Προς το περιεχόμενο

Τι ενισχυτή κιθάρας full tube εως 1000 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...σε διαμερισμα μενω!!!

 

δλδ τι ν τον παρω αν ειναι ν δωσω ποσα ακομα για να παρω attenuator ??????? μηπως τελικα να παρω combo ???? θα κανω τη δουλεια μου για τις ηχογραφησεις με πυκνωτικο μικροφονο που εγραψα παρα πανω??????

 

 

παντως απο combo Λιγα δειγματα που ακουσα στο youtube πιο πολυ το ματι μου γεμιζουν οι ENGL.....ΤΙ ΛΕΤΕ?

 

thanx....

 

λοιπόν αν το θέλεις για ηχογραφήσεις κοίτα σοβαρά τον koch.. έχει Line out με simulation καμπίνας στην καλύτερη ποιότητα που έχω ακούσει.. σκίζει!! πραγματικότατο!! άρα έχεις πολύ καλό ήχο και live και studio!  8)

 

από κει και πέρα με τους engl δεν ξέρω! ένα περίεργο πράγμα!! τους ακούω live και είναι αρκετά καλοί και πολύ τίμιοι για τα λεφτά τους, αλλά όταν τους ακούω ηχογραφημένους είναι το κάτι άλλο! χίλιες φορές καλύτεροι!! τα πάνε πολύ πολύ καλά με recording, μικρόφωνα κτλ! δεν ξέρω γιατί αλλά το έχω παρατηρήσει! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό το videaki νομίζω δείχνει σε καλό βαθμό τις δυνατότητες του koch! ;)

 

δείχνει και το line out του σε σύγκριση με τον live ήχο..

 

http://www.youtube.com/watch?v=40LVxCN-ZSY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε στο bon και παιξε τον marshall που θελεις.

 

πηγαινε στου λογοθετη και παιξε τον engl που νομιζεις

 

πηγαινε στο νακα και παιξε τον laney

 

μετα πηγαινε και μια βολτιτσα στα γιαννενα και παιξε και τον koch.(εχει και μια νυχτα δωρεαν διαμονη)

 

ολα αυτα με την tonelab και την κιθαρα σου.

 

(η βρες φιλους που τα εχουν για να τα ακουσεις στον χωρο τους , να πιεις και καφε , να κανεις και γνωριμιες ;D ;D)

 

ως αναφορα για την ηχογραφηση , ξεμπερδευεις με ενα shure 57a.

 

(ειναι και "superfunk certified" , οπως ελεγε παλια και ο φιλος elavd!!)

 

κλεινοντας θα συμφωνησω με τον συμφορουμιτη , που προτεινε μια καλη "καθαρη" πλατφορμα-ενισχυτη για την tonelab (hot rod deluxe / classic 30)

 

;)

 

Που ειναι ο λογοθετης... να δοκιμασω τον screamer?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μετα πηγαινε και μια βολτιτσα στα γιαννενα και παιξε και τον koch.(εχει και μια νυχτα δωρεαν διαμονη)

 

Δεν είναι ανάγκη να πάει στα Γιάννενα για να ακούσει τον Κοch, τους φέρνει και ένα μαγαζί στην Αθήνα (δεν θυμάμαι ποιο).

 

Ακόμη, δοκίμασε μεν ένα SM57 για να δεις με τι μικρόφωνο έχει γραφτεί η σύγχρονη κιθαριστική ιστορία αλλά μετά... άφησέ το και ασχολήσου με κάτι απείρως καθαρότερο όπως ένα καλό μεγάλου διαφράγματος ή το απίστευτο και πάμφθηνο ribbon του Thomann, το T Bone RM700 (πολύ περισσότερο Superfunk certified, επίσης!!!!  ;D ;D ;D :P )

 

Τέλος, αν θες μόνο έναν ενισχυτή με καθαρή πλατφόρμα για την Tonelab σου (όπως είπες), αυτό σημαίνει όπως έχω ξαναπεί ότι δεν σε ενδιαφέρουν τα βρώμικά του, επομένως δεν σε απασχολεί τόσο ο αρκετά ακριβότερος Koch Studiotone, o oποίος είναι κρίμα να μείνει αναξιοποίητος χωρίς τα υπέροχα drives που καλύπτουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, από SRV μέχρι Slipknot. Σου κάνει άνετα (here we go again) ο Peavey Classic 30 ή ο Fender Hot Rod Deluxe.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόσο ο αρκετά ακριβότερος Koch Studiotone, o oποίος είναι κρίμα να μείνει αναξιοποίητος χωρίς τα υπέροχα drives που καλύπτουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, από SRV μέχρι Slipknot.

 

εδω θα διαφωνησω μια και προσωπικα πιστευω οτι το δυνατοτερο σημειο του ειναι τα ΚΑΘΑΡΑ του (και βεβαια τον ΛΑΤΡΕΥΕΙ η Tonelab & εχουν αγαστη συνεργασια... :)) ειναι σημαντικο για εμενα τουλαχιστον να εχω κρυσταλλινα και γεματα καθαρα σε ΛΟΓΙΚΕΣ εντασεις και ο KOCH το κανει αυτο καλυτερα απο οποιονδηποτε ενισχυτη εχω στη συλλογη μου. ;) (με αλλα λογια τον βαζεις στο 2-3 και απολαμβανεις ζεστο καθαρο ηχο με "σωμα" & sparkle χωρις να σου την πεσουν οι γειτονες ή οι υπολοιποι μουσικοι στο παταρι/προβαδικο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως λίγο off topic, αλλά είναι προφανές πως το παιδί που ξεκίνησε το θέμα δεν θέλει να αγοράσει KOCH και πως θα κινηθεί στις γνωστές λύσεις τύπου marshall. Πολλές φορές έχουμε προτείνει τους koch σε διάφορα παιδιά που στην πραγματικότητα (και λόγω ηλικίας ίσως) ΔΕΝ πρόκειται να ενδιαφερθούν για 20W, σε φορμάτ που δεν τους γεμίζει το μάτι (το έχω διαβάσει, υπάρχει..!) και με όνομα που τους παραπέμπει στην μαρίζα κωχ!! Ο studiotone είναι ενισχυτής για πιο "διαβασμένους" κιθαρίστες και δεν προκειται να πιάσει στους πιτσιρικάδες...!!! Μην κοροιδευόμαστε, ο νέος (ηλικιακά και παιχτικά) απο τα μάτια "πιάνεται" και δεν νοιάζεται για τις "φιλοσοφίες".....

Είναι νομίζω προφανές σχεδόν πάντα, απο την αρχή ενός μηνύματος, κατα πόσο αυτός που ρωτάει μπορεί να εκτιμήσει ή να "ακούσει" ένα καλό και διαφορετικό μηχάνημα.... και στις περισσότερες περιπτώσεις είναι προφανές πως θέλει να του πούμε να αγοράσει αυτό που του έχει κολλήσει να πάρει απο πριν...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...E οχι και νεος....28 ετων.... παταω τα 30 .... :P

Έγραψα ΗΛΙΚΙΑΚΑ και ΠΑΙΧΤΙΚΑ...! άρα λοιπον εμπίπτεις στην 2η κατηγορία (δίχως ίχνος ειρωνίας). Αυτά που έγραψα, αφορούν όλους εμάς (κι εμένα φυσικά) που δεν ξεχωρίζουμε τις ανάγκες αυτού που ξεκινάει ένα θέμα και του προτείνουμε πράγματα που ξέρουμε (απο τον τρόπο γραφής και μόνο αυτού που ξεκίνησε το θέμα) πως δεν πρόκειται να του διεγείρουν αυτά τα συναισθήματα που μας καταλαμβάνουν όλους μας όταν ψαχνόμαστε για νέα κιθάρα-ενισχυτή κλπ.

Τον - κάθε - koch θα τον ερωτευτείς γιατί η εμπειρία σου σε κάνει να ακους το μηχάνημα με τα αυτιά και όχι με τα μάτια (είναι πολύ μικρός στην όψη), γιατί έχεις καταλάβει μετά απο πολλά live πως δεν χρειάζονται πολλά βατ, γιατί έχεις βαρεθεί το κουβάλημα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ frunobulax καλημέρα.

Χωρίς διάθεση τριβής να επισημάνω ότι στο email σου υπάρχει μία υπόνοια αυτού που θα έλεγαν οι Αγγλοι patronising. Ασχετα με το γεγονός ότι συμφωνώ μαζί σου στο θέμα των watt (20 καλά λαμπάτα είναι αρκετά και για πρόβα και για μικρά club αλλά και για πιο μεγάλα για πρωτογενή ανπαραγωγή και περασμένα μετά από κονσόλα) και στο γεγονός ότι ο Koch είναι καλος ενισχυτής (τον άκουσα στο Γαλάτσι). Βέβαια η άποψή μου είναι ότι ΕΙΝΑΙ ακριβός για αυτό που δίνει (αν και αυτό πιστέυω για την πλειονότητα των μικρών) και από την άλλη στα λεφτά του δεν τον θεωρώ τον καλύτερο.

Ασε που κατ΄εμέ και τα μάτια παίζουν ρόλο (διεγείρουν συναισθήματα που συνυπολογίζονται στην καλή ψυχολογία του κιθαρίστα και κατ' επέκταση στο παίξιμό του) αλλά ενίοτε και το βάρος (καλοί μαγνήτες, μετασχηματιστές, πολλά μεγάφωνα, δεσίματα καμπίνας κλπ κλπ)

Δεν θα πω ποιός (ή ποιοι) είναι ο καλύτερος για μένα γιατί όπως είπα και στην αρχή, και εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου στην ηλικία του γράφοντος, θεωρώ αναγκαία προϋπόθεση οτι ο αναζητών έχει διεξάγει έρευνα τουλάχιστον για το:

α) τι μηχάνημα θέλει (γιατί λάμπα, τι την ξεχωρίζει σε αυτό που ΘΕΣ, ποιόν ήχο έχεις στο μυαλό σου). Μην ξεχνάμε ότι όσοι έχουν αυτιά έχουν ακούσει και λαμπάτες πατάτες και τρανζιστορικά διαμάντια.

β) τι μηχάνημα υπάρχει διαθέσιμο και ποιοί είναι οι έμποροι που τα χουν (το να μην γνωρίζεις αγαπητε ibanezas1980 ούτε τον Λογοθέτη, σημαίνει ότι η αρχική έρευνά σου είναι ελιππέστατη)

 

Τώρα εάν το ερώτημα μετατραπεί σε ποιό λαμπάτο μηχάνημα σας αρέσει κάτω από €1Κ, ευχαρίστως να πω τη γνώμη μου. Αλλα στο δεν ξέρω τίποτα, πείτε μου τι μ' αρέσει, θα μου επιτρέψετε να απέχω.

 

Ολα τα παραπάνω με τη μέγιστη καλή πρόθεση και ξανά, χωρίς διάθεση τριβής.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου