Προς το περιεχόμενο

Classic player 60's ρύθμιση Truss rod


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

..

Μαλλον μπηκε απο τυχη ευκολα την πρωτη φορα? :-\

Εγω παντως θα το προσπαθουσα μεχρι αυριο! >:(

Στο χερι της ειναι? ;D

 

Μπορεί να μην είχε βγεί τελείως, απλά να είχε λασκάρει λίγο.

Πάντως,εκτός του ότι πρέπει να αγκυρωθεί η βέργα στην "πάνω" πλευρά, πρέπει να έχεις και το απαιτούμενο σπείρωμα για να σφίξεις ακόμα λίγο. (Τώρα παρατήρησα ότι έγραψες ότι τερμάτισε).

Λογικά, θα πρέπει να έχεις περιθώριο από την πλευρά του παξιμαδιού στο heel επομένως θα πρέπει να το "ξεμαγκώσεις" όπως περιέγραψε και ο yann για να μπορέσει να δουλέψει. Αν δεν έχεις περιθώριο ούτε από το "κάτω" άκρο (και καταφέρεις να το βιδώσεις στο "πάνω") έχεις τις εξής 2 επιλογές.

1. Είναι ελαττωματικό το trussrod/κακά τοποθετημένο. Σε καινούριο μανίκι πρέπει να έχει το περιθώριο να σφίξει λίγο όταν είναι "τουφέκι". Δηλαδή ... τι θα γινόταν αν αποφάσιζες να βάλεις 12άρες χορδές? Διερευνείς λοιπόν το ενδεχόμενο να επιστρέψεις την κιθάρα. (Εφ όσον την έχεις φέρει πίσω στην κατάσταση στην οποία την παρέλαβες).

2. Βγάζεις το παξιμάδι και βάζεις κάτω του (γύρω από το truss rod) 2-3 ροδέλες αρκετού πάχους ώστε να αρχίσει να "τεντώνει" πριν τερματίσουν τα σπειρώματα. Προσοχή, θα βγεί λίγο πιο έξω από το heel, δες αν θα ταιριάζει πλέον στο neck pocket ή αν αυτό το ελάχιστο θα εμποδίζει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και την πολύτιμη βοήθεια σε εμένα αλλά και σε όσους άτυχους στο μέλλον αντιμετωπίσουν παρόμοιο πρόβλημα. Πλέον το μανίκι είναι ολόισιο! ;D ;D ;D Ανήκω στο 1% λέμε!!

 

Ανακεφαλαιώνω το πρόβλημα και την λύση. Ήταν κολλημένο το παξιμάδι της βέργας από την κάτω πλευρά, λόγω κακής τοποθέτησης. Ως αποτέλεσμα δεν έσφιγγε το παξιμάδι αλλά γύριζε όλη η βέργα. Έτσι όταν προσπάθησα να ξεβιδώσω το παξιμάδι η βέργα ξεβιδώθηκε από την πάνω πλευρά που έχει σπείρωμα εσωτερικά κάτω από το 1ο τάστο.Όταν πριν ξεβιδώσω προσπάθησα να σφίξω εννοείται δεν κουνιόταν τίποτα αφού το κάτω παξιμάδι ήταν κολλημένο και η βέργα είχε τερματίσει στην εσωτερική άγκυρα στο πάνω τάστο. Γι' αυτόν τον λόγο δεν τεντωνόταν η βέργα ώστε να διώξει το relief.

 

Η λύση που εφάρμοσα και ευχαριστώ τον φίλο yann γιατί μου επιβεβαίωσε τις σκέψεις μου και προχώρησα χωρίς φόβο και με πολύ πάθος ;D ήταν η εξής: ξεβίδωσα και τράβηξα έξω 3-4 πόντους την βέργα, έπιασα με ένα ειδικό κλειδί την βέργα ώστε να μην κουνιέται και ξεβίδωσα το παξιμάδι αφού άφησα να κάτσει για αρκετές ώρες wd40 στο σπείρωμα, το οποίο ήταν κολλημένο γιατί μάλλον είχε πέσει λούστρο πάνω, απ' ότι κατάλαβα. Αφού έβγαλα την βίδα καθάρισα καλά τα σπειρώματα της βέργας και του παξιμαδιού και την βίδωσα μερικές φορές με το χέρι να σιγουρευτώ ότι μαλάκωσε και βιδώνει τέρμα. Κατόπιν έβαλα ένα κόντρα παξιμαδάκι και από πάνω του βίδωσα το παξιμάδι της βέργας ώστε να καταφέρω να σφίξω την βέργα στην άγκυρα του πρώτου τάστου. Αφού το βίδωσα καλά, ξεβίδωσα το παξιμάδι και το κόντρα παξιμάδι (εδώ έφαγα το πιο πολύ ζόρι, γιατί έβρισκε εσωτερικά στο ξύλο και ήταν και τσίμα τσίμα..) μετά ξανακαθάρισα το εσωτερικό σπείρωμα το λάδωσα  (δεν είχα γράσο δυστυχώς..) έσφιξα το παξιμάδι και δουλεύει ρολόι.  ;)

 

Να πω ότι δεν έβαλα γαϊδουρινή δύναμη σε καμιά φάση από τη δουλειά που έκανα και προχωρούσα με πολύ υπομονή. Να πω επίσης ότι με τους μάστορες είμαι μαλωμένος και είμαι λίγο πεισματάρης όταν καταπιαστώ με κάτι. Τέλος ξαναευχαρίστω όλους εσάς για την βοήθεια σας, η ασχολία μου εσείς και το ίντερνετ με βοήθησαν να καταλάβω απόλυτα τι είναι και πώς δουλεύει το τρομακτικό, truss rod. ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά τελικά!  ;)

 

Εξακολουθεί να μου μένει η απορία πάντως, για ποιο λόγο να υπήρχε πρόβλημα in the first place... και μάλιστα και δεύτερος φίλος είχε απ'ότι φαίνεται το ίδιο ζήτημα με την ίδια κιθάρα.

 

Επειδή σε πολλές περιπτώσεις το βάλε-βγάλε του μπράτσου μπορεί να γίνει... καθημερινή συνήθεια, όταν ρυθμίζεται από το heel, γιατί μπορεί να θέλουμε να δοκιμάσουμε διάφορα πάχη χορδών, κλπ, να ένα κολπάκι που μου έχει φανεί χρήσιμο.

 

Αν έχει κάποιος την ανησυχία ότι οι τρύπες στο μπράτσο έχουν ανοίξει περισσότερο απ'όσο χρειάζεται (ξυλόβιδες γαρ), μια δυο σταγόνες κυανοακρυλικής κόλλας σε κάθε οπή, που θα αφήσουμε να στεγνώσει για αρκετές ώρες (κι'ας είναι κόλλα "στιγμής") θα δώσουν το απαραίτητο "κράτημα" για να πιάσουν οι βίδες μια χαρά, και για πολλά βάλε-βγάλε ακόμα.  ;)

 

Καλόπαικτη η κιθάρα σου φίλε μου!

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fenderiko,

εχεις τα γονιδια,χεχε! ;D

Καλοπαιχτη και καλοηχη!

 

TGL,ωραιο το κολπακι!

Ο Dan Erlewine ρωτηθηκε σε μια συνεντευξη,

ποιο θεωρει το χρησιμοτερο εργαλειο της δουλειας του..

Χαμογελασε κα απαντησε:

The super glue! :)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου