Προς το περιεχόμενο

Ρε.. λες να υπάρχει; (ελληνικό ροκ, λέμε)


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω... ξέρω... παλινωδίες του trolley αλλά ΔΕΝ μπορώ να μη βάλω το παρακάτω link με τραγούδια του μέλους aback, τα οποία ευτυχώς ΑΚΟΥΣΑ και τον ευχαριστώ.

 

http://www.jumpingfish.gr/Bakaoukas

 

Απολαύστε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Ναι, κι εμένα μου άρεσαν πολύ.

Του έλεγα τις προάλλες ότι αυτός ο ήχος είναι "ο καταλληλότερος" για το είδος της μουσικής που φτιάχνει και χαίρομαι που τον βρήκε.

 

Είναι ντροπαλό αγόρι αλλά μόλις πάρει χαμπάρι ότι τον σχολιάζουμε θα μιλήσει ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια και τα τεσσερα κομματια που εχει στο jumping fish.

Ειδικα το "Εσυ".

Πανεμορφο και με πολυ ιδιαιτερο τραγουδισμα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος, με ''φρέσκιες'' ιδέες και επιρροές, εύγε!!  :)

Κάπου πήρε το μάτι μου ένα πρόσφατο thread σχετικά με την ''κατάντια της ελληνικής δισκογραφίας'' ή κάτι τέτοιο, αλλά είναι μάλλον γεγονός ότι σήμερα στην Ελλάδα η ροκ και εναλλακτική μουσική (είτε ''homemade'' παραγωγής είτε όχι) βρίσκεται στο καλύτερο επίπεδο από γενησιμιού της...

 

Ωστόσο, και χωρίς να θέλω να γίνω σπασικλάκι, αντελήφθην και κάτι περί διαγωνισμού, που το ίδιο site είχε διοργανώσει και πέρσι, σε αντίστοιχο μεγάλο συναυλιακό γεγονός. Το αναφέρω γιατί πέρσι, μέλος του φόρουμ παρέθεσε λινκ με τη σελίδα της μπάντας του στο εν λόγω ιστότοπο, και το θέμα κλειδώθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν παιδια που πλουτιζουν το ελληνικο ροκ. Απλα δεν τους ξερουμε. Ενδεικτικα μου αρεσουν πολυ ο Ορεστης Νταντος και οι Gravity says I. Θεωρω οτι ξεφευγουν απο το αναμασημενο στυλ του ελληνικου ροκ (που δημιουργησαν αξιολογοι καλλιτεχνες το 80 κ 90 κ αντιγραφεται ατεχνα μεχρι σημερα) και δημιουργουν κατι νεο και δικο τους.

Πολυ θα ηθελα αυτο το thread να δειξει κι αλλα τετοια παιδια ν'ακουσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα όρεξη να ακούσω παραπάνω ,άκουσα ένα και μόνο κομμάτι ,συμπαθέστατο ήταν ,αν και θύμιζαι Ξύλινα σπαθιά στα αυτιά μου

Που το κακό Παναγιώτη ?

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic mode:

Δεν ήξερα ότι το rock έχει εθνικότητα...

Μπορείς να ρωτήσεις τους planet of zeus και τους Nightstalker για αυτό... ;)

 

Οι planet of zeus υπερεκτιμημένοι όσο δεν πάει.. Στο χαλαρό σου βρίσκω 10 ελληνικές μπάντες που όντως αξίζουν και δεν είναι απλά ποζεριά και βίντεο κλιπ...

 

(άσε που για να πουλήσεις ποζεριλίκι... πρέπει να έχεις και στυλ... αυτοί αν εξαιρέσεις τον ντράμμερ τους και αν δώσεις έμφαση στον frontman τους... είναι να απορείς πώς έγιναν γνωστοί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι planet of zeus υπερεκτιμημένοι όσο δεν πάει.. Στο χαλαρό σου βρίσκω 10 ελληνικές μπάντες που όντως αξίζουν και δεν είναι απλά ποζεριά και βίντεο κλιπ...

 

(άσε που για να πουλήσεις ποζεριλίκι... πρέπει να έχεις και στυλ... αυτοί αν εξαιρέσεις τον ντράμμερ τους και αν δώσεις έμφαση στον frontman τους... είναι να απορείς πώς έγιναν γνωστοί)

 

Κοίτα πες εσύ τις 10 ελληνικές μπάντες να μάθουμε και τίποτα και τα βλέπουμε τα υπόλοιπα...

Τους planet of zeus τους ξέρω πολλά χρόνια και έχουν προσπαθήσει πολύ στο να παίξουν καλή μουσική... Καταρχάς μάθανε να παίζουνε πάνω στο σανίδι πράγμα πολύ σημαντικό για μένα... Επίσης από τα πρώτα live μέχρι τώρα είναι το ίδιο πορομένοι! Τα αλμπουμ τους και τα 2 είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και σε αυτό δεν σηκώνω κουβέντα! Οπότε δεν αντιλαμβάνομαι πως εννοείς το ποζεριά... Ναι ρε παιδί μου είναι χαζό που προσπαθεί να μιλήσει με την βλαχιά του νότου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι ωραίο... Πολύ καλύτερο από το 90% των ελληνικών μπαντών που βρομάει η ελληνική προφορά από χιλιόμετρα (αυτό το ρ ρε παιδί μου μου τρυπάει το αυτί κάθε φορά)... Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί τους λες υπερεκτιμημένους... Έχουν καταφέρει (μετά από πολύ κόπο και πολλά χρόνια) να βγάλουν 2 δίσκους τον έναν καλύτερο από τον άλλον... Και σωστά video clip! Από εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα γούστου... Την ποζεριά δεν την καταλαβαίνω... Ίσα ίσα που είναι πολύ προσγειωμένα παληκάρια με τρελή διάθεση για αυτοσαρκασμό και κριτική... Τέσπα περί ορέξεως...

(τις μπάντες μην ξεχάσεις να πεις)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι "εσύ" ήταν απο τα αγαπημένα μου το 2008 όταν μας το είχε πρωτοπαρουσιάσει...

http://www.noiz.gr/index.php?topic=155104.0

 

Βλέπω τώρα ότι είναι ανεβασμένη μιά διαφορετική εκτέλεση, αρκετά πιο lo-fi (ίσως να ευθύνεται και η συμπίεση που κάνει το jumping fish, δεν ξέρω), με τελείως διαφορετικά τύμπανα σαν ηχητική άποψη, αλλά με πιο ενδιαφέρον string arrangment.

 

Δεν είμαι σίγουρος ποιά μου αρέσει καλύτερα συνολικά...(αν και προτιμώ το μπάσο του παλιού..)

Είμαι σίγουρος όμως οτι είμαι fan.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου