Προς το περιεχόμενο

Το μουσικό γούστο ως κριτήριο ποιότητας χαρακτήρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Τι γνώμη έχετε για αυτό το δίσκο εσείς?

 

Σε σχεση με τις τραγουδιαρες που ακουω εγω ως "σκυλας" (Παπαδοπουλου,Στανιση, Γκρευ,Μαρινελλα κτλ.) η τραγουδιστρια ειναι αφωνη, τα τραγουδια δε ,σε σχεση με τα "σκυλαδικα" που ακουω (δηλ. συνθετες οπως ο Μουσαφιρης,ο Ζαμπετας,ο Βοσκοπουλος,ο Τερλεγκας,ο Βαρδης, ο Μουκιδης κ.α) ειναι βαρετα και ανευρα τοσο μουσικα οσο και στιχουργικα.  

 

Παω τωρα να διαβασω Εζρα Παουντ και Προυστ για να εξηλεωθω στα ματια του @Grey 🤣 αλλα θα βαλω μπαΓκραΟυντ την ΔΙΑΔΡΟΜΗ οκ?

 

αυτη την διαδρομη οκ?

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grey είπε

Θα προτιμούσα να μείνουμε στον κανόνα.

 

Δικό μου λάθος που δεν έβαλα εισαγωγικά στον "κανόνα". Γιατί ο "κανόνας" είναι ότι οι σκυλάδες δεν είναι σχεδόν ποτέ φιλοσοφημένοι άνθρωποι (και το ανάποδο). Καταρρίπτεται γιατί τελικά οι "εξαιρέσεις" είναι πάρα πολλές.

 

Γενικά, μας βολεύει να αντιλαμβανόμαστε την πραγματικότητα και τους γύρω μας σε κουτάκια. Είναι τεράστια ευκολία μια και τοποθετούμε τα πάντα ταχτοποιημένα, το καθένα στην κατηγορία του και μετά δεν έχουμε να προβληματιστούμε περαιτέρω. Αυτή η θεώρηση βέβαια είναι μπακαλίστικη γιατί μόλις βγούμε λίγο παραέξω και μιλήσουμε με δέκα ανθρώπους ή ζήσουμε δέκα εμπειρίες, ανακαλύπτουμε ότι όλα τα κουτάκια είναι επικοινωνούντα δοχεία. 

 

Όλοι μας ανεξαιρέτως καταφεύγουμε σε αυτόν τον τρόπο σκέψης. 

  • Συμφωνώ 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση

Το μουσικό γούστο ως κριτήριο ποιότητας χαρακτήρα.

 

Με αυτό διαφωνώ πλήρως. Το θεωρώ εντελώς λάθος ως διατύπωση. Η λέξη "ποιότητα" όταν χαρακτηρίζει εναν χαρακτήρα είναι καθαρά υποκειμενικός προσδιορισμός. Δεν μπορείς εύκολα να κρίνεις την ποιότητα κάποιου χαρακτήρα, γενικότερα, ακόμα κι αν τον γνωρίζεις για καιρό. Θα τον κρίνεις για κάποιες συμπεριφορές του, αλλά συνολικά είναι δύσκολο να έχεις άποψη. 

Όταν, δε, μιλάμε για τη μουσική ως το μοναδικό κριτήριο, τότε το όλο πράγμα πάει περίπατο. Θα ευσταθούσε περισσότερο εάν χρησιμοποιούσαμε τη λέξη "διαφορετικότητα" αντί "ποιότητα". Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο. Υπάρχει το διαφορετικό.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Γενικά, μας βολεύει να αντιλαμβανόμαστε την πραγματικότητα και τους γύρω μας σε κουτάκια. Είναι τεράστια ευκολία μια και τοποθετούμε τα πάντα ταχτοποιημένα, το καθένα στην κατηγορία του και μετά δεν έχουμε να προβληματιστούμε περαιτέρω. Αυτή η θεώρηση βέβαια είναι μπακαλίστικη γιατί μόλις βγούμε λίγο παραέξω και μιλήσουμε με δέκα ανθρώπους ή ζήσουμε δέκα εμπειρίες, ανακαλύπτουμε ότι όλα τα κουτάκια είναι επικοινωνούντα δοχεία. 

 

Όλοι μας ανεξαιρέτως καταφεύγουμε σε αυτόν τον τρόπο σκέψης. 

Έχει να κάνει πολύ επίσης με τον σύνδρομο amity-enmity

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Amity–enmity_complex

 

Είναι ένα σύνδρομο που μέσα από την απλότητα μιας δυαδικής συλλογιστικής μας βοήθησε στην εξελικτική μας πορεία να φτιάξουμε κοινότητες με συνοχή, εφευρίσκοντας "τους άλλους", "τους κακούς" απέναντι στους οποίους θα έπρεπε να είμαστε ενωμένοι. Και το οποίο κουβαλάμε φυσικά ακόμη.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Τι γνώμη έχετε για αυτό το δίσκο εσείς?

 

Ότι είναι ένα αδιανόητο αριστούργημα.

 

  

1 ώρα πριν, Grey είπε

Το βλέπω βαριά ή κάπως έτσι είναι το πράγμα;

 

Η ζωή μου ΣΩΘΗΚΕ όταν σταμάτησα να βλέπω έτσι αυτή την υπόθεση.

 

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω σκεφτεί επανηλλειμενα και έχω καταλήξει ότι ενω σχεδόν όλη μου η παρέα είναι σκυλαδες, είμαστε μαζί χρονια(βέβαια δε μπορώ μαζί τους να ευχαριστηθώ ένα μεγάλο μέρος της ζωής μου που περιστρέφεται γύρω από τη μουσική) παρολαυτα νομίζω θα μου ήταν πολύ δύσκολο να έχω γυναίκα που ακούει 'σκυλάδικα' οπότε θα είχε υιοθετήσει και τη συγκεκριμένη κουλτούρα... 

  • Συμφωνώ 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, trolley είπε

Ότι είναι ένα αδιανόητο αριστούργημα.

 

βλεπεις @Grey ?

 

ο φιλος μου ο @trolley με τον οποιον εχουμε σχεδον παντου τις ιδιες αποψεις και εχομεν πιει και ωραιοτατα κρασΙα μαζι κανοντας εξαιρετικα ενδιαφερουσες συζητησεις αλλα  και προκειται για εξαιρετικα πΧιοτικο και ψαγμενο ανθρωπΑ με παιδεια, ευγένεια και μορφωση με το κανταρι θεωρει τον δισκο που εγω θεωρω "μαπα" αδιανοητο αριστουργημα....

 

δεν με εχει βρισει ακομα με πμ ,οποτε ΟΛΑ ΚΑΛΑ 😉 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, noe13 είπε

παρολαυτα νομίζω θα μου ήταν πολύ δύσκολο να έχω γυναίκα που ακούει 'σκυλάδικα' οπότε θα είχε υιοθετήσει και τη συγκεκριμένη κουλτούρα... 

 

το να ακους μια μουσικη δεν σημαινει οτι υιοθετεις και την κουλτουρα της .

αλλιως θα ημαστανε ολοι οσοι ακουμε ρΩουκ και..τζαζμπανΤ 🤣 πρεζακια και αλκοολικοι και οσοι ακουμε κλασσικη θα φορουσαμε οπως ο @manosx  ΠΕΡΟΥΚΕΣ & καλτσονια με σκαρπινι σαν του καθηγητη Μυστηριου στον ΜΠΛΕΚ 

 

Ασε που θα ειχαν και σοβαρο προβλημα ΔΙΣΧΑΣΜΟΥ ΤΣΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΣ οσοι ακουνε ΠΟΛΛΑ και ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΔΗ μουσικης...ποσες πια κουλτουρες να ΓιΟθετησει καποιος?

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

"μαπα"

 

Ήμουν εκεί σε πολλές φάσεις των ηχογραφήσεων. Είναι για 'μένα μία ιδιωτική περιοχή αναμνήσεων και απίστευτης συγκίνησης. Εις το Σιέρρα λέμε. Με Night Ark λέμε. What's not to like?

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

το να ακους μια μουσικη δεν σημαινει οτι υιοθετεις και την κουλτουρα της .

αλλιως θα ημαστανε ολοι οσοι ακουμε ρΩουκ και..τζαζμπανΤ 🤣 πρεζακια και αλκοολικοι και οσοι ακουμε κλασσικη θα φορουσαμε οπως ο @manosx  ΠΕΡΟΥΚΕΣ & καλτσονια με σκαρπινι σαν του καθηγητη Μυστηριου στον ΜΠΛΕΚ 

Το να παίξει ας πούμε στανίση και να μου πει τη φραση'κοιτα εδώ στίχος, μου μιλάει στη ψυχη' είναι για μένα αρκετό... 

  • Χαχα 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου