Προς το περιεχόμενο

Aπο Σκληρο δισκο Caviar 80gb σε 120gb θα το αντεξει;


trlschrns

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια... εχω ενα pc 5 ετιας(απo momboard μεχρι τα παντα) και μου καηκε ο σκληρος δισκος wd caviar 80gb se και σκεφτομαι να τον αντικαταστησω με εναν των 120gb.Θα τον σηκωσει ; Ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

120GB? Που θα τον βρεις? Υπαρχουν ακομα 120GB δισκοι? :P Και μιλαω για τους κανονικους βεβαια και οχι για SSD. Aν βρεις παντως θα τον "σηκωσει", μη φοβασαι δεν ειναι τιποτα το τρομερο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να μην τον "σηκώσει"; τι επιβάρυνση πιστεύεις πως έχει ο μεγαλύτερος δίσκος;

 

 

Μετάφραση από κάποιον που έχει πιεί τον καφέ του και έχει νορμάλ διάθεση:

 

Φυσικά και θα τον σηκώσει φίλε μου! Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Καλή σου μέρα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δε θα έχεις κανένα πρόβλημα, και θα πρέπει να κοιτάξεις σε κάτι πολύ μεγαλύτερο σε χωρητικότητα, π.χ. 1-2ΤΒ. Το μόνο ίσως θέμα που δημιουργείται με την προσθήκη ενός σύγχρονου σκληρού δίσκου σε ένα σχετικά παλιό σύστημα, είναι ότι λογικά η motherboard δε θα υποστηρίζει πάνω από Sata II (και ίσως λέω και πολύ), οπότε η ταχύτητα του σκληρού δίσκου καθορίζεται απ' την ταχύτητα του διαύλου Sata. Αν βάλεις έναν σκληρό Sata III, και η motherboard υποστηρίζει μέχρι Sata I, δε θα έχεις τη μέγιστη ταχύτητα, αλλά μέχρι εκεί. Ασυμβατότητα δε θα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετάφραση από κάποιον που έχει πιεί τον καφέ του και έχει νορμάλ διάθεση:

 

Ανακάλυψες κάτι το στραβό στη φράση που παρέθεσες;

 

Ό,τι προηγούμενα έχεις μαζί μου, προσπάθησε να τα κρατήσεις μακριά από νέες συζητήσεις, το φόρουμ ήδη έχει αρκετούς καυγάδες. Στείλε  μου ΠΜ αν θέλεις, ίσως μπορώ να σε βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε οτι δίσκο γουστάρεις, μεγάλο, μικρό, SSD, απλό, στις 10000 στροφές, στις 5400, κανένα πρόβλημα. Αν ο προηγούμενος ήταν IDE (διόλου απίθανο) δες αν η motherboard έχει SATA (που θα έχει) και άλλαξε τα καλώδια (προφανώς). Αν δεν έχει, και αρα θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις IDE, χλωμό το βλέπω να βρίσκεις καινούργιο.

 

Επίσης οι IDE έχουν διαφορετικό βύσμα τροφοδοσίας απ' τους SATA αρα τσέκαρε και το τροφοδοτικό σου.

 

Επειδή απ' την ερώτησή σου καταλαβαίνω ότι δεν έχεις και ιδιαίτερες γνώσεις, θα σου πρότεινα να ζητήσεις την βοήθεια κάποιου πιο έμπειρου και να σου δείξει τι πρέπει να κάνεις στο κουτί. Δεν είναι και πυρηνική φυσική.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης οι IDE έχουν διαφορετικό βύσμα τροφοδοσίας απ' τους SATA αρα τσέκαρε και το τροφοδοτικό σου.

 

Υπαρχουν και ανταπτορακια απο IDE σε SATA τροφοδοσια και το αναποδο, δεν θα εχει προβλημα.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν και ανταπτορακια απο IDE σε SATA τροφοδοσια και το αναποδο, δεν θα εχει προβλημα.

 

Σωστά, γι' αυτό λέω να το τσεκάρει για να δεί τι πρέπει να αγοράσει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου