Προς το περιεχόμενο

Moυσική τεχνολογία: επαγγελματική αποκατάσταση;


Runner25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον καταρχην γεια σε ολους και μπαινω στο θεμα με τη μια μου αρεσει παρα πολυ η μουσικη (δεν παιζω κατι απλα ακουω) ο τομεας του ηχου και η τεχνολογια και σκεφτηκα οτι μια καλη ειδικοτητα για μενα ειναι η μουσικη τεχνολογια εχω ομως ενα φοβο κανει για μενα θα τα καταφερω θα βρω μετα καπου δουλεια πανω στο αντικειμενο εσεις τι λετε θα με ενδιεφερε μια γνωμη.

 

ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρε παιδια καποιος..............

 

πραγματικα με ενδιαφερει το θεμα και αφου εδω απο οτι διαβαζω υπαρχουν γνωστες του αντικειμενου ας μας δωσει καποιος τα φωτα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ομως ενα φοβο κανει για μενα θα τα καταφερω θα βρω μετα καπου δουλεια πανω στο αντικειμενο εσεις τι λετε θα με ενδιεφερε μια γνωμη.

 

ευχαριστω :)

 

Καλώς ήρθες στο forum,

 

πως όμως να απαντήσει κάποιος σε μία τόσο γενική ερώτηση; Γίνε πιο συγκεκριμένος.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ομως ενα φοβο κανει για μενα

Tώρα ερώτηση (που να περιμένεις απάντηση) είναι αυτή? Εάν σου λέγαμε ότι κάνεις για γιατρός θα μας πίστευες?

 

θα τα καταφερω θα βρω μετα καπου δουλεια πανω στο αντικειμενο εσεις τι λετε θα με ενδιεφερε μια γνωμη.

Γιατί εάν γίνεις και αρχιτέκτονας είσαι σίγουρος ότι θα βρείς?

 

Μπορώ να καταλάβω την "αγωνία" σου αλλά δεν νομίζω ότι εδώ μέσα μπορεί κανένας να σου απαντήσει.

Κάνε ένα search στο forum, έχουν ξανασυζητηθεί παρόμοια θέματα

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Runner καλως ήλθες.

Το ερώτημά σου είναι πολύ γενικό. Δεν υπαρχει κανένας χώρος που να έχει εξασφαλισμένη εργασία για όλους. Από την άλλη, σε κάθε χώρο, όσο πιο καλός είσαι τόσο μειώνεται η πιθανότητα να μη βρίσκεις δουλειά.

 

Είμαι της αίσθησης πάντως, ότι -ειδικά στο συγκεκριμένο χώρο- η μετάβαση απο την ερασιτεχνική στην επαγγελματική ενασχόληση είναι πιο συνηθισμένη οδός από την απλή απόκτηση ενός πτυχίου. Οι σπουδές, αναμφίβολα προσφέρουν γνώσεις αλλά προφανώς δεν πιστοποιούν την καταλληλότητα κανενός για "άμεση πρόσληψη".

 

Με λίγα λόγια, αν ασχοληθείς λίγο με το αντικείμενο.....θα απαντήσεις μόνος σου σε όλα τα παραπάνω ερωτήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μου αρεσει παρα πολυ η μουσικη (δεν παιζω κατι απλα ακουω)...

Νομίζω πως η ενασχόληση με κάποιο μουσικό όργανο (και ειδικά με πλήκτρα μια και θες να ασχοληθείς με τεχνολογία) είναι μονόδρομος.

Δεν ξέρω αν υπάρχει μέλος εδώ μέσα, που ασχολείται με τεχνολογία μουσικής και δεν παίζει κάποιο όργανο.

Αν υπάρχει, θα είναι πιο κατάλληλος να σου απαντήσει.

όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση σίγουρα όταν είσαι καλός στη δουλειά σου θα είσαι και περιζήτητος...

Αλλά....

Η μουσική τεχνολογία τρέχει τόσο γρήγορα (μιας και είναι πια απόλυτα εξαρτημένη απο τους υπολογιστές),που σε λίγα χρόνια απο σήμερα τα πράγματα θα είναι εντελώς διαφορετικά, τόσο απο άποψη μουσικής όσο και μέσων παραγωγής...

Το πεδίο ...δόξης... αρκετά περιορισμένο (σε επαγγελματικό επίπεδο , έτσι; ), τα στεγανά του επαγγέλματος γνωστά, και θέλει πια αρκετή επιμονή και υπομονή η όποια μουσική ενασχόληση.

Βάλε και τον παράγοντα τύχη μέσα και έχεις μια εικόνα του τι ακριβώς θα αντιμετωπίσεις...

Εν κατακλείδει: καλύτερα αρχιτεκτονική.... ;D ;D ;D

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Runner25 καλώς ήλθες κι από εμένα.

Πολύ σωστή η τοποθέτηση του harilatron. Να ρωτήσω κάτι.

Αν και η ερώτησή σου είναι πολύ γενική, θα ήθελα να σε ρωτήσω τι εννοείς με τον όρο "Μουσική Τεχνολογία".

Μήπως κάτι σε κατασκευαστικό επίπεδο hardware; (δηλαδή R & D)

Γιά παράδειγμα κάτι σαν μηχανικός στη Ferrari ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις και προσδιοριζω τι ειναι μουσικη τεχνολογια, το αντικειμενο σπουδων της μουσικης τεχνολογιας ειναι η εφαρμογη και διαχειριση του μουσικου ηχου καθως και η τεχνολογια ακουστικης χωρων. Το κυριο ερωτημα μου ειναι εγω που γνωριζω πολλα επανω στη μουσικη αλλα κυριως σαν ακροατης  τι λετε θα τα καταφερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...Το κυριο ερωτημα μου ειναι εγω που γνωριζω πολλα επανω στη μουσικη αλλα κυριως σαν ακροατης  τι λετε θα τα καταφερω

 

Μισό λεπτό, ρίχνω τα χαρτιά, βλέπω το φλυτζάνι και σου λεω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μουσικη τεχνολογια, το αντικειμενο σπουδων της μουσικης τεχνολογιας ειναι η εφαρμογη και διαχειριση του μουσικου ηχου καθως και η τεχνολογια ακουστικης χωρων.

o.k. κατάλαβα

 

Το κυριο ερωτημα μου ειναι εγω που γνωριζω πολλα επανω στη μουσικη αλλα κυριως σαν ακροατης  τι λετε θα τα καταφερω

Βάση της πιό πάνω αναφοράς σου "κυριως σαν ακροατης", κάποιος θα σου έλεγε ότι:

Το ότι σ'αρέσει και καταλαβαίνεις τα του ποδοσφαίρου, δεν σημαίνει ότι είσαι και καλός ποδοσφαιριστής.

Βέβαια, εάν είσαι πολύ καλός γνώστης και καταλαβαίνεις τα του ποδοσφαίρου, μπορείς να γίνεις π.χ. διαιτητής ή κάτι ανάλογο που έχει σχέση μ'αυτό που καταλαβαίνεις τόσο καλά όπως λες.

 

Συγνώμη για την απάντησή μου που δεν είναι τόσο ξεκάθαρη ή τόσο ενθαρυντική αρχικά.

 

Αλλά...

 

Αφού το πιστεύεις ότι το καταλαβαίνεις και το αγαπάς, προσωπική μου γνώμη είναι να τολμήσης.

Ποτέ δεν ξέρεις ποιός τομέας της μουσικής τεχνολογίας θα σε κερδίσει. Αυτό είναι κάτι που θα φανεί στην πορεία.

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία προκαταβολικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου