Προς το περιεχόμενο

Απ: Το τέλειο synth...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνοντας εδώ και πολύ καιρό για ένα synthesizer που να τα έχει όλα, ανακάλυψα ότι μάλλον δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα... Και όχι μόνο αυτό, όλοι ξέρουμε ότι κάθε καινούργια έκδοση ενός συγκεκριμένου synth ενώ υποτείθεται οτι προσθέτει περισσότερα πράγματα, από την άλλη αφαιρεί κάποια άλλα... Γιατί?? Ας είναι πιο ακριβό goddamit!

 

Θέλω ένα synth που να έχει:

-3 oscillators (όσο καλύτερης ποιότητας γίνεται σε digital μορφή)

-όλα τα oscillator waveforms

-multisamples επίσης (όπως π.χ. το nordwave) και δυνατότητα user sampling

-2 φίλτρα (όσο καλύτερης ποιότητας γίνεται επίσης)

-3 envelopes

-3 LFOs

-arpegiators

-effects

-καλό aftertouch

-joystick

-(ωραίο θα ήταν και 1 D-beam σαν της Roland :P)

-multitimbrality και keyboard splits

-chord memory (όπως του Korg M3 αλλά με περισσότερα από 8 pads, ή ακόμα καλύτερα αντί για pads να μπορείς να κάνεις assign chords στα πλήκτρα)

-37 ή 49 πλήκτρα

-ελαφριά κατασκευή

-εύκολο χειρισμό με πολλά knobs και λίγα υπομενού

-και φυσικά ωραίο design!

 

Ζητάω πολλά??

Δηλαδή το θεωρώ τόσο λογικό που μου έρχεται να ψάξω να βρώ σχέδια στο internet να φτιάξω μόνος μου ένα custom! Χωρίς πλάκα ποιός ψήνεται να φτιάξουμε ένα? Θα βγάλουμε τρελά λεφτά! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κατασκευή synthesizers είναι ασχολία που αφορά χώρες ανεπτυγμένες, με κατοίκους εργατικούς, με υποδομές, με τραπεζική υποστήριξη κλπ.

 

Οπότε, στο συγκεκριμένο θέμα, θα είσαι όλη τη ζωή σου πελάτης.

 

Προσπάθησε να μην είσαι ΚΑΚΟΣ πελάτης, διότι όντως ένας πελάτης που τα θέλει όλα είναι κακός πελάτης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, όχι και κακός πελάτης!  :o

Ξέρεις πόσα λεφτά έχω ξοδέψει σε synth και μουσικά όργανα γενικότερα? (όπως οι περισσότεροι από εδώ μέσα φαντάζομαι) :P

Και στην τελική τα προ'ι'όντα σαν πρώτο μέλημα έχουν σκοπό να ικανοποιούν τον αγοραστή υποτείθεται (έτσι πάει μπροστά η τεχνολογία), και όχι την τσέπη του κατασκευαστή...  ;)

Και επίσης αν είμαι όντως πολύ απαιτητικός πρότεινα ήδη τη λύση, να φτιάξουμε το δικό μας synthesizer και να πάρουμε οι ίδιοι στα χέρια μας και την ικανοποίηση μας και την τσέπη μας! Ποιός ψήνεται λεμε!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις σκεφτεί ότι το τέλειο είναι υποκειμενικό;

Για σένα είναι όλα αυτά που λες ενώ για μένα κάτι άλλο και πάει λέγοντας.......

Άσε που αν έβγαζαν τώρα ένα ''τέλειο'' μοντάλο, τι θα έβγαζαν μετά; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σένα είναι όλα αυτά που λες ενώ για μένα κάτι άλλο και πάει λέγοντας.......

 

Μή μου πεις πως αν υπήρχε ένα που να τα έχει ΟΛΑ (και να υπάρχει σε όλες τις κατηγορίες κλαβιέ) δεν θα σε ενδιέφερε να το αγοράσεις!! :o

Πιστεύω ότι μιλάω εκ μέρους κάθε απαιτητικού αγοραστή...

 

Άσε που αν έβγαζαν τώρα ένα ''τέλειο'' μοντάλο, τι θα έβγαζαν μετά; ;)

 

Ε, τώρα εδώ οκ έχεις δίκιο, πάσο... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως προκαλώ όποιον αισθάνεται αρκετά περιπετειώδης, απελπισμένος, παλαβός και τα σχετικά να επιχειρήσει αυτή τη φάση του "τέλειου synth" με τις προϋποθέσεις που συζητάμε (καμιά δεκαριά τύποι που ξεκινάνε στα κουτουρού να "φτιάξουν synth").

 

Μετά από μερικά χρόνια δουλειάς, την απαραίτητη (τεράστια) οικονομική αφαίμαξη και το αναπόφευκτο πήγαιν'-έλα μεταξύ σχεδιασμού και testing, ας έρθει να μας πει πού έχει καταλήξει και τί αποτέλεσμα είχε όλη αυτή η περιπέτεια.

 

Με απλά λόγια, πέραν του εντελώς γενικού στόχου -καθότι η τελειότητα είναι εντελώς δύσκολο να οριστεί και ακόμα περισσότερο να επιτευχθεί-, το εγχείρημα είναι τόσο τεράστιο, περίπλοκο και αβέβαιο που και μόνο η κουβέντα περί αυτού είναι περισσότερο φιλοσοφική παρά ρεαλιστική.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μή μου πεις πως αν υπήρχε ένα που να τα έχει ΟΛΑ (και να υπάρχει σε όλες τις κατηγορίες κλαβιέ) δεν θα σε ενδιέφερε να το αγοράσεις!! :o

Πιστεύω ότι μιλάω εκ μέρους κάθε απαιτητικού αγοραστή...

Ναι είνα καλά όλα αυτά απλά ο καθένας μας έχει διαφορετικές απαιτήσεις λόγω των συνθηκών της εργασίας του αν θέλεις ή ακόμη και λόγω γούστου.

Ένας που παίζει λαικά έχει διαφορετικές απαιτήσεις από κάποιον που φτιάχνει ηλεκτρονική μουσική.

Αυτός που πάιζει λαικά θέλει πολύ καλούς φισικούς ήχους ενώ ο άλλος ενδιαφέρεται πιοαπολύ για τα 3 oscillators άριστης ποιότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως προκαλώ όποιον αισθάνεται αρκετά περιπετειώδης, απελπισμένος, παλαβός και τα σχετικά να επιχειρήσει αυτή τη φάση του "τέλειου synth" με τις προϋποθέσεις που συζητάμε (καμιά δεκαριά τύποι που ξεκινάνε στα κουτουρού να "φτιάξουν synth").

 

Μετά από μερικά χρόνια δουλειάς, την απαραίτητη (τεράστια) οικονομική αφαίμαξη και το αναπόφευκτο πήγαιν'-έλα μεταξύ σχεδιασμού και testing, ας έρθει να μας πει πού έχει καταλήξει και τί αποτέλεσμα είχε όλη αυτή η περιπέτεια.

 

Με απλά λόγια, πέραν του εντελώς γενικού στόχου -καθότι η τελειότητα είναι εντελώς δύσκολο να οριστεί και ακόμα περισσότερο να επιτευχθεί-, το εγχείρημα είναι τόσο τεράστιο, περίπλοκο και αβέβαιο που και μόνο η κουβέντα περί αυτού είναι περισσότερο φιλοσοφική παρά ρεαλιστική.

Πολύ καλή ιδέα.

Πάμε λοιπόν.......

Θέλει λίγο σκέψη όμως (ειδικά για μας που γυρίσαμε από το μεροκάματο του τρόμου στις 7.30 το πρωί σπίτι μας ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ένα όμως.

Για μένα δεν νοέιται synth που να μην λεχει καλό ήχο πιάνο και strings ή τουλάχιστον να λείπουν από το set up ενός keyboard player αυτά τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου