Προς το περιεχόμενο

Το μουσικό γούστο ως κριτήριο ποιότητας χαρακτήρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Grey είπε

,στους υπόλοιπους τομείς παίρνουν άριστα σε ότι αφορά την πνευματικότητα τους.

 

Μεγάλη κουβέντα το τι μπορεί να σημαίνει "άριστα στην πνευματικότητα" και ποιος κρίνει.

 

Βασικά, όπως και σε αντίστοιχες πάμπολλες συζητήσεις αυτού του τύπου που έχουμε κάνει εδώ, όσο το θέμα αναλύεται, τόσο περισσότερο χάνεται η οποιαδήποτε δυνατότητα εξαγωγής ασφαλούς συμπεράσματος.

 

Είναι λίγο σαν την αρχή της απροσδιοριστίας του Heisenberg. Όσο πιο πολύ εστιάζεις στο θέμα, τόσο μικρότερη η πιθανότητα να καταλήξεις σε μετρήσιμο συμπέρασμα. Και αυτό γιατί, στη δική μας περίπτωση, τα όρια που τοποθετούμε προκειμένου η πραγματικότητα να μας είναι πιο εύκολα κατανοητή, είναι εξαιρετικά εύθραυστα.

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Συμφωνώ 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όλα παίζουν ρόλο για εμένα. 

Τι μουσική ακούει κάποιος,  πως ντύνεται,  πως είναι το σπίτι του,  πως είναι το σώμα του, τι ταινίες βλέπει, τι βιβλία διαβάζει,  τι έπιπλα του αρέσουν. ΌΛΑ. 

ΟΛΑ στο να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα για τον ψυχισμό του.

Μέχρι εκεί. 

Κατά τα άλλα όπως και να είναι όλα τα παραπάνω,  υπό συνθήκες,  μπορώ να συνεργαστώ ή να συνυπάρξω με τον οποιονδήποτε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, John Goumis είπε

Τότε μάλλον προτιμώ την δική τους λαϊκή μουσική, η οποία επηρέασε και την μουσική που ακούω παρα την δικιά μας

 αυτο να το κοιταξεις 🤣

 

εξω απο την πλακα, μου φαινεται περιεργο Ελληνας να μην ψαχνει πρωτα απο ολα την δικη του κουλτουρα και τεχνη και να πηγαινει κατευθείαν στις ΗΠΑ για να επηρεαστει....το ιδιο παραξενο με το να εβλεπα εναν Αμερικανο να μην επηρεαζεται απο τα blues και να ακουει αποκλειστικα Τσιτσανη....

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Grey είπε

παίρνουν άριστα σε ότι αφορά την πνευματικότητα τους.

 

προσεξε γιατι απο κατι τετοιες "μετρησεις πνευματικοτητας" και κατι "συγκρισεις με εμας τους ανωτερους πνευματικα ανθρωπους που ΞΕΡΟΥΜΕ το σωστο και πρεπον  σε αντιθεση με την υποδεεστερη πλεμπα" φτασαμε πριν καποια χρονια  στα γκουλαγκ και στα ολοκαυτωματα....επικινδυνα πραματα....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 

Μεγάλη κουβέντα το τι μπορεί να σημαίνει "άριστα στην πνευματικότητα" και ποιος κρίνει.

 

Βασικά, όπως και σε αντίστοιχες πάμπολλες συζητήσεις αυτού του τύπου που έχουμε κάνει εδώ, όσο το θέμα αναλύεται, τόσο περισσότερο χάνεται η οποιαδήποτε δυνατότητα εξαγωγής ασφαλούς συμπεράσματος.

 

Είναι λίγο σαν την αρχή της απροσδιοριστίας του Heisenberg. Όσο πιο πολύ εστιάζεις στο θέμα, τόσο μικρότερη η πιθανότητα να καταλήξεις σε μετρήσιμο συμπέρασμα. Και αυτό γιατί, στη δική μας περίπτωση, τα όρια που τοποθετούμε προκειμένου η πραγματικότητα να μας είναι πιο εύκολα κατανοητή, είναι εξαιρετικά εύθραυστα.

 

Σπύρο(αν μου επιτρέπεις),η εποχή του ναι μεν αλλά έχει περάσει προ πολλού για μένα.Για αυτό να με συγχωρείς,εσύ και οι υπόλοιποι φίλοι,αν κάποιες φορές φαίνομαι απόλυτος.

 

Όπως στο συγκεκριμένο νήμα.Πολλοί περισσότεροι θα συμφωνούσαν μαζί μου και θα έλεγαν "ναι,το 99% αυτών που συχνάζουν στα μπουζούκια δεν είναι ένα ποιοτικό δείγμα νεοέλληνα".

...Δεν το κάνουν όμως γιατί δεν είναι politically correct.

Επεξεργασμένο από Grey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk ,focus son.😄

 

To ξενόγλωσσο ροκ εντάσσεται σε μια παγκόσμια κουλτούρα.Δεν το ακούν μόνο όσοι μιλούν την αγγλική...Και εννοείται ότι για όλο τον πληθυσμό του πλανήτη τα πρώτα μουσικά ακούσματα προέρχονται από τη γενέτειρα του.Από 'κει και μετά,κάποιοι μένουν και κάποιοι φεύγουν ή πάνε κι έρχονται.Μουσικά πάντα.

 

Όσο για τον παραλληλισμό με τα ολοκαυτώματα,είπαμε.

Λύσσα το έκανες.

Επεξεργασμένο από Grey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Grey είπε

Πολλοί περισσότεροι θα συμφωνούσαν μαζί μου και θα έλεγαν "ναι,το 99% αυτών που συχνάζουν στα μπουζούκια δεν είναι ένα ποιοτικό δείγμα νεοέλληνα".

Κοίτα να δεις τώρα πώς σκορπίζεται το βασικό θέμα όσο πιο πολύ προσπαθούμε να το "καρφώσουμε" σε ένα σημείο:

 

Αυτός που συχνάζει στα μπουζούκια, δεν είναι σε καμία περίπτωση απαραίτητα και αυτός που γουστάρει σκυλάδικα. Υπάρχουν π.χ. πολλοί που σε πίστες δεν πατάνε ποτέ αλλά νταλκαδιάζουν σόλο με Ζαφείρη Μελά και Τερλέγκα ξέρω γω.

 

Επίσης υπάρχουν πολλοί "λαϊκοί" που αν τους πεις πάμε το βράδυ στον Αργυρό ή στον Οικονομόπουλο, θα είσαι τυχερός αν σου ξαναμιλήσουν.

 

Γενικά, εγώ συνεχίζω να επιμένω: Φυσικά και είναι δικαίωμά σου να είσαι όσο απόλυτος θέλεις και να "κλείνεις" θέματα θεωρώντας τα λυμένα. Αυτό όμως είναι μια δική σου απόφαση και όχι απαραίτητα η πραγματικότητα.

 

Όσον αφορά το politically correct και την υστερία του ναι μεν αλλά (whataboutism) είμαι 100% μαζί σου αλλά είναι εντελώς άλλα θέματα.

  • Συμφωνώ 4

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Γενικά, εγώ συνεχίζω να επιμένω: Φυσικά και είναι δικαίωμά σου να είσαι όσο απόλυτος θέλεις και να "κλείνεις" θέματα θεωρώντας τα λυμένα. Αυτό όμως είναι μια δική σου απόφαση και όχι απαραίτητα η πραγματικότητα.

 

Δεν υπάρχει πραγματικότητα,αδερφέ μου.Υπάρχει η γνώμη σου,η γνώμη μου και η γνώμη των άλλων.

Σημασία έχει μόνο η διαδικασία για να φτάσεις εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Grey είπε

To ξενόγλωσσο ροκ εντάσσεται σε μια παγκόσμια κουλτούρα.

 τριχες κατσαρες, το 50% του πλανητη δεν εχει ιδεα ουτε καν ΤΙ ειναι ρωΟυκ....ποσο μαλλον ασπαζεται την κουλτουρα του...

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Grey είπε

Όσο για τον παραλληλισμό με τα ολοκαυτώματα,είπαμε.

Λύσσα το έκανες.

 δεν εκανα κανεναν παραλληλισμο, ειπα οτι απλα απο τετοιους  "προβληματισμους" ξεκινανε κατι τετοια...εσυ που εισαι υψηλης πνευματικοτητας και μορφωσης θα επρεπε να το γνωριζεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου