Προς το περιεχόμενο

Το μουσικό γούστο ως κριτήριο ποιότητας χαρακτήρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, LK είπε

😁, και ενδεχομένως να έχει και αλλου περιορισμούς...νοητικους 😆


Αλλο οι νοητικοί περιορισμοί (έχει μια λογική) και άλλο η ποιότητα χαρακτήρα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LK είπε

Εγώ νομίζω ότι χαθήκαμε στη μετάφραση. 

Νομίζω ότι ο op λέει το αυτονόητο. 

Αν κάποιος ακούει,  ξέρω γω , μόνο τραπ και θεωρεί τον Sostakovitch ό,τι να ναι, ε πως να το κάνουμε...  είναι περιορισμένης μουσικής αντίληψης 😁, και ενδεχομένως να έχει και αλλου περιορισμούς...νοητικους 😆

Αυτός που ακούει μόνο trap το πιθανότερο είναι να μην ξέρει καν τον Shostakovich. Αλλά αυτό δεν μας οδηγεί πουθενά για τη γενικότερη κουλτούρα του. Μπορεί να έχει εμβαθύνει πολύ πχ στα κόμικς που εγώ που μου αρέσει ο Shostakovich είμαι άσχετος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, methylene blue είπε

Αυτός που ακούει μόνο trap το πιθανότερο είναι να μην ξέρει καν τον Shostakovich. Αλλά αυτό δεν μας οδηγεί πουθενά για τη γενικότερη κουλτούρα του. Μπορεί να έχει εμβαθύνει πολύ πχ στα κόμικς που εγώ που μου αρέσει ο Shostakovich είμαι άσχετος. 

Μπορεί. 

Αλλά εσύ, που σου αρέσει ο Σοστακόβιτς,  έχεις περισσότερες πιθανότητες να εμβαθύνεις και στα κόμικς....και καλό θα ήταν αν γινότανε. 

Το σίγουρο είναι ότι δεν θα τα απαξίωνες.

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε


Αλλο οι νοητικοί περιορισμοί (έχει μια λογική) και άλλο η ποιότητα χαρακτήρα.

Άλλο ναι.

Ίσως να ήταν και αυτό χάσιμο στη μετάφραση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, methylene blue είπε

Το ότι ο όλος ο προβληματισμός πηγαινοέρχεται από το αντικειμενικό στο υποκειμενικό χωρίς ουσιαστικά να καταλήγει κάπου το πιστεύω έτσι κι αλλιώς.

Λοιπόν (χωρίς απομόνωση) θέλω να πω πως η άποψη κάποιου σχετικά με το ποια ακούσματα είναι χαμηλής ποιότητας είναι σεβαστή εφόσον αφορά την προσωπική του κρίση, εμπειρία, προτίμηση, απόλαυση κλπ. Όμως ως πληροφορία για περαιτέρω προεκτάσεις και συμπεράσματα δεν έχει καμία αξία.
Τώρα αυτό περί ανέντιμου συνομιλητή ήταν κάπως υπερβολικό 

 

Μα αυτό ακριβώς έγραψα.Αν κάποιος θεωρεί ότι δεν μπορεί να αποδειχτεί πως ηΤραπ είναι κατώτερη ποιοτικά από την Jazz,τότε δεν έχει καμία θέση στη συζήτηση.Δεν τον αφορά.

 

Δεν σε χαρακτήρισα γενικά ανέντιμο συνομιλητή και συγνώμη αν το πήρες έτσι.

 

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε


Αλλο οι νοητικοί περιορισμοί (έχει μια λογική) και άλλο η ποιότητα χαρακτήρα.

 

Είσαι σίγουρος,Γιώργαρε;

Προς θεού,δεν αναφέρομαι σε παθολογικές καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Grey είπε

Είσαι σίγουρος,Γιώργαρε;

Προς θεού,δεν αναφέρομαι σε παθολογικές καταστάσεις.

 

Η έννοια "νοητικοί περιορισμοι" είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από την "ποιότητα χαρακτήρα", υπό τη στενή έννοια. Ο χαρακτήρας έχει να κάνει με συμπεριφορά, ηθική και ψυχολογικούς παράγοντες. Γι' αυτό, φυσικά και είμαι σίγουρος.

 

Αυτά που αναφέρεις στο πρώτο σου ποστ είναι αποτέλεσμα συνειρμών που έχεις κάνει, παρατηρώντας περιπτώσεις ανθρώπων. Έχω και εγώ παρατηρήσει πολλές φορές το ίδιο, όπως πχ το περιγράφει ο Λάκης με την τραπ, αλλά αυτό δεν μπορεί να γενικευτεί στο σύνολο του πληθυσμού και να γίνει κανόνας.

Επιπλέον, υπάρχει και ο παράγοντας "ηλικία" και "ωριμότητα". Όταν οι ηλικίες που ακούν τραπ ειναι πχ 10-25, δεν μπορούμε να μιλήσουμε για νοητικούς περιορισμούς. Κάποια στιγμή ο ανώριμος και "ρηχός" 18χρονος θα γίνει 40 ετών. Θα ωριμάσει και θα ακούει διαφορετικό είδος μουσικής. Το ίδιο ισχύει για τον 15χρονο μαλλιά μεταλλά, και για όλες αυτές τις "σχολές" και "κλίκες". Μεγαλώνουν, ωριμάζουν και αλλάζουν ενδιαφέροντα. 

Υπάρχουν και εκείνοι που δεν τους αρέσει καθόλου η μουσική. Δεν ακούν ποτέ, και το τελευταίο τραγούδι το είπαν στα κάλαντα της 6ης δημοτικού. 

 

Θέλω να πω ότι δεν μπορείς να συσχετίσεις το είδος της μουσικής που ακούει κάποιος με προσωπικότητες, χαρακτήρες, IQ κλπ. Υπάρχουν μόνο ενδείξεις, από πολύ μικρό δείγμα, προερχόμενες από εμπειρικές μεθόδους. 

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Grey είπε

Είσαι σίγουρος,Γιώργαρε;

 

Είμαι σίγουρος ότι είναι σίγουρος, όπως και οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος.

Τι σχέση έχει άνθρωπε μου το ποσό "έξυπνος", "νοήμων " κτλ είναι κάποιος και το ποσό μορφωμένος είναι με την ποιότητα του χαρακτήρα του;

 

Στο είπα και παραπάνω: πάρτο αλλιώς,δεν βγαίνει.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στο σημείο αυτό,  αν με τη λέξη εξυπνάδα νοούμε νοημοσύνη., πρέπει να την ορίσουμε. 

Υπάρχουν 9 είδη νοημοσύνης , αν θυμούμαι καλώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Θέλω να πω ότι δεν μπορείς να συσχετίσεις το είδος της μουσικής που ακούει κάποιος με προσωπικότητες, χαρακτήρες, IQ κλπ. Υπάρχουν μόνο ενδείξεις, από πολύ μικρό δείγμα, προερχόμενες από εμπειρικές μεθόδους. 

Μπορεί να υπάρχουν απο "αποχρώσες ενδείξεις"μέχρι "body of evidence " όμως, όπως θα βεβαιώσει πιστεύω και ο @LK

Πάντως, χωρίς να θέλω να υπεκφύγω, δύσκολα θα υιοθετούσα κάποια ακραία εκδοχή του σκεπτικού του ΟΡ για να εξάγω συμπέρασμα, σίγουρα όμως θα με έστρεφε προς κάποια κατεύθυνση, μέχρι να επιβεβαιωθώ ή να διαψευστώ. Θέλω να πω διακρίνω λογική στο αρχικό ερώτημα, όσο κι αν δεν είναι η απάντηση άσπρο-μαύρο.

  • Like 2

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, ez είπε

 

Θέλω να πω διακρίνω λογική στο αρχικό ερώτημα, όσο κι αν δεν είναι η απάντηση άσπρο-μαύρο.

Και εγώ. 

Και εμένα η εμπειρία μου προς τα εκεί κλείνει,  αλλά δεν με ενδιέφερε ποτέ να την αποδείξω και έτσι δεν φρόντισα να έχω ικανό στατιστικό δείγμα ή να κάνω εμπεριστατομένη έρευνα. 

Κράτησα,  τα έστω αυθαίρετα συμπεράσματά μου, για τον εαυτό μου και απλά πορεύομαι με αυτά 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grey είπε

Eπίσης σου πέρασε από το μυαλό ότι όλοι θα προτιμούσαν το βόδι και τα κριθάρια που ανέφερες αλλά δεν τους παίρνει να τ' αγοράσουν;

 

Είσαι και άσχετος. 😅 που τα είδες τα κριθαρια στο μπουργκινιον; αγνοείς την μαγειρική ΤΕΧΝΗ και άρα είσαι μη πΓιοτικου χαραΧτηρΩσ 😅 (άσε που με τα λεφτά που θα δώσεις για τρία πιτογυρα φτιαχνεις μια κατσαρόλα μπουργκινιον και τρώει μια τετραμελής οικογένεια του σκαΖμου 🤣)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου