Προς το περιεχόμενο

ηλεκτρονική drum και sequencer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω πάρει μια ηλεκτρονική drum της Roland και ο εγκέφαλος λέει ότι μπορεί να δεχτεί midi βίσματα. Λέει επίσης ότι μπορεί να γίνει ανταλλαγή ήχων μέσω μιας συσκευής που λέγεται sequencer. Έχω λοιπόν 4 ερωτήσεις:

1) Το πρόγραμμα reason έχει digital sequencer. Λέτε να κάνει γι' αυτή τη δουλειά ή χρειάζεται κανονική συσκευή sequencer;

2) Η κάρτα ήχου μου έχει υποδοχή για βίσματα midi. Εάν συνδέσω τα τύμπανα με την κάρτα μέσω midi θα χωριστεί κάθε pad σε κανάλια προκειμένου να ηχογραφήσω; (δλδ: ένα κανάλι για hh, ένα κανάλι για bd, ένα για snare κτλ...)

3) -άσχετο- Τα πιάτα που έχει το σετ είναι στρογγυλά και βγάζουν ήχο όπου κι αν τα χτυπήσεις. Απλά στην επιφάνεια που δεν έχει καουτσούκ βγάζουν πιο δυνατό ήχο. Μήπως υπάρχει πρόβλημα να τα βαράω στη σκληρή περιοχή;

4) Με τα pads των tom, hh & snare μπορώ να κάνω κρεσέντο. Με τα πιάτα όμως όχι. Είναι πιάτα που μπορούν να το κάνουν αυτό ή είναι απλά κάποια ρύθμιση;

 

Συγγνώμη για το μέγεθος κι ευχαριστώ για τις ενδεχόμενες προτάσεις.

 

B.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες.

 

Οι πρώτες απαντήσεις που θα πάρεις θα είναι να γράφεις στα ελληνικά και όχι greeklish, είναι κανόνας του Νοιz.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλό θα ήταν να κάνεις επεξεργασία του αρχικού ποστ από το κουμπί πάνω δεξιά και να το γράψεις στα ελληνικά.

 

Σόρρυ πάντως για το θέμα σου δεν ξέρω να απαντήσω. Ντραμμερόνια προσέλθετε!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω πάρει μια ηλεκτρονική drum της Roland και ο εγκέφαλος λέει ότι μπορεί να δεχτεί midi βίσματα. Λέει επίσης ότι μπορεί να γίνει ανταλλαγή ήχων μέσω μιας συσκευής που λέγεται sequencer. Έχω λοιπόν 4 ερωτήσεις:

1) Το πρόγραμμα reason έχει digital sequencer. Λέτε να κάνει γι' αυτή τη δουλειά ή χρειάζεται κανονική συσκευή sequencer;

2) Η κάρτα ήχου μου έχει υποδοχή για βίσματα midi. Εάν συνδέσω τα τύμπανα με την κάρτα μέσω midi θα χωριστεί κάθε pad σε κανάλια προκειμένου να ηχογραφήσω; (δλδ: ένα κανάλι για hh' date=' ένα κανάλι για bd, ένα για snare κτλ...)

3) -άσχετο- Τα πιάτα που έχει το σετ είναι στρογγυλά και βγάζουν ήχο όπου κι αν τα χτυπήσεις. Απλά στην επιφάνεια που δεν έχει καουτσούκ βγάζουν πιο δυνατό ήχο. Μήπως υπάρχει πρόβλημα να τα βαράω στη σκληρή περιοχή;

4) Με τα pads των tom, hh & snare μπορώ να κάνω κρεσέντο. Με τα πιάτα όμως όχι. Είναι πιάτα που μπορούν να το κάνουν αυτό ή είναι απλά κάποια ρύθμιση;

 

Συγγνώμη για το μέγεθος κι ευχαριστώ για τις ενδεχόμενες προτάσεις.

 

B.[/quote']

 

Γεια σου φίλε, καλωσήρθες..

 

Απαντήσεις:

 

1 κ 2: Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με midi (έχω τα ηλεκτρονικά drums td6-v), οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Αν δεν βρεις βοήθεια από εδώ (ψάξε και παλιά μηνύματα), ρίξε μια ματιά στο www.vdrums.com/forum. Είναι αμερικάνικο forum για ηλεκτρονικά τύμπανα, με λίγο ψάξιμο εκεί θα βρεις άπειρα threads για midi κλπ κλπ ...

 

3: Δεν λες ποιο μοντέλο έχεις, αν και από την περιγραφή σου φαίνεται σα να μιλάς για τα πιατίνια cy-8 της roland. Τελοσπάντων, αν είναι για τα συγκεκριμένα, έχουν φτιαχτεί για να τα χτυπάς στην περιοχή με το καουτσούκ. Δε νομίζω να έχουν πρόβλημα να τα χτυπάς στη σκληρή περιοχή, αλλά κάνουν πιο πολύ θόρυβο έτσι.. Εγώ θα τα χτύπαγα στην περιοχή του καουτσούκ, άλλωστε είναι και ο σχεδιασμός ώστε εκεί να είναι πιο βαριά και να 'γέρνουν' - να κάνουν swing κατά κάποιο τρόπο..

 

Αν θέλεις να 'ακούγονται' πιο δυνατά όπως λες, μπορείς να αυξήσεις το sensitivity από τον εγκέφαλό σου για τα πιατίνια ...

 

4: Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς 'κρεσέντο' ... Εννοείς ότι δεν ακούγονται σωστά οι δυναμικές; Μήπως εννοείς ρούλο; ... ...

 

 

γκουντ λακ ...

 

θ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Κοίταξε: έχω το σετ td-6kw. Μπες thomann να δεις. Όταν λέω κρεσέντο εννοώ να ξεκινάς να παίζεις από πολύ χαμηλά και σιγά σιγά να δυναμώνεις. Κάτι σαν να ανεβάζεις το volume απλά όταν παίζεις χαμηλά ο ήχος είναι διαφορετικός από όταν παίζεις δυνατά. Δλδ δεν είναι σαν να ακούγεται δυνατό παίξιμο με χαμηλή ένταση... Καταλαβαίνεις τι εννοώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε brassdogs,καταρχάς καλώς ήρθες.Αν κατάλαβα καλά,εννοείς οτι αλλάζει εντελώς ο ήχος όταν παίζεις δυνατά τα τομ+ταμπούρο.

Επειδή έχω το td-3kw,αυτό που λες γίνεται και σε μένα όταν χρησιμοποιώ ήχους percussion και άλλους τέτοιους ήχους.

Στα πιατίνια δεν παίζει κάτι τέτοιο,και δεν το έχω ψάξει αν υπάρχουν και ρυθμίσεις για τις δυναμικές όπως στα τομς,τσέκαρε το manual,στο δικό μου κάτι έχει πάρει το μάτι μου στο σημείο playing dynamics ή κάπως έτσι.

 

Όσο για τα λάστιχα στα πιατίνια,αν έχεις παρατηρήσει το μέρος που δεν έχει λάστιχο,είναι πιο λεπτό και πλαστικό οπότε δεν είναι προορισμένο για χτυπήματα,είναι μόνο για αισθητικούς λόγους.Προσωπικά δεν τα χτυπάω ποτέ εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω πάρει μια ηλεκτρονική drum της Roland και ο εγκέφαλος λέει ότι μπορεί να δεχτεί midi βίσματα. Λέει επίσης ότι μπορεί να γίνει ανταλλαγή ήχων μέσω μιας συσκευής που λέγεται sequencer. Έχω λοιπόν 4 ερωτήσεις:

1) Το πρόγραμμα reason έχει digital sequencer. Λέτε να κάνει γι' αυτή τη δουλειά ή χρειάζεται κανονική συσκευή sequencer;

2) Η κάρτα ήχου μου έχει υποδοχή για βίσματα midi. Εάν συνδέσω τα τύμπανα με την κάρτα μέσω midi θα χωριστεί κάθε pad σε κανάλια προκειμένου να ηχογραφήσω; (δλδ: ένα κανάλι για hh' date=' ένα κανάλι για bd, ένα για snare κτλ...)

[/quote']

 

1)Το reason είναι κλειστό πρόγραμμα. Δλδ δεν θα μπορέσεις να περάσεις απ΄ευθείας τους ήχους του roland. Παρόλα αυτά με ψάξιμο, θα μπορείς να δοκιμάσεις, να το χρησιμοποιήσεις ως κοντρολερ, για το drum machine που έχει το reason. Για να κάνεις αυτό που ζητάς, θες άλλο sequencer, όπως είναι πχ τα cubase, sonar κτλ κτλ κτλ

2)Το μιντι δεν στέλνει ήχο, παρά πληροφορίες. Αν θες να στείλεις ήχο τότε θα συνδέσεις τις audio εξόδους της κεφαλής, στις audio εισόδους της κάρτας. Διάβασε το manual, πρέπει αυτήν την διαδικασία να την αναλύει διεξοδικότατα!

 

Από την άλλη δεν μου λες και ποια κεφαλή έχεις μπας και σε βοηθήσω παραπέρα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Κοίταξε: έχω το σετ td-6kw. Μπες thomann να δεις. Όταν λέω κρεσέντο εννοώ να ξεκινάς να παίζεις από πολύ χαμηλά και σιγά σιγά να δυναμώνεις. Κάτι σαν να ανεβάζεις το volume απλά όταν παίζεις χαμηλά ο ήχος είναι διαφορετικός από όταν παίζεις δυνατά. Δλδ δεν είναι σαν να ακούγεται δυνατό παίξιμο με χαμηλή ένταση... Καταλαβαίνεις τι εννοώ;

 

To ίδιο ακριβώς set έχω και εγώ..

 

Αυτό που εξηγείς, αν καταλαβαίνω, συμβαίνει σε κάποιους ήχους. Δηλαδή για παράδειγμα μπορεί να συμβαίνει στα τομ του kit x ενώ στο kit ψ να μην συμβαίνει (στο δεύτερο δηλαδή να ανεβαίνει ομοιόμορφα η ένταση, όπως επιθυμείς).

 

Από όσο καταλαβαίνω, είναι ο τρόπος της roland να εξομοιώσει ακουστικά ντραμς .. Να ακούγεται πιο πολύ το ring, το μέταλλο του ταμπούρου και καλά..

 

Επίσης, όσο πιο ψηλά έχεις ενεργοποιήσει το sensitivity του κάθε τυμπάνου, τόσο μικρότερο εύρος δυναμικών έχεις - και τέλος, δες τις ρυθμίσεις και για το volume του κάθε τυμπάνου (το μέγιστο είναι 127 αν θυμάμαι καλά, αλλά πολλά factory kits μπορεί να το έχουν στα 100-110), όπως και το volume όλου του κιτ. Μόνο σε κάπως μεγάλο volume έχεις επίσης εύρος δυναμικών ...

 

Αν σε ενοχλεί αυτή η αλλαγή του ήχου όσο ανεβαίνει η ένταση, ψάξε τα άλλα κιτ να βρεις κάποιο στο οποίο δεν συμβαίνει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

belalik: δε με ενοχλεί η αλλαγή του ήχου, απλά εξηγούσα τι είναι το κρεσέντο και έλεγα πως δεν μπορώ να το πετύχω με τα πιάτα που έχω.

boukaw7: Το adobe audition 2 έχει κανάλια midi. Οπότε οι πληροφορίες που λες μπορούν να "ηχογραφηθούν". Η κεφαλή που έχω -αν κατάλαβα καλά τι εννοείς με τον όρο κεφαλή- είναι η td-6v της roland.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου