Προς το περιεχόμενο

Το μουσικό γούστο ως κριτήριο ποιότητας χαρακτήρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δηλαδή, ποια είναι τα "ανώτερα χαρακτηριστικά" και ποια τα "κατώτερα χαρακτηριστικα"?

 

Εγώ είμαι άτομο με ανώτερα χαρακτηριστικά ρε συ γιατί έχω υψηλή νοημοσύνη.

 Είμαι  συμπονετικός,  παρατηρητικός,  έχω αυτοέλεγχο, είμαι παθιασμένος με πράγματα που  με ενδιαφέρουν πραγματικά. Και έχω  μια ισχυρή βιολογική διάπλαση. Βέβαια έχω και  αδυναμίες, είμαι  επιρρεπής στο νινί, με σέρνει καμιά φορά και δεν σκέφτομαι καθαρά. 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Εσύ φυσικά μπορείς να συνεχίσεις το παραλήρημα σου at you convenience.

 

Σε ευχαριστώ.Το εκτιμώ.

 

20 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δηλαδή, ποια είναι τα "ανώτερα χαρακτηριστικά" και ποια τα "κατώτερα χαρακτηριστικα"?

 

 

Δεν υπάρχουν κατώτερα χαρακτηριστικά.Μόνο ανώτερα.

Αυτοί δηλαδή που ξεφεύγουν από το μέσο όρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Grey είπε

 

Η επιστημονική κοινότητα περικλείει ανθρώπους ανώτερων χαρακτηριστικών. 


Ως μελος της διαφωνω κάθετα. Μπορει (τεραστιο μπορει ομως) να περικλείει ανθρώπους με αυξημένη (σχετικά με το μέσο) νοημοσύνη και συναφής δεξιότητες, σίγουρα οχι όμως όσο ίσως νομίζει ο περισσότερος κόσμος. Πάσχει δε απο τις ίδιες παθογένειες απο τις οποίες πάσχει κάθε κοινωνικό σύνολο, και απο πολλές μάλιστα σε υπερθετικό βαθμο. Διάλεξε και πάρε απο ναρκισισμό, κόμπλεξ κατωτερώτητας, παντελή έλλειψη ενσυναίσθησης και γενικά οποιαδήποτε ενδειξη έλλειψης ήθους και χαρακτήρα μπορείς να διανοηθείς και σε διαβεβαιώ οτι θα την φας με το κουτάλι εντος επιστημονικής κοινωτητας το ίδιο αν οχι χειρότερα απο όπου οπουδήποτε αλλου.

Επεξεργασμένο από odis13
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, odis13 είπε


Ως μελος της διαφωνω κάθετα. Μπορει (τεραστιο μπορει ομως) να περικλείει ανθρώπους με αυξημένη (σχετικά με το μέσο) νοημοσύνη και συναφής δεξιότητες, σίγουρα οχι όμως όσο ίσως νομίζει ο περισσότερος κόσμος. Πάσχει δε απο τις ίδιες παθογένειες απο τις οποίες πάσχει κάθε κοινωνικό σύνολο, και απο πολλές μάλιστα σε υπερθετικό βαθμο. Διάλεξε και πάρε απο ναρκισισμό, κόμπλεξ κατωτερώτητας, παντελή έλλειψη ενσυναίσθησης και γενικά οποιαδήποτε ενδειξη έλλειψης ήθους και χαρακτήρα μπορείς να διανοηθείς και σε διαβεβαιώ οτι θα την φας με το κουτάλι εντος επιστημονικής κοινωτητας το ίδιο αν οχι χειρότερα απο όπου οπουδήποτε αλλου.

 

Μετρημένα κουκιά,φίλε @odis13...Δικά σου λόγια είναι.

Υπάρχουν αρνητικά στοιχεία που θα βρεις σε οποιοδήποτε σύνολο.

Υπάρχουν θετικά στοιχεία που δεν θα βρεις σε οποιοδήποτε σύνολο.

 

...Πού διαφωνούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
49 λεπτά πριν, Grey είπε

Αυτοί δηλαδή που ξεφεύγουν από το μέσο όρο.

Ειλικρινά λυπάμαι αλλά κάποιος που μιλά με τόση ευκολία για ανώτερα χαρακτηριστικά ανθρώπων, ποστάρει κλιπάκι Europe σε μια τόσο ετερόκλητη μουσική κοινότητα με κείμενο από κάτω "νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι στο ότι μας αρέσει αυτό το σόλο" και στα καπάκια ανοίγει και νήμα για ανώτερα μουσικά γούστα ως κριτήρια ποιότητας χαρακτήρα, για εμένα δεν έχει αποδείξει ότι ξεφεύγει -προς τα πάνω τουλάχιστον- από τον μέσο όρο. Συγγνώμη. 

 

Η μισή ζωή μας, ίσως και παραπάνω, είναι τύχη. Άπειροι άνθρωποι που εσένα τώρα δε σου γεμίζουν το μάτι, θα μπορούσαν να σε εκπλήξουν, αν τους δινόταν η ευκαιρία. Δεν είναι τυχαίο ότι οι επιτυχημένες κοινωνίες, σε όλο τον κόσμο και καθόλη τη διάρκεια της ιστορίας, είναι οι πιο συμπεριληπτικές. {Πηγή: Acemoglu, et al., (2012). Why Nations Fail }

 

Εδώ μια μικρή επεξήγηση με βίντεο για να καταλάβουν κι αυτοί που δεν έχουν "ανώτερα χαρακτηριστικά" 😊

 

 

 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Grey είπε

 

Μετρημένα κουκιά,φίλε @odis13...Δικά σου λόγια είναι.

Υπάρχουν αρνητικά στοιχεία που θα βρεις σε οποιοδήποτε σύνολο.

Υπάρχουν θετικά στοιχεία που δεν θα βρεις σε οποιοδήποτε σύνολο.

 

...Πού διαφωνούμε;


Μα γιατί παρερμηνεύεις τα λόγια του Οδυσσέα? Απο το «τεράστιο μπορεί» μέχρι  το «σίγουρα» υπαρχει τεράστια απόσταση. Δεν είναι όλα ασπρο και μαύρο.

Επιπλεον, ποια ακριβώς είναι η «επιστημονική κοινότητα»? Οι περισσότεροι που έχουν σπουδάσει μια επιστήμη, ονομάζονται επιστήμονες. Όχι μόνο κάποιοι τύποι με άσπρες στολές μέσα σε ερευνητικά εργαστήρια. 
Δηλαδη μια παρέα ταπεινών Ηλεκτρολόγων αποκλείεται να έχουν «ανώτερα χαρακτηριστικά»? Μια παρέα από αρτοποιούς αποκλείεται να έχουν «ανώτερα χαρακτηριστικά»?
 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Grey είπε

 

Μετρημένα κουκιά,φίλε @odis13...Δικά σου λόγια είναι.

Υπάρχουν αρνητικά στοιχεία που θα βρεις σε οποιοδήποτε σύνολο.

Υπάρχουν θετικά στοιχεία που δεν θα βρεις σε οποιοδήποτε σύνολο.

 

...Πού διαφωνούμε;

Μα σε οποιο συνολο και να ενταχθεις θα εντοπισεις αρνητικα στοιχεια που θα βρεις σε οποιοδηποτε συνολο και θετικα στοιχεια που δεν θα βρεις σε οποιοδηποτε συνολο.

Βγαζει πουθενα;

Στο μεταξυ ξαναδιαβασα τον τιτλο του thread. Αυτο το "κριτηριο ποιοτητας χαρακτηρα" βγαζει ματι απο μονο του, (και χωρις την αναλυση του θεματος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Grey είπε

Υπάρχουν αρνητικά στοιχεία που θα βρεις σε οποιοδήποτε σύνολο.

Υπάρχουν θετικά στοιχεία που δεν θα βρεις σε οποιοδήποτε σύνολο.

 

...Πού διαφωνούμε;

 

Kαι στα δυο.

 

Υπαρχουν πολλα αρνητικα στοιχεια που θα βρεις σε ΥΠΕΡΘΕΤΙΚΟ βαθμο σε σχεση με οποιοδηποτε σύνολο. Ειναι λιγότερο "ισσοροπημενος" χωρος απο πολλους άλλους, για πολλους και διάφορους λόγους.


Υπαρχουν επισης θετικα στοιχεια τα οποια ΦΥΣΙΚΑ και μπορεις να βρεις σε οποιδηποτε συνολο. Ακομα και αν ορισουμε στενα οποιοδήποτε χαρακτηριστικο θελεις (ισως την εννοια της μαθηματικης/λογιστικης νοημοσυνης? δε ξερω τι εχεις στο μυαλο σου) προφανως και αυτη δεν ειναι μονοπώλιο της ακαδημαικής κοινοτητας.

To μονο σίγουρο είναι οτι αξιώσεις περι "ανωτέρων χαρακτηριστικών" μιας Χ ομάδας, ΟΠΟΙΑΣ ομάδας, είναι απλα αστείοτητες στην καλύτερη των περιπτώσεων.

 

Επεξεργασμένο από odis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάθος που κάνετε και προπαντός ο @kpeyos,είναι πως νομίζετε ότι μιλάω από τη θέση του "ανώτερου ανθρώπου".Ο συγκεκριμένος μάλιστα έφτασε σε σημείο να υποθέσει ότι το νήμα ανοίχτηκε για να σας πείσω ότι είμαι τέτοιος,κάτι το οποίο δεν κατάφερα...Με το ανάλογο υποτιμητικό και κουτσουρεμένο σχολιάκι.

 

Σε καμία περίπτωση φυσικά δεν ισχύει αυτό.Δεν βλέπω κανέναν κάτω από μένα,αντίθετα βλέπω πολλούς πάνω από μένα.

 

Όπως και να έχει,επειδή παρατηρώ ότι έχουν ξεκινήσει οι ad hominem επιθέσεις και έχει προκληθεί μια κάποια αναστάτωση,σας καληνυχτίζω και εύχομαι να γίνετε λίγο πιο τολμηροί στη σκέψη σας.

 

Απλά ξεκινήστε με την παραδοχή ότι η επιστήμη μας έχει φέρει στο σημείο που βρισκόμαστε.Χωρίς αυτή,θα ζούσαμε ακόμα σε πολύ σκοτεινούς καιρούς.Επομένως οι άνθρωποι που την απαρτίζουν,ενώ κουβαλούν όλες τις παθογένειες του είδους,αξίζουν να χαρακτηριστούν ως "ανώτερη κάστα ανθρώπων".

Επεξεργασμένο από Grey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική που ακούς δεν δείχνει ποιότητα χαρακτήρα. Είναι το μέσο που επιλέγει κάποιος για την ψυχική του υγεία και ευεξία.

 

Με τη λογική κάποιων 2 διαφορετικούς ανθρώπους που ο ένας ακούει δημοτικά και ο άλλος Pink Floyd θα τους κρίναμε κάπως έτσι

 

Αυτός που ακούει δημοτικά είναι κάποιος αγράμματος χωριατάκος με κατώτερα χαρακτηριστικά

Αυτός που ακούει Pink Floyd είναι πνευματώδης και έχει ανώτερα χαρακτηριστικά.

 

Έλα όμως που

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου