Προς το περιεχόμενο

Πες μου τον Παραγωγό σου….


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

...Να σου πω αν μου αρέσει το τραγούδι σου.

Μα αφορμή άλλο Post, το οποίο δεν επιθυμώ να συνδεθεί το παρόν,  κάθισα και σκέφτηκα.

 

Κάποιος ποστάρει, στο άλλο post , δηλαδή ποίος κάποιος , ο Νέστορας  ;D αυτό:

Smelly Cat by Phoebe Buffay - Friends

 

Και εγώ λέω ότι ακόμα και αυτό, με το σωστό production γίνεται αυτό:

 

Πιστεύω ότι στο τελικό αποτέλεσμα η παραγωγή/ ενορχήστρωση παίζει το 80% ,  now how about you;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά έλεος δεν είδα ότι κάναν τον κόπο να το φτιάξουν σαν "κανονικό" τραγούδι...

 

Για χαβαλέ ναι καλά πάει, αλλά δεν είναι συγκρίσιμα.

Θα ήταν αν πχ έβαζες απλά τα ηχογραφημένα μέρη πριν τα περάσουν από μάστεριγκ κ λοιπές προσθήκες (επιπλέον φωνές overdubs κτλ) και το μετά.

 

Τώρα είναι σα να πιάσω εγώ μια ακουστική κ να τραγουδήσω όποιο τραγούδι θες κ να πω ότι να με καλή παραγωγή το ίδιο θα ήταν :P

 

Σε αυτό που θες να πεις πάντως, είχε τύχει να ακούσω την "παραγωγή" που έκανε ένας γνωστός μου τα πριν κ μετά. Δηλαδή τι του έδωσε η μπάντα κ τι έβγαλε μετά αυτός. Αγνώριστα ήταν κ αρκετά αξιοπρεπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα ήταν αν πχ έβαζες απλά τα ηχογραφημένα μέρη πριν τα περάσουν από μάστεριγκ κ λοιπές προσθήκες (επιπλέον φωνές overdubs κτλ) και το μετά.

 

 

Μα αυτό ακριβώς το πράγμα είναι η παραγωγή Εύη.

Το κομμάτι είναι τρία ακόρντα. Μην το κρίνεις σαν acoustic performance, αλλά σαν σύνθεση .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω κάνεις λάθος. Το να κάνεις 3 ακόρντα συν φωνητική γραμμή τραγούδι περιλαμβάνει διάφορα βήματα εκ των οποίων είναι η εναρμόνιση, ενορχήστρωση κλπ, και μετά είναι η παραγωγή όπου γίνονται οι διάφορες προσθήκες κ διορθώσεις.

 

Κατά τη γνώμη μου καλός χρυσός ο παραγωγός, αλλά αν η μπάντα δεν και το αποτέλεσμα πάλι δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά στην ενορχήστρωση έχεις δίκαιο, αλλά αν δεις την αναφέρω και εγώ στο ποσοστό του 80%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν σου κάνω πλάκα, αλλά εμένα μου αρέσει. Αλλά δεν είναι αυτό το point.  Εμένα μου έκανε εντύπωση η «μεταμόρφωση», εγώ ας πούμε ακούγοντας το κλασσικό τραγούδι που ερμηνεύει η Φοίβη στο bar,  το αρχικό video, ποτέ δεν θα το φανταζόμουν έτσι. Υπάρχει και αυτή η άποψη:

 

αλλά εδώ μιλάμε για ικανότητες τραγουδιστή , και ο  Chris Isaak μου αρέσει.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ναι άμα δεις όμως πως γράφονται άπειρα χαβαλεδοτράγουδα τα οποία μουσικά τα σπάνε (μου έρχονται συνέχεια στο νου τα τραγούδια στην ταινία South Park) μπορείς να έχεις πολύ ωραία πράγματα με μια οποιαδήποτε γραμμή. Αλλά στο τέλος το τραγούδι θα κριθεί από την απλοϊκή αρχική του σύνθεση.

 

Southpark Kyles mom a bitch with lyrics

 

χαχαχα κορυφαίο με τον Isaac! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ακριβώς! (καλά το southpark rules) Kαι όχι μόνο χαβαλο-τράγουδα (αν και κυρίως τέτοια είναι). Δεν ξέρω αν θυμάσαι σε κάτι TV series τύπου “just shoot me”  , “fraiser”, αλλά ακόμα και στο «friends», ανάμεσα σε δύο σκηνές (στην μετάβαση από τη μία στην άλλη) , ακούς κάτι «παπάδες» se blues ή jazz guitar licks !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είχα γράψει για ένα real-life παράδειγμα:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=169709.0

 

Edit: Είδα ότι το πρώτο βίντεο δεν παίζει πια. Το βρήκα αλλού:

Moldova - Points: 69 - Place: 14th

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου