+-

normal_post - Αγορά Τσέλο in Ξεκινώντας Αποστολέας Θέμα: Αγορά Τσέλο  (Αναγνώστηκε 317 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasog

• Συναλλαγές: (0)
  • New
    • Share Post
xx - Αγορά Τσέλο in Ξεκινώντας
Αγορά Τσέλο
« στις: 16:35 - 09/01/17 »
Καλησπέρα σε όλους! Ελπίζω να είναι το σωστό θέμα για να ανοίξω αυτή τη συζήτηση!

Θα ήθελα να αγοράσω ένα τσέλο. Μπορώ να διαθέσω έως 400 ευρώ maximum, πρόκειται για αρχάριο μαθητή και χρειάζεται 4/4. 'Εχω δει μερικά σε αυτό το site:
Student 4/4 Size Cello with Case by Gear4music at Gear4music.com

4/4 Size Cello with Case + Beginner Pack at Gear4music.com

Student 4/4 Size Cello with Case by Gear4music, White - B-Stock at Gear4music.com

Γενικά για να μην σας ζαλίζω με τα επαναλαμβανόμενα links σας επισυνάπτω το λινκ που έχει όλα τα τσέλο, αν έχετε χρόνο και διάθεση να μου προτείνετε κάποιο.

Full Size 4/4 Cellos at Gear4music.com

Σας ευχαριστώ!!!

Linkback: http://www.noiz.gr/index.php?topic=211460.0

Αποσυνδεδεμένος odis13

• Modulator
  • avatar_4585 - Αγορά Τσέλο in Ξεκινώντας
  • Φύλο: Άντρας
    • Share Post
Απ: Αγορά Τσέλο
« Απάντηση #1 στις: 18:59 - 09/01/17 »
Κοιταξε, θα ξεκινησω λεγωντας σου οτι δεν γνωριζω απο τσελο συγκεκριμενα, δεν παιζω ουτε ειχα ασχοληθει ποτε.

Παιζω κοντραμπασσο ομως και μπορω να σου πω το εξης: τα φτηνα in-house κοντραμπασσα του Gear4Music (τα μαθητικα τους "πακετα" δηλαδη) ΔΕΝ ειναι ιδιαιτερα καλα. Βασικα ειναι ψιλοχαλια  ;D

Αντιθετως, ο Thomann εχει in-house κοντραμπασσα σε παρομοιες τιμες τα οποια προερχονται απο διαφορα ευρωπαικα εργαστηρια (εγω πχ παιζω με ενα Ρουμανικο Hora) τα οποια ειναι οχι απλα καλυτερα αλλα εξαιρετικα θα ελεγα για την κατηγορια τιμης τους, κατ'εμε ισως καλυτερα και απο αντιστοιχα μαθητικα Stentor, Antoni κλπ.

Τωρα με τα τσελο δε ξερω να σου πω με σιγουρια τι παιζει αλλα θα πονταρα πως προκειται για παρομοια κατασταση, ειδικα δεδομενου πως τα περισσοτερα εργαστηρια που προμηθευουν τετοια μαγαζια κατασκευαζουν ολοκληρη την οικογενεια των κλασσικων εγχορδων και απο οτι βλεπω ο Thomann εχει "Thomann" τσελο (τα ονοματα των μοντελων μαλιστα φαινεται να ακολουθουν και το ιδιο συστημα τυπου/χωρας παραγωγης).

Οποτε εγω στη θεση σου θα κοιταγα κατα 'κει μερια. Καθαρα μεσω επαγωγης το συμπερασμα μου αλλα θα πονταρα οτι ειναι βασιμο  ;D
Καλό! Καλό! x 1 Μέλη

Αποσυνδεδεμένος vasog

• New
    • Share Post
« Απάντηση #2 στις: 21:54 - 09/01/17 »
Κοιταξε, θα ξεκινησω λεγωντας σου οτι δεν γνωριζω απο τσελο συγκεκριμενα, δεν παιζω ουτε ειχα ασχοληθει ποτε.

Παιζω κοντραμπασσο ομως και μπορω να σου πω το εξης: τα φτηνα in-house κοντραμπασσα του Gear4Music (τα μαθητικα τους "πακετα" δηλαδη) ΔΕΝ ειναι ιδιαιτερα καλα. Βασικα ειναι ψιλοχαλια  ;D

Αντιθετως, ο Thomann εχει in-house κοντραμπασσα σε παρομοιες τιμες τα οποια προερχονται απο διαφορα ευρωπαικα εργαστηρια (εγω πχ παιζω με ενα Ρουμανικο Hora) τα οποια ειναι οχι απλα καλυτερα αλλα εξαιρετικα θα ελεγα για την κατηγορια τιμης τους, κατ'εμε ισως καλυτερα και απο αντιστοιχα μαθητικα Stentor, Antoni κλπ.

Τωρα με τα τσελο δε ξερω να σου πω με σιγουρια τι παιζει αλλα θα πονταρα πως προκειται για παρομοια κατασταση, ειδικα δεδομενου πως τα περισσοτερα εργαστηρια που προμηθευουν τετοια μαγαζια κατασκευαζουν ολοκληρη την οικογενεια των κλασσικων εγχορδων και απο οτι βλεπω ο Thomann εχει "Thomann" τσελο (τα ονοματα των μοντελων μαλιστα φαινεται να ακολουθουν και το ιδιο συστημα τυπου/χωρας παραγωγης).

Οποτε εγω στη θεση σου θα κοιταγα κατα 'κει μερια. Καθαρα μεσω επαγωγης το συμπερασμα μου αλλα θα πονταρα οτι ειναι βασιμο  ;D

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατατοπιστική απάντησή σου! ;D Βλέπεις ασχολούμαι με πνευστά και δεν έχω καμία σχέση με τα έγχορδα, πόσο μάλλον με τα τσέλο. Από ό,τι καταλαβαίνω ασχολείσαι αρκετά με την συγκεκριμένη "ομαδα" εγχόρδων, θα ήθελα να σε ρωτήσω και το εξής: πρόκειται να το κάνω δώρο σε ένα φίλο μου, ο οποίος θέλει πολύ να μάθει να παίζει, και έτσι αποφάσισα να του πάρω ένα τσέλο (ελπίζω πριν τελειώσει το 2017 ??? )για να μπορέσει να κάνει το όνειρό του πραγματικότητα. Είδα σε διάφορες δημοσιεύσεις σε διάφορα φόρουμ που έλεγαν ότι πρέπει κάποιος να ξεκινήσει να παίζει σε ωδείο και μετά από αρκετά μαθήματα να πάρει τσέλο. Ισχύει κάτι τέτοιο; Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου!  ;D

Αποσυνδεδεμένος odis13

• Modulator
    • Share Post
« Απάντηση #3 στις: 17:15 - 10/01/17 »
Κοιταξε εγω ειμαι της αποψης οτι αν καποιος θελει να αρχισει να ασχολειται με καποιο μουσικο οργανο καλο θα ηταν να εχει δικο του οργανο. Ειναι και ενα motivation αν θες για να εξασκηθει καποιος, και βοηθαει μαθαινεις πανω σε ενα συγκεκριμενο οργανο στο οποιο μετα απο καιρο εχεις μαθει τις οποιες ιδιαιτεροτητες του.

Στο κοντραμπασσο με οσους καθηγητες εχω μιλησει ολοι προτεινουν ο μαθητης να ξεκινησει με δικο του οργανο και να παρακολουθει τα μαθηματα στο δικο του οργανο και οχι ας πουμε στου καθηγητη, καθως υπαρχουν τρομερες διαφορες μεταξυ οργανων. Μιλαμε για αταστο οργανο με μεγαλες αποκλισεις σε μηκος χορδων, γεωμετρια σωματος, τοποθετηση του λαιμου κλπ απο οργανο σε οργανο, με αποτελεσμα πχ ακομα και εμπειροι παικτες να "μπερδευονται" λιγο στο intonation τους, στις αρμονικες κλπ οταν παιζουν σε καποιο ξενο οργανο που διαφερει αισθητα απο το δικο τους.

Υπ'οψην βεβαια οτι το παραπανω ειναι γραμμενο για το κοντραμπασσο, το οποιο εχει την κακη φημη οτι ειναι μακραν το λιγοτερο "τυποποιημενο" απο την οικογενεια των κλασσικων εγχορδων. Απο οσο γνωριζω στα υπολοιπα οργανα δε γινεται ο ιδιος κακος χαμος απο οργανο σε οργανο (προφανως διαφορες υπαρχουν, απλα δεν ειναι τοσο "προβληματικες" ισως).

Τωρα θα σε γελασω σχετικα με το τσελο - ισως υπαρχει καποιος λογος να εχει ο μαθητης επαφη με το οργανο προτου επιλεξει καποιο για αγορα λογω καποιας συγκεκριμενης ιδιαιτεροτητας του οργανου που δεν γνωριζω.

Φυσικα θα προτεινα καποιο ωδειο ή καθηγητη, καθως ολα τα κλασσικα εγχορδα ειναι οργανα που ειναι αρκετα δυσκολα για καποιον αυτοδιδακτο (σε αντιθεση με καλη ωρα την κιθαρα).

Αποσυνδεδεμένος vasog

• New
    • Share Post
« Απάντηση #4 στις: 17:42 - 10/01/17 »
Ευχαριστώ πολύ!!!  ;D Έχει σκοπό να πάει σε ωδείο, οπότε θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου. Φαντάζομαι ότι και για το τσέλο, αφού είναι επίσης άταστο θα ισχύει πάνω κάτω το ίδιο. Ακόμη και τα πνευστά που είναι τυποποιημένο από όργανο σε όργανο υπάρχουν διαφορές, που πολλές φορές δυσκολεύουν... Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Nikolas

• Bafta Winner
  • Moderator
  • Συναλλαγές: (1)
  • avatar_6481 - Αγορά Τσέλο in Ξεκινώντας
    • Share Post
    • Editions Musica Ferrum
« Απάντηση #5 στις: 18:16 - 10/01/17 »
Τα παρακάτω ισχύουν για ΟΛΑ τα μουσικά όργανα:

1. Το να μάθεις μουσική είναι κατά μεγάλο μέρος προσωπική ασχολία: Η μελέτη στο σπίτι. Αλλιώς είναι ΠΟΛΥ δύσκολο. Άρα η κατοχή ενός οργάνου από την αρχή είναι σχεδόν απαραίτητη.

2. Για παιδιά που μπορεί να μη γουστάρουν τελικά, ή για να γνωριστεί κάποιος με το όργανο πριν κάνει μια πιο ενημερωμένη αγορά, έχει νόημα να ξεκινήσει κανείς μαθήματα ΧΩΡΙΣ να έχει όργανο δικό του.

Γενικά, όμως, μαθήματα μουσικής χωρίς όργανο στο σπίτι δε παίζει καθόλου εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος odis13

• Modulator
    • Share Post
« Απάντηση #6 στις: 16:49 - 11/01/17 »
Απο περιεργεια τσεκαρα λιγο πιο ενδελεχως τον thomann σημερα και ειπα να σου δωσω μερικα σχολια στα οργανα που ειδα, οχι ως συγκεκριμενες προτασεις αλλα ως μια ιδεα του τι θα κοιταζες οταν ψαχνεις ενα τετοιο οργανο.

Τελικα μαρκα "Thomann" δεν υπαρχουν πολλα, οπως στα κοντραμπασα. Βρηκα αυτο:
https://www.thomann.de/gb/thomann_student_cello_set_4_4.htm
Το οποιο δεν γραφει οτι ειναι made in Europe, οπως αναφερουν στα οργανα που σου ανεφερα πρωτυτερα. οποτε μαλλον ειναι κινεζικο. Ολο plywood και φανταζομαι θα ειναι αναλογο των Gear4Music, αν αγοραζα στα τυφλα ισως το προτιμουσα μπας και ειναι λιγο καλυτερο.

Μετα εχει κανα-2 επωνυμα μαθητικα
https://www.thomann.de/gb/rothjunius_rjc_5_cello_44.htm
https://www.thomann.de/gb/stentor_sr1102_cello_student_i_44.htm
Εδω βλεπεις εχεις πολυ πιο σοβαρα οργανα, τουλαχιστον στο χαρτι. Και τα 2 εχουν μασιφ ξυλα (σε τετοια κατηγορια οργανων πιο πολυ σε νοιαζει να ειναι μασιφ τουλαχιστον το καπακι, αν τα πλαινα/πλατη ειναι plywood μικρο το κακο). Επισης φορανε αξιοπρεπεις χορδες απο το κουτι - οι χορδες σε αυτα τα οργανα ειναι αρκετα ακριβες οποτε το να εχεις κατι τιμιο απο την αρχη (ή ακομα και απλα να ξερεις ΤΙ παιζεις) ειναι ωραιο.

Εδω κατι αλλο που αξιζει να προσεξεις - το Stentor, παρολο που ειναι το πιο ακριβο ΔΕΝ εχει εβενινη ταστιερα, αλλα βαμμενο maple. Σε αυτα τα οργανα επειδη δεν υπαρχει trussrod στο μανικι το σεταρισμα περιλαμβανει πλαναρισμα της ταστιερας. Οταν αυτη δεν ειναι εβενινη αλλα βαμμενο maple οπως στο Stentor αυτο γινεται προβληματικο και λογω των ιδιοτητων του ξυλου σε σχεση με τον πολυ σκληροτερο εβενο αλλα και επειδη ενεχει εξτρα κοστος στο να ξανα-βαφτει η ταστιερα. Οποτε το να εχεις εβενινη ταστιερα σε ενα μαθητικο οργανο το θεωρω ενα σημαντικο spec, για παραδειγμα το μαθητικο thomann που φοραει εβενο ειναι μια ωραια εκπληξη σε αυτη την κατηγορια τιμης.

Share via facebook Share via linkedin Share via stumble Share via twitter

Twitter News

Fresh

συνδεση midi πανω σε καρτα ήχου κι οχι σε λαπτοπ από ntoremi
20:36 - 23/01/17

"Making An Album" web episode / Big Nose Attack από gem9
20:10 - 23/01/17

"Η πιο ckata συναυλία του Φθινοπώρου" από trolley
19:38 - 23/01/17

Εκτίμηση από orestis evg
19:17 - 23/01/17

Squire standar fat tele mid 2000 indonesia.Γνωμες από ΝτεντΤΖΟ