Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση πρώτου ντέμο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας ξανά!  :D

 

Σκεφτόμαστε με τη μία μπάντα μου να πάμε προς ηχογράφηση του πρώτου μας ντέμο. Θα συμμετάσχουμε σε ένα λάιβ με άλλα 2 παρεμφερή συγκροτήματα και σκεφτόμαστε ότι καλό είναι να υπάρχει κάποιο ντεμάκι. Για να μπορούμε να κινηθούμε διαφορετικά και στη συνέχεια.

 

Τώρα το θέμα έχει ως εξής:

 

Το budget δυστυχώς είναι αρκετά περιορισμένο. Ως εκ τούτου έχουμε 2 επιλογές.

 

Η πρώτη είναι να επιλέξουμε ένα κομμάτι (αυτό που θεωρούμε πιο δυνατό, προφανώς) και να πάμε να κάνουμε όλη τη δουλειά σε στούντιο. Τύμπανα-μπάσο-κιθάρες-φωνές-μίξη.

 

Η άλλη είναι να γράψουμε στο στούντιο 3 κομμάτια μόνο στα τύμπανα και από κει και πέρα να δουλέψουμε τα υπόλοιπα (όργανα-φωνές-μίξη) σε home studio φίλου του τραγουδιστή. Είχανε γράψει ντεμάκι τα παιδιά (ο τραγουδιστής με την άλλη μπάντα του) και βγήκε πολύ καλό, απ'ότι μου είπε - δεν το άκουσα για να εκφέρω γνώμη. Βέβαια είναι ακουστικό σχήμα με λίγα κρουστά. Όταν μπουν στην εξίσωση κανονικά τύμπανα και ο ηλεκτρικός ήχος αλλάζουν κατά πολύ τα δεδομένα.

 

Υπάρχει ίσως και μία τρίτη επιλογή, αν το κόστος δεν ανέβει πολύ να γράψουμε ένα ολόκληρο στο στούντιο και 2 μόνο τύμπανα και να το παλέψουμε μετά στο home studio. Αλλά ας υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει αυτή η επιλογή.

 

Τι θα επιλέγατε εσείς? Δεν γνωρίζω δυστυχώς την κατάρτιση του παιδιού που έχει το home studio. Δύναται να βγει ένα καλό αποτέλεσμα ή να πάμε στη σίγουρη λύση και να γράψουμε ένα κομμάτι?

 

Υπενθυμίζω ότι πρόκειται για promo/demo απλά για να έχουμε κάτι χειροπιαστό. Παίζουμε post-punk/new wave (ή απλά indie αν και λανθασμένος όρος) και είμαστε τύμπανα-μπάσο-2 κιθάρες-lead φωνή + δεύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ θα έλεγα αν δεν εμπιστεύεστε απόλυτα τις δυνατότητες του φίλου σας ηχολήπτη, ή/και δεν έχετε κάνει οι ίδιοι "σπιτικές" παραγωγές (έστω ηχογραφήσεις πάνω σε ένα backing track που λέει ο λόγος), να επιλέξετε την πρώτη λύση.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγότερο "ποιοτική" λύση είναι και το Live Recording.

Θα μπείτε και θα ηχογραφήσετε όλοι μάζί όπως παίζετε.

Είναι πιό φθηνό και έχεις και ένα δείγμα στο χέρι.Στο κάτω κάτω demo είναι.

Βεβαία όχι πάντα για "προώθηση" αλλά καλό δείγμα.

Αυτό είναι το πρώτο της μπάντας μου ηχογραφημένο έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω της οικονομικής κατάστασης γενικά,οι τιμές στα στούντιο έχουν πέσει λιγάκι!Οπότε αν σκεφτείς οτι θες να γράψεις 2 κομμάτια,αυτά ίσως σου βγούνε και σε σύνολο 150Ε.Αν είστε 5 άτομα δεν βγαίνουν πολλά(Οι τιμές βέβαια είναι κατα προσέγγιση)!Και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.Τώρα εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να κάνω ο,τι μπορώ μόνος μου,ή έστω στο home studio του γνωστού μου,όχι τόσο για λόγους οικονομίας,αλλά επειδή μ'αρέσει.Αν έχετε τις δυνατότητες(και hardware,αλλά και γνώσεις) σκεφτείται το ενδεχόμενο να το κάνετε μόνοι σας.Ό,τι θέλετε και μπορούμε να βοηθήσουμε εδώ είμαστε :)Γκουντ Λακ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thnx παιδιά! 4 άτομα είμαστε αλλά τελικά μας παίρνει οικονομικά να γράψουμε 2 στο στούντιο :D

 

Οπότε πάμε για στούντιο και ίσως να γράψουμε ένα ακόμα στα τύμπανα, για να προσπαθήσουμε και ένα μόνοι μας. Αν μας βγεί, θα έχουμε άλλο ένα κομμάτι στο ντέμο!

 

Τέλη Δεκέμβρη που θα το γράψουμε θα ανεβάσω και τίποτα να μας πείτε γνώμες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγότερο "ποιοτική" λύση είναι και το Live Recording.

Θα μπείτε και θα ηχογραφήσετε όλοι μάζί όπως παίζετε.

Είναι πιό φθηνό και έχεις και ένα δείγμα στο χέρι.Στο κάτω κάτω demo είναι.

Βεβαία όχι πάντα για "προώθηση" αλλά καλό δείγμα.

Αυτό είναι το πρώτο της μπάντας μου ηχογραφημένο έτσι

 

Δεν θα το έλεγα ''λιγοτερο ποιοτικη''! Πάρα πολλές μπάντες γραφουν Live-πολυκαναλα! Και πολλες εχουν και ηχάρα! Απλα σιγουρα, ειναι πιο οικονονικη λυση! Αρκεί βέβαια η μπάντα να ΄ΠΑΙΖΕΙ! Εγώ γενικά είμαι υπέρ μιας Live πολυκαναλης ηχογραφησης (εξαρταται και απο το ειδος βεβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλη Δεκέμβρη που θα το γράψουμε θα ανεβάσω και τίποτα να μας πείτε γνώμες. :)

 

 

Εννοείται!Και θα σας είναι πιο ξεκούραστη η διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου