Προς το περιεχόμενο

Bugera V22 channel switching problem


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους! :)

Εδω και 10 μερες ειμαι κατοχος του παραπανω ενισχυτη. Πολυ ωραιος μου αρεσε, ολα οκ.

ΑΛΛΑ σημερα παω να παιξω, παιζω εκει στο καθαρο, λεω αντε να βαλουμε λιγη βρωμια. Παταω τον διακοπτη να αλλαξει καναλι... silence of the lambs  :-X.

Ξαναδοκιμαζω και τιποτα. Δοκιμαζω με το footswitch, τιποτα.

Δηλαδη το καθαρο ειναι μια χαρα, αλλα οταν βαλω το drive καναλι, δεν ακουγεται τιποτα.

Αny ideas??? ???

 

 

 

Ευχαριστω

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Mike επειδή λες ότι είναι καινούριος, δοκίμασε να κουνήσεις και να πατήσεις ελαφρά τις προενισχύτριες.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα, μιας και έχω ένα παρομοιο θέμα δεν ηθελα να ανοιξω αλλο τίτλο.Είμαι κάτοχος και εγώ ενός bugera v22 τον οποιο τον είχα παραγγείλει τον Φεβρουάριο μήνα.Χωρίς να έχω συνδέσει πετάλ παρα μόνο το footswitch του και παίζω με σκετο distortion όλα καλά (για αρκετή ώρα).Όταν ανοίγω το reverb μαζί με το distortion πάντα μου κάνει διακοπές και βλέπω να αναβοσβήνουν και τα λαμπάκια του footswitch.Ο ενισχυτής στο μπροστινό μέρος που έχει τους ρεγουλατόρους gain και reverb ζεσταίνεται υπεραρκετά.Όταν κλείνω το reverb και έχω ανοικτο το distortion όλα μια χαρά και ας είναι ζεστός.Όταν κλείνω το distortion και αφήνω το reverb  ανοιχτό επίσης μια χαρα παίζει.Δηλ. αν τα ανοίξω και τα δυο για αρκετή ώρα κάνει διακοπές,αναβοσβήνουν τα λαμπάκια του footswitch και ακούγεται απο μέσα μερικές φορές ελαφρώς κατι σαν γκαπ σαν τα παλιά reverb που είχαν τα ελατήρια(danelectro spring king).Αερίζεται κανονικά.Τελικά είναι πρόβλημα στο πεταλ του?είναι πρόβλημα στο volt regulator που έχει προαναφερθεί σε άλλο θέμα?Είχα ακούσει οτι αυτό ήταν παλιό πρόβλημα και οτι έχει αντικατασταθεί πλέον αυτό το πρόβλημα με την καινούργια "φουρνιά"(φεβρουάριος του 2012 αγοραστηκε από Γερμανια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μιας και έχω ένα παρομοιο θέμα δεν ηθελα να ανοιξω αλλο τίτλο.Είμαι κάτοχος και εγώ ενός bugera v22 τον οποιο τον είχα παραγγείλει τον Φεβρουάριο μήνα.Χωρίς να έχω συνδέσει πετάλ παρα μόνο το footswitch του και παίζω με σκετο distortion όλα καλά (για αρκετή ώρα).Όταν ανοίγω το reverb μαζί με το distortion πάντα μου κάνει διακοπές και βλέπω να αναβοσβήνουν και τα λαμπάκια του footswitch.Ο ενισχυτής στο μπροστινό μέρος που έχει τους ρεγουλατόρους gain και reverb ζεσταίνεται υπεραρκετά.Όταν κλείνω το reverb και έχω ανοικτο το distortion όλα μια χαρά και ας είναι ζεστός.Όταν κλείνω το distortion και αφήνω το reverb  ανοιχτό επίσης μια χαρα παίζει.Δηλ. αν τα ανοίξω και τα δυο για αρκετή ώρα κάνει διακοπές,αναβοσβήνουν τα λαμπάκια του footswitch και ακούγεται απο μέσα μερικές φορές ελαφρώς κατι σαν γκαπ σαν τα παλιά reverb που είχαν τα ελατήρια(danelectro spring king).Αερίζεται κανονικά.Τελικά είναι πρόβλημα στο πεταλ του?είναι πρόβλημα στο volt regulator που έχει προαναφερθεί σε άλλο θέμα?Είχα ακούσει οτι αυτό ήταν παλιό πρόβλημα και οτι έχει αντικατασταθεί πλέον αυτό το πρόβλημα με την καινούργια "φουρνιά"(φεβρουάριος του 2012 αγοραστηκε από Γερμανια).

 

Ίσως είναι το θέμα με το regulator που τα κάνει αυτά. Χωρίς το footswitch, το έχεις δοκιμάσει? Kάνει τα ίδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση,τελικά έχω τώρα καμια ώρα που παίζω με ανοιχτο το παράθυρο (τον έχω από κάτω απο το παράθυρο σε τραπεζάκι) και έχει δροσιά (είμαι στα 590μ υψόμετρο με 26βαθμους) και δεν παρουσιάζει το παραμικρό.Αναμμένα reverb και distortion.Μάλλον είναι θέμα regulator.Τώρα τι γίνεται απο δώ και πέρα?(θα παιζω βράδια με ανοιχτα παράθυρα? ;D ).Πρέπει να αλλάξω το regulator ή να του βάλω κανα ανεμιστηρακι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η χαρα δεν κράτησε για πολύ  :'( Πάλι τα ιδια.Αφαίρεσα το footswitch, δεν κάνει τπτ διακοπές αλλά το reverb είναι εκτός γιατί παίρνει σήμα από το footswitch (έπρεπε ναχε κανα κουμπί όπως το κανάλι  :( ).Έχει ζεστάνει πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η χαρα δεν κράτησε για πολύ  :'( Πάλι τα ιδια.Αφαίρεσα το footswitch, δεν κάνει τπτ διακοπές αλλά το reverb είναι εκτός γιατί παίρνει σήμα από το footswitch (έπρεπε ναχε κανα κουμπί όπως το κανάλι  :( ).Έχει ζεστάνει πάλι

 

Υπάρχει τρόπος να ψύξεις το regulator και μάλιστα όχι δύσκολος αλλά θέλει προσοχή. Πρέπει να ανοιχθεί με προσοχή ο ενισχυτής και να είναι εκτός πρίζας για μια μέρα.

Έχει επάνω στην πλακέτα του 2 τσιπάκια regulator τα οποία ΔΕΝ έχουν ψύκτρες (@#$@ βλακεία του σχεδιαστή). 1 του ενισχυτή κι ένα της ψηφιακής πλακέτας reverb.

Μπορείς να βιδώσεις επάνω στα regulator τρανζίστορ μία μικρή μεταλλική ψύκτρα με μια βιδούλα+παξιμάδι και λίγη θερμοαγώγιμη πάστα(το άσπρο που φαίνεται στη φωτό).

 

Δες μερικά θέματα και φωτό που εξηγούν πως το έχουν κάνει μερικοί στο V22 τους:

http://mypartition.com/images/V55_Pics/SinkOnRegSm.jpg

http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?p=7861028

http://mypartition.com/images/V55_Pics/RegInstalledSm.jpg

 

ο παρακάτω τα έβγαλε εκτός σασί τα regulator με καλώδια για να ψύχονται καλύτερα...

http://www.upload.ee/image/1099341/v-22.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχει επάνω στην πλακέτα του 2 τσιπάκια regulator τα οποία ΔΕΝ έχουν ψύκτρες (@#$@ βλακεία του σχεδιαστή).

Σχεδίασε για ψυχρά κλίματα ;D

 

Μπορείς να βιδώσεις επάνω στα regulator τρανζίστορ μία μικρή μεταλλική ψύκτρα με μια βιδούλα+παξιμάδι και λίγη θερμοαγώγιμη πάστα(το άσπρο που φαίνεται στη φωτό).

+1

 

ο παρακάτω τα έβγαλε εκτός σασί τα regulator με καλώδια για να ψύχονται καλύτερα...

+10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, εχω και εγω το ιδιο προβλημα με τον συγκεκριμενο ενισχυτη! Απλα προς το παρων το αγνοω! Βασικα σε εμενα δε αναβοσβηνει τιποτα αλλα κανει αυτο το χαρακτηριστικο ηχο (που αεριζεται!) Μηπως ειναι λιγο παρακινδυνευμενο να επεμβουμε σε κατι τετοιο, λογω της εγγυησης το λεω!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου