Προς το περιεχόμενο

Highway Telecaster Τεστ Ντράιβ Clip


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα για δύο μέρες μια Fender Highway Τelecaster ενος φίλου στο σπίτι και μιας κι έχει γίνει ψιλοπανικός με τις tele τον τελευταίο καιρό είπα να της κάνω ένα "ηχογραφητικό" τεστ ντράιβ. Στο κλιπάκι ακούγετε επίσης και μια martin 000xe auditorium.

Η telecaster είναι γραμμένη με τον trademark 10 της tech21 με ένα sm57 μέσω προενίσχυσης της presonus στο cubase sx.

Το κομμάτι αποτελείτε από 3 θέματα, οι μαγνήτες είναι με την σειρά πάνω, 2 μαζί και κάτω.

Το link είναι εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που έχω να πώ για την highway είναι ότι είναι άλλο ένα κόλπο μιας μεγάλης εταιρίας για να αρπάξει τα λεφτά χρησημοποιόντας το brand name της.

Καλύτερα να πάρεις μια γιαπωνέζικη και με λιγότερα λεφτά. Τώρα όσον αφορά rockinger vs highway δεν μπορώ να εκφέρω ακόμα γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που έχω να πώ για την highway είναι ότι είναι άλλο ένα κόλπο μιας μεγάλης εταιρίας για να αρπάξει τα λεφτά χρησημοποιόντας το brand name της.

Καλύτερα να πάρεις μια γιαπωνέζικη και με λιγότερα λεφτά. Τώρα όσον αφορά rockinger vs highway δεν μπορώ να εκφέρω ακόμα γνώμη.

 

Φίλε fleamail γιατί τέτοια απαξίωση για τη Highway?

 

Εντάξει το νίτρο φινίρισμα μπορεί να είναι εμπορικό κόλπο, αλλά δεν είναι άσχημη κιθάρα.... μαγνήτες θέλει κατά τη γνώμη μου.

 

Πιθανώς η Rockinger να είναι καλύτερη για την τιμή της, αλλά κακά τα ψέματα, πολλοί αγοράζουν επώνυμα και για να διατηρήσουν κάπως την μεταπωλητική τους αξία.

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εντάξει το νίτρο φινίρισμα μπορεί να είναι εμπορικό κόλπο' date=' αλλά δεν είναι άσχημη κιθάρα.... μαγνήτες θέλει κατά τη γνώμη μου.[/quote']

To made in usa είναι το εμπορικό κόλπο. Και άν είναι να δώσω 680 ευρώ για να πάρω και μαγνήτες, άστο.

 

αλλά κακά τα ψέματα' date=' πολλοί αγοράζουν επώνυμα και για να διατηρήσουν κάπως την μεταπωλητική τους αξία.[/quote']

Όπως αυτοί που αγοράζουν Rav4 για να λένε ότι έχουν τζιπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To made in usa είναι το εμπορικό κόλπο. Και άν είναι να δώσω 680 ευρώ για να πάρω και μαγνήτες' date=' άστο.

[/quote']

 

Μα... είναι Made in Usa...

 

Και, καλώς ή κακώς, οι περισσότεροι που παίρνουν κιθάρα κάτω από χιλιάρικο, κάποια στιγμή τους αλλάζουν τους μαγνήτες...

 

Όπως αυτοί που αγοράζουν Rav4 για να λένε ότι έχουν τζιπ.

 

Ναι, αν γίνει όπως το λες τότε συμφωνώ μαζί σου...

 

Αν κάποιος όμως πάρει ένα RAV (το παλιό μοντέλο, γιατί το καινούργιο μου φαίνεται το κάνανε σαν μικρό Land Cruiser:? ) απλά θα έχει το καλύτερο σε συμπεριφορά εκτός δρόμου αυτοκίνητο, με συμπεριφορά επιπέδου WRC σε πατημένα χώματα. :D

 

Αλλά ένα Lada Niva το πατάει κάτω στα 'δύσκολα'... έτερον εκάτερον.

 

Και βέβαια θα έχει και την παραδοσιακή αξιοπιστία Τογιότα... αλλά αν το παίρνει μόνο γιατί είναι Τογιότα και έχει το όνομα, τότε είμαι μαζί σου. 8)

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως η tele highway που ειχα για 2 εβδομαδες μου αρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αν εξαιρεσω τον bridge μαγνητη που και αυτος..τρωγοντανε... :)

επισης το αλλο που δεν με βολευε ηταν το πολυ λεπτο μανικι της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βοηθαγε ομως αν μας ελεγες και ΓΙΑΤΙ δεν σου αρεσει,οπως και γιατι ειναι "απατη" :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάτη δεν είναι καθόλου φίλε fleamail, βασικά έστειλε ο Takis πίσω την κιθάρα προχτές, και την πήρα χτες. Με τον που την πήρα έκανα το εξής απλό πράγμα. ¶λλαξα πάλι τις χορδές σε 9ρες, και κατέβασα το action που είχε φτάσει ρετιρέ με αποτέλεσμα οι μαγνήτες να μην ακούγονται πλέον σαν να είναι από πηγάδι (Takis, γούστα είναι αυτά 8) ) διότι είχε γίνει η πιό σκληρή και δυσκολόπαικτη (και επικύνδινη!!! για να κάνεις σήκωμα ήθελες βοήθεια από τρακτέρ!!) κιθάρα από όσες έχω! ο χαρακτήρας της επανήλθε 100%

¶σχετο επειδή έχουμε μάστορες γιατί φτιάχνω το σπίτι, δεν ξέρω πάλι ως συνήθως τι χρόνος θα μείνει για να γράψω κάτι και να ανεβάσω.... μεσα στο Σ/Κ.

+1000 φίλε μου Gideon, στο κάτω κάτω μια Fender είναι με ότι συνεπάγεται αυτό. Επίσης ναι είναι όντως made in US τώρα αν η συναρμολόγηση γίνεται στην Ensenada αυτό άλλο καπέλο, αλλά έχω να πω το εξής.... παρατήρησες κάποιο fret buzz? είχε "ασάφεια" κάποιος διακόπτης ή κάποιο ποντετσιόμετρο? είχε πρόβλημα το nut ή το bridge? μήπως κάποια ατέλεια το μπράτσο ή έχανε την τονικότητα σε κάποια σημεία? Το φινίρισμα τώρα οκ! τι να πω Fender US με κάτω από 700 ευρώ όπως λες ντάξξξ. Δεν ξέρω για rockinger, αλλά η Highway 1 είναι για τα χρήματα της ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΙΜΙΑ ΛΥΣΗ!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αποψη μου ειναι οτι ειναι μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ τελε,αλλα οπως ΟΛΕΣ οι τελε πρεπει να ξερεις να την ρυθμιζεις & να την παιζεις (ναι οι τελε εχουν διαφορετικο τροπο παιξιματος :lol: )

 

το συγκεκριμενο μοντελλο κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ καλυτερο απο την american std μια και εχει ολο το σωστο vintage harware (με εξαιρεση τα κλειδια τα οποια ευτυχως δεν παιζουν ρολο στον ηχο) και γενικοτερα συνδιαζει θαυμασια τον Vintage ηχο με το μοντερο (& πιο ευκολο) playability.

 

το μονο "λαθος" ειναι οτι επειδη φοραει τους ιδιους μαγνητες με την american std ο πισω μαγνητης στερειται του σημαντικοτατου για τον ηχο μεταλλικου base plate με αποτελλεσμα ο μαγνητης να χανει σε μεσαια & σε σκασιμο.(παραδοξως στο μοντελλο ΤΕXAS HIGHWAY ο μαγνητης ειναι ΣΩΣΤΟΣ δηλ. με baseplate)

 

O πανω μαγνητης ειναι μια χαρα οπως και τα ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ηλεκτρικα της κιθαρας οποτε μιλαμε για μια εξτρα δαπανη 5-10 ευρω αν προσθεσουμε ενα Baseplate η 30-50 ευρω αν παρουμε εναν πραγματικο μαγνητη για την πισω θεση.

 

Ολες οι κιθαρες της σειρας που εχω παιξει εχουν εξαιρετικη κατασκευη,ειναι ελαφριες & πολυ ζωντανες (οπως δηλ. πρεπει να ειναι καθε τελε) το φινιρισμα δε (το οποιο ειναι και ο λογος της χαμηλης τιμης της κιθαρας) ειναι πολυ λεπτο & παλιωνει γρηγορα οποτε για εμενα ειναι ενα ακομα συν :wink:

 

Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι την θεωρεις τοσο κακια 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου