Προς το περιεχόμενο
  • Νέες Αγγελίες
  • Out of the water

    Βαρυ και ασηκωτο 🙂  

    Superfunk
    Superfunk
    Music 6

    "Charis" - gkourmoul1

    Ήρθε προ ημερών ο σύντεκνος ο Χάρης (μουσικός παραγωγός/dj), κάτσαμε μπροστά στο pc (εκείνος στα πλήκτρα και εγώ στην κιθάρα) και αυτοσχεδιάζαμε/τζαμάραμε για κάμποσες ωρες. Προς το τελος της βραδιάς εγραψε τα πλήκτρα που ακούγονται στα πρώτα δευτερόλεπτα. Μπορεί να μην έκατσε να το συνεχίσουμε και να το ολοκληρώσουμε παρέα, αλλά φρόντισα να μη χαθεί η ευκαιρία. Έβαλα τύμπανα, κιθάρες, μελωδίες με συνθ, κάποια εφέ από πίσω και ...έτοιμο.

    gkourmoul1
    gkourmoul1
    Music 6

    Αλλοτινες μου εποχές.

    Η πρώτη μου προσπάθεια σε λαϊκό ρεπερτόριο. Ακούω απόψεις.Να το γυρίσω στο λαϊκό; Η μουσική είναι από καραοκε και έγραψα από πάνω τα φωνητικά. 

    Κβαντική Διεμπλοκή
    Κβαντική Διεμπλοκή
    Music 8
  • Προτάσεις

  • Tangerine Dream - Athens

    https://artxpress.gr/mousiki/synavlies/item/4697-synavlia-ton-tangerine-dream-stin-aithousa-tis-lyrikis-skinis-stayros-niarxos/

    trolley
    trolley
    Νέα

    UMG & TikTok

    Μετά από μία ανοιχτή επιστολή χθες στις 30/01/2024, η UMG (Universal Music Group) αποσύρει όλο τον κατάλογο τραγουδιών της από το TikTok. Όπως αναφέρει το δημοσίευμα, UMG και TikTok δεν κατάφεραν να συμφωνήσουν ώστε να αποδεχτεί ή UMG συμφωνία μικρότερης αξίας από την προηγούμενη συμφωνία που είχε. Έτσι ολόκληρος ο κατάλογος τραγουδιών της UMG θα αφαιρεθεί από το TikTok μετά την λήξη της τρέχουσας σύμβασης που λήγει στις 31/01/2024.     Πηγή: Universal Music   Εδώ η

    Μανώλης Χναράκης
    Μανώλης Χναράκης
    Νέα 28

    Νέα σειρά ηλεκτρικών κιθάρων Pacifica της Yamaha

    Δεν είμαι κιθαρίστας,  ωστόσο εαν ασχολούμουν ποτέ, οι καλές κριτικές θα έβαζαν τις κιθάρες της σειράς αυτής στα υπόψιν μου για αγορά. Η yamaha κυκλοφορεί νέα σειρά , οπότε παραθέτω αυτήν την είδηση ωστε να δημιουργηθεί μία συζήτηση απο τους έμπειρους και γνώστες :-)       https://uk.yamaha.com/en/products/musical_instruments/guitars_basses/el_guitars/pacifica/index.html#product-tabs

    Στάθης Π.
    Στάθης Π.
    Νέα 2
  • Απαντήσεις στο forum

    • Μάλλον δεν πρόσεξες ότι τα πράγματα έγιναν χειρότερα 1000% σε αυτόν τον τομέα,  λόγω κακής χρήσης της τεχνολογίας. 
    • Με εξαιρεση τις κιθαρες/ενισχυτες/αυτοκινητα (καθαρα για το αισθητικο μερος) οπου μου αρεσουν οι vintage (ή vintage inspired) υλοποιήσεις...ειμαι ενθερμος θιασωτης της τεχνολογιας...ποτε πριν στην ιστορια της ανθρωποΤησ δεν ειχαμε τοσες ευκολιες και δεν εξοικονομουσαμε τοσο ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΧΡΟΝΟ...συνεχης και απολυτη επικοινωνια, ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ σε οποιοδηποτε μερος της γης (ακομα θυμαμαι με ΤΡΟΜΟ τα...τουριστικα πραΧτορια)   , NAVIGATION σε οποιοδηποτε μερος της γης (χωρις να ζητας οδηγιες απο τους Locals οι οποιοι σε καποια μερη του κοΖμου δεν γνωριζουν αγγλικα), και φυσικα απαλαγη απο το δημοσιουπαλληλικο καρκινωμα και τη γραφειοκρατια  (πΓιερακακι αϊ λοβ γιου δε βερυ ματσ 🤣), α και μη ξεχναμε τα DAW παιδια προς θεου 😅   Τα ΒΛΑΜΜΕΝΑ 😅 τα παιδια μας να μην ειχαμε ολη την ημερα στα κινητα και στα ταμπλετια και στα πανηλιθια ηλεχτρονικα παιχνιδια θα ηταν η ζωη παραδεισος  🤣 αλλα οπως λεει και το ασΘμα     
    • Ναι το ξεκαθαρίσαμε αυτό.  Η κακή χρήση της φταίει. 
    • Nαι, τα ξέρω  και τραβάω κι εγώ το ζόρι σαν πολίτης. "Η Τεχνολογία δυσκόλεψε την καθημερινότητα από κακές επιλογές, κυρίως πολιτικές", αυτό έγινε. Αλλά γι αυτό δεν φταίει η τεχνολογία, φταίει η κακή χρήση της, ως συνήθως. Ψηφιοποιήσαμε τη γραφειοκρατία, αυτό κάναμε, μην και ενοχλήσουμε τους "τεμπέληδες της εύφορης κοιλάδας". Αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση...
    • Πήγα να πάρω τις προάλλες μπαταρίες από ένα γνωστό κατάστημα (αλυσίδα). Είχε λάθος κωδικό το προιόν , κάναμε μισή ώρα με το ωρολόι να δούμε πως θα μου το πουλήσει. Για μπαταριες που έκαναν 4 ευρώ μιλάμε. Δεν τα καταφερε......έφυγα χωρίς μπαραρίες και με μιση ώρα χαμένη. Δεν πάμε στο επόμενο επίπεδο, αν φτιάχναμε τον κωδικό,και τυγχανε να μην εχω πιστωτική καρτα μαζί μου αλλά μονο μετρητά.
    • Φυσικά δεν φταίει η τεχνολογία , αυτή καθ' αυτή. Η μισή μας ζωή είναι συναλλαγή με το κράτος. Εκεί θα έπρεπε η τεχνολογία να υπεραπλουστέψει τα πράγματα. Ε, τα έκανε χειρότερα.  
    • Εδώ είναι όλο το ζουμί. Στην ουσία ο άνθρωπος τα έχει δυσκολέψει που δεν ξέρει να αξιοποιήσει επαρκώς την τεχνολογία που εφευρίσκει. Καθίστε να δείτε τι έχει να γίνει με το AI 
    • Δεν είναι θέμα βουνου ή σπηλαίου. Η Τεχνολογία δυσκόλεψε την καθημερινότητα από κακές επιλογές ,κυρίως πολιτικές . Αύξηση ηλεκτρονικής γραφειοκρατίας (αντί να απλουστέψει τα πράγματα) ή οποία ήρθε απλά να προστεθεί (και όχι να αντικαταστήσει) την απλή "αναλογική" γραφειοκρατεία. Θα σου πώ ένα παράδειγμα. Μέχρι τώρα στις εκλογές π.χ. τα αποτελέσματα δινόταν αρχικά εις τριπλούν (ενα πρωτοδικείο- ένα νομαρχία παλία, ένα δήμο). Μετά , πρόσθεσαν σε αυτά και το τηλεγράφημα...είς τριπλουν. Τέλος (τα τελευταία χρόνια) πρόσθεσαν τη μετάδοση τον αποτελεσμάτων ΚΑΙ με κινητίο τηλέφωνο και ακόμα πιο πρόσφατα ....με tablet. Πρόσεξέ με αθροιστικά. Το tablet δεν αντικατέστησε όλη την άλλη χαρτούρα, απλά προστέθηκε και αυτό σε αυτή. Μεταβίβαση ακινήτων; Είναι πιο δύσκολη από ποτέ. Με την "Ηλεκτρονική Ταυτότητα κτιρίου"  απλά προστέθηκε άλλη τόσο γραφειοκρατεία ....σε ψηφιακή μορφή. Γενικά σε όλη τη δημόσια διοίκηση προστέθηκε αθροιστικά στην ήδη ανούσια χαρτούρα.  
  • Ενεργά θέματα

  • Νέα Θέματα

  • Clubs

  • Μόλις συνδέθηκαν

    • Γιώργος Παυλίδης

      Γιώργος Παυλίδης 0

      Μέλος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • LK

      LK 1.818

      Moderator
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • victor130

      victor130 -4

      Μέλος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • kwstas79

      kwstas79 40

      Μέλος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • ekim

      ekim 158

      Μέλος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • Nikos1968

      Nikos1968 0

      Μέλος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
  • Νέα μέλη

    • kostakis28

      kostakis28 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • Nitro1981

      Nitro1981 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • _ritchie

      _ritchie 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • KyrTheo

      KyrTheo 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • KalliA1412

      KalliA1412 0

      Μέλος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • odysseas varelidis

      odysseas varelidis 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • Άκης Παπαλέξης

      Άκης Παπαλέξης 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • RiffLair

      RiffLair 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
  • Tell a friend

    Love Noiz | Μουσική Τεχνολογία? Tell a friend!
  • Στατιστικά φόρουμ

    • Συνολικά θέματα
      62,6k
    • Συνολικές αναρτήσεις
      1m
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου