Προς το περιεχόμενο

Το μουσικό γούστο ως κριτήριο ποιότητας χαρακτήρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιοι σίγουρα το έχουν σκεφτεί.Παραπάνω από μία φορά.Ανάμεσα τους κι εγώ.

Βρίσκω με κάθε αφορμή παραδείγματα.Τα δικά μας έχουν να κάνουν με τη μπουζουκοκουλτούρα προφανώς.

Και μην παρεξηγηθώ.Δεν αναφέρομαι σε καλά ή κακά παιδιά.Γνωρίζω τελειωμένους σκυλάδες που είναι ένα κομμάτι μάλαμα σαν χαρακτήρες... Κανείς όμως δεν είναι αυτό που λέμε ψαγμένος τύπος.Με εσωτερικούς προβληματισμούς, ανησυχίες, επίκτητη μόρφωση και πάει λέγοντας.

 

Το βλέπω βαριά ή κάπως έτσι είναι το πράγμα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θέλει τζάκι, ουίσκι και καλό συνομιλητή. 

 

Προφανώς όλοι θα έχουμε να πούμε κάποιες τρανές εξαιρέσεις σε αυτό που περιγράφεις, αλλά ναι, τουλάχιστον εγώ συμμερίζομαι την άποψή σου (που δεν την σηκώνουν οι καιροί λόγω πολιτικής κορρεκτίλας). 

 

Να πω όμως και κάτι άλλο; Προτιμώ το κομμάτι μάλαμα παιδί από τον ψαγμένο αλλά μυστήριο τύπο. Ε, αν τώρα έχεις το μάλαμα μαζί με την ψαγμενιά τότε θες και το τζάκι-ουίσκι και πολύ χρόνο για μεγάλες συζητήσεις! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ' εγώ δυσκολεύομαι να καταλάβω τους συμφορουμίτες εδώ που ακούνε Τρελεγκα, αναρωτιέμαι σε τι βάθη πρέπει να έχεις φτάσει για να τη βρίσκεις έτσι. Σίγουρα αυτό δεν μας λέει κάτι για τον χαρακτήρα τους παρά μόνο για την αισθητική τους η οποία θα έχει και άλλες εκφάνσεις πέραν της μουσικής, θα είναι ας πούμε ιδιαίτερη γενικά

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαστε αυτα που κανουμε αυτους που συναναστρεφομαστε, το ολο background μας. Ολα αυτα που μας κανουν να ειμαστε αυτο που ειμαστε. Οποτε για μενα ναι, και η μουσικη αισθητικη ειναι κ αυτο ενα απο τα λιθαρακια που μας φτιαχνουν ανθρωπους κ μας χαρακτηριζουν. 

  • Συμφωνώ 2

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jet72 Ο ψαγμένος τύπος συνήθως είναι και μυστήριος.

 

@Άγιος Δε νομίζω ότι μιλάμε για ιδιαίτερη αισθητική... Μάλλον για την πλέον συνηθισμένη.

 

@fenderiarhs Στην υπέροχη χώρα της διπλοπενιάς, είναι κάπως απίθανο να μην συναναστρέφεσαι με τους θιασιώτες της... Είναι η συντριπτική πλειοψηφία εξάλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Grey είπε

 

 

@fenderiarhs Στην υπέροχη χώρα της διπλοπενιάς, είναι κάπως απίθανο να μην συναναστρέφεσαι με τους θιασιώτες της... Είναι η συντριπτική πλειοψηφία εξάλλου.

Η διπλοπενια δεν ειναι απαραιτητα κακη.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η μουσική δεν είναι κριτήριο χαρακτήρα, όπως κριτήριο χαρακτήρα δεν είναι ούτε και η μόρφωση ή η συνολική καλλιέργεια.

 

Η μουσική είναι απλά στοιχείο του τελευταίου κομματιού: Της καλλιέργειας. Κάποιες φορές επίσης κουβαλάει και κάποια εθνολογικά, πολιτιστικά, ακόμη και ταξικά στοιχεία.

 

Πάντα ξεκινάω απ' το να είναι καλός άνθρωπος κατ' αρχάς ο άλλος και κατά δεύτερον λογικός. Αυτό δεν έχει να κάνει καθόλου με τα μουσικά του γούστα. 

  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grey είπε

ή κάπως έτσι είναι το πράγμα;

 

δεν ειναι.

μπορει να σου αρεσουν τα σκυλαδικα και να εισαι και εξαιρετικα μορφωμενος και εξαιρετικα ενδιαφεροντας σαν χαρακτηρας (ο Χατζηδακης ας πουμε ηταν φαν του Φλωρινιωτη και ο Σαβοπουλος φαν της Καλομοιρας και ΟΛΟΙ εδω μεσα ειμαστε μια τριχα απο τα...μεζεα τους τοσο απο πλευρας καλλιτεχνικης αξιας οσο και....."ενδιαφεροντοτητας" και πΧιΟτητας 😅 )

 

38 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Κ' εγώ δυσκολεύομαι να καταλάβω τους συμφορουμίτες εδώ που ακούνε Τρελεγκα, αναρωτιέμαι σε τι βάθη πρέπει να έχεις φτάσει για να τη βρίσκεις έτσι.

 

εγω γουσταρω  τον Τερλεγκα και δεν εχω προβλημα στο καπακι να ακουσω Nick Cave, Cramps, Lou Reed ή Ornette Coleman ή και Bach...ολοι κορυφαιοι στο ΕΙΔΟΣ τους, ολοι οκ.

 

Κανα ΜΑΛΑΜΑ ή κανα ΔΕΛΗΒΟΡΙΑ μη μου βαλεις ομως γιατι θα τα χαλακΟυμε....😅 αΦτους δεν τους αντεχω με τιποτις ναουμε 🤣 καλυτερα Εφη Σαρρη...

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Η διπλοπενια δεν ειναι απαραιτητα κακη.

 

Όχι βέβαια.Ούτε το κλαρίνο.Ούτε η λύρα...Δεν μίλησα περί αυτού.

 

4 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Η μουσική δεν είναι κριτήριο χαρακτήρα, όπως κριτήριο χαρακτήρα δεν είναι ούτε και η μόρφωση ή η συνολική καλλιέργεια.

 

Διαφωνούμε.Πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grey είπε

Το βλέπω βαριά ή κάπως έτσι είναι το πράγμα;

Το βλέπεις βαριά.

 

Το λάθος είναι ότι υποπίπτεις (και όλοι μας το κάνουμε αυτό δηλαδή) στο πολύ κοινό λάθος να τοποθετείς απόλυτα τους ανθρώπους ενώ τα πράγματα είναι πολύ πιο πολύπλοκα.

 

Με λίγα λόγια δεν υπάρχει μια κατηγορία ανθρώπων που έχουν μόνο χαρακτηριστικά αυτής της κατηγορίας και καμίας άλλης. Οι άνθρωποι more often than not, έχουν χαρακτηριστικά πολλών κατηγοριών. Δεν είναι ένα πράγμα μόνο δηλαδή.

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Συμφωνώ 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου