Προς το περιεχόμενο

Τελωνείο και καθυστέρηση....


mij

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου αρέσει ο ελληνικός τρόπος σκέψης.... :)

 

Κάνεις λάθος φίλε. Ο ελληνικός τρόπος σκέψης είναι να μην αποζημιώνεται ο πελάτης σε τέτοιες καταστάσεις. Παγκοσμίως δίνεται αποζημίωση σε ανάλογη περίπτωση και άλλα πολλά όπως έγγραφη συγγνώμη σε κάποιες χώρες κτλ - το ξέρω από προσωπική εμπειρία

 

Αλλά εδώ έχουμε μάθει στον ωχαδερφισμό, στην τσαπατσουλιά -  και παίρνουμε ό,τι μας αξίζει

 

Πάντως νομικό πλαίσιο δεν μπορεί να μην υπάρχει. Κάποιος δικηγόρος μήπως ξέρει?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τα ΕΛΤΑ θες να πεις,αν δεν σκαναρει  ο παπαρας ο ελληναρας ο δημοσιουπαλληλος το δεμα τι να σου κανει το συστημα της USPS στις ΗΠΑ ? 

 

Exactly!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω παραλάβει 6 συνολικα δέματα (4+2) με USPS PMI/EMS αντίστοιχα, όλα στην ώρα τους...Βόρεια τα πράγματα πάνε καλά προς το παρόν δλδ...

 

Το έχω πάθει αρκετές φορές, πολλές φορές το site τους δεν γίνεται updated, αλλά το δέμα έχει προχωρήσει κανονικά. Το πιο πιθανό δλδ το δέμα σου να βρίσκεται Ελλάδα κ να καθυστερεί τοπικά.

 

μακαρι!!! Αλλα αμφιβάλλω.. σου λέω επικοινωνησα με την αμερική και ειπαν οτι ειναι εκει αλλα οτι ειναι μεσα στα χρονικα πλαισια που δικαιουνται...

 

τα ΕΛΤΑ θες να πεις,αν δεν σκαναρει  ο παπαρας ο ελληναρας ο δημοσιουπαλληλος το δεμα τι να σου κανει το συστημα της USPS στις ΗΠΑ ? 

 

Μπα, όπως έιπα, ακόμα ειναι στην usps στην USA, δεν εχουν φύγει.. κάθονται εκεί. Ακουστικά ψείρες έτσι;.. απλο γραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον σε δουλευουνε,δεν γινονται τετοια πραγματα στα αμερικανικα ταχυδρομεια ειδικα στα απλα γραμματα.

 

Πάντως νομικό πλαίσιο δεν μπορεί να μην υπάρχει. Κάποιος δικηγόρος μήπως ξέρει?

 

σου ειπα :ΥΠΑΡΧΕΙ  αλλα και να πας στα δικαστηρια και να ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ την δικη ανθρακες ο θησαυρος ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ (τουλαχιστον ΟΣΟ ΖΕΙΣ,τα εγγονια σου ΙΣΩΣ) ειμαι στα δικαστηρια (μεσω συνηγορου του Πολιτη τον οποιο σε συμβουλευω να συμβουλευτεις αν δεν θες να σου κοστησει ο κουκος αηδονι) απο το 1998 για μια υποθεση με το τελωνειο ,την κερδισα και φυσικα το τελωνειο αρνειται να συμμορφωθει οποτε ξανα-μανα.....

 

τυπικα την ευθυνη την φερουν οι ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ (στις ΗΠΑ π.χ. η USPS σου εποστρεφει τα χρηματα αν δεν γινει η παραδοση μεσα στο χρονο) αλλα δυστυχως μονο οταν φερουν την ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ευθυνη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιες στατιστικες.

 

Δεμα απο αμερικη USPS.

 

14/1/09 εσταλθη

τελωνειο στις 21/1/09

σπιτι στις 29/1/09

 

πακετο 2

 

11/12/08 εσταλθη

τελωνειο στις 29/12/08

σπιτι στις 17/1/09

 

 

x*** ψηλα και αγναντευε

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που συμβαινει (επιβεβαιωμενα) ειναι αυτο:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=164275.msg294748#msg294748

 

Tα δεματα που εχουν σταλει μετα τις γιορτες των χριστουγεννων διεκπεραιωνονται κατα προτεραιοτητα. Οσα εσταλησαν κατα τη περιοδο των Χριστουγεννων εχουν σκαναριστει και εχουν μπει σε αποθηκες αναμενοντας την διεκπεραιωση η οποια γινεται αναλογα με την ημερομηνια εισοδου τους στο τελωνειο.

 

Εγω μολις προχτες παρελαβα δεμα που ειχε σταλει 19-12, και μπηκε στο τελωνειο 27-12. (παρεπιπτοντως πληρωσα το "παγιο τελος εκτελωνισμου" 6€)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος φίλε. Ο ελληνικός τρόπος σκέψης είναι να μην αποζημιώνεται ο πελάτης σε τέτοιες καταστάσεις. Παγκοσμίως δίνεται αποζημίωση σε ανάλογη περίπτωση και άλλα πολλά όπως έγγραφη συγγνώμη σε κάποιες χώρες κτλ...

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον σε δουλευουνε,δεν γινονται τετοια πραγματα στα αμερικανικα ταχυδρομεια ειδικα στα απλα γραμματα.

 

τυπικα την ευθυνη την φερουν οι ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ (στις ΗΠΑ π.χ. η USPS σου εποστρεφει τα χρηματα αν δεν γινει η παραδοση μεσα στο χρονο) αλλα δυστυχως μονο οταν φερουν την ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ευθυνη.

 

Λοιπόν έχω tracking number για όσους δεν κατάλαβαν και το δέμα μου ειναι στην usps αμερικής. Αμεσα πηγε εκει απο τον πωλητη. Αυτοι το κρατάνε εκεί λες και του κλείσαν δωμάτιο στην εντατική.

 

Συγκεκριμένα από USPS SITE.

 

Label/Receipt Number: LC95 4283 636U S

Status: Acceptance

 

Your item was accepted at 10:42 AM on December 16, 2008 in FREEPORT, NY 11520. No further information is available for this item.

 

Και απάντηση στα email μου για το τι γινεται και ποτε θα φύγει?

 

Thank you for contacting us about item number, LC95 4283 636U S. I understand you will give the item more time to arrive.Customers must wait a reasonable amount of time for an international item to be delivered in the foreign country before initiating an inquiry.  I understand this item has not arrived at its destination.

 

Again, I do apologize for any inconvenience this may have caused.

 

Και πλέον επικοινώνησα με τον πωλητή για να τους καλέσει και να κάνει inquiry..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανοτατα εχει φτασει ηδη Ελλαδα, περιμενει να "εκτελωνιστει" και απλα καποιος "ξεχασε" να το σκαναρει ωστε να ειναι να ειναι ενημερωμενα τα tracking results.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου