Προς το περιεχόμενο

H Telecaster των ονείρων μου.


HellFire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι!!!

Οχι με τον Batman επάνω, αλλά έτσι....

 

Πάντα πίστευα ότι η PRS πρώτη και μετά η Gibson έχουν το καλύτερο τμητά βαψίματος.

 

Πολύ ωραίο το χρώμα και με το ξύλο που έχεις βάλει για καπάκι ενα τέτοιο βάψιμο ειναι μονόδρομος, βεβαια κοιτώντας και τη δικιά μου εκ των υστέρων νομίζω και γω οτι στις tele δεν πολυταιριάζουν αυτά τα βαψίματα, τις πηγαίνουν πιο vintage καταστάσεις ;D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 376
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον την εξέλιξη και μένω εντυπωσιασμένος!

 

Ιδίως η κατασκευή της γέφυρας είναι μια πρωτιά για τα δεδομένα μας.  :)

 

Κάποτε ξεκίνησαμε με τις συναρμολογήσεις, βαφές, setup διαφόρων part guitars, ακολούθησαν οι πιο "χωμένοι" με τις εν λευκώ κατασκευές απο "κούτσουρα" και τώρα φτάνουμε και στο DIY hardware.

 

Κάτι τέτοια έκανε κι ο Callaham κι έφτασε όπου έφτασε, όποτε είσαι σε καλό δρόμο...  ;)

 

Τα συγχαρητήριά μου, και είς ανώτερα!... 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...όταν μιλάμε για μια κλασσική working man's guitar όπως η Tele, το λιτό και διαχρονικό στυλ της δεν ταιριάζει καθόλου, μα καθόλου kate me με το απωθητικότατο ανωτέρω.

Γούστα είναι αυτά και μιας και το δικό μου είναι καλύτερο, την προτιμώ λίγα πλανητικά συστήματα περισσότερο από τα φούξια, φιστικιά, μπάμπημπλου των βίντατζ αυτοκινητοχρωμάτων παιδικού δωματίου.

 

Σαφώς δεν είναι δίπλα στις άσπρες/διάφανες "working man's" Tele αλλά δεν στόχευε εκεί.

Είναι ο συγκερασμός Gibson και Fender με αίσθηση ότι φτιάχτηκε από ξύλο και κάποια μαστοριά (όπως τα luthier ηλεκτρικά όργανα και ειδικά τα μπάσα) και όχι από το ηλεκτρικό πριόνι του John Redneck που χρησιμοποιούσε για ξυλουργική ανάμεσα στους φόνους του.

 

Του λείπει το f hole που σωστά βάζει ο hellfire, οι P90s (ή καλύτερα κρεμ P-Rails) και ένα παschύ μπρατσάκι (που δυστυχώς δεν αλλάζει).

 

Το Tele/2 humbuckers/curly maple/f-hole το χω σε μπάσο  ;D σε cherry burst

300272906050-1.jpgαλλά θα προτιμούσα (και προτείνω στον hellfire) σε απόχρωση που θα αναδεικνύει το ξύλο (πολύ ωραία και αυτή που έδειξε ο hellfire) με ίσως λίγο burst (ίσως και binding).

 

Όπως και να χει όμως, εξελίσσεται σε εξαιρετική κατασκευή και μπράβο στο μεράκι σου αγαπητέ hellfire.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Bloody όσον αφορά στις Tele.

 

Για μένα Tele είναι οι παραδοσιακές blackguards.

Close second έρχονται οι white blondes και μετα κάποιες bound sunbursts.

 

Πάντα σε εντελώς vintage (correct) υλοποίηση, άντε το πολύ να έχουν neck Humbucker.

 

Βασικά αυτό που δεν αντέχω να βλέπω σε Tele style κιθάρα είναι οι μη-Tele γέφυρες.

Αμα έχει "σωστή" γέφυρα, προκρίνεται...  ;D

 

 

Η κατασκευή του Hellfire πάντως είναι κάτι ξεχωριστό και άκρως ενδιαφέρον.

 

Θα προτείνω απο μέρους μου μια απόχρωση tinted natural με κάποιο ίσως κόλπο να τονιστούν τα νερά του laminate top, ίσως κάτι σε amber_οειδές χρωματάκι, κάπου εκεί...  :-\

 

Με τα κόκκινα - magent_οειδή διαφωνώ γενικώς. Τα θεωρώ χρώματα για μια μέρα. Την επόμενη τα βαριέμαι...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια και τα inputs που μου δίνετε, ελπίζω το αποτέλεσμα να είναι ανεκτό. :-\

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μπήκε το καπάκι και κόπηκαν οι θέσεις για τους μαγνήτες το σώμα ζυγίστηκε. Η ζυγαριά έδειξε 2.38 κιλά.

 

1.jpg

 

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τονιστούν τα νερά στο καπάκι χρησιμοποίησα χρώματα αγιογραφίας.

Τα χρώματα αυτά τα βρίσκουμε σε μαγαζιά με είδη ζωγραφικής.

Προτίμησα να τα αγοράσω σε σκόνη και όχι έτοιμα, σε πάστα, για να μην ξεραθούν με την πάροδο του χρόνου.

Τα χρώματα αυτά είναι αρκετά φτηνά, διαλύονται με νερό και υπάρχουν σε πολλές αποχρώσεις.

Το μόνο κακό είναι ότι έχουν δική τους ονοματολογία που δεν συμβαδίζει με τα αλλά χρώματα, π.χ. κοκκινίλα, ψημένη όπρα κλπ.

Εδώ βλέπουμε την κιθάρα περασμένη με το χρώμα που λέγετε ψημένη όπρα.

Το χρώμα περάστηκε με πανάκι πάνω στο σώμα και με κυκλικές κινήσεις για να ποτίσει το ξύλο καλά.

Αφού άφησα το Ξύλο να τραβήξει όλη νύχτα ,έτριψα με γυαλόχαρτο 280 και μετά 400.

Αυτό έκανε τα νερά να αναδειχτούν.

 

2.jpg

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό το όργανο hellfire-το όνομα σου?

Θα τα τιμήσω και γω τα χρώματα αγιογραφίας  :D

Στις φωτο δεν φαίνεται καλά,  έχεις κάνει πατούρα για το binding στη δευτερη φωτο το έχεις περάσει κιόλας?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hellfire γίνεται καταπληκτική!!  (Δεν είμαι φαν πολύ του βάρους της δυστυχώς θα σου βγει λίγο βαρούτσικη, αλλά θα έχει sustaiiiiin για μέρες που λένε)

Πάντως και το ξύλο και το χρώμα καταπληκτικά.

 

Ερωτήσεις

 

1. Έκανες drop top για το arm recess?? Δηλαδή λύγισες το ξύλο και το κόλλησες? Αν το έχεις περιγράψει παραπάνω σόρρυ μου διέφυγε. Πώς το έκανες? Έβρεξες το ξύλο και το θέρμανες?

 

2.Θα τρίψεις και θα ρίξεις και άλλο χρώμα από πάνω?

 

3. Από πού πήρες το καπάκι ? Βρήκες Ελλάδα ή είναι από το εξωτερικό?

 

Και πάλι συγχαρητήρια!!

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου