Προς το περιεχόμενο

Ποια από τις παρακάτω Κάρτες ήχου να διαλέξω?


thory

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να αγοράσω μια κάρτα μέχρι 150 ευρώ και από αυτά που έχω διαβάσει και εδώ,έχω καταλήξει σε αυτές :

 

1.Focusrite scarlett 2i2

2.Steinberg ur 22

3.Tascam us 2x2

4.Lexicon omega studio

 

Δεν με ενδιαφέρουν οι πολλές εισοδοι-εξόδοι.

Αρκεί να μπορώ να συνδέσω monitors :P μια κιθάρα και ένα μικρόφωνο.

Σταθερούς drivers χαμηλό latency και συμβατότητα με mac.

 

Ποια από τις παραπάνω είναι πιο ποιοτική(σε σχέση με τις άλλες)και με τον "καλύτερο" ήχο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πριν ένα μήνα ήμουν στην θέση σου και μετά απο πολύ έρευνα είχα καταλήξει στην tascam

και στην steinberg αλλα τελικά πήρα την presonus vsl22 γιατί μου

αρέσει το μπλε χρώμα της.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν ένα μήνα ήμουν στην θέση σου και μετά απο πολύ έρευνα είχα καταλήξει στην tascam

και στην steinberg αλλα τελικά πήρα την presonus vsl22 γιατί μου

αρέσει το μπλε χρώμα της.

Είναι πάνω απ το budget μου όμως!

Tascam η Steinberg?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Θα απεφευγα την lexicon:κακη ποιοτητα κατασκευης, αλλα οχι ασχημος ηχος

 

Ισως εριχνα ενα βλεφαρο παραπανω στην tascam, οι focusrite ειναι γενικα πολυ καλες καρτες. Αν μπορεις να τις δοκιμασεις σε ηχογραφηση ακομα καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό σου λέω πάρε tascam ή steinberg.

η προηγούμενη μου κάρτα ήταν η tascam us122 και ήμουν

παραπάνω απο ευχαριστημένος, είχα και καλύτερο latency απο

την  presonus vsl22 . Ίσως να πήγαινα για tascam αν

δεν έπαιρνα την presonus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αλήθεια αρχικά είχα καταλήξει στην scarlett 2i2 αλλά ψάχνοντας έπεσα σε μια απάντηση του φίλου npap του οποίου εκτιμώ τις γνώσεις,σε παρόμοιο θέμα που έλεγε πως σε αυτό το εύρος τιμών τον καλύτερο ήχο και τους καλύτερους pre τα έχει η tascam.Γι'αυτό μπήκα στο τρυπάκι να κοιτάξω και άλλες κάρτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

νομίζω ότι καλό είναι μια και αναφέρθηκα από τον φίλο μας, να επαναλάβω κάποιες θέσεις μου που ίσως τον βοηθήσουν...

 

αντικειμενικά πλέον σε κάθε κατηγορία τιμής,  η πρόοδος της εφηρμοσμένης τεχνολογίας (ειδικά στα ηλεκτρονικά), κατά κανόνα μας επιτρέπει την "πολυτέλεια" μιας  επιλογής χωρίς ιδιαίτερο άγχος για την την τυχόν απόκτηση μιας "κακής" συσκευής λόγω άγνοιας...

 

από την άλλη όμως συγκριτικά, μια "καλύτερη" στα σημεία αγορά, πάντα δύναται να επιτευχθεί (αυτός και είναι ο λόγος που συζητάμε και προτείνουμε), αλλά κυρίως πλέον με γνώμονα την ικανοποίηση της "πραγματικής" μας ανάγκης (που κάθε μία από τις υποψήφιες κάθε φορά συσκευές ενδέχεται να ικανοποιήσει σε διαφορετικό βαθμό)...

 

ως προτεραιότητα λοιπόν καλό είναι να τίθεται κάποιος μεσοπρόθεσμος μας "στόχος" σε σχέση με την "παραγωγή" της μουσικής, πέραν της ενστικτώδους έκφρασης μέσω αυτής (που καλό είναι να μην την μπλέκουμε με την μετέπειτα μορφή της αποτύπωσης της), ο οποίος θα καθορίσει και τα δεδομένα που θα οδηγήσουν στην τελική μας επιλογή...

 

σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν, προσωπικά θα πρότεινα

 

- την tascam (με την "ουδετερότητά" της τηρουμένων των αναλογιών ως καταλύτη) σε κάποιον που ενδιαφέρεται (αφιερώνοντας και τον απαραίτητο χρόνο μεσοπρόθεσμα) να εμβαθύνει περισσότερο στα θέματα της παραγωγής και του ήχου γενικά...

- την focusrite (που σε πρώτο χρόνο "εντυπωσιάζει"  με τη κλασική mainstream "κουρδισμένη" χροιά των pre αλλά και των DAC της) σε κάποιον που απλά θέλει να κάνει γρήγορα την "δουλειά" του και χωρίς πολλά πολλά να καταγράφει αξιοπρεπώς τις ιδέες του...

- την lexicon (ως all around που διαθέτει τις περισσότερες δυνατότητες εξυπηρέτησης τεχνικών αναγκών αλλά και αναβαθμισιμότητας μέσω των ψηφιακών εισοδο-εξόδων) σε κάποιον που είτε του χρειάζονται αυτές οι δυνατότητες, είτε μακροπρόθεσμα θέλει να "ανέβει" επίπεδο με παράλληλες προσθήκες, χωρίς να χρειαστεί να την αλλάξει...

 

στο θέμα των drivers τώρα, προσοχή στα "απαίδευτα τσουβαλιάσματα" της audio αρβύλας... το ότι "κάπου κάποιος διάβασε" για ένα "πρόβλημα", δεν σημαίνει ότι τον "νομιμοποιεί" να κακοχαρακτηρίζει συλλήβδην συσκευές, χωρίς τις περισσότερες φορές να γνωρίζει τις κατά συνθήκη ιδιαιτερότητες που οδήγησαν σε αυτό, στο σύστημα του χρήστη που το ανέρτησε...

 

ακόμα και να έχουν αναφερθεί κατά καιρούς προβλήματα πάνω από μία φορές, μπορεί πχ κάλλιστα να έχουν διορθωθεί από κάποια νεότερη έκδοση είτε των drivers είτε του firmware της συσκευής (χαρακτηριστικό "θύμα" οι καημένες οι motu που ακόμα "πληρώνουν" την κακή φήμη για τους πρώτους βιαστικούς οδηγούς που είχαν κυκλοφορήσει προ αμνημονεύτων για pc)...

 

καλό λοιπόν είναι, "αποτρεπτικά" να λειτουργούν αναφορές προβλημάτων που προσεγγίζουν το δικό μας setup κάθε φορά και όχι γενικόλογες φήμες (ουκ ολίγες φορές έχω καταστεί μάρτυρας "χαζών" καταγγελιών... πχ με τύπους που τα βάζανε με την κάρτα τους ενώ την είχαν συνδέσει σε usb hub μαζί με διάφορα καλούδια ή με άλλους που τελικά το πρόβλημα ήταν στους generic usb κλπ)...

 

εννοείται ότι πρέπει να ψάχνουμε πριν αγοράσουμε αλλά μην ξεχνάμε και να αξιολογούμε τις πηγές της πληροφόρησης με την κοινή μας λογική... δεν χρειάζεται πάντα "στείρα" τεχνική γνώση... ;)

 

καλή αγορά

 

 

ΥΓ η Steinberg κατά την γνώμη μου βρίσκεται ανάμεσα στις δύο πρώτες (σύμφωνα με τα δεδομένα που έθεσα)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι καλό είναι μια και αναφέρθηκα από τον φίλο μας, να επαναλάβω κάποιες θέσεις μου που ίσως τον βοηθήσουν...

 

αντικειμενικά πλέον σε κάθε κατηγορία τιμής,  η πρόοδος της εφηρμοσμένης τεχνολογίας (ειδικά στα ηλεκτρονικά), κατά κανόνα μας επιτρέπει την "πολυτέλεια" μιας  επιλογής χωρίς ιδιαίτερο άγχος για την την τυχόν απόκτηση μιας "κακής" συσκευής λόγω άγνοιας...

 

από την άλλη όμως συγκριτικά, μια "καλύτερη" στα σημεία αγορά, πάντα δύναται να επιτευχθεί (αυτός και είναι ο λόγος που συζητάμε και προτείνουμε), αλλά κυρίως πλέον με γνώμονα την ικανοποίηση της "πραγματικής" μας ανάγκης (που κάθε μία από τις υποψήφιες κάθε φορά συσκευές ενδέχεται να ικανοποιήσει σε διαφορετικό βαθμό)...

 

ως προτεραιότητα λοιπόν καλό είναι να τίθεται κάποιος μεσοπρόθεσμος μας "στόχος" σε σχέση με την "παραγωγή" της μουσικής, πέραν της ενστικτώδους έκφρασης μέσω αυτής (που καλό είναι να μην την μπλέκουμε με την μετέπειτα μορφή της αποτύπωσης της), ο οποίος θα καθορίσει και τα δεδομένα που θα οδηγήσουν στην τελική μας επιλογή...

 

σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν, προσωπικά θα πρότεινα

 

- την tascam (με την "ουδετερότητά" της τηρουμένων των αναλογιών ως καταλύτη) σε κάποιον που ενδιαφέρεται (αφιερώνοντας και τον απαραίτητο χρόνο μεσοπρόθεσμα) να εμβαθύνει περισσότερο στα θέματα της παραγωγής και του ήχου γενικά...

- την focusrite (που σε πρώτο χρόνο "εντυπωσιάζει"  με τη κλασική mainstream "κουρδισμένη" χροιά των pre αλλά και των DAC της) σε κάποιον που απλά θέλει να κάνει γρήγορα την "δουλειά" του και χωρίς πολλά πολλά να καταγράφει αξιοπρεπώς τις ιδέες του...

- την lexicon (ως all around που διαθέτει τις περισσότερες δυνατότητες εξυπηρέτησης τεχνικών αναγκών αλλά και αναβαθμισιμότητας μέσω των ψηφιακών εισοδο-εξόδων) σε κάποιον που είτε του χρειάζονται αυτές οι δυνατότητες, είτε μακροπρόθεσμα θέλει να "ανέβει" επίπεδο με παράλληλες προσθήκες, χωρίς να χρειαστεί να την αλλάξει...

 

στο θέμα των drivers τώρα, προσοχή στα "απαίδευτα τσουβαλιάσματα" της audio αρβύλας... το ότι "κάπου κάποιος διάβασε" για ένα "πρόβλημα", δεν σημαίνει ότι τον "νομιμοποιεί" να κακοχαρακτηρίζει συλλήβδην συσκευές, χωρίς τις περισσότερες φορές να γνωρίζει τις κατά συνθήκη ιδιαιτερότητες που οδήγησαν σε αυτό, στο σύστημα του χρήστη που το ανέρτησε...

 

ακόμα και να έχουν αναφερθεί κατά καιρούς προβλήματα πάνω από μία φορές, μπορεί πχ κάλλιστα να έχουν διορθωθεί από κάποια νεότερη έκδοση είτε των drivers είτε του firmware της συσκευής (χαρακτηριστικό "θύμα" οι καημένες οι motu που ακόμα "πληρώνουν" την κακή φήμη για τους πρώτους βιαστικούς οδηγούς που είχαν κυκλοφορήσει προ αμνημονεύτων για pc)...

 

καλό λοιπόν είναι, "αποτρεπτικά" να λειτουργούν αναφορές προβλημάτων που προσεγγίζουν το δικό μας setup κάθε φορά και όχι γενικόλογες φήμες (ουκ ολίγες φορές έχω καταστεί μάρτυρας "χαζών" καταγγελιών... πχ με τύπους που τα βάζανε με την κάρτα τους ενώ την είχαν συνδέσει σε usb hub μαζί με διάφορα καλούδια ή με άλλους που τελικά το πρόβλημα ήταν στους generic usb κλπ)...

 

εννοείται ότι πρέπει να ψάχνουμε πριν αγοράσουμε αλλά μην ξεχνάμε και να αξιολογούμε τις πηγές της πληροφόρησης με την κοινή μας λογική... δεν χρειάζεται πάντα "στείρα" τεχνική γνώση... ;)

 

καλή αγορά

 

 

ΥΓ η Steinberg κατά την γνώμη μου βρίσκεται ανάμεσα στις δύο πρώτες (σύμφωνα με τα δεδομένα που έθεσα)...

Να σαι καλά για τη βοήθεια!Έτσι όπως τα περιέγραψες μάλλον πάω προς την scarlett.

 

Μια απορία μόνο γιατί δεν το πολύ κατάλαβα, όταν λες ότι η steinberg βρίσκεται ανάμεσα στις δυο πρώτες εννοείς οτι μπορεί να προσφέρει όσα η tascam και η focusrite αλλά σε μικρότερο βαθμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εννοώ ότι είναι λιγότερο "ουδέτερη" από την tascam και περισσότερο από την scarlett ή περισσότερο 'χρωματισμένη" από την tascam και λιγότερο από την scarlett...:)

 

για αυτό και δεν της έκανα ιδιαίτερη αναφορά, θεωρώντας πιο αντιπροσωπευτικές των ανάλογων "στόχων" τις άλλες δύο...  απλά χωρίς να την θεωρώ απαραίτητα κακή λύση (προσωπικά πάντα) δεν θα την επέλεγα...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να πας στη Scarlett θα σου πρότεινα να βρεις κάποια μεταχειρισμένη 2i4, μιας και η 2i2 δεν έχει pads και άμα χρησιμοποιήσεις κάποια κιθάρα με active ή με high output γενικά μαγνήτες θα σου κλιπάρει ο ήχος! Υπάρχουν πολλές αναφορές στο ίντερνετ για το πρόβλημα αυτό στη συγκεκριμένη κάρτα, τσέκαρε το! Προσωπικά θα την απεύφευγα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου