Προς το περιεχόμενο

Αγορα αρμονιου με βαρυκεντρισμενα πληκτρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας! Παιζω κιθαρα εδω και 4 χρονια,αλλα γενικα ψαχνομαι-ασχολουμαι πολυ με τη μουσικη γενικοτερα και με οποιοδηποτε μουσικο οργανο πεσει στα χερια μου! Εχω παρει την αποφαση(σοφη ή οχι δεν ξερω  :P )  αφου εχω κατσει κανενα 5ωρο στο πιανο του σχολειου  να μαθω πιανο.... Όμως οντας μελος μικροαστικης οικογενειας της Αθηνας δεν εχω την τυχη να εχω πιανο σπιτι μου! Γι αυτο θα ηθελα να αγορασω καποιο αρμονιο για να κανω τη δουλεια μου αν γινεται με βαρυκεντρισμενα πληκτρα και κατω απο 300 ευρα! :P Ζηταω πολλα? Αν οχι,τι μου προτινετε? Δε με ενδιαφερει να εχει 10000000 ηχους ή pitch bend κλπ....   

Punk Rock means Freedom! ~Kurt Cobain~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Στα 300 ευρώ δύσκολο για καινούριο βαρυκεντρισμένο 88αρι. Μπορείς να κοιτάξεις για κάποιο μεταχειρισμένο ίσως. Σε καινούριο τώρα πρέπει να ανέβεις στα 500-500κάτι ευρώ όπου τα Korg SP-170 και Υamaha P-50 είναι πάρα πολύ καλές επιλογές για αυτό που γράφεις πως ψάχνεις.

Μπορείς επίσης να ανατρέξεις σε παλαιότερα θέματα εδώ στο φόρουμ για stage piano όπου έχουν γίνει νομίζω πιο εκτενής αναφορές. 

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε κι ενα ματι σ'αυτο:

 

www.thomann.de/gr/thomann_dp25.htm

 

ας το πιάσει και στα χέρια του το κλαβιέ....(γνώμη μου).

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω ακομα μια ερωτηση... Επειδη μολις ανακαλυψα οτι παιζει και θεμα χωρου και 88 πληκτρα θα ειναι λιγο πολλα τι μου προτινετε? Να παω σε 61 ημιβαρυκεντρισμενα ισως σε κατι τετοιο http://www.thomann.de/gr/cme_z_key_61.htm ?  Παλι ζηταω πολλα ε? :P

Punk Rock means Freedom! ~Kurt Cobain~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μαθεις πιανο θα πας σε βαρυκεντρισμενα πληκτρα. Αυτο μεταφραζεται σε 88 πληκτρα.

Να βρεις βαρυκεντρισμενο πληκτρολογιο 5 οκταβων χλωμο το βλεπω, δεν νομιζω να υπαρχει.

Εδω ακομα και στα 73-76ρια σπανιο ειναι να βρεις κατι βαρυκεντρισμενο.

 

Οπου διαβαζεις "ημιβαρυκεντρισμενο πληκτρολογιο" κρατα και μικρο καλαθι.

Το τι εννοει η καθε εταιρεια με τι λεξη "ημιβαρυκεντρισμενο" ειναι μεγαλη ιστορια.

(εδω ακομα και το πληκτρολογιο του Korg M50-61 το ονομασαν "ημιβαρυκεντρισμενο". :-X Οσοι εχουν αυτο το synth ξερουν τι λεω... ;D)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω ακομα μια ερωτηση... Επειδη μολις ανακαλυψα οτι παιζει και θεμα χωρου και 88 πληκτρα θα ειναι λιγο πολλα τι μου προτινετε? Να παω σε 61 ημιβαρυκεντρισμενα ισως σε κατι τετοιο http://www.thomann.de/gr/cme_z_key_61.htm ?  Παλι ζηταω πολλα ε? :P

Το συγκεκριμένο ειναι ΜΙDI Keyboard (δεν έχει ήχους). Οπότε αν καταφύγεις σε Μidi λύση για ένα κλαβιέ θα πρέπει να λάβεις υπόψιν και τα υπόλοιπα (pc, laptop, κάρτες ήχου, προγραμματα κτλ.) Επίσης να δεις αν χρειάζεσαι το όργανο να έχει ενσωματομένα ηχεία ή όχι αν ήδη έχεις κάποια μόνιτορ/ηχεία κτλ.

Στο είδος του κλαβιέ όπως ανεφερε κ ο Waterfall-K, αν σε ενδιαφέρει το πιάνο πας σε βαρυκεντρισμένο. Και μετά είναι και το τι σε βολεύει εσένα, οπότε καλό είναι να δοκιμάσεις είτε είναι βαρυκεντρισμένο είτε "ημί-" είτε synth action. Υπάρχει μεγάλη διαφορά από εταιρεία σε εταιρεία.

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(εδω ακομα και το πληκτρολογιο του Korg M50-61 το ονομασαν "ημιβαρυκεντρισμενο". :-X Οσοι εχουν αυτο το synth ξερουν τι λεω... ;D)

 

 

Ειναι λιγο βουτιρο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου