Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με γέιτονες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα πρόβλημα με τους γείτονές μου όταν παίζω ηλεκτρονικά drums. Όταν είχα τα HD-1 δεν μου είχαν κάνει κάποια παρατήρηση. Τώρα όμως με τα TD-9 ήρθαν οι από κάτω μου και μου είπαν ότι δεν υποφέρεται!!! Υποθέτω ότι πρέπει να  ακούγεται το πετάλι μου πιο πολύ. Μπορώ να βρω κάποιου είδους χοντρού λάστιχου και να τοποθετήσω από κάτω? Ξέρει κανείς κάτι? Δεν έχω και ξύλο..πλακάκι έχω, αλλά και μία μοκετούλα που έχω βάλει αλλά από ότι φαίνεται δεν έκανε δουλειά.

Rock Simplicity!! by mastro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστός!!! Μέχρι στιγμής έχω βρει αυτό

Tennis Ball Drum Riser

http://www.vdrums.com/forum/attachment.php?attachmentid=2529&d=1132535748

Είναι αυτοσχέδια πλατφόρμα με ξύλα και ανάμεσα μπαλάκια του τένις.

Βέβαια ίσως είναι "too-much" !!!

Rock Simplicity!! by mastro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε κάτω απ'τη μοκέτα αντιολιστθητικό λάστιχο για... μοκέτες!

είναι, όπως είπα, λαστιχένιο και σκοπό έχει να μην αφήνει το χαλί να γλιστράει

αλλά το έχω χρησιμοποιήσει και γω και αποροφά τους κραδασμούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορώ να βρω τέτοιο προϊόν;

 

σε είδη οικιακής.... κάτι  ;D

σε μαγαζιά με κουβαδάκια κουρτίνες και διάφορα τέτοια...

σε σούπερ μάρκετ μεγάλα επίσης.

Ίσως και σε μαγαζιά με χαλιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα πρόβλημα με τους γείτονές μου όταν παίζω ηλεκτρονικά drums. Όταν είχα τα HD-1 δεν μου είχαν κάνει κάποια παρατήρηση. Τώρα όμως με τα TD-9 ήρθαν οι από κάτω μου και μου είπαν ότι δεν υποφέρεται!!! Υποθέτω ότι πρέπει να  ακούγεται το πετάλι μου πιο πολύ. Μπορώ να βρω κάποιου είδους χοντρού λάστιχου και να τοποθετήσω από κάτω? Ξέρει κανείς κάτι? Δεν έχω και ξύλο..πλακάκι έχω, αλλά και μία μοκετούλα που έχω βάλει αλλά από ότι φαίνεται δεν έκανε δουλειά.

 

και εγω εχω το ιδιο θεμα και γενικα οσοι εχουμε ηλεκτρονικα τυμπανα.

 

η πιο απλη λυση ειναι να φτιάξεις ενα πλωτο πάτωμα http://www.vibro.gr/new/dyn/UserFiles/File/EFARMOGES/EP%20application%20ploto%20dapedo.pdf

αυτο βεβαια ειναι για επαγγελματικη κατασταση

 

η γενικη ιδεα ειναι μια πλατφορμα 2-3 τμ με εφεδρανα απο κατω και απο πανω mdf η καποι ξυλο που να αντεχει...οχι γυψοσανιδα

 

εναλλακτικα μπορεις να παρεις ενα φυλλο καουτσουκ μοκετα/χαλι απο πανω και μετα τα ηλεκτρονικα

 

επισης αν θες να σου βγει πιο φτηνα μπορεις να βαλεις φελλο 2-5 εκ αντι για καουτσουκ

 

δες και αυτα της auralex

 

http://www.musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=18640&pcode=H002_I0018640

 

http://www.auralex.com/sound_isolation_platfoam/sound_isolation_platfoam.asp

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο τραγικό έτσι? Πέρνει ηλεκτρονικά για να μήν μαζεύεις αυτιά γειτόνων και ΠΑΛΙ έχεις πρόβλημα!

 

Ούφ.

 

Λοιπόν εγώ μένω σε 2ο όροφο πολυκατοικίας και έχω το ίδιο πρόβλημα. Βάβαια είναι και παλιό το κτίριο και άμα φτερνιστώ ακούγομαι στο ισόγειο, τι να πείς.

 

Μετά από κάτι testdrive είδα ότι αυτό που ακούγεται πολύ είναι τα πετάλια... ειδικά άμα διπεταλίζεις για μελέτη κλπ. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να βάλω δύο χοντρές μοκέτες την μία επάνω στην άλλη. Μείωσε αρκετά αλλά δεν το το μούγκεψε εντελώς.

 

Για να πω την αλήθεια, απλά σταμάτησε να με ενδιαφέρει από ένα σημείο και μετά.

 

Ξέρω ότι υπάρχουν κάποια στρώματα καοτσούκ τα οποία πωλούνται για βιομηχανικές εφαρμογές που τα παίρνεις όσο χοντρά θες και τα δίνουν με το "μέτρο". Ίσως θα ήταν καλό να την ψάξεις έτσι από το να πάρεις κάποια ίδια ακριβώς τα οποία φέρονται ότι είναι "ειδικά για τύμπανα" και έχουν την 4πλασια τιμή.

Άμα βρώ κάποιο λινκ θα το ποστάρω.

 

Σε ποιό καμμάτι είμαστε ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε μου διότι τα άλλα που έδειξε ο φίλος παραπάνω φαίνονται φοβερά αλλά είναι πανάκριβα...Δεν είμαστε για τόσα έξοδα!!!

Rock Simplicity!! by mastro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε μου διότι τα άλλα που έδειξε ο φίλος παραπάνω φαίνονται φοβερά αλλά είναι πανάκριβα...Δεν είμαστε για τόσα έξοδα!!!

 

σας τα εδειξα για να παρετε μια ιδεα για το πως θα φτιαξετε ενα απλο πλωτο πατωμα

τα vibro ep ξεκινανε απο 7€ το κομματι γιατι δεν θελεις τα πανακριβα διοτι το βαρος που θα κατσει επανω θα ειναι τα κιλα σου και τα κιλα των ηλεκτρονικων

 

οποτε αν φτιαξεις μια πλατφορμα 2τμ δε νομιζω να σου παρει πανω απο 100€

 

επισης σας ειπα εναλλακτικα για πιο φτηνα να βαλετε φελλο ή καουτσουκ

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου