Προς το περιεχόμενο

Βασικό looper για μελέτη


ekim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Ενδιαφέρομαι για ένα πολύ (μα πολύ όμως) βασικό και απλό looper για εξάσκηση και μόνο. Δηλαδή θέλω να γράφω μερικά ακκόρντα και μετά να παίζω από πάνω. Δεν έχω απαιτήσεις παρά μόνο να γράφει μερικά λεπτά (2-3 max), δεν μ' ενδιαφέρουν μνήμες (1 μου φτάνει) και να είναι εύκολο στη χρήση καθότι δεν τα παίρνω εύκολα τα γράμματα. Επίσης δεν μ' ενδιαφέρουν μάρκες, όσο πιο φτηνό τόσο το καλύτερο.

Υπάρχει κάτι τέτοιο ή αναγκαστικά θα πρέπει να καταφύγω σε λύσεις τύπου boss rc-2;

Αν κι έψαξα σε παλαιότερα θέματα δεν βρήκα κάτι ανάλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μετα απο ενα πολυ συντομο σερφαρισμα στο google βρηκα αυτα.. (επαναλαμβανω , δεν το εψαξα πολυ και γι αυτο ισως υπαρχουν και αλλες καλυτερες λυσεις...) ;D

 

http://www.loopers-delight.com/tools/tools.html

 

σου  δινω και το φορουμ απο το οποιο πηρα το παραπανω λινκ .. εκει ενας αλλος ψαχνει ΑΚΡΙΒΩΣ οτι θελεις κι εσυ...

 

http://www.tdpri.com/forum/stomp-box/100270-there-such-thing-cheap-ultra-simple-loop-pedal.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά. Ενδιαφέρομαι για ένα πολύ (μα πολύ όμως) βασικό και απλό looper για εξάσκηση και μόνο. Δηλαδή θέλω να γράφω μερικά ακκόρντα και μετά να παίζω από πάνω. Δεν έχω απαιτήσεις παρά μόνο να γράφει μερικά λεπτά (2-3 max), δεν μ' ενδιαφέρουν μνήμες (1 μου φτάνει) και να είναι εύκολο στη χρήση καθότι δεν τα παίρνω εύκολα τα γράμματα. Επίσης δεν μ' ενδιαφέρουν μάρκες, όσο πιο φτηνό τόσο το καλύτερο.

Υπάρχει κάτι τέτοιο ή αναγκαστικά θα πρέπει να καταφύγω σε λύσεις τύπου boss rc-2;

Αν κι έψαξα σε παλαιότερα θέματα δεν βρήκα κάτι ανάλογο.

 

Και μόνο απ'αυτό που έχω υπογραμμίσει στο post σου, πρέπει να πας σε κάτι "όχι απλό" (όπως, π.χ. τα ενσωματωμένα loopers που έχουν διάφορες πεταλιέρες).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα Μανώλη rc-50 way too much για μένα και πολύ ακριβό. Εγώ θέλω κάτι πολύ πολύ απλό. Π.χ. όπως το boss dd-7 που έχει 40sec loop αλλά με λίγο περισσότερο χρόνο ηχογράφησης.

Βέβαια έχω σκεφτεί και το ενδεχόμενο να γράφω σε κασσέτα και μετά να παίζω (έτσι θα είμαι και vintage.... :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπα Μανώλη rc-50 way too much για μένα και πολύ ακριβό.

Το ξέρω, είμαι ακριβός σε τέτοιες επιλογές  :)

Αλλά ότι πληρώνεις, παίρνεις. Πίστεψέ με.

 

Αποφάσισε όμως τι ακριβώς θες από χρόνο ηχογράφησης.

Αρχικά μίλησες γιά 2~3 λεπτά και πιό κάτω μιλάς γιά περίπου 40sec.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα έχεις δίκιο Μανώλη αλλά δεν μπορώ να δώσω τόσα πολλά για κάτι που θα αξιοποιώ το 1/10 των δυνατοτήτων του.

Όσο για τον χρόνο εννοώ ότι θέλω περίπου στα 3-4λεπτά ίσως και λιγότερο αλλά τα 40sec του dd-7 είναι λίγα. Δηλαδή ψάχνω από 1 έως 4 λεπτά περίπου και σίγουρα όχι περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

o.k. Καταλαβαίνω.

Δεν ξέρω, αλλά ίσως το παρακάτω σε βοηθήσει λιγάκι.

Συγνώμη είναι λίγο πρόχειρο και στα γρήγορα.

 

MODEL _ PHRASES _ RECORDING TIME

RC-2 _ 11 phrases _ 16':00"

RC-20 _ 10 + 1 phrases _ 5':30"

RC-20XL _ 11 phrases _ 16':00"

RC-50 _ 99 x 3 _ 24':00" (stereo) , 49':00" (mono)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό κι επεξειγηματικό το σχεδιάγραμμα.

Εγώ αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάτι ποιο φθηνό και πιο απλό δηλαδή με λιγότερα χαρακτηριστικά (μία φράση και λιγότερος χρόνος ηχογράφησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου