Προς το περιεχόμενο

Ένας οδηγός για ορχηστρικά soft samples


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστούμε πολύ Νικόλα!

{και πολύ καλώς ανέβηκε στα άρθρα.}

 

οι μόνοι ορχηστρικοί ήχοι που χει τύχει να χρησιμοποιήσω ήταν απ το EDIROL Orchestral http://www.roland.com/products/en/HQ-OR/index.html το οποίο δεν είδα να αναφέρεις κάν, υποψιάζομαι επειδή είναι ένα φτηνό VST

 

ερώτησεις άσχετου: όποιο απ τα παραπάνω κ αν χρησιμοποιήσεις, προφανώς ??? ηχογραφείς midi track που "ζητάς" να ακούγεται μέσα από το "όργανο" που θες. Άρα κάποιος που χει το Χ όργανο για πιάνο και έχει γράψει 100κομμάτια, μπορεί να αγοράσει το Ψ πανάκριβο όργανο και να ακούει όλα του τα κομμάτια με το νεο ήχο των ακριβών σάμπλς;

και τότε, πως περνάνε οι ειδικές πληροφορίες του φήνλινγκ του παιξίματος από το ένα όργανο στο άλλο;

{αναφέρθηκε για παράδειγμα ότι η χορωδία μπορεί να εναλλάσει τα "α" με "σ" ή ότι μπορείς να παίξεις πνευστά με τη βοήθεια breath controler.}

 

>> αν οι ερωτήσεις μου ρίχνουν το επίπεδο του συγκεκριμένου τόπικ, ίσως να πρέπει να μετακινηθούν αλλού ή πάμε σε πμ  ::)

 

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξυλινα πνευστα του κυρ Αρνι ειναι εκπληκτικά. Κατεβαζω ήδη το trial version που δε θα ηθελα να μου αρεσει γιατι σκεφτομαι προς το παρον να παρω ενα breath controller, και μαζι με τον converter θα περασει καλα η φτωχη μου τσέπη.

 

Μεσω της σχολης εχω καταφερει να παρω σχεδον τσάμπα την Garritan Personal Orchestra και συμφωνω απολυτα οτι το κλαρινετο του είναι εκπληκτικο 8)

Αλλα μπηκα σε πολλές σκέψεις με τα woodwinds του Βαλαντερ ::) Λες να μην εχει φετος διακοπες? :P

 

Συγχαρητήρια παντως για το θεμα σου Νικόλα. Εχω ακουσει τα περισσοτερα απο αυτα που ανεφερες και οχι μονο συμφωνω, αλλα βρίσκω πολυ δίκαιη και εντιμη την κριτική σου.

(και μην ανησυχεις, δε με παιρνεις στο λαιμο σου :D)

 

 

 

Mια ερωτηση τωρα προς οποιον γνωρίζει. Μπορει να υπαρχει παραπανω και να μου διεφυγε, αλλα μπορει να προτεινει καποιος ενα μικρο και ελαφρυ πακέτο για σόλο βιολια και τσελα? Η GPO τελικά είναι too much για αυτα που θελω (απλα βρηκα τρελη ευκαιρια και επρεπε να την παρω :D). Περα απο ενα καλό πακετο woodwinds (που είναι το σημαντικότερο στοιχειο στα κομματια μου) οπως του Αρνεος, δε χρειαζομαι ολόκληρη ορχήστρα να μου βαραίνει κιόλας το καρβουνοPC μου. Οποτε αν ξερει καποιος ενα καλό πακετακι θα μου ήταν χρησιμο :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θενξ για το ποστ και τις ερωτήσεις. Δε υπάρχει η έννοια που ρίχνει το επίπεδο. Ειδικά αφού μπήκε στα άρθρα, και υπάρχει εκέι, εδώ θα γίνει η συζήτηση! :)

 

Το edirol το ξέχασα, όπως ξέχασα και την Motu. Γενικά στο κόσμο του sampling δεν είναι και τα πρώτα ονόματα και δεν έχουν πουλήσει και καλά. Η κάθε εταιρία έχει άλλα ατου (όπως πχ και η Steinberg με το grand κλπ...)

 

Η τιμή δε παίζει ρόλο αφού έχω βάλει και προϊόντα κάτω των $100 (που.. εεε πιο φτηνά δύσκολα θα βρείς).

 

ερώτησεις άσχετου: όποιο απ τα παραπάνω κ αν χρησιμοποιήσεις, προφανώς ??? ηχογραφείς midi track που "ζητάς" να ακούγεται μέσα από το "όργανο" που θες. Άρα κάποιος που χει το Χ όργανο για πιάνο και έχει γράψει 100κομμάτια, μπορεί να αγοράσει το Ψ πανάκριβο όργανο και να ακούει όλα του τα κομμάτια με το νεο ήχο των ακριβών σάμπλς;

Το feeling σε ψυφιακό επίπεδο απλά ΔΕΝ υπάρχει. Είναι όλα 01001001010101 κλπ (δυαδικό σύστημα).

 

Αν πάρεις ένα midi αρχείο και το περάσεις με 10 διαφορετικά πιάνα, 10 διαφορετικές "τεχνικές" και "ιδέες" θα ακούσεις. Πρεπει να (ξανα)κάνεις editing για να ξαναβρείς το feeling που σε ενδιαφέρει.

 

Μπορείς να το κάνεις, αλλά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έχε υπόψη σου ότι το πιο ακριβό δεν είναι πάντα το καλύτερο. Πολλοι επαγγελματίες χρησιμοποιούν την GPO (για αυτό το κλαρινέττο ρε παιδιά...) και δε γουστάρουν να ακούσουν καν για VSL κλπ...

 

και τότε, πως περνάνε οι ειδικές πληροφορίες του φήνλινγκ του παιξίματος από το ένα όργανο στο άλλο;

{αναφέρθηκε για παράδειγμα ότι η χορωδία μπορεί να εναλλάσει τα "α" με "σ" ή ότι μπορείς να παίξεις πνευστά με τη βοήθεια breath controler.}

Το feeling έχει να κάνει ΚΑΘΑΡΑ με την ένταση, το τέμπο, και τη σχέση που έχουν οι νότες μεταξύ τους, πράγματα δηλ, που μεταφράζονται σε αριθμούς.

 

Τώρα ΑΛΛΑ στοιχεία, που δεν είναι κλασσικά στο midi, όπως τα α και σ και όπως το breath controller, περνάνε σε ένα Midi αρχειο:

 

ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ MIDI

 

Το midi αρχειο έχει πολλά στοιχεία που όλα έχουν να κάνουν με... το 128! (λόγω δυαδικού συστήματος). Έχει 128 controllers (CC για συντομία) τα οποία ΚΑΠΟΙΑ είναι ορισμένα, και κάποια άλλα όχι. Πχ. υπάρχει το velocity (πόσο δυνατά χτυπάει κάποιος τα πλήκτρα του πιάνου), υπάρχει το CC64 (sustain, το πεντάλ του πιάνου) και συνήθως τα CC65 (sostenuto) και CC66 (una corda pedal) για το πιάνο.

 

Κάποια όργανα δεν αρκούνται στα κλασσικά και συνηθισμένα controllers αλλά πιάνουν και άλλα, που τα χρησιμοποιούν ΜΟΝΟΝ αυτά! Πχ η τρομπέτα του sample modeling έχει το CC24 ώς "flutertongue".

 

Αν λοιπόν πας και δοκιμάσεις αρχείο που έφτιαξες με την τρομπέτα να παίξει με... άλλο όργανο (Virtual Instrument) και ΕΧΕΙΣ χρησιμοποιήσει κάποια ιδιαίτερα στοιχεία της...: Θα περάσουν στο αρχείο, αλλά στο νέο όργανο δεν θα λειτουργούν.

 

Το ίδιο και με τη χορωδία. Παίζει με συγκεκριμένο τρόπο και λογισμικό. Χωρίς αυτό δε μπορεί να μεταφράσει τις συνδέσεις και τα υπόλοιπα στοιχεία για να ξέρει ποια νότα παίζει ποια "phonetic" κλπ.

 

Ελπίζω να είναι αυτό που ζητάς. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Mια ερωτηση τωρα προς οποιον γνωρίζει. Μπορει να υπαρχει παραπανω και να μου διεφυγε, αλλα μπορει να προτεινει καποιος ενα μικρο και ελαφρυ πακέτο για σόλο βιολια και τσελα? Η GPO τελικά είναι too much για αυτα που θελω (απλα βρηκα τρελη ευκαιρια και επρεπε να την παρω :D). Περα απο ενα καλό πακετο woodwinds (που είναι το σημαντικότερο στοιχειο στα κομματια μου) οπως του Αρνεος, δε χρειαζομαι ολόκληρη ορχήστρα να μου βαραίνει κιόλας το καρβουνοPC μου. Οποτε αν ξερει καποιος ενα καλό πακετακι θα μου ήταν χρησιμο :)

Ο Garritan ετοιμάζει (τώρα πότε;) ένα πακέτο με έγχορδα που θα σκίζει... Το GOS 2 (Garritan Orchestral Strings 2).

 

Επίσης (άλλο όνομα που δεν ανέφερα) είναι ο Dan Dean που έχει βγάλει advanced solo strings! Πολύ ωραίος ήχος (αν και προσωπικά μου έλειπαν κάποια στοιχεία), και θέλει το Kontakt 2 για να παίξει. Γενικά έχει ψιλοχαθεί αυτός.

 

3η επιλογή είναι τα solo violins της VSL. Μεγάλα, αριστουργηματικά... και μεγάλα. Αν ψάχνεις για κάτι μικρό... δεν είναι αυτό που θέλεις.

 

4η επιλογή είναι ο Kirk Hunter, αλλά δεν ξέρω τι πακέτα παίζουν ΜΟΝΟ για σολο έγχορδα. Θέλει λίγο ψάξιμο απο μέρος σου.

 

Τέλος το GPO είναι μια πλήρης ορχήστρα, αλλά δεν είναι βαριά. Είναι αρκετά εως πολύ light, Και έτσι και σε πιο παλιούς Η/Υ δεν υπάρχει πρόβλημα. Μάλιστα τώρα θα βγεί το GPO4, με την νέα engine thn ARIA που λέγεται να έχει κάποια controllers σαν αυτά της τρομπέτας.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Παλιά κυκλοφορούσε το stradivarious και το Gofriller (cello) απο τον Garritan που ηταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ! Μετά χωρίσαν με την ομάδα (η οποία έγινε οι sample modeling, με τον Siedlatceck (spelling)) και σταμάτησε η κυκλοφορία. Ελπίζει κανείς ότι κάποιο απ'τα επόμενα projects και των δύο εταιριών θα περιέχει solo strings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περάσουν στο αρχείο, αλλά στο νέο όργανο δεν θα λειτουργούν.

.

.

.

 

Ελπίζω να είναι αυτό που ζητάς. :)

 

Ναι!  :) ακριβώς αυτό ρωτούσα και κάτι τέτοιο φανταζόμουν ό,τι θα συμβαίνει!

σ ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε πολύ Νικόλα για τον κόπο σου και την προθυμία σου! Είναι πολύ χρήσιμα αυτά που γράφεις και πολύ ενδιαφέροντα!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε και σε σένα Νικόλα για το θέμα και τον χρόνο σου  :)

 

Προτείνω και κανένα project tutorial,κάτι σαν template δηλ. που να δείχνει βασικές αρχές χημείας μίγματος ορχηστρικών οργάνων,τυφλά να έχει ο Hans.

 

8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου