστες απαιτήσεις του συστήματος που πρέπει να έχεις.

 

Το logic είναι από τα ευκολότερα προγράμματα που έχω δουλέψει, αρκεί να πιάσεις την μεθοδολογία του.

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο προγραμματα χρησιμοποιώ cubase sx και ezdrummer οπωσδήποτε...τωρα σκεφτομαι οτι αν παρω mac θα εχω την ευκαιρια να γνωρισω και το logic..αν θα το παρω θα το παρω για recordings... 

Ωραία, αν θέλεις να γνωρίσεις το Logic, το Mac είναι μονόδρομος αλλά σκέψου το αρκετά γιατί αν το γνωρίσεις και τελικά δεν σου κάτσει καλά κάτι, θα έχεις χάσει ένα σημαντικό χρηματικό ποσό χωρίς λόγο (δεν εννοώ ότι δεν θα αξίζει το Mac τα λεφτά του, εννοώ ότι ένα PC θα ήταν πολύ φτηνότερο).

 

Αν τελικά αποφασίσεις να μείνεις στην πλατφόρμα που χρησιμοποιείς τώρα για να ηχογραφείς, PC all the way από μένα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου