Προς το περιεχόμενο

Το μουσικό γούστο ως κριτήριο ποιότητας χαρακτήρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Grey είπε

"ναι,το 99% αυτών που συχνάζουν στα μπουζούκια δεν είναι ένα ποιοτικό δείγμα νεοέλληνα".

 συ ειπας......🤣

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Grey είπε

Δεν υπάρχει πραγματικότητα,αδερφέ μου.Υπάρχει η γνώμη σου,η γνώμη μου και η γνώμη των άλλων.

 

Actually, υπάρχει (πραγματικότητα).

 

Στο φυσικό κόσμο, είναι αυταπόδεικτο (όποιος αμφιβάλλει, μπορεί να δοκιμάσει να πέσει από τον πέμπτο όροφο).

 

Αυτό που ίσως εννοείς είναι ότι δεν υπάρχει πραγματικότητα στον λεγόμενο πνευματικό κόσμο. ΟΚ, αλλά να θυμάσαι ότι αυτό ήταν το επιχείρημα του Ο' Μπράϊαν στο 1984. :)

 

 

  • Like 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 αυτο να το κοιταξεις 🤣

 

εξω απο την πλακα, μου φαινεται περιεργο Ελληνας να μην ψαχνει πρωτα απο ολα την δικη του κουλτουρα και τεχνη και να πηγαινει κατευθείαν στις ΗΠΑ για να επηρεαστει....το ιδιο παραξενο με το να εβλεπα εναν Αμερικανο να μην επηρεαζεται απο τα blues και να ακουει αποκλειστικα Τσιτσανη....

 

 

είμαι πολυπολιτισμικός 😛

 

πλακα κάνω αλλά ναι, το ότι είμαι Έλληνας δεν σημαίνει ότι αφουγκράζομαι όλα τα ελληνικά ''trademarks'' (ή την καρικατουρικη εκδοχή αυτών, όπως την βλέπουμε πχ σε αμερικάνικες ταινίες όταν απεικονίζουν έναν ''Έλληνα'' ( ΩΠΑ!)).

 

Δηλαδή τα σέβομαι αλλά δεν τα υιοθετώ. Η Ελλάδα σαν εικόνα για μένα είναι ένα νησάκι στο Αιγαίο με ένα ξωκλήσι... τώρα το αν θα ήθελα να πιάσω actual κουβέντα με τον παπά μέσα σε αυτό το ξωκλήσι είναι άλλο θέμα 😁 τον σεβομαι όμως. Tην κάθε Στανίση την σέβομαι αλλά μου είναι αδύνατον να την ακούσω λόγω των γούστων μου, όχι επειδή δεν είναι φοβερή τραγουδίστρια

 

Και στο Νοιζ άλλωστε κατα 99% τι μαγνήτες θα βάλω στην ηλεκτρική μιλάμε.. όχι τι ψείρα θα βάλω στο μπουζούκι και αν τα ξύλα παίζουν ρόλο στον μπαγλαμά

 

@Grey το θέμα είναι ότι το γενικό γούστο μας στην μουσική συχνά διαμορφώνεται από πολύ νεαρή ηλικια και έπειτα εξελίσσεται.. εγώ άκουγα ροκ και μέταλ σε πολύ μικρή ηλικία χωρίς καν να ξέρω τα απαραίτητα αγγλικά να καταλάβω τους στίχους. Με ένοιαζε μόνο η ''πώρωση'' στα 12 μου. Μετά που μεγάλωσα και όντως είχα φιλοσοφικά ζητήματα έτυχε όντως κάποιες μουσικές να θίγουν αυτά τα ζητήματα αλλά δεν μπορούσα να το ''πιάσω'' τοτε που ήμουν μικρός, με ενδιέφερε μόνο η (πωρωτική)μουσική και όχι οι στίχοι

 

Οπότε ίσως να ''έτυχε''. Το ερώτημά σου για να απαντηθεί σωστά χρειάζεται έρευνα από ειδικό κέντρο που πολλές φορές προσπαθούν να συσχετίσουν τέτοια θέματα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Actually, υπάρχει (πραγματικότητα).

 

Στο φυσικό κόσμο, είναι αυταπόδεικτο (όποιος αμφιβάλλει, μπορεί να δοκιμάσει να πέσει από τον πέμπτο όροφο).

 

Αυτό που ίσως εννοείς είναι ότι δεν υπάρχει πραγματικότητα στον λεγόμενο πνευματικό κόσμο. ΟΚ, αλλά να θυμάσαι ότι αυτό ήταν το επιχείρημα του Ο' Μπράϊαν στο 1984. :)

 

 

 

Προφανώς και δεν αναφέρομαι στην φυσική πραγματικότητα αλλά σε αυτήν που επικαλέστηκε ο @Jazzjoker και η οποία είναι πρακτικώς αδύνατον να τεκμηριωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Grey είπε

Προφανώς και δεν αναφέρομαι στην φυσική πραγματικότητα αλλά σε αυτήν που επικαλέστηκε ο @Jazzjoker και η οποία είναι πρακτικώς αδύνατον να τεκμηριωθεί.

 

Ε. ναι... αλλά έτσι είναι σα να ισχυρίζεσαι ένα μεγάλο "έτσι είναι αν έτσι νομίζετε", οπότε ποιο είναι το νόημα του νήματος; Βρίσκεις πέντε-δέκα-εκατό ανθρώπους με τους οποίους συμφωνείς, περνάτε καλά να συμφωνείτε, αγνοείτε τους υπόλοιπους και όλα καλά. Αυτό που κάνουν οι περισσότεροι δηλαδή.

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, John Goumis είπε

Και στο Νοιζ άλλωστε κατα 99% τι μαγνήτες θα βάλω στην ηλεκτρική μιλάμε.. όχι τι ψείρα θα βάλω στο μπουζούκι και αν τα ξύλα παίζουν ρόλο στον μπαγλαμά

 

μια χαρα ελληνικοτατη μουσικη μπορεις να παιξεις και με ηλεκτρικη κιθαρα, να τα λαΙμε κι αΦτα.

Μόλις τώρα, trolley είπε

Αυτό που κάνουν ΟΛΟΙ οι περισσότεροι δηλαδή.

κορεκτεντ 😅

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Αυτός που συχνάζει στα μπουζούκια, δεν είναι σε καμία περίπτωση απαραίτητα και αυτός που γουστάρει σκυλάδικα. Υπάρχουν π.χ. πολλοί που σε πίστες δεν πατάνε ποτέ αλλά νταλκαδιάζουν σόλο με Ζαφείρη Μελά και Τερλέγκα ξέρω γω.

 

Επίσης υπάρχουν πολλοί "λαϊκοί" που αν τους πεις πάμε το βράδυ στον Αργυρό ή στον Οικονομόπουλο, θα είσαι τυχερός αν σου ξαναμιλήσουν.

 

 

Τα 10 πιο θρυλικά μπουζούκια που είχε ποτέ η Αθήνα

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω εναγκαλιστεί από μικρός με την αμερικανική κουλούρα όπως αυτή αποτυπώθηκε σε ταινίες και σειρές δράσης του 1980 και μετά, με το MTV και ποτέ μου δεν μου άρεσε η ελληνική μουσική, εκτός του ελληνικού ροκ, ολίγον του ποπ της ιδίας εποχής και μετά. Μου άρεσε η κλασσική μουσική λόγω πιάνου και όλα αυτά διαμόρφωσαν μέρος του χαρακτήρα μου.

 Την ποιότητα του χαρακτήρα μου θα την κρίνουν οι άλλοι. Εγώ θα είμαι υποκειμενικός.

 

 Πάντως υπάρχει και αυτό.

 Οι σκέψεις γίνονται λέξεις, οι λέξεις μετατρέπονται σε πράξεις, οι πράξεις καθορίζουν τον χαρακτήρα σου και ο χαρακτήρας  σου γίνεται το πεπρωμένο σου.

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Ε. ναι... αλλά έτσι είναι σα να ισχυρίζεσαι ένα μεγάλο "έτσι είναι αν έτσι νομίζετε", οπότε ποιο είναι το νόημα του νήματος; Βρίσκεις πέντε-δέκα-εκατό ανθρώπους με τους οποίους συμφωνείς, περνάτε καλά να συμφωνείτε, αγνοείτε τους υπόλοιπους και όλα καλά. Αυτό που κάνουν οι περισσότεροι δηλαδή.

 

Δεν αγνοώ κανένα.Ούτε διεκδίκησα κάποια "πραγματικότητα".

Έχω αφήσει επίσης πίσω μου τις εποχές που συμμετείχα σε μία συζήτηση για να επιβάλλω το δικό μου δίκαιο.

 

Επί του προκείμενου,και επειδή όντως είναι δύσκολο να διαφανεί,θα χαρώ πολύ αν έχω πέσει έξω στην διαπίστωση μου.Δε αντλώ καμία ευχαρίστηση απ' αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου