Προς το περιεχόμενο

Επιχειρηματολογία στο φόρουμ και προσωπικές αντιπαραθέσεις


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ Enoxos_Boody... ο κύριος που έστειλες, είναι μεν ροκάς, αλλά λέει ότι δεν είναι μπαμπάς σου. Για συννενοηθείτε και πες μου, ειδαλιώς θυμήσου ότι you are (still) fucking with the wrong person.

 

------------------------

 

Σε ένα πιο φιλικό τόνο, παρακαλώ του συνφορουμίτες ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να τοποθετηθούν επί του παρακάτω σημαντικού ζητήματος:

 

Θέλετε κάποιον εδώ μέσα να γράφει με αναλυτικά επιχειρήματα τη γνώμη του και να έχουμε να συζητάμε; Ή είστε καλυμένοι με δικτυακό αληταριό που σκάει μύτη και αδιαφορώντας για οτιδήποτε άλλο έχει ειπωθεί, βρίζει ένα εξαετές μέλος με το χαρακτηρισμό "κομπλεξικάρα", χωρίς να πει τίποτε παραπάνω; Εσείς με ποιον προτιμάτε να έχετε να κάνετε;

 

Όχι τίποτε άλλο, αλλά να μη χάνω και το χρόνο μου (εγώ και οι λιγοστοί άλλοι που κάθονται και παρουσιάζουν τις σκέψεις τους) νομίζοντας ότι υπάρχει οποιαδήποτε περίπτωση συννενόησης...

 

Για τα εκάστοτε χάλια του φόρουμ, δεν φταίει ο admin ή οποιοδήποτε πρόσωπο καθ' αυτό, αλλά η ανοχή μας απέναντι σε ανθρώπους που μονίμως λένε και γράφουν ανωνύμως αυτά που ο μπαμπάς τους τα έμαθε να μη κάνουν ποτέ επωνύμως.

 

Right;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε συ Enoxos_Boody... ο κύριος που έστειλες, είναι μεν ροκάς, αλλά λέει ότι δεν είναι μπαμπάς σου. Για συννενοηθείτε και πες μου, ειδαλιώς θυμήσου ότι you are (still) fucking with the wrong person.

 

 

Έλα? Τι έγινε?

 

Κ επιπλέον ρώτας τους συμφορίτες να σου πουν τι θέλουν. Σόρυ eye αλλά δεν έισαι το θύμα της υπόθεσης εδώ. Σε έιπα "κομπεξικάρα" ενώ εσύ με/μας αποκαλείς "γραφικούς", "αστείους" κ διάφορα άλλα. Ποιος βρίζει? Εγώ ή εσύ? Να μην αναφερθώ σε παλαιότερους χαρακτηρισμούς σου για τους μεταλλάδες, όπως επίσης κ στο "αληταριό"...Επιπλέον το μίσος σου για το ροκ κ κυρίως για το heavy είναι γνωστό,ρατσιστικό κ προπάντων αγενές...

 

Το ότι είσαι 5 χρόνια μέλος δεν σε κάνει αλάνθαστο. Όπως επίσης δεν σε κάνει κ "υπεργαμάτο" ώστε να χεις το θράσσος να πεις "you are fucking with the wrong person"!!! Σόρυ eye αλλά έχεις ξεφύγει...  Τι θα μου κάνεις δηλαδή? Θα με βρεις στο σπίτι μου κ θα με δείρεις?

 

Ουστ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα πιο φιλικό τόνο, παρακαλώ του συνφορουμίτες ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να τοποθετηθούν επί του παρακάτω σημαντικού ζητήματος:

 

Θέλετε κάποιον εδώ μέσα να γράφει με αναλυτικά επιχειρήματα τη γνώμη του και να έχουμε να συζητάμε; Ή είστε καλυμένοι με δικτυακό αληταριό που σκάει μύτη και αδιαφορώντας για οτιδήποτε άλλο έχει ειπωθεί, βρίζει ένα εξαετές μέλος με το χαρακτηρισμό "κομπλεξικάρα", χωρίς να πει τίποτε παραπάνω; Εσείς με ποιον προτιμάτε να έχετε να κάνετε;

 

Εγώ πάντως είμαι οπωσδήποτε υπέρ σου. Το φόρουμ θα γινόταν άκρως βαρετό αν δεν έγραφες. Θα καταλήγαμε όλοι να αναλωνόμαστε στο ποιοί είναι πιο γαμάτοι οι μεν ή οι δε :)

 

Κ επιπλέον ρώτας τους συμφορίτες να σου πουν τι θέλουν. Σόρυ eye αλλά δεν έισαι το θύμα της υπόθεσης εδώ. Σε έιπα "κομπεξικάρα" ενώ εσύ με/μας αποκαλείς "γραφικούς", "αστείους" κ διάφορα άλλα. Ποιος βρίζει? Εγώ ή εσύ? Να μην αναφερθώ σε παλαιότερους χαρακτηρισμούς σου για τους μεταλλάδες, όπως επίσης κ στο "αληταριό"...Επιπλέον το μίσος σου για το ροκ κ κυρίως για το heavy είναι γνωστό,ρατσιστικό κ προπάντων αγενές...

 

Βασικά χαλάρωσε και προσπάθησε να κάνεις κουβέντα just for the sake of it. Κ εγώ διαφωνώ ότι όλοι οι ροκάδες είναι γραφικοί, αλλά δε με βοηθάς στο να στηρίξω την κουβέντα. Και όσον αφορά την αγένεια, χαλαρά έγινες αγενής άμεσα. Δηλαδή έλεος, είπαν γραφικούς τους ροκομεταλλάδες στο net. Ε για όνομα είναι. Πάντα ήταν. What's the point otherwise? Δεν έχει πλάκα αν δεν είσαι και κάφρος αν ακούς ροκμέταλ. Όλο φλωριές πια. Χάλασαν κ οι μεταλάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για να λήξει εδω το θεμα και εφόσον οι προσωπικές επιθέσεις απαγορεύονται απο τους κανονισμούς, παρακαλώ τον Enoxos_Boody που απεύθυνε τον πρώτο χαρακτηρισμό να ανακαλέσει και να τοποθετηθεί αναλόγως.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε λοιπόν να το ξαναπώ (μπας και με πιάσεις και εσύ).

 

Το να είσαι "ροκάς", ήταν επαναστατικό / ριζοσπαστικό / μοντέρνο τη δεκαετία του '60 (για την ακρίβεια, ήταν τη δεκαετία του '50, αλλά ας μην το πάμε τόσο μακρυά).

 

Από τότε και μετά, όλο και περισσότερο, το να είσαι "ροκάς" είναι αναμενόμενο / συμβατικό / συντηρητικό / γραφικό. Ειδικά, μετά τη δεκαετία του '90 έχει αρχίσει να είναι και λιγουλάκι αστείο.

 

Συνειδητοποιείστε, ότι ασχολείστε με το προϊόν μίας τεράστιας βιομηχανίας που ασχολείται με ένα μόνο πράγμα : πως θα βγάλει περισσότερα χρήματα, πουλώντας ύφος και εξοπλισμό και τηλεοπτική αισθητική.

 

Υπάρχουν ΔΕΚΑΔΕΣ μουσικά είδη τα οποία υποστηρίζονται από μουσικούς που εξακολουθούν να έχουν πολύ διαφορετικές προτεραιότητες. Άμα θέλει κάποιος, μπορεί να τα αναζητήσει.

 

Κατανοητό τώρα;

 

@Evilnye

Ναι, το ξέρω ότι ακροβατώ, αλλά δεν είναι ηθοποιία. Έχω να ακούσω κάτι έστω και αορίστως ενδιαφέρον από το χώρο του ροκ εδώ και δέκα (τουλάχιστον) χρόνια. Υπάρχουν καλές μπάντες (π.χ. οι Killers) αλλά την ώρα που "πιάνω" τη φάση τους, συνειδητοποιώ παράλληλα ότι απλώς επιχειρώ μία νοητή επέκταση της εφηβείας μου μάλλον, παρά λειτουργώ σαν ακροατής μουσικής.

 

 

 

 

Και τώρα αυτά είναι επιχειρήματα ε;Εχεις πλακα πάντως....

 

Μιλάς για τους "ροκάδες" με όρους 20ετίας(και πιο πριν) οπότε είσαι ήδη εκτός....

 

Εσύ είσαι άσπηλος και αμόλυντος απο το σύστημα δηλαδή ε;Είσαι μήπως και ψαγμένος;Ασε μας ρε φίλε....πάνε άκου κανενα ψαγμένο σιντάκι καλύτερα αλλά ξέχασα τα σιντί ειναι προιον του συστήματος των πουλημένων που θάλουν να βγάλουν λεφτά.....

 

Μόνο απο αυτά που λες φαίνεται οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ απο ροκ.Δεν έχει βγει τίποτα ενδιαφέρον ε;Αντε οι kiss είναι για τα γουστα αλλά δίσκοι των rush,porcupine tree,dead soul tribe,tool,mastodon,mars volta κτλ κτλ κτλ δεν έχουν τίποτα ενδιαφέρον;Είμαι σίγουρος οτι τους περισσότερους δεν τους ξέρεις καν....

 

Πάντως μου θυμιζεις κατι ψευτοιδεαλιστες ψευτορομαντικούς ψευτοκουλτουριάδες.Καλύτερα / συμβατικός / συντηρητικός / γραφικός "ροκάς" (έλεος.....) παρά κάτι τέτοιο.Είμαι σίγουρα πιο ευτυχισμένος έτσι....

 

Να ανακαλέσει 1ος ο Wow!....

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Δυστυχώς (ή ευτυχώς) ο εγωισμός κ το δίκιο μου δεν μου επιτρέπουν να ανακαλέσω με ότι συνέπειες συνεπάγεται αυτο.

Απο τους Κανονισμούς:

Μη συμμόρφωση στα παραπάνω μπορεί να οδηγήσει σε διαγραφή της δημοσίευσης ή και σε άμεση και μόνιμη διαγραφή του μέλους

Θα διαγράψω το ποστ σου αλλά και οποιοδήποτε γράψεις στον ίδιο τόνο.

 

Έτσι κ αλλιώς δεν έχει νόημα η συμμετοχή μου σε ένα forum όπου ένας modulator  θεωρεί εμένα κ  όσους τελοσπάντων ακούνε ροκ "αστείους" (στην καλύτερη)...

1. Ο Eyeprotocol δεν είναι modulator όπως μπορείς να δεις στο προφίλ του. Εχει όμως κερδίσει τον τίτλο Emeritus που παραπέμπει στην συνεισφορά και την ποιότητα των κειμένων του στο μεγαλύτερο ποσοστό της συμμετοχής του.

2. Κάθε μέλος είναι ελεύθερο και μπορεί να εκφράζει την άποψη του μέσα στα πλαίσια των Κανονισμών, "βαθμοφόρος" ή μη. Αυτό δεν σημαίνει ότι εκφράζει όλο το φόρουμ ούτε ότι οι βαθμοφόροι έχουν ρόλο χωροφύλακα. Τον βαθμό τον φέρουν λόγω σοβαρής παρουσίας και όχι λόγω μπράτσων.

 

Αν έχεις μια τέτοια αρνητική προκατάληψη για ένα σύνολο ανθρώπων τότε πώς μπορείς να συνομιλήσεις μαζί τους?
Εχεις δίκιο. Δεν μπορείς. Ισχύει αμφίδρομα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ήξερα και αποχώρησα από το άλλο. Πάντως ο καθένας έχει το δικαίωμα να ακούει αυτά που γουστάρει χωρίς να δέχεται επικριτικούς χαρακτηρισμούς. Στην τελευταία μπυροποσία σε μια κουβέντα που είχα με κάποιον συμφορουμίτη, μου μίλησε μεταξύ άλλων με ενθουσιασμό για τον ήχο και την παραγωγή των Steely Dan. Είναι αναχρονιστικός και αυτός, έχει κολλήσει στο παρελθόν? (Και είναι και υψηλά ιστάμενος στο φόρουμ).

Οι προσωπικές επιθέσεις μου θυμίζουν τον πόλεμο ροκάδων, καρεκλάδων. Μόνο που αυτά τα κάναμε όταν είμασταν 13 ετών.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο ελειψα και ...το χαος!!! ;D ;D

 

για να πω και εγω την γνωμη μου, οπως και στην πραγματικη ζωη, ετσι και μεσα στα φορα, υπαρχουν καθε ειδους ανθρωποι...

 

και ξερολες και βλακες και ανθρωποι με γνωσεις και διαθεση να βοηθησουν.

εγω που ακουω ροκ μουσικη, δεν ενιωσα να προσβαλομαι απο οσα ειπε ο Wow! για τους ''ροκαδες''.ακομα δεν συμφωνω απολυτα με τις αποψεις που εχει κατα καιρους για τους μεταλλαδες.τελος δεν συμφωνω με δεκαδες αλλα πραγματα που εχει πει κατα καιρους! αυτο ομως δεν εχει να λεει, γιατι ειμαστε εδω για να ανταλλαζουμε γνωμες και να ακουμε ο ενας τον αλλο!

 

παρ ολα αυτα, η πρωτη τοποθετηση του ενοχου μου φανηκε ασχημη.

αλλα η απο εκει και περα παρουσια του μου φανηκε ακομα χειροτερη!

 

τοσο καιρο στις κουβεντες για το καρμα, στα θεματα που εχουν προκυψει κατα καιρους για τις συμπεριφορες των μελων και ολα τα σχετικα,δεν εχω εκφερει αποψη.

(και λιγο πολυ, πιστευω πως δεν εχω και τετοιο δικαιωμα, γιατι δεν εχω βοηθησει και ιδιαιτερα με την ιντερνετικη παρουσια μου εδω μεσα)παρ ολα αυτα, επειδη αντιμετωπιζω με σεβασμο την παρουσια ανθρωπων που εχουν βοηθησει και συνεχιζουν να το κανουν,πιστευω πως καποιες φορες τα πραγματα φτανουν στα ορια τους και πρεπει να μπαινουν καποια ορια και οποιοι τα ξεπερνουν να τιμωρουνται με οποιονδηποτε τροπο!

 

τουλαχιστον αυτο μου λεει η λογικη μου, και η ηθικη μου!

και αν θιγομουν εγω με αυτον τον τροπο, θα το απαιτουσα, αλλιως θα εφευγα!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να αναφερθώ σε κάτι που λίγο πολύ συζητιέται και που πάντα μου προκαλούσε το ενδιαφέρον. Το μόνο σίγουρο είναι οτι κανείς δε πρέπει να νοιώθει άσχημα για τη μουσική που προτιμάει,έχω όμως μια ένσταση. Βλέπω συνεχώς να υπάρχει τάση προς την παλαιολατρεία,όχι μόνο στη μουσική αλλά και στον κινηματογράφο και σε άλλες μορφές τέχνης πολλές φορές. Αυτό εν μέρει ίσως να μην είναι προβληματικό. Σίγουρα όμως είναι ενοχλητικό να αφορίζονται ολόκληρες δεκαετίες δημιουργίας. Έχω δει απο κάποιους να μην δέχονται τη μουσική απο τη δεκαετία του 90 και μετά, πως είναι δυνατόν κάτι τέτοιο; Και εδώ έρχεται το σημείο τομής με το thread (αν τελικά δεν ταιριάζει ας μπεί αλλού το ποστ),η επιχειρηματολογία. Πραγματικά θα αισθανόμουν ΠΟΛΥ καλύτερα,θα με έκανε να σκεφτώ και γιατί όχι και να αναθεωρήσω ίσως, κάποια επιχειρηματολογία σχετικά με το γιατί ό,τι καινούριο βγαίνει πλέον είναι σαβούρα όπως ειπώθηκε. Επίσης θα δεχτώ επιχειρήματα απο όποιον έχει ακούσει πάνω απο 2-3 φορές την σαβούρα. Τι πάει λάθος πλέον;Είναι άτεχνα;ασύμμετρα;χωρίς πάθος;χαζά;πρόχειρα; :)

 

edit: και δεν προσβλήθηκα ούτε για πλάκα απο τα λεγόμενα του Wow!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου