Προς το περιεχόμενο

Ατυχείς συνεννοήσεις στις αγγελίες


sdmf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταίες ημέρες, συμπτωματικά, υπήρχε έντονη συζήτηση για προβλήματα (δε θέλω να χρησιμοποιήσω τη λέξη απάτες) απο τις αγγελίες του Noiz.

 

Που να ήξερα τι θα με έβρισκε κι εμένα...  :(

 

Βλέποντας στις αγγελίες ένα Line6 POD HD500X σε αρκετά καλή τιμή, έστειλα μήνυμα στον πωλητή οτι ενδιαφέρομαι άμεσα και αλλάξαμε τηλέφωνα.

 

Μίλησα με το μέλος "Captain Dog" (είναι ο πωλητής) στο τηλ. και συννενοηθήκαμε, αφού ήταν δύσκολο να βρεθούμε την ίδια ημέρα, λόγω ωραρίου εργασίας και απόστασης, να βρεθούμε την επόμενη.

 

Χαρακτηριστικά του ανέφερα "εφόσον έχουμε συμφωνήσει και έχουμε δεδομένη τη συναλλαγή, την ώρα και το μέρος τα βρίσκουμε".

 

Κανονίσαμε ραντεβού λοιπόν για την επόμενη ημέρα γύρω στις 20:00...

 

Μένω Βριλήσσια και είχαμε κανονίσει να κατέβω στα μέρη του, στον Πειραιά.

 

Κατόπιν της προφορικής συμφωνίας μας και δέσμευσης για τη συναλλαγή, το ίδιο απόγευμα "σκότωσα" το δικό μου απλό HD500 σε γνωστό φίλου (200€) για να βγάλω ένα μέρος του ποσού.

 

Του τόνισα οτι θεωρώ τη συναλλαγή μας δεδομένη γιατί βάσει αυτού προχώρησα κι εγώ στην πώληση του δικού μου POD. (ΜΕΓΑ λάθος μου).

 

Σε αυτό φυσικά δε φταίει σε κάτι ο Captain Dog, αλλά εγώ που τον εμπιστεύτικα...

 

Την επομένη λοιπόν, ξεκίνησα για Πειραιά (απο Βριλήσσια) όπως είχαμε κανονίσει και κατά τη διαδρομή τον πήρα τηλέφωνο για να τον ενημερώσω, δυστυχώς όμως δεν απάντησε στις κλήσεις μου.

 

Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία.

Λέω θα είναι απασχολημένος και όταν δεί την κλήση, θα με πάρει...

 

Πέρασε ώρα και καμία ειδοποίηση απο την πλευρά του..

 

Ξαναπήρα τηλέφωνο και δυστυχώς και πάλι δεν απάντησε.

 

Εκεί άρχισαν να μπαίνουν άσχημες σκέψεις στο μυαλό μου και να ψηλιάζομαι το τι θα επακολουθήσει...

 

Ξαναπήρα αρκετά τηλέφωνα όσο πλησίαζε 20:00, αλλά και πάλι δεν απάντησε...

 

Βασικά δεν απάντησε ΠΟΤΕ σε κλήσεις που του κάνω απο προχτές, ούτε και σε 2 sms που του αναφέρω συνοπτικά τα παραπάνω.

 

Άφησα και ένα ενδεχόμενο μήπως προέκυψε κάποιο θέμα υγείας κτλ, αλλά βλέποντας ότι έκανε post στο forum στις 23:20 - 11/04/14, τουλάχιστον βεβαιώθηκα ότι είναι καλά στην υγεία του και απλά δεν τήρησε τη συμφωνία μας.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=1502.msg803313#msg803313

 

Αυτά είχα να παραθέσω απο την εμπειρία μου με τον συγκεκριμένο "κύριο"...

 

Έτσι βρέθηκα χωρίς το POD HD500 μου, με 200€ να τα βλέπω και με λιιιιιίγο μυαλό παραπάνω...

 

Δυστυχώς στους δύσκολους αυτούς καιρούς που ζούμε, μαζί με άλλα πολλά, χάνεται σιγά-σιγά και η αξιοπρέπεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Έχεις δίκιο να είσαι τσαντισμένος, αλλά δες το από την «καλή» πλευρά του...

 

Φαντάσου να ήταν εξ αποστάσεως, να είχες καταβάλει το τίμημα και αντί για Pod  να σου ερχόταν ένα Pot (κατσαρόλα)  :D

 

Τουλάχιστον έχεις τα χρήματα σου- και όλο και κάτι (φερέγγυο) θα προκύψει στις αγγελίες  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο να είσαι τσαντισμένος, αλλά δες το από την «καλή» πλευρά του...

 

Φαντάσου να ήταν εξ αποστάσεως, να είχες καταβάλει το τίμημα και αντί για Pod  να σου ερχόταν ένα Pot (κατσαρόλα)  :D

 

Τουλάχιστον έχεις τα χρήματα σου- και όλο και κάτι (φερέγγυο) θα προκύψει στις αγγελίες  ;)

 

Μετά απο 2-3 ημέρες που έχουν μεσολαβήσει πλέον απο το γεγονός, προσπαθώ να το δώ λιγάκι πιο ψύχραιμα..

 

Δε κρύβω οτι καθώς έγραφα το κείμενο και "βίωνα" πάλι τα γεγονότα, ίσως να επηρεάστηκα στον τρόπο γραφής.

 

Τις συναλλαγές του τύπου που περιγράφεις πάντως, τις αποφεύγω σαν το διάλο το λιβάνι..!

 

Πάντα χέρι-χέρι οι συναλλαγές.

 

Δεν περίμενα όμως οτι θα είχα να κάνω με τόσο αναξιόπιστο άτομο.

 

Δυστυχώς πλέον είμαι χωρίς το POD500 μου και με 200€ δε νομίζω να βρώ κάτι αντίστοιχο...  :(

 

Προς γνώσιν και συμμόρφωσιν..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είπες τώρα..?!?!?

 

Φαντάσου οτι τσέκαρα το feedback του στις αγγελίες αλλά τελικά φαίνεται οτι ο "κύριος" είχε φτιάξει άλλο προφίλ...

 

Αυτό είναι το προφίλ που είδα εγώ:

 

http://smart.noiz.gr/user_listings.php?id=29290

 

ΝΤΡΟΠΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο είναι παντα να επιβεβαιώνουμε τα ραντεβού που εχουμε για την επομενη μερα !!! προσωπικα για εμενα οι τηλεφωνικες συμφωνιες είναι κουραφεξαλα, παντα είμαι επιφυλακτικος...

 

Σχεδόν παντα ειχα θεματα όταν το ραντεβού δεν κανονιζοταν την ιδια μερα που πρωτομιλησα με τον κάθε πωλητη...

Μου εχει τυχη σε ραντεβού να εχω κανει 10 κλησεις και στο τελος να μου πει ότι και καλα τον ειχε παρει ο υπνος...

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι η επιβεβαίωση του ραντεβού....

 

ΑΝ απαντούσε δηλαδή και μου έλεγε ΑΚΥΡΟ, μπορώ αύριο-μεθαύριο δε θα είχα κανένα θέμα.

(Του το έγραψα και στο sms που του έστειλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού υπάρχει σύστημα καταγραφής αξιολογήσεων του εκάστοτε πωλητή, στις μικρές αγγελίες, για ποιο λόγο η συζήτηση επεκτείνεται εντός φόρουμ; Άσε δε, οι περισσότερες αξιολογήσεις είναι εγκωμιαστικές, κάτι που δεν μας το λέτε στο παρόν νήμα, αγαπητοί "δυσαρεστημένοι".

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trolley, δεν καταλαβαίνω το ύφος σου.

 

Μέχρι πρίν λίγα λεπτά δε γνώριζα καν την ύπαρξη του προφίλ που ανέφερε ο Baskes.

 

Στο ζουμί:

 

Το σύστημα αφορά καταγραφή αξιολογήσεων συναλλαγών / αγοραπωλησιών.

 

Δεν υπήρξε καμία συναλλαγή, άρα και καμία δικαιολογημένη αξιολόγηση για το προϊόν.

 

Η εμπειρία κάποιας συναλλαγής.

Δεν αφορά τηλεφωνικές συζητήσεις ή μηνύματα που δεν κατέληξαν κάπου.

Εκτός και αν ο πωλητής δηλώνει συνειδητά, φτηνότερα ή ψευδή στοιχεία στην αγγελία.

 

Θα διαγράφονται όλες οι αρνητικές αξιολογήσεις χωρίς αναλυτικό σχόλιο.

Θα πρέπει να αναφέρεται ο λόγος της αρνητικής ψήφου και όχι απλά ένα επίθετο (ψεύτης!", "λαμόγιο", κλπ) στον τίτλο χωρίς λεπτομέρειες.

 

Άλλωστε όπως είδες ο "κύριος" δεν το έχει σε τίποτα να φτιάξει νέο προφίλ στις Αγγελίες

(το οποίο είναι ανεξάστητο απο το forum account).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trolley, δεν καταλαβαίνω το ύφος σου.

 

Μια και το έθιξες, ούτε εγώ καταλαβαίνω το δικό σου.

 

Έχεις μπει μέσα για να μας πεις ότι αδικήθηκες από ένα μέλος που έχει σημαντικότατο ποσοστό εγκωμιαστικών αξιολογήσεων, γεγονός που μας αποκρύπτεις, καθότι θα αποδυνάμωνε την επιχειρηματολογία σου.

 

Τελικά μήπως εσύ έχεις κάνει κάτι λάθος; Απάντηση: δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Οπωσδήποτε, υπάρχει μεγάλος αριθμός μελών που δηλώνει ικανοποιημένος από τις δοσοληψίες του με το συγκεκριμένο μέλος, οπότε η δική σου περιπέτεια μαζί του, είναι προφανώς μία εξαίρεση, την οποία δεν ξέρουμε που να την αποδώσουμε.

 

Αυτή είναι η πραγματικότητα, και δεν είναι ζήτημα ύφους.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου