Προς το περιεχόμενο

Crybaby και καθαρό σήμα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εναλλακτικά, αν είσαι τύπος που θα σου άρεσε να έχεις τη δυνατότητα για χρήση fixed wah ήχων, μπορείς να πάρεις κάποιο μικρούλι true bypass box (όπως του JAM: http://www.jampedals.com/true-bypass-multi-box/) και να χώσεις το wah εκεί μέσα, πάντα ανοιχτό και στο σημείο που γουστάρεις. Money for nothing and your chicks for free...  8)

 

Καλό, δεν το ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα. Βέβαια το γουά το θέλω να γουαγουάρει οπότε αυτή η λύση δε βολεύει.

 

Δωσε λιγο ινφο για την αλυσιδα σου :)

 

Το μόνο που υπάρχει πριν το crybaby είναι ένα κουρδιστήρι το οποίο είναι φυσικά off όταν παίζω. Πάντως θα ήθελα να βάλω το wah μετά τα διάφορα drives αλλά θέλει επανασχεδίαση η (άθλιας χωροταξίας) πεταλιέρα μου και φυσικά πρέπει να βρεθεί λύση στο θέμα του true bypass.

 

Βάζω και μια φωτό όπου θα καταλάβετε και πόσο ταχτικός τύπος είμαι.

 

DSC_0220.thumb.JPG.a86d8aea889dd9c93ebaafb77e5978b5.JPG

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντως θα ήθελα να βάλω το wah μετά τα διάφορα drives

 

Γιατι παιδι μου θες να κανεις κατι τετοιο?  ;D

Δεν τον λυπασαι τον ηχο σου?  ;D

 

hint: ξερεις οτι στο PT υπαρχουν ΣΧΙΣΜΕΣ?Υπαρχει ΛΟΓΟΣ που υπαρχουν!  ;D

 

(για να περνας τα καλωδια απο κατω ωστε να μην ειναι σαν κοκορεστι και ΠΑΝΩ απο τους ποδοδιακοπτες  ;D)

 

επισης βαλε το DISTORTION πριν απο τα drive... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(για να περνας τα καλωδια απο κατω ωστε να μην ειναι σαν κοκορεστι και ΠΑΝΩ απο τους ποδοδιακοπτες  ;D)

 

Κοίτα να δεις πράγματα που μαθαίνει κανείς.  ;D

 

Το distortion γιατί πριν τα drives;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το distortion γιατί πριν τα drives;

 

Παντα θα....στακαρεις τα πεταλια σου απο το πιο high gain προς το πιο low gain με τελευταιο βεβαια το booster.

 

Το να βαζεις ενα low gain pedal πανω σε ενα high gain δεν ειναι και οτι καλυτερο μια και ο ηχος λασπωνει. 

 

Καντο και θα με θυμηθεις.  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα θα....στακαρεις τα πεταλια σου απο το πιο high gain προς το πιο low gain με τελευταιο βεβαια το booster.

 

Το να βαζεις ενα low gain pedal πανω σε ενα high gain δεν ειναι και οτι καλυτερο μια και ο ηχος λασπωνει. 

 

Καντο και θα με θυμηθεις.  ;)

 

Μα δεν παίζουν ποτέ μαζί. Ό,τι βλέπεις από drive/distortion ανάβουν αποκλειστικά μόνα τους.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν παίζουν ποτέ μαζί. Ό,τι βλέπεις από drive/distortion ανάβουν αποκλειστικά μόνα τους.

 

ε τοτε δεν εχεις θεμα,νομιζα οτι τα "στακαρες".

 

και το boost μονο του το χρησιμοποιεις?

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το boost μονο του το χρησιμοποιεις?

 

Δεν το χρησιμοποιώ ως boost αλλά ως ελαφρύ drive, κυρίως για ρυθμικά πράγματα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τοτε εισαι ωραιος οπως εισαι,φτιαξε τα καλωδια παντως μη πιασεις κανα δακτυλο το καλοκαιρι που θα παιζεις με τα φλιπφλοπλια  ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια το γουά το θέλω να γουαγουάρει οπότε αυτή η λύση δε βολεύει.

 

Μην μπερδεύεσαι, το ότι σου είπα ότι το wah θα το έχεις πάντα ανοιχτό, είναι καθαρά για λόγους ευχρηστίας.. δηλ. για να μην χρειάζεσαι 2 πατήματα για να το ενεργοποιήσεις (1 για το looper και 1 για το wah), αλλά 1 όπως τώρα. Το wah προφανέστατα θα γουαγουάρει, δεν αλλάζει κάτι σε αυτό. Απλά αν 1 στις 100 θέλεις να παίξεις επιπλέον κάτι σαν το "Money for Nothing" που θέλει το wah ακίνητο σε μία θέση, με αυτό τον τρόπο γίνεται.

 

Γενικά στην ουσία πληρώνεις κάτι ελάχιστο (για το true bypass looper), και αποκτάς άλλο ένα - έστω περιορισμένης χρήσης - εφέ, λύνοντας ταυτόχρονα το πρόβλημα του κακού bypassing του Crybaby. Αυτή ήταν η πρότασή μου, όχι να μην χρησιμοποιείς ποτέ το wah σαν wah. Κι από ό,τι βλέπω μια χαρά χώρο έχει το pedalboard σου για μια τέτοια λύση, οπότε είναι καθαρά θέμα δικής σου επιλογής. Εγώ στο παρελθόν που είχα χώρο στο board μου το έκανα καθαρά για την έξτρα λειτουργικότητα (καθώς το wah μου είναι true bypass και δεν χρειαζόταν από αυτή την άποψη), και ήταν ωραία φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό, δεν το ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα. Βέβαια το γουά το θέλω να γουαγουάρει οπότε αυτή η λύση δε βολεύει.

 

Το μόνο που υπάρχει πριν το crybaby είναι ένα κουρδιστήρι το οποίο είναι φυσικά off όταν παίζω. Πάντως θα ήθελα να βάλω το wah μετά τα διάφορα drives αλλά θέλει επανασχεδίαση η (άθλιας χωροταξίας) πεταλιέρα μου και φυσικά πρέπει να βρεθεί λύση στο θέμα του true bypass.

 

Βάζω και μια φωτό όπου θα καταλάβετε και πόσο ταχτικός τύπος είμαι.

 

Καλημέρα ! Θα ήθελα να προσθέσω για την τοποθέτηση του wah ... !

Μιας και εγώ "τυραννιόμουν" με την τοποθέτηση του στο pedal board, και εν τέλει το "πέταξα" από το board και πλέον το βάζω στο τέλος όλων ... πιστεύω πως είναι πολύ καλύτερο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου