Προς το περιεχόμενο

Τελωνείο και καθυστέρηση....


mij

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω θα το πω και ασ με βρισετε παντως!!! γιατι τις ασφαλιζετε ρε τις κιθαρες???? :D

σοβαρα τωρα ποσες φορες εχετε ακουσει να καταστρεφεται-χανεται δεμα με USPS EXPRESS (και τονιζω μονο με αυτη την υπηρεσια)??

 

 

Και ομως.  ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) :'( :'( :'( :'( :'(

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ενα δοκιμο επιχειρημα εναντια στο να ασφαλισεις κιθαρα που ερχεται απο αμερικη με usps express mail int. ειναι οχι το αν παθει κατι η χαθει, αλλα επισης το αν, με το που θα συμβει αυτο, θα καταφερεις να παρεις καποια αποζημιωση απο το αμερικανικο ταχυδρομειο. πραγμα που ειναι δυσκολο αν μενεις ελλαδα, και θα χρειαστει την βοηθεια του αμερικανου αποστολεα... αυτο που θα φανει πιο χρησιμο στην πραξη, ειναι να αγορασεις απο ενα μαγαζι που υποστηριζει αυτο τους πελατες και τα προιοντα του (σου στελνει δηλ. αλλο πεταλι/κιθαρα, και αναλαμβανει αυτο την αποζημιωση απο το αμερικανικο ταχυδρομειο). γιατι αν προσπαθεις απο εδω μονος να βρεις ακρη, ζησε μαη .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα μισουσα τους ανθρωπους των οποιων η απαντηση σε ενα προβλημα ειναι "ε,ρε φιλαρακι αν ειναι τοσο δυσκολο μην το κανεις". Το ξεκαθαριζω!!! Επεισης μου τη δινουν τριτοκοσμικοι ελληνικοι φοβοι για το ιντερνετ. Το ξεκαθαριζω!!!!

 

Αλλα ρε παιδες για μια και μοναδικη φορα εως τωρα πραγματικα ασπαζομαι κατι τετοιο. Με τοσεσ μα τοσες μα τοσεςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς (υπαρχουν αλλα τοσα θρεντς για τα τελωνεια,χαμενα δεματα,ιστοριες για αγριους) ιστοριες φρικης με αγορες απο αμερικη (κυριως λογω των ελληνικων τελωνειων) που εχω αποφασισει οτι πολυ δυσκολα να φερω κιθαρα απο αμερικη... Δηλαδη αν βαλεις και το τελωνειο στην τιμη πραγματικα αμφιβαλω αν αξιζει (εννοειται αν ειναι ιν στοκ το προιον σε ευρωπαικο μαγαζι) να κανεις κατι τετοιο.

 

Οι μερες μαρτυριου που θα περασεις οταν οι ελληνες δεν θα γραφουν τιποτα στο τρακινγκ και θα εισαι μετεωρος για την κιθαρα σου νομιζω προσωπικα για μενα ειναι too much για να το αντεξω! Για να μην αναφερω τον χρονο αναμονης...

 

Το πιο εξοργιστικο ειναι οτι η κιθαρα ισως να ειναι Δ-Ι-Π-Λ-Α σου (στην αθηνα) και να μην μπορεις να την εχεις!!

Εδω σε αλλο θρεντ καποιος ειχε αναφερει οτι πηγαινε στο τελωνειο με δικαστικη αποφαση και ενα ζωο του λεγε "δε πα να'χεις και χαρτι απο τον θεο, παρε τα @@ μου (εν ολιγοις)"

Gibson Explorer.Telos

www.myspace.com/nervisequin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εχω φερει πανω απο 30 κιθαρες απο ΗΠΑ τα τελευταια χρονια χωρις ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα προβλημα (παντα EMS ) μονο τωρα υπαρχει αυτο το θεμα και φανταζομαι καποια στιγμη θα λυθει.Συμφερει ΤΡΕΛΛΑ παντως σε σχεση με αγορα απο Ευρωπη/Ελλαδα (αν φυσικα παρεις ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ κιθαρα που ετσι κι αλλοιως παντα προτιμω μια και οι καινουργιες κιθαρες δεν μου αρεσουν)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα μισουσα τους ανθρωπους των οποιων η απαντηση σε ενα προβλημα ειναι "ε,ρε φιλαρακι αν ειναι τοσο δυσκολο μην το κανεις". Το ξεκαθαριζω!!! Επεισης μου τη δινουν τριτοκοσμικοι ελληνικοι φοβοι για το ιντερνετ. Το ξεκαθαριζω!!!!

 

Αλλα ρε παιδες για μια και μοναδικη φορα εως τωρα πραγματικα ασπαζομαι κατι τετοιο. Με τοσεσ μα τοσες μα τοσεςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς (υπαρχουν αλλα τοσα θρεντς για τα τελωνεια,χαμενα δεματα,ιστοριες για αγριους) ιστοριες φρικης με αγορες απο αμερικη (κυριως λογω των ελληνικων τελωνειων) που εχω αποφασισει οτι πολυ δυσκολα να φερω κιθαρα απο αμερικη... Δηλαδη αν βαλεις και το τελωνειο στην τιμη πραγματικα αμφιβαλω αν αξιζει (εννοειται αν ειναι ιν στοκ το προιον σε ευρωπαικο μαγαζι) να κανεις κατι τετοιο.

 

Οι μερες μαρτυριου που θα περασεις οταν οι ελληνες δεν θα γραφουν τιποτα στο τρακινγκ και θα εισαι μετεωρος για την κιθαρα σου νομιζω προσωπικα για μενα ειναι too much για να το αντεξω! Για να μην αναφερω τον χρονο αναμονης...

 

Το πιο εξοργιστικο ειναι οτι η κιθαρα ισως να ειναι Δ-Ι-Π-Λ-Α σου (στην αθηνα) και να μην μπορεις να την εχεις!!

Εδω σε αλλο θρεντ καποιος ειχε αναφερει οτι πηγαινε στο τελωνειο με δικαστικη αποφαση και ενα ζωο του λεγε "δε πα να'χεις και χαρτι απο τον θεο, παρε τα @@ μου (εν ολιγοις)"

 

Σαφως και τελωνεια οφειλουν σε ευλογο χρονικο διαστημα να κανουν αυτο για το οποιο ιδρυθηκαν. Να το κανουν σωστα και εφαρμοζοντας πιστα τον νομο σε ολες τις περιπτωσεις. Σκεψου επισης οτι ξαφνικα βρεθηκαν με εναν τεραστιο επιπλεον ογκο εργασιας λογω e commerce, ενω ειχαν στελεχωθει απλα για να διεκπεραιωνουν σαφως λιγοτερες "εμπορικες" υποθεσεις. Και φυσικα πριν διαμαρτυρηθεις για το πεταλακι σου που κολλησε στο Βενιζελο καλυτερα να μην ακουσεις ιστοριες τρομου επιχειρηματιων για το τι συμβαινει σε μεγαλα τελωνεια οπως αυτο του Πειραια και το τι γινεται στις διεκπεραιωσεις containers με εμπορευματακ.λ.π Μπροστα σε αυτους οι πολεοδομιες και τα ΣΔΟΕ ειναι αγγελουδια  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Yπαρχει ομως και η αλλη οψη του νομισματος.

 

Μεχρι προτινος λιγοι εφερναν κιθαρα απο Αμερικη. Λιγο ομως το ιντερνετ, τα φορα, η ισοτιμια €/$ και ολοι μα ολοι, βρηκαν την κοτα που γενναει χρυσα αυγα "ολα οσα θα πρεπει να ξερετε για να φερετε κιθαρα απο Αμερικη και ντρεπεστε να ρωτησετε". Και οταν λεμε ολοι εννοουμε και αυτους που ειτε δεν ειχαν ποτε καμμια επαφη με το e commerce, η βαριουνται να διαβασουν και τις πλεον απλες οδηγιες και να ενημερωθουν σωστα για ολα τα βηματα της διαδικασιας, η ακομα χειροτερα αυτους που εβαλαν συνδεση adsl προχτες για να διαβαζουν το μειλ τους και τωρα απαιτουν να αγοραζουν κοψοχρονιας απλα πατωντας το click tou mouse τους.

      Η ενασχοληση με τις ηλεκτρονικες αγορες ειναι για ολους.

Για ολους οσους ξερουν τι κανουν και ΔΕΝ διακατεχονται απο το συνδρομο θελω τη κιθαρα μου και τη θελω τωρα-που ειναι το κρατος-τα θελω ολα στο πιατο-οτι να'ναι. Αν ξερεις να το κανεις αυτο και με μια στοιχειωση νοημοσυνη  μπορεις να υπερπηδησεις ή να υπομεινεις τα εμποδια που σου βαζει το ελληνικο κρατος προκειμενου να σου κανει πιο ενδιαφερουσα και πικαντικη τη ζωη σου στην Ελλαδα.

    Απο εκει και περα θεωρω μαθηματικα βεβαιο οτι λογω αγνοιας, Ελληνικου ταμπεραμεντου και .........κανιμοθριασης  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D, συντομα θα δουμε σε πολλα ιντερνετικα μαγαζια και ebay auctions το συχνο πλεον I do not ship internationally η το χειροτερο No shipping to Greece (ρωτηστε τους γειτονες Ιταλους).

    Κατα συνεπεια, αφενος μαθαινουμε, και αφετερου προσεχουμε για να εχουμε.

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου κάτσει μια φορά η στραβή όμως, τότε θα γελάμε όλοι μαζί ;D

Παντως εχω φερει πανω απο 30 κιθαρες απο ΗΠΑ τα τελευταια χρονια χωρις ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα προβλημα (παντα EMS )

ενα δοκιμο επιχειρημα εναντια στο να ασφαλισεις κιθαρα που ερχεται απο αμερικη με usps express mail int. ειναι οχι το αν παθει κατι η χαθει, αλλα επισης το αν, με το που θα συμβει αυτο, θα καταφερεις να παρεις καποια αποζημιωση απο το αμερικανικο ταχυδρομειο. πραγμα που ειναι δυσκολο αν μενεις ελλαδα,

 

bouka,εγω μιλησα βασιζομενοσ στις στατιστικες... προφανωσ και δν θελω να παρω κανεναν στο λαιμο μου, αλλα αν ενας φιλος με ρωτησει ,θα του πω να ΜΝ την ασφαλισει...

-γιατι δν θελω να δωσω 500 ευρω δασμους για το 1% του να κατσει στραβη(γιατι πραγματικα τοσο ειναι για express mail)

-γιατι οταν θα μου κατσει η στραβη για τη μεταχειρισμενη κιθαρα που εφερα ( παντα υποθετω οτι μιλαμε για μεταχειρισμενες κιθαρες, ebay κτλπ...) προφανως κ δν μπορω να βασιστω στον πωλητη να ασχοληθει μαζι μου μιας και τον διασφαλιζει το tracking number, ή στο να μου στειλει αλλη ( lol)

 

οποτε βλεπωντας τα πραγματα απολυτως μαθηματικα , ΔΝ συμφερει....

 

ολα αλλαζουν βεβαια για αγορα απο καταστηματα, ebay stores κτλπ καινουργιων πραγματων... που γενικα σε αυτη την περιπτωση σπανια συμφερει η αμερικη...

 

αυτα....παντως σου υποσχομαι αν μου κατσει ποτε στραβη να το μοιραστω αμεσως μαζι σας...κριμα να γελαω μονος μου :D λοοοολ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εκει και περα θεωρω μαθηματικα βεβαιο οτι λογω αγνοιας, Ελληνικου ταμπεραμεντου και .........κανιμοθριασης  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D, συντομα θα δουμε σε πολλα ιντερνετικα μαγαζια και ebay auctions το συχνο πλεον I do not ship internationally η το χειροτερο No shipping to Greece (ρωτηστε τους γειτονες Ιταλους).

 

αποτι βλεπω σε ebay και διαφορα forum , ήδη εχει γινει καραμελα αυτο το πραγμα...

να τους λες οτι ξερεις οτι παιζουν φοροι, εισαι διατεθειμενος να τους πληρωσεις , οτι τα μεταφορικα πανε κανα 150-αρικο κτλπ και παλι να μην θελουν να στειλουν ....!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε άμα τους λες συνέχεια να μην δηλώσουν την πραγματική αξία, για να κερδίσεις κανά φόρο, κινδυνεύοντας να την πατήσουν και αυτοί (ξέρεις πως τιμωρούνται αυτοί αν παραβούν τους όποιους κανόνες του εμπορίου έτσι και πιαστούν?) , σε συνδυασμό με νοοτροπίες του στυλ τελευταία στιγμή και ενώ έκλεισε η δημοπρασία να λέμε ότι αποσυρόμαστε και άλλα τέτοια γλυκά, τότε λογικό είναι κάποια στιγμή να αρχίζουν να τσινάνε και να κάνουν πέρα. Μια-δυο-τρεις, αυτά μαθαίνονται και πλέον αυτοοργανώνονται. Οπότε αν αρχίσουν τα επικά και μας βάλουν σιγά σιγά δίπλα στις Φιλιππίνες, τότε ζήτω που καήκαμε!!!

Οπότε καλή η στατισική και οι πιθανότητες, αλλά εκτός Ελλάδας ισχύουν κανόνες στο εμπόριο, που οι ίδιοι οι συνδιαλασσόμενοι δεν είναι και τόσο πρόθυμοι να τους παραβούν, ειδικά αν πρόκειται για μαγαζιά ή power sellers. Δεν είναι όλοι Έλληνες κάγκουρες στις συναλλαγές τους  ;)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι προτινος λιγοι εφερναν κιθαρα απο Αμερικη. Λιγο ομως το ιντερνετ, τα φορα, η ισοτιμια €/$ και ολοι μα ολοι, βρηκαν την κοτα που γενναει χρυσα αυγα "ολα οσα θα πρεπει να ξερετε για να φερετε κιθαρα απο Αμερικη και ντρεπεστε να ρωτησετε". Και οταν λεμε ολοι εννοουμε και αυτους που ειτε δεν ειχαν ποτε καμμια επαφη με το e commerce, η βαριουνται να διαβασουν και τις πλεον απλες οδηγιες και να ενημερωθουν σωστα για ολα τα βηματα της διαδικασιας, η ακομα χειροτερα αυτους που εβαλαν συνδεση adsl προχτες για να διαβαζουν το μειλ τους και τωρα απαιτουν να αγοραζουν κοψοχρονιας απλα πατωντας το click tou mouse τους.

      Η ενασχοληση με τις ηλεκτρονικες αγορες ειναι για ολους.

 

+1000.

 

Το πρόβλημα έχει μεγεθυνθεί κ όλο ακούω κ περισσότερες περιπτώσεις "κακής" χρήσης του internet.

Το άσχημο είναι ότι αυτή γίνεται από νέα άτομα, για τα οποία οι προσδοκίες είναι λίγο διαφορετικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου