Προς το περιεχόμενο

Το μουσικό γούστο ως κριτήριο ποιότητας χαρακτήρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Grey είπε

Κάποιοι σίγουρα το έχουν σκεφτεί.Παραπάνω από μία φορά.Ανάμεσα τους κι εγώ.

Βρίσκω με κάθε αφορμή παραδείγματα.Τα δικά μας έχουν να κάνουν με τη μπουζουκοκουλτούρα προφανώς.

Και μην παρεξηγηθώ.Δεν αναφέρομαι σε καλά ή κακά παιδιά.Γνωρίζω τελειωμένους σκυλάδες που είναι ένα κομμάτι μάλαμα σαν χαρακτήρες... Κανείς όμως δεν είναι αυτό που λέμε ψαγμένος τύπος.Με εσωτερικούς προβληματισμούς, ανησυχίες, επίκτητη μόρφωση και πάει λέγοντας.

 

Το βλέπω βαριά ή κάπως έτσι είναι το πράγμα;

Για μενα δεν παιζει ρολο το μουσικο  γουστο του στην ποιοτητα του χαρακτηρα.

Δεν σκεφτομαι οπως καποιοι παλια που μαθαιναν οτι ειμαι ροκας και συμπέραιναν οτι ειμαι αλητης ναρκομανης και μελλοντικος εγκληματιας.
 

4 ώρες πριν, Άγιος είπε

Σε αυτούς συμφωνούμε. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος ο δίσκος τα κορμιά και τα μαχαίρια που θεωρείται λαϊκός είναι ότι πιο ποιοτικό έχω ακούσει από την ελληνική δισκογραφία διαχρονικά μιλάω για την μουσική του δίσκου, τα αληθινά όργανα, η απουσία μπουζουκιού, η ενορχήστρωση

 

Από στίχους, σε κάποια κομμάτια δίνει την εντύπωση ότι γράφτηκαν μερικά λογάκια να έχει κάτι να λέει η Ελευθερία, γενικά δεν με ενθουσιάζουν αλλά τα αντέχω λόγο της υπόλοιπης δουλειάς που έχει γίνει.

Τι γνώμη έχετε για αυτό το δίσκο εσείς?

Πολυ καλος δισκος, (βεβαια υπαρχουν και καλυτεροι πχ Ανθρώπων Έργα, Δι' Ευχών κλπ)
Ετυχε να παιξω λαιβ κομματια του δισκου με την Ελευθερια. Πολυ τεχνικα και ιδιαιτερα κομματια μερικα απο αυτα.
Το παραπονο η ξενητια, το παιζαμε τελειως διαφορετικα απο το δισκο και νομιζω πολυ καλυτερα ενορχηστρωμενο (για λαιβ τουλαχιστον - κλειναμε με αυτο και γινοταν χαμος).
Ψαξε για λαιβ βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Πολυ καλος δισκος, (βεβαια υπαρχουν και καλυτεροι πχ Ανθρώπων Έργα, Δι' Ευχών κλπ)

Ετυχε να παιξω λαιβ κομματια του δισκου με την Ελευθερια. Πολυ τεχνικα και ιδιαιτερα κομματια μερικα απο αυτα.
Το παραπονο η ξενητια, το παιζαμε τελειως διαφορετικα απο το δισκο και νομιζω πολυ καλυτερα ενορχηστρωμενο (για λαιβ τουλαχιστον - κλειναμε με αυτο και γινοταν χαμος).
Ψαξε για λαιβ βιντεο.

Το έχω ακούσει live, είναι χαρισματική η Ελευθερία, είσαι τυχερός που έπαιξες μαζί της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραία και χρήσιμη συζήτηση.

Σε ό,τι με αφορά, θεωρώ πως είναι σχεδόν αδύνατο απο ένα και μόνο χαρακτηριστικό της προσωπικότητας κάποιου να τον κατηγοριοποιήσεις - και μάλιστα με απόλυτο τρόπο.

Ας το θέσω έτσι, θα επηρεάσει το ενδιαφέρον μου να τον γνωρίσω βαθύτερα  ή να συζητήσω μαζί του, πχ αν παρακολουθεί με πάθος Κοκλώνη και ακούει στο αμάξι Πανταζή, η διάθεση μου για πλησίασμα, αν δεν εκμηδενιστεί, θα ατονήσει στον ύψιστο βαθμό.

ΥΓ. Κατανοώ τον βομβαρδισμό απαντήσεων απο τον @Superfunk, είναι θέμα που το κατέχει και καλά κάνει, όμως τούβλα του τύπου "η Στανιση αν ειχε γεννηθει στην Αμερικη θα ηταν η Ετα Τζειμς" καλό θα είναι να αποφεύγονται.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ez είπε

Σε ό,τι με αφορά, θεωρώ πως είναι σχεδόν αδύνατο απο ένα και μόνο χαρακτηριστικό της προσωπικότητας κάποιου να τον κατηγοριοποιήσεις - και μάλιστα με απόλυτο τρόπο.

 

Δεν είναι χαρακτηριστικό της προσωπικότητας κάποιου το τι ακολουθεί,οπτικά ή ακουστικά.

Είναι επακόλουθο.

 

Νομίζω υπάρχει ουσιώδης διαφορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ez είπε

όμως τούβλα του τύπου "η Στανιση αν ειχε γεννηθει στην Αμερικη θα ηταν η Ετα Τζειμς" καλό θα είναι να αποφεύγονται.

Γιατί?

Και οι δύο μπλουζ τραγουδάνε.

Απλά η μία τραγουδά ελληνικά χρησιμοποιώντας ανατολίτικες κλίμακες και η άλλη αγγλικά χρησιμοποιώντας δυτικές.

Σιγά τη διαφορά.

Και αν δεν σου αρέσει η Στανίση βάλε την Πίτσα η την Ρίτα στη θέση της που είναι πιο βαρύ πυροβολικό.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

Γιατί?

Και οι δύο μπλουζ τραγουδάνε.

Έλα, πες και το κλασικό "τα ρεμπέτικα είναι τα Ελληνικά blues" για να κλείσουμε το θρεντ και να πάμε να δούμε το Ράδιο Αρβύλα. image.gif.3c7e8c741abd1295a9f8974fdee21b6b.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 λεπτά πριν, Grey είπε

 

Δεν είναι χαρακτηριστικό της προσωπικότητας κάποιου το τι ακολουθεί,οπτικά ή ακουστικά.

Είναι επακόλουθο.

 

Νομίζω υπάρχει ουσιώδης διαφορά.

 

Σωστά, "διαβάζεται" όμως και ανάποδα, μπορεί και να διαμορφωθεί κάποιο χαρακτηριστικό εξαιτίας αυτής της ενασχόλησης.

 

7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Γιατί?

Και οι δύο μπλουζ τραγουδάνε.

Ακόμα και αν το δεχτούμε αυτό, η αντιστοίχιση κατα τη γνώμη μου πάσχει. Να μου έλεγες την Μπέλλου ξερω γω, να σιωπήσω.

 

Επεξεργασμένο από ez
  • Like 2

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ez είπε

Ακόμα και αν το δεχτούμε αυτό, η αντιστοίχιση κατα τη γνώμη μου πάσχει. Να μου έλεγες την Μπέλλου ξερω γω, να σιωπήσω.

 

Μπα....η Μπελλου ειναι ρεμπετισα, παιζει σε αλλη παλαιοτερη πιστα.

Τα βρισκουμε στην Ριτα?

 

 

4 λεπτά πριν, Grey είπε

 

Θα τον σταματήσει κανείς ή να πάρω το 100;

 

παρε κανα  πνευματικο καλυτερα.

κΣερεις απο αυτους τους καληνυχτακηδες που ακουνε μονο κΣενα 😅

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, ελληνικό  blues δεν είναι οι Blues Wire? Τι σχέση έχει η Στανίση.

 Άλλο η έβδομη νότα να είναι μείζονα και άλλο ελάσσονα. 😀

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου