Προς το περιεχόμενο

Το μουσικό γούστο ως κριτήριο ποιότητας χαρακτήρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Superfunk είπε

εχεις καποια επισημα στοιχεία για αυτο?

 

Γιατί έχω επίσημα στοιχεία για όλα τα υπόλοιπα που λέω; Όχι, είναι 100% παρατήρηση στο χώρο.

 

Καταρχάς, είναι αντικειμενικά πολύ δύσκολο, έως ακατόρθωτο μόνο και μόνο να ακούσεις jazz αν δεν πας σε ωδείο, πόσο μάλλον να μπεις στη διαδικασία να ακούσεις ενεργά και να κάτσεις να την ερευνήσεις. Ειδικά στην Ελλάδα. Άντε πες Αμερική κάτι μπορει να ακούσεις. Εδώ αν δεν πας σε ωδείο, αν δεν κάτσει κάποιος να σου πει για αυτή, παίζει να μην έρθεις ποτέ σε επαφή με την jazz. Τα άλλα είδη δεν είναι έτσι. Ακόμα και ένα ελαφρολαϊκό του οικονομόπουλου θα έχει ηλεκτρική κιθάρα και κανένα σολάκι. Η pop θα έχει στοιχεία rock ή latin, και η Trap θα έχει στοιχεία ηλεκτρονικής, που λέει ο λόγος.

 

Θέλω να πω πως σε γενικότερο επίπεδο υπάρχουν τα ερεθίσματα έτσι ώστε σιγά σιγά κάποιος να βρεθεί να ακούει πιο "βαριά"/ψαγμένη μουσική μέσω της καθημερινότητας - αν για κάποιο λόγο το μυαλό του το απαιτήσει.

 

Για την Jazz συγκεκριμένα όμως, ακόμα και να έρθει κάποιος σε επαφή μαζί της, τα σχόλια που παίρνω είναι, ότι τον εκνευρίζει, δεν μπορεί να παρακολουθήσει, ότι παίζουν λάθος νότες, ότι δε βγάζει νόημα, ή απλά δεν του αρέσει γιατί δεν μπορεί να συνδεθεί μαζί της. Υπάρχει και το άλλο άκρο που ακούει jazz για να λέει ότι ακούει, για ελιτιστικούς λόγους. Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που την ανακάλυψαν με κάποιο τρόπο και κάπως συνδέθηκαν, και το έψαξαν περαιτέρω.

 

Το ίδιο ισχύει και για την κλασική μουσική αλλά σε μικρότερη μορφή, αν και εκεί υπάρχει αρκετό υλικό που μπορεί κάποιος να συναντίσει, από την τηλεόραση όπως σε διαφημίσεις, μέχρι τον κινηματογράφο.

 

Όσον αφορά την prog, εκεί ακούω διάφορα άλλα, ακόμα και από ροκάδες/μεταλάδες - ότι είναι πολύπλοκη χωρίς λόγο, επιτηδευμένη, δε χρειάζεται/δε βγάζει νόημα, κτλ.

 

Γενικότερα όσο πιο πολύπλοκη η μουσική, τόσο πιο δύσκολα μπορείς να την παρακολουθήσεις, να την κατανοήσεις, και πόσο μάλλον να την αγαπήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Καταρχάς, είναι αντικειμενικά πολύ δύσκολο, έως ακατόρθωτο μόνο και μόνο να ακούσεις jazz αν δεν πας σε ωδείο,

 

Περιεργο εχω δεκαδες φιλους και εκατονταδες γνωστους και στην Ελλαδα και στο εξωτερικο που ακουνε πολλη τζαζ και δεν εχουν περασει ουτε εξω απο ωδειο ενω φυσικα δεν ειναι και μουσικοι. 

Αντιθετως εχω φιλους και γνωστους μουσικους που δεν ακουνε ποτε τζαζ.

 

Επισης την μεγαλυτερη συλλογη δισκων τζαζ που εχω δει ποτε μου (και τωρα ανηκει σε εμενα μια και αποδημησε εις κυριον περυσι) την ειχε ο εξαδερφος μου στις ΗΠΑ ο οποιος ουτε σε ωδειο ειχε παει ουτε μουσικος ηταν (α και σχεδον ολοι οι φιλοι του που ειχαν την ιδια τρελα, δεν ηταν μουσικοι)    

 

edit αστο τωρα ειδα οτι εννοουσες "να ερθεις σε επαφη με" οποτε για την Ελλαδα συμφωνω

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Καταρχάς, είναι αντικειμενικά πολύ δύσκολο, έως ακατόρθωτο μόνο και μόνο να ακούσεις jazz αν δεν πας σε ωδείο, πόσο μάλλον να μπεις στη διαδικασία να ακούσεις ενεργά και να κάτσεις να την ερευνήσεις.

Νομίζω ότι το πρώτο μέρος της πρότασης δεν ισχύει

Εκτός εάν 'jazz' εννοείς από το Bitches Brew και πάνω που και πάλι δεν είναι όρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, methylene blue είπε

Νομίζω ότι το πρώτο μέρος της πρότασης δεν ισχύει

Εκτός εάν 'jazz' εννοείς από το Bitches Brew και πάνω που και πάλι δεν είναι όρος

 

Σίγουρα δεν εννοώ την TikTok "jazz" που έχει πρόσφατα γίνει viral. Πιο πολύ εννοούσα κάτι σε φάση Miles Davis, πχ. Αλλά και πάλι, έχεις πάει ποτέ έξω, σε ένα τυχαιο μαγαζί, ή να ανοίξεις έναν τυχαιο σταθμό στο ραδιόφωνο ή στην τηλεόραση και να ακούσεις Jazz? Αυτό εννοώ. Ειδικά στις μικρές ηλικίες, στην Ελλάδα του 2024, πραγματικά μου φαίνεται απίθανο με όλη τη σημασία της λέξης.

 

@Superfunk Σε πιστεύω. Υπάρχουν άνθρωποι εννοείται, εκατοντάδες, και χιλάδες. Και συλλέκτες, και γνώστες, μουσικοί και μη, που ασχολούνται με τα λιγότερο δημοφιλή είδη μουσικής, τέχνης, κα, χωρίς απαραίτητα να είναι οι ίδιοι μουσικοί, καλλιτέχνες, τεχνίτες, κτλ. Μη συγκρίνουμε βέβαια τον "γέρο" που έχει πάει ΗΠΑ ή/και μεγάλωσε εκεί, γιατί όταν εμείς ακούγαμε επαναστατικά ρεμπέτικα αυτοί ακούγανε επαναστατικά μαυρέτικα, οπότε οι καθημερινές επιρροές που έχει/είχε κάποιος στο εξωτερικό, ειδικά στις ΗΠΑ, δεν έχουν καμία σχέση με τις δικές μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Σίγουρα δεν εννοώ την TikTok "jazz" που έχει πρόσφατα γίνει viral. Πιο πολύ εννοούσα κάτι σε φάση Miles Davis, πχ. Αλλά και πάλι, έχεις πάει ποτέ έξω, σε ένα τυχαιο μαγαζί, ή να ανοίξεις έναν τυχαιο σταθμό στο ραδιόφωνο ή στην τηλεόραση και να ακούσεις Jazz? Αυτό εννοώ. Ειδικά στις μικρές ηλικίες, στην Ελλάδα του 2024, πραγματικά μου φαίνεται απίθανο με όλη τη σημασία της λέξης.

Δεν γνωρίζω τι είναι η Tik Tok jazz. Θα το ψάξω κάποια στιγμή και θα επανέλθω

Ε τώρα μια και μιλάς για Miles, το kind of blue πχ δεν είναι ανάγκη να είσαι μουσικός για να το ακούσεις και να το απολαύσεις. Το ίδιο ισχύει σχεδόν για τα άπαντα του Duke Ellington, του Count Basie, του Chet Baker, του Erroll Gardner, του Barney Kessel και χιλιάδων ακόμα. Το ότι δεν σου σερβίρεται στο πιάτο και πρέπει να ασχοληθείς λίιγο δεν σημαίνει ότι πρέπει να είσαι ειδικός. Με αυτή τη λογική για να δεις Bergman θα πρέπει να είσαι σκηνοθέτης και για να διαβάσεις κάτι παραπάνω από εφημερίδα... άστο.

Οχι ότι αλλάζει κάτι αλλά έχω πάει σε τυχαίο μαγαζί στην Ελλάδα και έχω ακούσει jazz... κι επίσης υπάρχουν μερικές εκπομπές στο ραδιόφωνο που παίζουν jazz (όσο αναλογεί στο είδος). Επίσης trap σπάνια παίζει το ραδιόφωνο και δεν έχω πάει σε ένα τυχαίο μαγαζί και να παίζει trap. Και λοιπόν;

Επίσης από τις πλατφόρμες και το δίκτυο οι μικρές ηλικίες στην Ελλάδα έχουν μεγαλύτερη πρόσβαση στην jazz από ότι είχαμε οι παλαιότεροι. Εδώ το θέμα εχει ψωμί για συζήτηση αλλά δεν το συνεχίζω απόντος του dimsonic

Επεξεργασμένο από methylene blue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Καταρχάς, είναι αντικειμενικά πολύ δύσκολο, έως ακατόρθωτο μόνο και μόνο να ακούσεις jazz αν δεν πας σε ωδείο, πόσο μάλλον να μπεις στη διαδικασία να ακούσεις ενεργά και να κάτσεις να την ερευνήσεις.

 

Με έπιασε νευρικό γέλιο, ρε τρελέ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μια σημαντική παράμετρος στην όλη κουβέντα είναι η στιχουργία, κατα κανόνα αγνοείται στο νήμα θαρρείς και μιλάμε μόνο για ήχους. Κάποιες φορές ναι, όχι όμως όλες. Το ζήτημα κάνει "τζιζ" και συγνώμη αν δημιουργηθεί αναταραχή, δεν παύει όμως να καθορίζει πρόσωπα και καταστάσεις - παράλληλα - όταν συζητάμε για το πως αισθανόμαστε ακούγοντας μουσική και πόσο τα στυλ των ειδών επηρεάζουν ή όχι την εντύπωση μας για άλλους ανθρώπους.

Δεν θ' ακούσω το Blue Jean Blues ας πούμε για την μαγεία των λέξεων, είναι όμως απαράδεκτο για μένα να ακούω τον Peter Hammill μη δίνοντας σημασία στο τι λέει.

Προσωπικά επηρεάζομαι και απο αυτό - και μάλιστα πολύ. Όταν κουβεντιάζω με κάποιον πχ για τον Neil Young ή τον Tom Robinson, τον Gil Scott Heron ή τον Eric Bibb και αυτός προσπερνάει τους στίχους, απογοητεύομαι και το ενδιαφέρον μου ατονεί.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@methylene blue Η τραπ είναι άλλο φαινόμενο που ήρθε μέσα από τα social media και τα trends. Φυσικά έχουν πρόσβαση όλοι, και οι νέοι, σε όλα τα είδη της μουσικής και γενικότερης πληροφορίας, αλλά η πρόσβαση δε σημαίνει και έκθεση. Αντιθέτως, βάσει των trends, αυτό που εκτίθεται είναι συγκεκριμένη και στοχευμένη πληροφορία (σε συνέπεια και μουσική) οπότε αναπόφευχτα τα υπόλοιπα πάνε πίσω.

 

Aναφέρθηκες στον κινηματογράφο. Δεν είναι τυχαίο που ο Bergman έχει 5 εκατομύρια έσοδα/ταινία, και οι Avengers έχουν 2 ΔΙΣ εκατομμύρια. Φυσικά ο Bergman θα μείνει στην ιστορία. Τα έσοδα προφανώς δεν έχουν να κάνουν με την ποιότητα, αλλά με την ποσότητα κατανάλωσης - και εδώ είναι το επιχείρημα. Όχι ότι χρειάζεσαι να είσαι σκηνοθέτης, αλλά χρειάζεται να έχεις εντρυφήσει λίγο παραπάνω στον κινηματογράφο και στην τέχνη για να μπορέσεις να αντιληφθείς και να αξιολογίσεις σωστά αυτό που βλέπεις.

 

@trolley Αναγνωρίζω ότι το επιχείρημα είναι ακραίο, αλλά ας προσπαθήσουμε να βγάλουμε τη δική μας καθημερινότητα απ'έξω. Ας σκεφτούμε τον μέσο Έλληνα, και το τι μουσικά ερεθίσματα παίρνει μέσα στη μέρα του.

 

Φυσικά και μπορείς να συναντίσεις jazz (και άλλα πιο ιδιαίτερα είδη) σε τυχαίες περιστάσεις, αλλά το επιχείρημά μου είναι ότι η πιθανότητα μέσα στην ύπαρξη όλων των υπολοίπων είναι αηδιαστικά μικρή. Αν έπρεπε να τζογάρεις για το τι μουσική θα έπαιζε στο επόμενο μαγαζί που θα συναντήσεις, θα έλεγες jazz, metal ή pop-lounge;

 

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου