Προς το περιεχόμενο

Το μουσικό γούστο ως κριτήριο ποιότητας χαρακτήρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει περίπτωση οπαδοί μιας μουσικής να παρουσιάζουν ορισμένα χαρακτηριστικά.

 

Αναφέρθηκαν πχ τα παραδοσιακά/δημοτικά. Όσους έχω γνωρίσει να ακούνε ή να παίζουν, τους αρέσει και να τα χορεύουν. Πιθανότατα διοργανώνουν γεύματα με γνωστούς τους σε υπαίθριο χώρο και μετά το φαγητό πιάνονται και χορεύουν γύρω γυρω. Θα προτιμούσαν να δουν ελληνική ταινία από ένα Hollywood blockbuster. Για την ακρίβεια, κατά διαβολική σύμπτωση κανένας τους δεν ξέρει αγγλικά της προκοπής, όλοι θα σου πουν μια ιστορία για το πώς κλέψανε το μούφα λόουερ που έχουν. Ακούνε ήχο ηλεκτρικής κιθάρας ελαφρώς παραμορφωμένο και λένε μπλιαχ, ενώ αν ακούσουν ήχο γκάιντας σε δημοτικά (το πιο ξεκουρδιστο μουσικό όργανο ever), δεν τους ενοχλεί. Αυτα είναι πράγματα που τα έχω δει και ακούσει πολλές φορές, και τα περιγράφω εδώ γιατί με ξενίζουν κάθε φορά που γίνονται. 

 

Θες να το πιάσουμε διαφορετικά; Αν μου πεις να σου περιγράψω τον "μεταλλά", πιθανότατα θα σου πω για μαλλιά, τατουάζ, σκουλαρίκια, 🚬, και σίγουρα όχι έναν πλυμένο καλοχτενισμένο νεαρό με κολλεγιακή εμφάνιση και πουλόβερ και πουκάμισο. Το θέμα είναι ότι ο τελευταίος ήμουν εγώ στα νιάτα μου, άσχετα που πλέον δεν μπορώ να ακούσω μέταλ, ούτε καν ροκ ευχάριστα. 

 

Άρα πολλά από αυτά που βλέπουμε είναι στερεοτυπικές αντιλήψεις. Προφανώς και αρκετοί ομοϊδεάτες μοιάζουν, αλλά να μιλήσουμε για "ανώτερα" χαρακτηριστικά και στοιχεία χαρακτήρα σε συνάρτηση με τη μουσική προτίμηση; Δεν θα το έκανα, εγώ τουλάχιστον. Γιατί άνθρωποι και από τις δύο κατηγορίες (δημοτικά και μεταλλάδες) με έχουν βοηθήσει σε δύσκολες στιγμές χωρίς να τους το ζητήσω καν, ενώ πολλοί από τους χειρότερους ανθρώπους που έχω γνωρίσει στη ζωή μου ακούνε κλασική μουσική, ντύνονται καλά και φαίνονται καθωσπρέπει..🧐

  • Συμφωνώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Nekkon είπε

 Αν μου πεις να σου περιγράψω τον "μεταλλά", πιθανότατα θα σου πω για μαλλιά, τατουάζ, σκουλαρίκια, 🚬, και σίγουρα όχι έναν πλυμένο καλοχτενισμένο νεαρό με κολλεγιακή εμφάνιση και πουλόβερ και πουκάμισο. Το θέμα είναι ότι ο τελευταίος ήμουν εγώ στα νιάτα μου, άσχετα που πλέον δεν μπορώ να ακούσω μέταλ, ούτε καν ροκ ευχάριστα. 

 

 

Εγώ ακόμα ακούω μέταλ.

Μπορεί να είμαι στο γραφείο και να ακούσω ξέρω γω  Craig Goldy και να φοράω trois piece prince de galles  κοστούμι ή να ακούω σπίτι ξέρω γω .......Barney Kessel, Charlie Byrd and Herb Ellis και να φοράω perfecto.

Το να συνδυάσεις τη μουσική με το ντύσιμο είναι προεφηβικό 😁.

Όλες οι μουσικές έχουν κάτι να μου δώσουν όπως και όλα τα είδη ντυσίματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το μουσικό γούστο ως κριτήριο ποιότητας χαρακτήρα"

 

Μετά απο 18 σελίδες και βάλε

 

Νομίζω πως δεν υπάρχει μεγαλύτερο στερεότυπο απο αυτό !!!
Τι σχέση μπορεί να έχει ο χαρακτήρας με τις προτιμήσεις στη μουσική

  • Like 2

Οχι άλλο κάρβουνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το νήμα μπορεί να κλείσει πλέον.

 

Η συντριπτική πλειοψηφία θεωρεί ότι το γούστο στη μουσική και γενικότερα στις τέχνες ως μέσο ψυχαγωγίας,δεν προσφέρει καμία ασφαλή ένδειξη για τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της ιδιοσυγκρασίας κάποιου.

 

Η απόλυτη πλειοψηφία θεωρεί ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι που αξίζουν περισσότερο από κάποιους άλλους, είτε μεμονωμένα ή ως ομάδες με βάση την ασχολία τους.Με την έννοια "αξία" εννοούμε το κατά πόσο συμβάλλουν στη βελτίωση του είδους.

 

Όλα καλά.Πάμε παρακάτω.

Επεξεργασμένο από Grey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 29/1/2024 στις 1:40 ΜΜ, Grey είπε

Γνωρίζω τελειωμένους σκυλάδες που είναι ένα κομμάτι μάλαμα σαν χαρακτήρες... Κανείς όμως δεν είναι αυτό που λέμε ψαγμένος τύπος.Με εσωτερικούς προβληματισμούς, ανησυχίες, επίκτητη μόρφωση και πάει λέγοντας.

 

Στις 29/1/2024 στις 2:52 ΜΜ, Grey είπε

Ας μιλήσουμε πρακτικά . Έχεις γνωρίσει κάποιον που να ψυχαγωγείται με βαρύ, αντρικό λαϊκό και να έχει φιλοσοφικές ανησυχίες;

 

Στις 29/1/2024 στις 4:41 ΜΜ, Grey είπε

Η μουσική είναι υψηλή τέχνη.Μπορεί να σε πάει πέρα δώθε σε ολόκληρο το συναισθηματικό φάσμα,αρκεί βέβαια να διαθέτεις τους κατάλληλους εσωτερικούς υποδοχείς.

 

20 ώρες πριν, Grey είπε

Σε ότι αφορά τον τομέα της επιβίωσης,όλο το ανθρώπινο είδος έχει ακριβώς τις ίδιες ανάγκες.Δεν πεινάει ή κρυώνει κανείς με περισσότερο γούστο από κάποιον άλλο.Η διαφοροποίηση έρχεται μόλις φτάσουμε στο κομμάτι της ψυχαγωγίας.Εκεί λοιπόν οι άνθρωποι χωρίζονται μεταξύ τους με γνώμονα την ποιότητα που χαρακτηρίζει το μέσο που τους ψυχαγωγεί

 

12 ώρες πριν, Grey είπε

Το λάθος που κάνετε και προπαντός ο @kpeyos,είναι πως νομίζετε ότι μιλάω από τη θέση του "ανώτερου ανθρώπου".Ο συγκεκριμένος μάλιστα έφτασε σε σημείο να υποθέσει ότι το νήμα ανοίχτηκε για να σας πείσω ότι είμαι τέτοιος,κάτι το οποίο δεν κατάφερα...Με το ανάλογο υποτιμητικό και κουτσουρεμένο σχολιάκι

Από όλα τα άνωθι δικά σου σχόλια αυτό που κατάλαβα είναι ότι εσύ ανήκεις στους ανθρώπους με τα υψηλά αισθητικά κριτήρια και τις προσλαμβάνουσες που αφού κόρεσες τις βασικές σου ανάγκες, ανέβηκες δηλαδή την πυραμίδα του Maslow, χωρίστηκες απ' τους πλεμπαίους που ακούν σκυλάδικα. Αν έκανα λάθος και εννοούσες κάτι άλλο, χαίρομαι ειλικρινά γι αυτό.

 

13 ώρες πριν, Grey είπε

Απλά ξεκινήστε με την παραδοχή ότι η επιστήμη μας έχει φέρει στο σημείο που βρισκόμαστε.Χωρίς αυτή,θα ζούσαμε ακόμα σε πολύ σκοτεινούς καιρούς.Επομένως οι άνθρωποι που την απαρτίζουν,ενώ κουβαλούν όλες τις παθογένειες του είδους,αξίζουν να χαρακτηριστούν ως "ανώτερη κάστα ανθρώπων".

Είναι διαφορετικό να δέχεσαι ότι υπάρχουν άνθρωποι με ιδιαίτερες ικανότητες και διαφορετικό να τους χωρίζεις σε ομάδες. Το πρώτο είναι κάτι που φυσικά ισχύει, το δεύτερο είναι μια επικίνδυνη γενίκευση και οδηγεί σε προκαταλήψεις που έχουν προκαλέσει θηριωδίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν ξέρω αν υπάρχει συσχέτιση με τη "ποιότητα χαρακτήρα". Πρώτα πρέπει να συμφωνήσουμε τι είναι η ποιότητα χαρακτήρα.

 

Αλλά έγω έχω παρατηρήσει patterns. Δηλαδή νομίζω όλοι συμφωνούμε ότι οι μεταλλάδες έχουν κάποια χαρακτηριστικά, οι trappers έχουν κάποια κτλ.

 

Όπως και ότι άνθρωποι που ακούνε κλασική & jazz έχουν κάποια χαρακτηριστικά.

 

Άλλο pattern που έχω παρατηρήσει είναι ότι η ευφυΐα συχνά συνοδεύεται από περισσότερα ακούσματα.

 

18 λεπτά πριν, Grey είπε

Νομίζω ότι το νήμα μπορεί να κλείσει πλέον.

Δεν θεωρώ ότι τέτοια θέματα μπορούν ποτέ να κλείσουν.

Δηλαδή δεν είναι μαθηματική εξίσωση που λύθηκε.

μπορεί να ακούσουμε απόψεις που δεν έχουμε σκεφτεί καν.

  • Like 2

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που βλέπετε μια συσχέτιση θεωρείτε ότι ως 'κριτήριο ποιότητας χαρακτήρα' λειτουργούν και οι άλλες τέχνες; πχ η γλυπτική, ο χορός, η αρχιτεκτονική ή είναι προνόμοιο μόνο της μουσικής;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, methylene blue είπε

Εσείς που βλέπετε μια συσχέτιση θεωρείτε ότι ως 'κριτήριο ποιότητας χαρακτήρα' λειτουργούν και οι άλλες τέχνες; πχ η γλυπτική, ο χορός, η αρχιτεκτονική ή είναι προνόμοιο μόνο της μουσικής;

Μη υιοθετώντας την "ποιότητα χαρακτήρα" ως έννοια αφηρημένη και ασφαλώς χρήζουζας αποσαφήνισης (όπως σωστά παρατήρησε και ο @Slew Rate), ασφαλώς ΝΑΙ.

Και όχι μόνο , ως προείπα στις τέχνες. 

Αλλά και (αν όχι κυρίως) στην καθημερινότητα. 

Πως μιλάει,  πως στέκεται,  πως ντύνεται,  πως τρώει....τί τρώει. ..κ.ο.κ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Μη υιοθετώντας την "ποιότητα χαρακτήρα" ως έννοια αφηρημένη και ασφαλώς χρείζουζας αποσαφήνισης (όπως σωστά παρατήρησε και ο @Slew Rate), ασφαλώς ΝΑΙ.

Και όχι μόνο , ως προείπα στις τέχνες. 

Αλλά και (αν όχι κυρίως) στην καθημερινότητα. 

Πως μιλάει,  πως στέκεται,  πως ντύνεται,  πως τρώει....τί τρώει. ..κ.ο.κ..

Εάν ισχύει αυτό, τότε το ποσοστό της μουσικής μπορεί να αντισταθμίζεται πχ από το τι τρώει

...οπότε πάλι στα ίδια ερχόμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου