Προς το περιεχόμενο

Το μουσικό γούστο ως κριτήριο ποιότητας χαρακτήρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφερον το θεμα. Ψιλοβαριεμαι να γραψω πολλα γτ αν γραψω θα γραψω πολλα. 

Σίγουρα υπαρχουν πολλοί δρόμοι και δρομάκια στους οποίους μπορει να συγκλινει κάποιος....Κλίνω στο οτι ειναι πιο αυθεντικο το εκτιμω πιο πολύ, ανεξάρτητα αν το ακουω.....Και για να μην αρχισω και γραφω βαζω δυο ασματα απο ενα συγκροτημα που δεν εχω κλινει αν ειναι dark wave, με επιρροες απο σκυλαδικο και με vibe palioy Aνδρέα Μικρούτσικου, Καρβέλα και ίσως ταυτοχρονα και της Γαλάνη.....το κοινό τους όμως ήταν συγκεκριμένο....

 

Πολλα στοιχεία συγκλίνουν στο τι κοινό θα έχει κάποιος και αυτό δεν είναι μόνο και καθαρά η μουσική

 

ΦΤΗΝΗ ΠΟΠ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΙΤ.............

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Τελικά θα μας πει κανείς τι όργανο είναι αυτό το Tζαζ που είδαμε στην αφισα?

πως το λέτε εσείς ρε πιδίμ, μπαμς και ντράσο

 

  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

ΑΦΤΟ πραιπι να'ναι (καλα πλακα πλακα αΦτος μαλλον στους Slayer επαιζε πριν...)

 

 

Απωθημένα, πολλά απωθημένα...😆

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες σκέψεις για ΄τα παραπάνω.....γιατί πιάστηκαν αρκετα από αυτά που θέλω να πω:

 

1) Δεν ειναι μονο η θεματολογία ουτε μόνο η μουσική και οι στίχοι αν και αυτά είναι που έλκουν σε πρώτη φάση. Είναι αν γίνεσαι πιστευτός με αυτά που λές....Είναι και όλη η ατμόσφαιρα γύρω από τη μουσική και στίχους. Γι' αυτό και φτιάχνονται κοινων΄΄ιες γύρω από συγκεκριμένες μουσικές και άλλες όχι......

 

2) ΑΝ και δεν είμαι βαθύς γνώστης εκτιμώ ότι το b;ues είναι διεθνής λαική μουσική γτ βρίσκεται σε συνεχό πάρε δώσε με την κοινωνική πραγματικότητα

 

3) Προτιμώ ή μάλλον εκτιμώ πιο πολύ την Στανίση και το κάθε σκυλάδικο από τύπους που κλέινουν τα μάτια λες και λένε κάτι βαθυστόχαστο οκ.........ΑΛΛΑ δεν μ αρ΄σει το σκυλάδικο να είναι το κύριο χαρακτηριστικό μας ως χώρα.... Αυτό το έλεγε και ο Χατζιδάκις που επικαλέστηκε ο sf..........Ακούω παλιότερους να λενε για την Εurovision ότι παλιά ήταν κάτι cult και γελούσαν και τώρα γίνεται σχεδόν εθνική υπόθεση. Γελοιότητες 

 

4) Το ότι υπάρχει το ψευτοέντεχνο υπάρχει... Όμ,ως δεν είναι όλα στον ίδιο σάκο. Κάποιοι έχουν δώσει κάτι παραπάνω. Δεληβοριάς και Θανάσης είναι κάποιοι από αυτούς είτε σ αρέσουν είτε δεν σ αρέσουν.... Κι εγώ δεν πάω σε συναυλίες του Θανάση γιατί ψιλοξενερώνω με την φάση πια αλλά προσέφερε και δημιούργησε σχολή. Χαρούλη κλπ ποτέ δεν κατάλαβα γτ τέτοιος χαμός

 

5) Δεν σημαίνει ότι αν κάποιος έχει dark τραγούδια ή κάτι άλλο είναι απαραίτητα πεθαμενατζής. Χρόνια τώρα φίλοι μου δεν μπορούν να καταλάβουν γτ είμαι τόσο δεμένος μουσικά με τα Διάφανα Κρίνα.... Μα γιατί σπανίως κάτι έχει καταφέρει τόσο πολύ να με εκφράζει τόσο ειλικρινά. Και αυτό με κάνει ευτυχισμ΄ςνο ανά στιγμές... Σχεδόν μου βγαίνει χαμόγελο. Και άλλα δήθεν χαρούμενα τραγουδάκια με κάνουν σχεδόν καταθλιπτικό....

 

6) Κάθε καλλιτέχνης κάνει ότι εκτιμά στην πορεία του. Και μεις όμως έχουμε το δικαίωμα να ξενερώνουμε. Ευτυχώς που τα καλά τραγούδια έχουν και την αυτοτελή τους πορεία καμιά φορά και πέρα από τον μουσικό που τα γραψε......πχ Σαββόπουλος... Εγώ πια δεν μπορώ να πω ότι τον ακούω σαν προσωπικότητα.... Αλλά συνέβαλλε αποφασιστικά να φτιάχνονται και σήμερα μουσικές που τελικά υποστηρίζουν κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που σήμερα αυτός πρεσβεύει.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι ένα ενδιαφέρον βιβλίο που μπορεί κάποιος να βρει ομοιότητες με το ρεμπέτικο.

IMG_20240129_221549.thumb.jpg.cc19b9691686203eee1c881c2d21d97f.jpg

 

IMG_20240129_222114.thumb.jpg.12bf338a1e2fe187369c00625cde70a0.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trolley είπε

Πάντως @Grey παραδέξου το, κάτω από κανονικές συνθήκες και κρίνοντας από αυτά που γράφουμε δεν θα έκανες παρέα με κανέναν εδώ μέσα. Άρα έχω δίκηο. :) :) :) :)

 

 

 

Μ' αρέσει να έχεις δίκιο.Για ποιο πράγμα όμως;Δεν κατάλαβα.

...Και παρέα θα έκανα σχεδόν με όλους εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Grey είπε

Μ' αρέσει να έχεις δίκιο.Για ποιο πράγμα όμως;Δεν κατάλαβα.

Ήταν απόπειρα για χιούμορ. Μάλλον απέτυχα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 ώρες πριν, Σαμη Παραγκα είπε

πως το λέτε εσείς ρε πιδίμ, μπαμς και ντράσο

 

Συγχαρητήρια στον κ. Παράγκα (για τα... μπαμς). Ο τύπος που έπαιζε όργανο "τζαζ" ήταν "τζαζμπανίστας"- κατά το κοινώς λεγόμενο ντάμερ.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Αυτό είναι ένα ενδιαφέρον βιβλίο που μπορεί κάποιος να βρει ομοιότητες με το ρεμπέτικο.

Πολλά χρόνια πριν είχα πάρει μια συνέντευξη από τον αείμνηστο Γενίτσαρη που πέρασε στην ιστορία ως ο "τελευταίος ρεμπέτης". Μοιραία η κουβέντα πέρασε και στα blues, καθώς και αν βλέπει "ομοιότητες" ανάμεσα σε αυτά και το ρεμπέτικο.

"Τα blues είναι αδέρφια μας " ήταν η απάντηση του.

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου