Προς το περιεχόμενο

Squier 51 με GFS μαγνήτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγες μέρες τροποποίησα τη Squier 51 μου με ορισμένα πράγματα που αγόρασα από το Guitar Fetish (GFS).

 

H κιθάρα ήταν έτσι:

 

squier_51_old.jpg

 

και έγινε έτσι:

 

 

P1010035.jpg

 

P1010038.jpg

 

Οι αλλαγές που έκανα ήταν

1) ¶λλαξα το άσπρο pickguard με ένα Australian Red Tortoise Shell

 

2) ¶λλαξα μαγνήτες και έβαλα για bridge τον Dream 90 (στυλ P90) και για neck τον Fatbody Oversized Polepiece Tele Pickup

 

 

P1010039.jpg

 

 

3) ¶λλαξα τα άσχημα κλειδιά της Squier με Wilkinson vintage styled

 

Πριν:

P1010044.jpg

 

Μετά:

P1010049.jpg

 

(Το λογότυπο Squier το έχω αλλάξει προ πολλού σε "Fender Fiftyone" :lol:)

 

Τα κλειδιά πέραν του ότι είναι αισθητικά πιο όμορφα, είναι και πιο σταθερά στο κούρδισμα.

Δυσάρεστη έκπληξη το γεγονός ότι δεν είναι σαν τα κανονικά vintage style tuners, και η χορδή μπαίνει από το πλάι και όχι από πάνω...:(

 

4) Αφαίρεσα όλα τα ηλεκτρικά και τοποθέτησα ένα ομοαξονικό 2πλο ποτενσιόμετριο ώστε να έχω και tone στην κιθάρα, και έβαλα έναν (χάλια) 3-θέσιο επιλογέα για να είναι πιο βολική η επιλογή τωνμαγνητών. Κάποια στιγμή θα τον αλλάξω με έναν καλύτερο στυλ Les Paul.

 

P1010042.jpg

 

Μετά από δοκιμές, επέλεξα να χρησιμοποιήσω ένα πυκνωτή .033nF, με τον οποίο το tone έχει ωραίο και ομαλό sweep.

 

 

Όσον αφορά τους μαγνήτες:

 

H διαφορά στην ποιότητα είναι πολύ αισθητή! Έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος, κυρίως από τον neck μαγνήτη, ο οποίος είναι μεν tele-καστερίσιος αλλά έχει και κάτι από strat στον ήχο του!

Τον ήχο του Dream 90 θα μπορούσε να τον χαρακτηρίσει κανείς σαν αυτόν ένός "ογκώδη" single coil ή ενός bright humbucker.

 

Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από P90 οπότε δε μπορώ να πω πόσο κοντά είναι ο ήχος του με ένα κλασικό P90... Εμένα πάντως αυτό που ακούω με ικανοποιεί!!! :D

 

 

To volume pot λειτουργεί πλέον πολύ καλύτερα από το stock (το οποίο ήταν χάλια) και επίσης το tone μου δίνει τη δυνατότητα να κόψω τα πρίμα και να έχω έναν πιο jazzy ήχο...;)

 

Όσον αφορά το pickguard, δεν είναι 100% ίδιο με το εργοστααστιακό αλλά ταιριάζει στο σώμα μια χαρά! Μόνο 3 από τις τρύπες του νέου pickguard δε συνέπιψαν με τις τρύπες του σώματος, οπότε χρειάστηκε να δημιουργήσω 3 νέες τρύπες για να μπορέσω να το βιδώσω. Δεν ήταν και κάτι δύσκολο μιας και το basswood είναι πολύ μαλακό ξύλο ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ορίστε και ένα clip που έγραψα με τους νέους μαγνήτες χρησιμοποιώντας τον Pro Jr μου, ένα SM57 και ένα backing track. Πρόσθεσα στη συνέχεια Reverb και λίγο Delay στο SONAR.

 

http://www.box.net/shared/uqc2ycg5y7

 

Ακούγονται με τη σειρά:

 

1) (Πάνω σε Bm): ο GFS Dream 90 Bridge με full πρίμα στο tone pot

2) (Πάνω σε Cm): ο GFS Dream 90 Bridge με κομμένα κατά τα 3/4 τα πρίμα στο tone pot ==>(wannabe-jazzy playing...)

3) (Πάνω σε C#m): ο GFS Fatbody Oversized Polepiece Tele Neck pickup με full πρίμα στο tone pot

4) (Πάνω σε Dm): ο GFS Fatbody Oversized Polepiece Tele Neck pickup με κομμένα κατά τα 3/4 τα πρίμα στο tone pot==>άλλο ένα wannabe-jazzy playing...

 

ΥΓ: Αργότερα συνειδητοποίησα ότι ήμουν λίγο ξεκούρδιστος, αλλά πιστεύω ότι το νόημα θα το πιάσετε κι έτσι :lol: :lol: :lol:

 

8) 8) 8)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίο το clip. Ο GFS Dream 90 Bridge δεν ξυρίζει καθόλου. Τι ποτενσιόμετρα έβαλες στα volume/tone? 250K?

 

 

Παρεπιπτόντως δεν θα άλλαζα το pickguard παρά μόνο με μαύρο. Επίσης,

...χρειάστηκε να δημιουργήσω 3 νέες τρύπες για να μπορέσω να το βιδώσω. Δεν ήταν και κάτι δύσκολο μιας και το basswood είναι πολύ μαλακό ξύλο :wink:

Με εκείνο το δράπανο που βλάπω παρατημένο πάνω στο χαλάκι και από τσιμέντο να ήταν, πάλι δεν θα είχες πρόβλημα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το clip.

 

Thanks ;)

 

Ο GFS Dream 90 Bridge δεν ξυρίζει καθόλου. Τι ποτενσιόμετρα έβαλες στα volume/tone? 250K?

 

Όχι και τα δύο είναι 500k. Συγκεκριμένα αυτό:

http://www.goeldo.de/artikel/detail.php?artnr=CP500

 

CP500.jpg

 

 

Ίσως με 250k να πετύχω και λίγο πιο μπασαριστό ήχο. Θα το δοκίμαζα αλλά είναι ψιλοακριβό το concentric...:roll:

 

 

Παρεπιπτόντως δεν θα άλλαζα το pickguard παρά μόνο με μαύρο.

 

Συμφωνώ ότι το μαύρο θα ήταν ωραίο αλλά μη ξεχνάς ότι έχω ήδη μια ολόμαυρη κιθάρα:

 

DSC00241.jpg

 

Δε θα άντεχα άλλη μαυρίλα!!! :lol:

 

Με εκείνο το δράπανο που βλάπω παρατημένο πάνω στο χαλάκι και από τσιμέντο να ήταν' date=' πάλι δεν θα είχες πρόβλημα. :lol:[/quote']

 

:lol: :lol:

To δράπανο χρειάστηκε για να μεγαλώσω την τρύπα του control plate γιατί ο άξονας του ομοαξονικού pot είχε λίγο μεγαλύτερη διάμετρο... :wink:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guys!!!

 

Μυηθηκες και συ στο μυστικο του tinted neck ή μου φαινεται? :lol: :lol: :lol:

 

Μπα...Οι φωτογραφίες ξεγελάνε....

Το μπράτσο παραμένει το ίδιο "χλωμό" με την πρώτη photo :(:(:(

 

Δυστυχώς δεν ξέρω πώς να το κάνω tinted γιατί δεν είναι τελείως αλουστράριστο, έχει ένα επιφανειακό πολύυυυ λεπτό λούστρο (sealer λέγεται νομίζω)...:(

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κούκλα!!! Μεγειά!!!

 

Όντως οι φώτος ξεγελάνε!! Κι εγώ νόμιζα ότι το είχες πειράξει το μπράτσο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή δουλειά man! Και οπτικά...(το pickguard μ@μάει..! :D ), αλλά και ακουστικά. Οι μαγνήτες έχουν ωραίο γλυκό ήχο και δικό τους χαρακτήρα, και βέβαια ουδεμία σύγκριση μπορεί να γίνει με τους εργοστασιακούς, που όταν τους είχα ακούσει είναι χειρότεροι και από τους stock της Epiphone... :wink:

 

Όσο για τον Dream90 ακούγεται όντως σαν bright humbucker...και μάλλον είναι ότι κοντινότερο σε διπλό μαγνήτη μπορείς να ανεχθείς...right? 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως οι φώτος ξεγελάνε!! Κι εγώ νόμιζα ότι το είχες πειράξει το μπράτσο!!

 

Ιδού η πικρή αλήθεια...

 

neck.jpg

 

:roll: :roll: :cry:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου